Print Sermon

Celem tej strony internetowej jest udostępnianie bez opłat tekstów kazań i ich nagrań pastorom i misjonarzom na całym świecie, a zwłaszcza w krajach Trzeciego Świata, gdzie dostęp do seminariów teologicznych i szkół biblijnych jest bardzo ograniczony lub nie istnieje.

W ciągu roku teksty tych kazań oraz nagrania wideo odbierane są na 1.500.000 komputerów w 221 krajach, ze strony www.sermonsfortheworld.com . Setki ludzi oglądają wideo na YouTube, jednak w niedługim czasie zamiast na YouTube, zaczynają korzystać bezpośrednio z naszej strony internetowej. YouTube kieruje ludzi na stronę internetową naszego kościoła. Każdego miesiąca teksty kazań tłumaczone są na 46 języki, docierając do 120.000 osób. Teksty kazań nie są objęte prawami autorskimi i mogą być używane przez kaznodziei bez uzyskiwania naszej zgody. Naciśnij tutaj, aby dowiedzieć się, w jaki sposób każdego miesiąca możesz pomóc nam w wielkim dziele głoszenia ewangelii na całym świecie.

Pisząc do doktora Hymersa, zawsze podaj nazwę kraju, w którym mieszkasz, gdyż inaczej nie będzie w stanie odpowiedzieć. Adres mailowy doktora Hymersa: rlhymersjr@sbcglobal.net.
DOWODY NA NARODZINY Z DZIEWICY

PROOFS OF THE VIRGIN BIRTH
(Polish)

Dr. R. L. Hymers, Jr.

Kazanie głoszone w kościele „Baptist Tabernacle” w Los Angeles,
w niedzielny wieczór 13-go grudnia 2015 roku
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Evening, December 13, 2015

„Oto panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Immanuel” (Izajasz 7:14).


Jest to wyraźne proroctwo o narodzinach Chrystusa z dziewicy, które znajdujemy w Starym Testamencie. Niektórzy ludzie mają problem z tą wielką doktryną chrześcijańską. Ale ich prawdziwym problemem jest to, że nie wierzą w żadne cuda. Świecki humanizm ograbił ich z możliwości cudów i z samego Boga!

Jakiś czas temu pokazaliśmy w kościele film Bena Steina „Expelled”. Według mnie najciekawszą częścią tego filmu jest wywiad pana Steina z doktorem Richardem Dawkinsem. Dr Dawkins jest człowiekiem najbardziej wierzącym w ewolucję w naszych czasach. Wierzy w proces ewolucyjny trwający od początku wieków. Jednak podobnie do innych ludzi wierzących na w ewolucję, stoi przed problemem wytłumaczenia początku życia. Pan Stein zadawał pytania na ten temat. Można było zobaczyć, jak zaciskały się usta Dawkinsa. Stein ciągnął dalej: „Skąd na samym początku wzięło się życie?”. Na czole Dawkinsa pojawiły się krople potu. W końcu powiedział, że przybyli kosmici z innej planety i „zasiali” życie za ziemi. Pan Stein uchwycił się tego. „Czy masz na myśli, że to kosmici z innej planety mogli przynieść życie na ziemię?”. Myślę, że Dawkins zapomniał, że jest nagrywany, gdy odpowiedział „tak”. Później próbował założyć panu Steinowi sprawę w sądzie, aby usunął tą część filmu. Ale kontrakt, który podpisał nie pozwolił mu wygrać tej sprawy.

Cóż za absurd! Małe ludziki z przestrzeni kosmicznej przyniosły życie na naszą planetę! Brzmi to jak historia fantastyczna dla dzieci! Nawet, gdyby głupia idea Dawkinsa była prawdą, to i tak nie tłumaczy to, jak zaczęło się życie na innych planetach! Zatem w filmie pana Steina możemy zobaczyć, do jakich dziwacznych i naciąganych rzeczy musza odwoływać się humaniści, próbujący uniknąć Bożego cudu stworzenia życia na naszej planecie.

C. S. Lewis powiedział: „Używam słowa cud w znaczeniu współoddziaływania na naturę przez ponadnaturalna moc”. C. S. Lewis powiedział też: „Czy jeżeli uznajemy Boga, musimy uznawać też cuda? Z pewnością, z pewnością”. (Miracles, str. 105, 9).

C. S. Lewis miał na myśli to, że jeżeli jest Bóg, to cuda też są możliwe. Nie potrzeba małych, zielonych ludzików, aby przybyły i przywiozły życie na ziemię. Jeżeli istnieje Bóg, to jest On w stanie stworzyć życie ex nihilo (z niczego). Jezus powiedział: „u Boga wszystko jest możliwe” (Ew. Marka 10:27).

Moja matka nawróciła się w wieku 80 lat. Nie było nawet najmniejszego powodu, aby przypuszczać, że kiedykolwiek nawróci się. Zupełnie żadnego. Mógłbym opowiedzieć wam, dlaczego wiem, że jej nawrócenie było cudem, ale nie zrobię tego dziś wieczorem. Opowiem wam o cudzie, który miał miejsce przed jej nawróceniem. Byłem z rodziną w Nowym Jorku. Moja matka była prawie pięć tysięcy kilometrów stamtąd, w Los Angeles. Modliłem się, gdy nagle w czasie modlitwy wiedziałem, że matka zostanie zbawiona. Zadzwoniłem do doktora Cagana i poprosiłem go, aby poszedł do niej i przyprowadził ja do Chrystusa. Bał się do niej iść, gdyż wcześniej, gdy próbował z nią rozmawiać, wrzeszczała na niego. Jednak naciskałem, gdyż Bóg powiedział mi, że zostanie zbawiona. Zatem pojechał do jej domu i dość łatwo poprowadził ją do Chrystusa – jej całe życie zostało przemienione. Tak, to był cud. Ale nie na ten chcę zwrócić uwagę. Skąd nagle wiedziałem, że nawróci się? Byłem od niej prawie pięć tysięcy kilometrów. Nie rozmawiałem z nią przez telefon. Jednak wiedziałem to. Skąd? Bóg powiedział mi to w cudowny sposób. To takie proste.

Moja matka nie wierzyła w cuda. Była humanistką i wierzyła w ewolucję. I tutaj miał miejsce trzeci cud. Pierwszy, gdy Bóg powiedział mi, że nawróci się. Drugi, gdy nawróciła się. Ale trzeci cud był w pewien sposób największy z nich, a przynajmniej dla mnie.

Kilka miesięcy po nawróceniu z Ileaną i naszymi chłopcami zabraliśmy ją, aby odwiedzić kuzyna. Miał on kilku znajomych, którzy pili bardzo dużo alkoholu. Żona jednego z nich była na wpół pijana. Wiedziała, że byłem kaznodzieją, więc usiadła po przeciwnej stronie stołu i zaczęła czepiać się mnie. „Jak wydarzyły się te cuda? Jak nakarmił 5.000 ludzi kilkoma rybami? Jak powstał z martwych? Jak rozdzielił Morze Czerwone? Ha, ha, ha!”

Nie powiedziałem ani słowa. Nie chciałem wszczynać kłótni w domu kuzyna. Moja matka siedziała obok mnie. Nagle zobaczyłem błysk w jej oczach. Nikt nie sprzeczał się z nią, gdy pojawiały się takie błyski w oczach! Spojrzała na tą na wpół pijaną kobietę i powiedziała głębokim, głośnym głosem: „Wierzysz w Boga, nieprawdaż?”. Kobieta skrzywiła się. Jej twarz zrobiła się blada. Cichym głosem odpowiedziała: „Cóż… tak”. Matka spojrzała na nią i jeszcze głośniej powiedziała: „Z czym masz problem?”. W domu zapadła zupełna cisza. I tak skończyła się sprzeczka o cuda!

Widzisz, jeżeli wierzysz w Boga, to jak powiedział C. S. Lewis, nie ma argumentów przeciwko cudom! Jezus powiedział: „U Boga wszystko jest możliwe”. |A to prowadzi nas do narodzin Chrystusa z dziewicy. Podam wam dwa „dowody” na narodziny Chrystusa z dziewicy. Ale te „dowody” mogą przekonać cię tylko wtedy, gdy wierzysz w Boga. Nie przekonają nikogo, kto zaprzecza Bożemu istnieniu.

I. Po pierwsze, Stary Testament udowadnia narodziny Chrystusa z dziewicy.

Pierwsze proroctwo o narodzinach Jezusa z dziewicy podane zostało w ogrodzie Eden, w krótkim czasie po tym, gdy nasi pierwsi rodzice zgrzeszyli przeciwko Bogu. Posłuchali kuszącego ich szatana i zgrzeszyli. Bóg powiedział do szatana:

„I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w piętę” (I Mojżeszowa 3:15).

Oto pierwsze Boże proroctwo dotyczące narodziny z dziewicy. Potomek [lub nasienie] kobiety zmiażdży głowę węża. Luterański znawca Starego Testamentu – dr Claus Westermann (1909-2000) powiedział: „Od czasów Ireneusza (130-202) według chrześcijańskiej tradycji fragment ten rozumiany był jako proroctwo o Chrystusie (i Marii). „Nasienie” odnosi się do indywidualnego potomka [Chrystusa], który skruszy głowę węża [szatana]... Takie wyjaśnienie uznawane było od czasów Ireneusza przez całą historię egzegezy, zarówno w tradycji katolickiej, jak i protestanckiej” (Claus Westermann, Ph.D., Genesis 1-11: A Commentary, Augsburg, 1984, str. 260).

Dr Henry M. Morris powiedział: „‘Nasienie kobiety’ może odnosić się jedynie do przyszłego potomka Ewy, który nie miał mieć ludzkiego ojca. Biologicznie, kobieta nie produkuje nasienia... W biblijnym znaczeniu mowa jest zawsze o nasieniu mężczyzn. Obiecane Nasienie miało być, zatem w cudowny sposób umieszczone w łonie [Marii]. W ten sposób [Chrystus] nie odziedziczyłby grzesznej natury, która dyskwalifikuje każdego Syna Adamowego z tego, by mógł stać się Zbawicielem. Zatem to proroctwo wyraźnie zapowiada przyszłe narodziny Chrystusa z dziewicy” (Henry M. Morris, Ph.D., The Defender’s Study Bible, World Publishing, 1995, str. 13; odnośnie I Mojżeszowej 3:15).

Nasz tekst na początku kazania także pochodzi ze Starego Testamentu. Prorok Izajasz powiedział:

„Oto panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Immanuel” (Izajasz 7:14).

Słowo „panna” to tłumaczenie hebrajskiego słowa „almah”. Użyte zostało siedem razy w Starym Testamencie, w odniesieniu do niezamężnej, młodej kobiety. Edward E. Hindson powiedział: „Zawsze odnosi się do dziewicy. W Biblii almah nigdy nie jest użyte w odniesieniu do mężatki, ale zawsze dotyczy kobiety niezamężnej” (Edward E. Hindson, „Isaiah’s Emmanuel”, Grace Journal 10, Fall, 1969, str. 7). Wielki uczony J. Gresham Machen powiedział: „Nie ma przypadku w Starym Testamencie, gdzie słowo almah odnosiłoby się do kobiety, która nie byłaby dziewicą” (J. Gresham Machen, Ph.D., Virgin Birth of Christ, Baker Book House, 1965, str. 288).

Ale największy dowód na to, że „almah” oznacza „dziewicę”, powodzi od rabinów sprzed 200 lat przed Chrystusem. Siedemdziesięciu największych rabinów przetłumaczyło hebrajski Stary Testament na język grecki, znany większości Żydom w rzymskim świecie. Ci rabini uważani byli za największych hebrajskich uczonych w tamtym czasie, 200 lat przed Chrystusem. Przetłumaczyli oni słowo „almah” w Księdze Izajasza 7:14, używając greckiego słowa „parthenos”, mogącego odnosić się wyłącznie do dziewicy – kobiety, która nigdy nie współżyła. Siedemdziesięciu rabinów przetłumaczyło Stary Testament na język grecki. Nosi on nazwę Septuaginta. Dr Ben Witherington III powiedział, że jeżeli „almah” nie oznaczałoby „dziewicy”, to „trudne, lub wręcz niemożliwe byłoby do zrozumienia, dlaczego [rabini] tłumacze LXX [Septuaginty] użyli jako greckiego odpowiednika słowa ‘parthenos’” (Ben Witherington III, Ph.D., „The Birth of Jesus”, Dictionary of Jesus and the Gospels, InterVarsity Press, 1992, str. 64).

Wszystkie te dowody wskazują na to, że rabini mieli rację, tłumacząc Izajasza 7:14 w ten sposób:

„Oto panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Immanuel” (Izajasz 7:14).

Jedyną kobietą w całej historii, która była dziewicą i poczęła w ponadnaturalny sposób była Maria, matka Chrystusa.

II. Po drugie, Nowy Testament udowadnia narodziny Chrystusa z dziewicy.

Proszę, otwórzcie Biblie na Ew. Mateusza 1:23:

„Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami” (Ew. Mateusza 1:23).

Józef był zaręczony z Marią. Zanim poślubił ja, „była brzemienna z Ducha Świętego” (Ew. Mateusza 1:18). Naturalnie Józef myślał, że dopuściła się zdrady. Nie chciał poniżać jej, nie poślubiając jej. Myślał o tym, aby potajemnie ją opuścić, ale wtedy ukazał mu się anioł we śnie, który powiedział: „nie lękaj się przyjąć Marii, żony swej, albowiem to, co się w niej poczęło, jest z Ducha Świętego”. Następnie anioł zacytował Józefowi z Księgi Izajasza 7:14:

„Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami” (Ew. Mateusza 1:23).

Nawiasem mówiąc, tłumaczenie Ew. Mateusza 1:23 w Septuagincie dokonane zostało pod działaniem Ducha Świętego, dlatego „parthenos” stało się natchnionym Słowem Bożym.

Zdecydowałem się prześledzić Nowy Testament, aby zobaczyć, co ludzie, którzy znali Jezusa, myśleli o Jego narodzinach z dziewicy. Zapisałem, co na ten temat myśleli ci, którzy z Nim żyli.

Zacząłem od Józefa, przybranego ojca Jezusa. Józef wierzył w to, że narodził się On z dziewicy.

„A gdy Józef obudził się ze snu, uczynił tak, jak mu rozkazał anioł Pański i przyjął żonę swoją. Ale nie obcował z nią, dopóki nie powiła syna, i nadał mu imię JEZUS” (Ew. Mateusza 1:24-25).

Następną osobą była Maria. Podobnie jak Józef, tak i ona na początku nie wierzyła w narodziny z dziewicy. Powiedziała: „Jak się to stanie, skoro nie znam męża?” (Ew. Łukasza 1:34).

„I odpowiadając anioł, rzekł jej: Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego zacieni cię. Dlatego też to, co się narodzi, będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym” (Ew. Łukasza 1:35).

„Bo u Boga żadna rzecz nie jest niemożliwa” (Ew. Łukasza 1:37).

Wtedy Maria uwierzyła w narodziny z dziewicy, gdyż powiedziała: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.

„Dlatego też to, co się narodzi, będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym” (Ew. Łukasza 1:35).

Sam Jezus powiedział:

„Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny”. (Ew. Jana 3:16).

Sam Jezus powiedział, że jest „jednorodzonym Synem” Bożym. Było też świadectwo Boga. Gdy Jan Chrzciciel zanurzył Jezusa w wodzie rzeki Jordan w czasie chrztu, wówczas rozległ się głos Boży z nieba: „Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem” (Ew. Mateusza 3:17). Jan Chrzciciel powiedział: „A ja widziałem to i złożyłem świadectwo, że ten jest Synem Bożym” (Ew. Jana 1:34). Józef, Maria, Jezus, Jan Chrzciciel, i Bóg Ojciec – oni wszyscy powiedzieli, że był On Synem Bożym – pokazując, że narodził się z dziewicy.

„Dlatego też to, co się narodzi, będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym” (Ew. Łukasza 1:35).

Prześledziłem Nowy Testament. Zobaczyłem, że demony krzyczały: „Cóż my mamy z tobą, Synu Boży? Przyszedłeś tu przed czasem dręczyć nas?”. Tak, nawet demony to wiedziały. Jezus jest Synem Bożym, narodzonym z dziewicy! Kiedy Jezus zapytał uczniów: „A wy za kogo mnie uważacie?”, Piotr odpowiedział: „Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego” (Ew. Mateusza 16:16). Tak samo zrobił apostoł Jan, który znał go najlepiej ze wszystkich. Apostoł Jan powiedział: „te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego” (Ew. Jana 20:31). Jana powiedział także: „A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem” (1 List Jana 1:3). Tak, apostoł Jan, który znał go najlepiej ze wszystkich, powiedział, że Jezus jest Synem Bożym, narodzonym z dziewicy. Nazwał Jezusa „jednorodzonym” Bożym (Ew. Jana 1:18). Kiedy apostoł Paweł nawrócił się, „zaczął zwiastować w synagogach Jezusa, że On jest Synem Bożym” (Dzieje Apostolskie 9:20). Tak też zrobili wszyscy uczniowie, gdyż wiedzieli, że „to, co się narodzi” z dziewicy Marii będzie „Synem Bożym” (Ew. Łukasza 1:35). Potwierdziły to ostatnie słowa Jezusa na krzyżu, gdy „zawoławszy wielkim głosem, rzekł: Ojcze, w ręce twoje polecam ducha mego. I powiedziawszy to, skonał” (Ew. Łukasza 23:46). Wówczas setnik, który przybił go do krzyża, upadł na kolana i powiedział: „Zaprawdę, ten człowiek był Synem Bożym” (Ew. Marka 15:39).

Jedynymi, którzy wyszydzali synostwo Jezusa byli niegodziwi ludzie, którzy ukrzyżowali Go. „Starali się o to, aby go zabić, bo nie tylko łamał sabat, lecz także Boga nazywał własnym Ojcem” (Ew. Jana 5:18). Krzyczeli na Niego, gdy cierpiał: „jeśli jesteś Synem Bożym, zstąp z krzyża” (Ew. Mateusza 27:40). Ale gdyby zszedł z krzyża, to pokazałby coś zupełnie odwrotnego. Pokazałby, że nie był Synem Bożym!

Święty, narodzony z dziewicy Syn Boży przyszedł z nieba poprzez łono Marii. Narodził się, aby umrzeć na krzyżu, płacąc cenę za nasze grzechy. Mieszkał wśród biednych grzeszników i przelał swoją świętą krew, aby oczyścić nas z wszystkich grzechów.

Nie komentowałem jeszcze ostatniej części naszego tekstu. Przeczytam też słowa z Księgi Izajasza 7:14 tak, jak zostały zacytowane z Septuaginty w Ew. Mateusza 1:23:

„Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami” (Ew. Mateusza 1:23).

Oto, co oznacza słowo Immanuel – „Bóg z nami”. Oto, kim było narodzone z dziewicy dziecko – „Bóg z nami”.

Kiedy byłem mały dzieckiem, schowany pod kwiatami w ogrodzie babci, wiedziałem, że Bóg istniał. Rozmawiałem z Nim, ale nie znałem Go. Wiedziałem tylko, że musiał istnieć Bóg, który stworzył tak niesamowicie piękne kwiaty! Wiedziałem, że musiał istnieć Bóg, stojąc samotnie na pustyni w Arizonie, patrząc na deszcz spadający na spieczoną ziemię i czując niesamowity zapach ziemi, wchłaniającej krople. Musiał istnieć Bóg takich cudów. Ale nie znałem Go. Wiedziałem, że Bóg istniał, gdy upadłem na trawę, spocony i zapłakany, w dniu pogrzebu mojej babci. Odczuwałem tam Boga. Bóg musiał istnieć. Ale nie znałem Go.

Lecz pewnego poranka Jezus przyszedł do mnie i zbawił moją duszę. Oto różnica. Nazywa się Immanuel – Bóg z nami! Jego krew oczyszcza nas. Jego Słowo pociesza nas. Jego obecność tłumi lęk. Jezus – nasz Immanuel – Bóg z nami! Bardzo lubię kolędę Charlesa Wesley’a (1707-1788)!

Chrystus, nad niebiosa wywyższony;
Chrystus, wieczny Pan!
Długo oczekiwany, przyszedł,
Narodzony z łona dziewicy:
Odziany w ludzkie ciało Bóg;
Chwała wcielonemu Bogu.
Wśród ludzi zgodził się zamieszkać,
Jezus, nasz Immanuel.
Anielskiego chóru głos:
„Chwała narodzonemu Królowi”.
(„Hark, the Herald Angels Sing”, Charles Wesley, 1707-1788).

Modlę się, abyś zaufał Jezusowi i został zbawiony z kary i grzechów, oczyszczony z wszystkich win Jego świętą krwią. Ojcze niebieskie, modlę się, abyś przyszedł do Bożego Syna i został zbawiony dziś wieczorem. Amen!

Jeśli to kazanie było dla ciebie błogosławieństwem, powiedz o tym doktorowi Hymersowi. PISZĄC DO DOKTORA HYMERSA, KONIECZNIE PODAJ, Z JAKIEGO KRAJU TO ROBISZ, GDYŻ INACZEJ NIE BĘDZIE ON W STANIE ODPOWIEDZIEĆ NA TWÓJ EMAIL. Jeżeli te kazania są dla ciebie błogosławieństwem, wyślij email do doktora Hymersa i powiedz mu o tym, zawsze podając nazwę kraju, z którego piszesz. Adres emailowy doktora Hymersa – rlhymersjr@sbcglobal.net (naciśnij tutaj). Do dr. Hymersa można pisać w różnych językach, ale preferowanym jest angielski. Jego adres pocztowy: P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Możesz również do niego zadzwonić na numer: (818)352-0452.

(KONIEC KAZANIA)
Kazania doktora Hymersa dostępne są co tydzień w Internecie pod adresem:
www.sermonsfortheworld.com
Wybierz: „Kazania po polsku”.

Z doktorem Hymersem można się skontaktować drogą emailową po angielsku:
rlhymersjr@sbcglobal.net – można także napisać do niego: P.O. Box 15308, Los Angeles,
CA 90015 lub zadzwonić (818)352-0452.

Teksty kazań nie są objęte prawami autorskimi. Można je używać bez powolenia doktora Hymersa.
Jednakże wszystkie kazania dr. Hymersa w formie video objęte są prawami autorskimi,
a używanie ich wymaga uzyskania jego zgody.

Pismo Święte czytane przed kazaniem przez pana Abla Prudhomme’a: Ew. Mateusza 1:18-25.
Pieśń śpiewana przed kazaniem przez pana Benjamina Kincaida Griffitha:
„Hark, the Herald Angels Sing” (Charles Wesley, 1707-1788).


SKRÓT KAZANIA

DOWODY NA NARODZINY Z DZIEWICY

PROOFS OF THE VIRGIN BIRTH

Dr. R. L. Hymers, Jr.

„Oto panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Immanuel” (Izajasz 7:14).

(Ew. Marka 10:27)

I.       Po pierwsze, Stary Testament udowadnia narodziny Chrystusa
z dziewicy. I Mojżeszowa 3:15.

II.      Po drugie, Nowy Testament udowadnia narodziny Chrystusa
z dziewicy. Ew. Mateusza 1:23, 18; 24-25;
Ew. Łukasza 1:34, 35, 37; Ew. Jana 3:16; Ew. Mateusza 3:17;
Ew. Jana 1:34; Ew. Mateusza 16:16; Ew. Jana 20:31;
1 List Jana 1:3; Ew. Jana 1:18; Dzieje Apostolskie 9:20;
Ew. Łukasza 23:46; Ew. Marka 15:39; Ew. Jana 5:18;
Ew. Mateusza 27:40.