Print Sermon

Celem tej strony internetowej jest udostępnianie bez opłat tekstów kazań i ich nagrań pastorom i misjonarzom na całym świecie, a zwłaszcza w krajach Trzeciego Świata, gdzie dostęp do seminariów teologicznych i szkół biblijnych jest bardzo ograniczony lub nie istnieje.

W ciągu roku teksty tych kazań oraz nagrania wideo odbierane są na 1.500.000 komputerów w 221 krajach, ze strony www.sermonsfortheworld.com . Setki ludzi oglądają wideo na YouTube, jednak w niedługim czasie zamiast na YouTube, zaczynają korzystać bezpośrednio z naszej strony internetowej. YouTube kieruje ludzi na stronę internetową naszego kościoła. Każdego miesiąca teksty kazań tłumaczone są na 46 języki, docierając do 120.000 osób. Teksty kazań nie są objęte prawami autorskimi i mogą być używane przez kaznodziei bez uzyskiwania naszej zgody. Naciśnij tutaj, aby dowiedzieć się, w jaki sposób każdego miesiąca możesz pomóc nam w wielkim dziele głoszenia ewangelii na całym świecie.

Pisząc do doktora Hymersa, zawsze podaj nazwę kraju, w którym mieszkasz, gdyż inaczej nie będzie w stanie odpowiedzieć. Adres mailowy doktora Hymersa: rlhymersjr@sbcglobal.net.
ALEKSAMENOS I JEGO BÓG

ALEXAMENOS AND HIS GOD
(Polish)

Dr. R. L. Hymers, Jr.

Kazanie głoszone w kościele „Baptist Tabernacle” w Los Angeles,
w niedzielny poranek, 7-go czerwca 2015 roku.
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Morning, June 7, 2015

„Aby… kto się chlubi, w Panu się chlubił”
(1 Koryntian 1:31).


Czego możemy nauczyć się z dwóch pierwszych rozdziałów 1 Listu do Koryntian? Jedną z najciekawszych rzeczy jest to, czego dowiadujemy się o pierwszych chrześcijanach. Tych dwóch rozdziałów nie można przeczytać, nie dostrzegając, że Chrystus stanowi ich sedno. Ci, którzy uważali siebie za mądrych, odrzucali Chrystusa – „Albowiem mowa o krzyżu jest głupstwem dla tych, którzy giną, natomiast dla nas, którzy dostępujemy zbawienia, jest mocą Bożą” (1:18). „My zwiastujemy Chrystusa ukrzyżowanego” (1:23). „Zwiastujemy Chrystusa, który jest mocą Bożą i mądrością Bożą” (1:24). Chrystus Jezus, „stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i poświęceniem, i odkupieniem” (1:30). „Uznałem za właściwe nic innego nie umieć między wami, jak tylko Jezusa Chrystusa i to ukrzyżowanego” (2:2). Dr J. Vernon McGee powiedział:

Paweł nie wdawał się w dyskusje teologiczne. Pozostawał cały czas przy zwiastowaniu krzyża Chrystusa. Głosił ukrzyżowanego Zbawiciela. Takiego rodzaju służby desperacko potrzebujemy dzisiaj (J. Vernon McGee, Th.D., Thru the Bible, tom 5, Thomas Nelson Publishers, 1983, str. 13; odnośnie 1 Koryntian 2:2).

„Aby… kto się chlubi, w Panu się chlubił” (1 Koryntian 1:31).

Użyte greckie słowo oznaczające „chlubić się” – to szczycić się, być dumnym z czegoś. Apostoł mówi nam, abyśmy szczycili się Chrystusem, byli dumni z Chrystusa, „chlubili się w Chrystusie”. Pierwsi chrześcijanie mówili tak dużo o Chrystusie, że niewierzący sądzili, iż oddają cześć martwemu Żydowi! Dr Michael Green powiedział: „Istnieje poruszający przykład tej determinacji [w mówieniu o Chrystusie] w kwaterach cesarskich giermków na Palatynie, w Rzymie. Pochodzi on z III wieku n.e.. Rysunek, narysowany ręką [dziecka], pokazuje chłopca stojącego w pozie uwielbienia, z uniesioną jedną ręką. Obiektem chwały jest osoba na krzyżu – człowiek z głową osła. Poniżej jest napisane: „Aleksamenos oddaje cześć swojemu Bogu”. Najwidoczniej jeden z giermków był chrześcijaninem i nie wstydził się tego. Jego współtowarzysze szydzili z niego. Ale on nie wstydził się tego… Jest też napis uczyniony przez inną osobę „Aleksamenos jest wierny”. Być może była to jego odpowiedź na ten okrutny rysunek. Myślę, że tak właśnie było” (Michael Green, D.D., Evangelism in the Early Church, William B. Eerdmans Publishing Company, 1970, str. 174, 175).

Skopiowałem to graffiti z oryginału. Jest to dokładna kopia rysunku znalezionego na ścianie w kwaterach giermków na Palatynie, w starożytnym Rzymie z końca II wieku.

Alexamenos and his God

Kiedy patrzyłem na ten starożytny rysunek, do oczu napłynęły mi łzy. Oto mały chłopiec – dziesięcio, może dwunastoletni, stawiający czoło dla Jezusa! I inny zły chłopiec, który narysował tą karykaturę pokazującą, jak oddaje on cześć Jezusowi, który ma głowę osła! Pomyślałem: „Dziękuję Bogu za chłopca takiego jak Aleksamenos!” To właśnie tacy chłopcy i dziewczęta zanieśli przesłanie Chrystusa na świat rzymski! Oczekuję chwili, gdy spotkam cię w niebie, Aleksamenosie! Modlę się, aby w naszym kościele byli młodzi ludzie tacy jak on – młodzi mężczyźni i kobiety, którzy będą chlubić się z Chrystusa – bez względu na to, jak bardzo to odrzucające Boga pokolenie będzie z nich z nich szydzić i wyśmiewać się!

Rodzina Duggarów została wysmarowana smołą, obsypana pierzem i zlinczowana bez sądu. Mieli dziewiętnaścioro dzieci. Dwanaście lat temu jeden z chłopców dopuścił się czynu, dotykając w nieodpowiedni sposób swoje dwie siostry. Rodzice zaprowadzili go na policję. Miał tylko 15 lat, więc sprawa było utajniona. Kilka tygodni temu bezmyślny szef policji tego małego miasteczka w Arkansas ujawnił prasie całą sprawę. Media ukrzyżowały tą rodzinę, nazywając ich „domem z horrorów”. Dlaczego tak zrobiono? Ponieważ Duggarowie są członkami kościoła baptystycznego, ponieważ są chrześcijanami!!! Te dwie siostry udały się do stacji Fox News, gdyż wiedziały, że to jedyne miejsce, gdzie potraktowane zostaną sprawiedliwie. Poszły tam, aby bronić swoich rodziców. Zobaczyłem później wykrzywioną, demoniczną twarz Whoopi Goldberg, wrzeszczącą na nich: „Nie wciągajcie to Boga!” „Dobierzcie się do tych chrześcijan! Dobierzcie się! Dobierzcie się!”. Nic się nie zmieniło od czasów, gdy w starożytnym Rzymie wrzucano chrześcijanki na arenę na pożarcie lwom! Whoopi Goldberg wyglądała jak Neron lub Kaligula! „Zabijcie chrześcijan! Dobierzcie się do nich! Dobierzcie się! Dobierzcie się!”. Niech Bóg nam dopomoże, skoro tacy ludzie kontrolują media! W tych okrutnych i złych czasach niech i o naszych młodych ludziach będzie można powiedzieć: „Aleksamenos jest wierny”.

„Aby… kto się chlubi, w Panu się chlubił” (1 Koryntian 1:31).

Żaden śmiertelnik z Nim nie może się porównać,
   Nikt spośród synów ludzkich;
Wspanialszy On nad wszystkich,
   Rozbrzmiewa w niebiosach,
Rozbrzmiewa w niebiosach.

Jemu zawdzięczam życie, tchnienie,
   I wszystko, co napawa mnie radością;
On pozwala mi odnieść zwycięstwo nad śmiercią,
   I zbawia mnie od grobu
I zbawia mnie od grobu!
   („Majestic Sweetness Sits Enthroned”, Samuel Stennett, 1727-1795).

Miejcie lewicowe media! Miejcie Whoopi Goldberg i ten cały liberalny, nienawidzący Boga hollywoodzki tłum! Miejcie ich wszystkich! Oni nie mają nic do zaoferowania! Nic! Nic! Nic! – „Aleksamenos jest wierny!” „Aleksamenos jest wierny!” „Aleksamenos jest wierny!”. Niech tak właśnie będzie, drogi Boże! Niech tak się stanie!

„Aby… kto się chlubi, w Panu się chlubił” (1 Koryntian 1:31).

Nie przychodzimy do kościoła dla rozrywki. Nie przychodzimy, aby słuchać „grupy uwielbiającej”, śpiewającej niczym w klubie nocnym w Las Vegas. Nie przychodzimy, aby słuchać żartów lub historii o tym, jak ulepszać samego siebie. Możemy słuchać lepszych żartów Jimmy’ego Fallona. Możemy czytać lepsze historie o rozwijaniu samego siebie w Reader’s Digest. Nie przychodzimy do kościoła, aby ogłuszała nas „chrześcijańska” muzyka rockowa. Ona jest pusta. Nie porusza duszy. Pozostawia w ustach smak trocin. To pusta, bezcelowa strata czasu!

W ubiegłą sobotę razem z żoną byliśmy na wieczornym nabożeństwie w mega kościele w hrabstwie Orange, niedaleko San Diego. Rozbrzmiewała ogłuszająca muzyka. Była hipnotyzująca. Była to doskonale wykonana muzyka rockowa. Zakończenie było spektakularne. Nigdzie indziej nie słyszałem czegoś podobnego.

Potem ludzie zaczęli wychodzić. Wyglądali na otumanionych, otępiałych, poruszających się niczym zombi w „Nocy żywych trupów”. Nikt nie uśmiechał się. Nikt nie rozmawiał. Nikt nie witał się z innymi. Przyszli samotnie dla rozrywki i wychodzili samotnie. Dr David Wells powiedział: „Samotność jest współczesną plagą. To plaga polegająca na oderwani, braku korzeni, braku przynależności do czegoś konkretnego i ogólnie do wszystkiego. To choroba bycia samemu, bycia niezauważonym, życia w obojętnym wszechświecie” (David F. Wells, Ph.D., The Courage to be Protestant, Eerdmans, 2008, str. 33).

Dr Wells to wielki teolog i ma on rację. „Samotność jest współczesną plagą”. Ale tamten mega kościół nie miał odpowiedzi na samotność. Jedyne, co mieli, to zespół rockowy – z występu którego ludzie wychodzili samotnie, tak jak obserwuje się podobnie po meczu baseballowym na stadionie Dodger! Gdzie, zatem jest odpowiedź? Odpowiedź znajduje się w kościele skupionym na Jezusie Chrystusie. Chrystus jest odpowiedzią, a nie muzyka rockowa. Chrystus jest odpowiedzią, a nie wielki tłum samotnych ludzi! Współczesne mega kościoły nie mają nic do zaoferowania! Nic! Nic! Nic! Tylko skupiony na Jezusie Chrystusie, zwiastujący Chrystusa, oddający cześć Chrystusowi kościół ma na to odpowiedź! Odpowiedź była i zawsze będzie w Jezusie Chrystusie. Ten młody chłopiec, żyjąc pod koniec II wieku, wiedział to. Dlatego „Aleksamenos oddaje cześć swojemu Bogu!”. Dlatego „Aleksamenos jest wierny!”.

„Aby… kto się chlubi, w Panu się chlubił” (1 Koryntian 1:31).

A co jeśli chodzi o zbawienie? Czy słyszysz, by „wielcy” kaznodzieje mówili o tym, jak zostać zbawionym? Ach Boże, oni mówią o wszystkim innym! Mówią o Duchu Świętym. Mówią o tym, jak czuć się dobrze. Mówią, jak odnieść sukces. Jest pewien człowiek – Joseph Prince, który nawet mówi o łasce. Ale kto mówi na temat tego, jak zostać zbawionym? Nie słychać tego! Kto mówi o krzyżu? Nie słychać tego! Kto mówi o krwi? Nie słychać tego! Kto wygłasza całe kazanie poświęcone Jezusowi? Nie słychać tego!

Kilka dni temu napisał do mnie email pewien człowiek z Kuby. Moje kazania docierają na cały świat – do ponad 200 krajów, w 32 językach. Napisał do mnie młody Kubańczyk. Powiedział, że oddał swoje życie Chrystusowi i został ochrzczony. Jednak jeden z jego przyjaciół powiedział mu na temat wybrania, co go martwi. Słuchając na temat wybrania, zaczął wątpić w swoje zbawienie. Nie pojmuję tego! Wydaje mi się, że wybranie powinno dodawać pewności kwestii naszego zbawienia, gdyż ono nie zależy od nas. Zależy wyłącznie od Chrystusa! Amen! Ale ten człowiek zaczął oglądać Paula Washer i czytać Johna MacArthura. Przeczytał także kazanie Raya Comforta „Hell’s Best Kept Secret”. A potem obejrzał widea na temat kalwinizmu zatytułowane „Amazing Grace”. Wszystko to wprowadziło w nim zamieszanie. Dlatego napisał do nas i powiedział: „Wierzę, że potrzebuję, byś polecił mi książki na temat prawa i tego, jak przygotować się na to, by uświadomić sobie grzech”. Powiedział: „Potrzebuję zrozumieć głębię prawa”. A oto, co mu odpowiedziałem:

Zwróć uwagę, że nawet raz nie wspomniałeś imienia Chrystusa! Napisałeś do mnie długi email na temat przekonania o grzechu i prawie, nie wymieniając nawet raz imienia Jezusa, Jego dzieła krzyżu, czy też Jego oczyszczającej grzechy krwi! Oto pułapka współczesnego kalwinizmu. Zwróć uwagę, że godzinami możesz czytać Paula Washera i Johna MacArthura, i skończyć na rozmyślaniu na temat prawa, zamiast myśleć o Jezusie Chrystusie! To wada ludzi takich jak Washer, MacArthur i Ray Comfort. Lepiej głoszą na temat prawa niż na temat Ewangelii! (Naciśnij tutaj, aby przeczytać moje kazanie „An Even More Shocking Youth Message! – My Answer to Paul Washer!”).

I wysłałem mu dwa kazania: „Sam Jezus Chrystus” oraz „What Think Ye of Christ?” [Co myślisz o Chrystusie]. Tego właśnie on potrzebuje – samego Jezusa Chrystusa! I tego samego ty potrzebujesz – samego Jezusa Chrystusa!

„Aby… kto się chlubi, w Panu się chlubił” (1 Koryntian 1:31).

Żaden śmiertelnik z Nim nie może się porównać,
   Nikt spośród synów ludzkich;
Wspanialszy On nad wszystkich,
   Rozbrzmiewa w niebiosach,
Rozbrzmiewa w niebiosach.

Ujrzał mnie pogrążonego w rozpaczy,
   I przybył mi na pomoc;
Dla mnie poszedł na haniebny krzyż,
   Zabierając wszystkie me winy,
Zabierając wszystkie me winy.

Z Jego obfitości otrzymuję
   Tak wielki dowód boskiej miłości,
Gdybym miał tysiąc serc, by Ci oddać,
   One wszystkie, Panie, byłyby Twoje.
One wszystkie, Panie, byłyby Twoje.

Przyjście do Jezusa jest tak proste. Ten młody, żyjący w starożytnym Rzymie chłopiec przyszedł do Niego, więc i tym możesz!

Aleksamenos oddaje cześć swojemu Bogu! Jego Bóg został przybity do krzyża, cierpiąc karę za grzechy Aleksamenosa.

Robert Hymers oddaje cześć swojemu Bogu! Jego Bóg został przybity do krzyża, cierpiąc karę za grzechy Roberta Hymersa.

Aleksamenos oddaje cześć swojemu Bogu! Jego Bóg to Jezus z Nazaretu. Jego Bóg przyszedł z nieba, aby umrzeć na krzyżu, płacą za grzechy Aleksamenosa i twoje. Jego Bóg to Jezus, który powstał w fizyczny sposób z martwych, a teraz jest w niebie, siedząc po prawicy Ojca.

Aleksamenos oddaje cześć swojemu Bogu. Świat mówi, że jego Bóg ma głowę osła! Świat szydzi i wyśmiewa się z Aleksamenosa, oddającego cześć Jezusowi. Jednak Aleksamenos pisze na ścianie: „Aleksamenos jest wierny”. Dlaczego jest wierny? Ponieważ jego Bóg – Jezus, powiedział: „nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie” (Ew. Jana 14:6).

Aleksamenos oddaje cześć swojemu Bogu. Cały rzymski świat rozpada się i wali. Padają też inne bożki. Cała ich wielkość leży w gruzach. A Chrystus stoi ponad ruinami Koloseum i Panteonu.

„Aby… kto się chlubi, w Panu się chlubił” (1 Koryntian 1:31).

Aleksamenos oddaje cześć swojemu Bogu. W biblijnym proroctwie czytamy, że powstają fale, ziemia drży, księżyc staje się krwisty, budynki, góry i skały walą się. Ziemskie królestwa rozpadają się. Ludzie kryją się w wśród skał, drżąc ze strachu. Wszyscy mylili się. Racje miał ten młody chłopiec. „Aleksamenos jest wierny”. Czy zaufasz Bogu? Czy zaufasz Jezusowi i zostaniesz oczyszczony ze wszystkich grzechów Jego drogocenną krwią? Modlę się, abyś tak zrobił. W Jego imieniu. Amen.

Jeżeli to kazanie było dla ciebie błogosławieństwem, proszę napisz email do dr. Hymersa i powiedz mu o tym – rlhymersjr@sbcglobal.net (naciśnij tutaj). Można pisać do doktora Hymersa w różnych językach, ale preferowanym jest angielski.

(KONIEC KAZANIA)
Kazania Doktora Hymers'a dostępne są przez internet pod adresem:
www.realconversion.com lub www.rlhsermons.com.
Wybierz: „Kazania po Polsku”.

Z doktorem Hymersem można się skontaktować drogą emailową po angielsku:
rlhymersjr@sbcglobal.net – można także napisać do niego: P.O. Box 15308, Los Angeles,
CA 90015 lub zadzwonić (818)352-0452.

Teksty kazań nie są objęte prawami autorskimi. Można je używać bez powolenia doktora Hymersa.
Jednakże wszystkie kazania dr. Hymersa w formie video objęte są prawami autorskimi,
a używanie ich wymaga uzyskania jego zgody.

Pismo Święte czytane przed kazaniem przez Abla Prudhomme’a: 1 Koryntian 1:26-31.
Pieśń śpiewana solo przed kazaniem w wykonaniu Benjamina Kincaida Griffitha:
      „Majestic Sweetness Sits Enthroned” (Samuel Stennett, 1727-1795).