Print Sermon

Celem tej strony internetowej jest udostępnianie bez opłat tekstów kazań i ich nagrań pastorom i misjonarzom na całym świecie, a zwłaszcza w krajach Trzeciego Świata, gdzie dostęp do seminariów teologicznych i szkół biblijnych jest bardzo ograniczony lub nie istnieje.

W ciągu roku teksty tych kazań oraz nagrania wideo odbierane są na 1.500.000 komputerów w 221 krajach, ze strony www.sermonsfortheworld.com . Setki ludzi oglądają wideo na YouTube, jednak w niedługim czasie zamiast na YouTube, zaczynają korzystać bezpośrednio z naszej strony internetowej. YouTube kieruje ludzi na stronę internetową naszego kościoła. Każdego miesiąca teksty kazań tłumaczone są na 46 języki, docierając do 120.000 osób. Teksty kazań nie są objęte prawami autorskimi i mogą być używane przez kaznodziei bez uzyskiwania naszej zgody. Naciśnij tutaj, aby dowiedzieć się, w jaki sposób każdego miesiąca możesz pomóc nam w wielkim dziele głoszenia ewangelii na całym świecie.

Pisząc do doktora Hymersa, zawsze podaj nazwę kraju, w którym mieszkasz, gdyż inaczej nie będzie w stanie odpowiedzieć. Adres mailowy doktora Hymersa: rlhymersjr@sbcglobal.net.
NIEWYSŁOWIONY DAR

THE UNSPEAKABLE GIFT
(Polish)

Dr. R. L. Hymers, Jr.

Kazanie głoszone w kościele „Baptist Tabernacle” w Los Angeles,
w niedzielny wieczór 25-go stycznia 2015.
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Morning, January 25, 2015

„Bogu niech będą dzięki za niewysłowiony dar jego”
(2 Koryntian 9:15).


W 1994 roku, w środku nocy trzęsienie ziemi wstrząsnęło naszym domem. Sprawiło ono, że zacząłem myśleć o wartości rzeczy, które posiadaliśmy w domu. Myślałem o tym, co stałoby się, gdyby spłonął? Co, gdybym miał tylko trzy lub cztery minuty, by uciec? Co wziąłbym ze sobą? Pomyślałem, że pobiegłbym do sypialni, otworzył szufladę i wyciągnął loki z pierwszego strzyżenia naszych chłopców. Wziąłbym odcisk niemowlęcego bucika, stojącego na szafce. Gdybym miał jeszcze chwilę, chwyciłbym zdjęcie mojej matki i chłopców, a mając jeszcze kilka sekund zabrałbym suknię ślubną mojej żony, zapakowaną i zamkniętą w pudełku oraz kilka sztuk ceramiki z okresu Wielkiego kryzysu, które były prezentem ślubnym mojej matki w 1934 roku.

Ile warte są te rzeczy? Prawie nic. Za starą suknię ślubną można by dostać 25 dolarów. Pozostałe rzeczy nie mają żadnej wartości pieniężnej. Ale dla mnie są bezcenne! Największe dary to te, które dotyczą naszego serca i duszy.

Kiedy umarła moja babcia, jej dom miał być opróżniony już następnego dnia. Miałem problem, by dostać się tam. Wbiegłem do domu i zabrałem tylko jedną rzecz – starą doniczkę z winoroślą. Lubiła ją i to była jedyna rzecz, którą wziąłem. Kiedy przygotowywałem to kazania, ta roślina stała na moim biurku. Przez prawie sześćdziesiąt lat była ze mną. Nie jest warta nawet dwóch dolarów, ale tylko ją zabrałem z domu babci w wieku piętnastu lat. Jej wartość nie przekracza dwóch dolarów, ale dla mnie jest bezcenna! Największe dary to te, które dotyczą naszego serca i duszy.

Kiedy umarł mój kuzyn Johnny i jego żona, pojechałem do ich domu. Został sprzedany i następnego dnia miał być opróżniony. Wszystko było złożone na stertę w pokoju. Ktoś zapytał się mnie: „Czy chciałbyś coś zabrać?”. Powiedziałem: „Tak, chciałbym ten kawałek dykty z wyrytymi na niej kaczuszkami”. Dostałem ją i odjechałem smutny. Wisi w pokoju mojego syna do dzisiejszego dnia. Pochodziła z domu, w którym żyłem jako trzynastoletni chłopiec. Nie jest warta więcej niż 25 dolarów, ale dla mnie jest bezcenna! Największe dary to te, które dotyczą naszego serca i duszy.

Kiedy sprzedano dom mojej matki, zadzwoniono do mnie i powiedziano: „Jeżeli jest coś, co chciałbyś wziąć, musisz to zrobić dzisiaj. To ostatni dzień”. Minęło już południe. Nie wiem, dlaczego nie zadzwoniono dzień czy dwa wcześniej! Pobiegłem i wynająłem ciężarówkę. Zabrałem jej stare pianino, dwie gipsowe kaczki i dwa gipsowe popiersia – jedno Indianina, a drugie hiszpańskiego kowboja. Wszystko razem nie było warte więcej niż 200 dolarów. Ale nie odsprzedałbym tego za dziesięć tysięcy! Te rzeczy były dla mnie bezcenne. Tak, największe dary to te, które dotyczą naszego serca i duszy.

Stara suknia ślubna, dwa loki włosów, roślina w doniczce, kilka sztuk starej ceramiki, zepsute pianino, dwa podrapane i zmatowiałe popiersia – dla świata to śmieci, ale dla mnie warte więcej niż fortuna! Nie potrafię wam opisać ani wytłumaczyć ich wartości i ceny. Widzicie, największe dary to te, które dotyczą naszego serca i duszy.

Miałem przyjaciela z liceum o imieniu Mike. Kiedy odszedłem ze szkoły, on wpadł w przygnębienie i popełnił samobójstwo. Poszedłem odwiedzić jego matkę. Powiedziałem jej, że Mike był moim przyjacielem. Próbowała dać mi jego drogą maszynę do pisania; próbowała dać mi jego ubrania. Była w szoku i smutku po tragicznej stracie jedynego dziecka. Gdyby była bogata, to z pewnością powiedziałaby: „Mam posiadłość w Beverly Hills. Mam 10 milionów dolarów w banku. Posiadam bezcenny naszyjnik z diamentów. Ale oddałabym to wszystko, byle tylko odzyskać syna”. Widzicie, największe dary to te, które dotyczą naszego serca i duszy.

Kiedy czytałem ten tekst apostoła Pawła, to myślałem, że wiem, o czym pisał:

„Bogu niech będą dzięki za niewysłowiony dar jego” (2 Koryntian 9:15).

Greckie słowo tłumaczone jako „niewysłowiony” to anĕkdiēgētōs. Oznacza ono „coś, czego nie można całkowicie wyjaśnić, co jest nie do opisania” (James Strong). To coś „niewysłowione” (George Ricker Berry). Odnosi się do daru, którego nie można w pełni wytłumaczyć, opisać lub wyrazić słowami. Mowa jest o Panu Jezusie Chrystusie – Bożym darze miłości dla tego grzesznego, zgubionego świata! To Jezus, Syn Boży! Pomyślmy o tym przez chwilę.

I. Po pierwsze, Boży dar Chrystusa uczynił ziemię szczególnym miejscem.

Kiedy Bóg posłał do nas Jezus, uczynił nasz mały świat bardzo szczególnym miejscem. W nieprzeniknionych zakątkach ogromnego wszechświata nie ma miejsca takiego jak Ziemia. Jest ona całkowicie wyjątkowa. Wśród niepoliczalnych gwiazdach i planetach nie ma miejsca takiego jak Ziemia. Dlaczego wyróżnia się ona od innych planet w systemie słonecznym?

Jeżeli powiesz: „Ziemia jest inna, gdyż jest na niej życie”, to niewierzący odpowie „nie”. Powie, że są inne światy i inne planety, na których jest życie. Nie możesz się z tym sprzeczać. Możesz powiedzieć, że to nieprawda, ale nie jesteś w stanie tego udowodnić. Na innych planetach może być życie. To nie wyróżnia naszej planety. Ale w końcowej analizie to, co czyni naszą planetę wyjątkową i szczególną, to fakt przyjścia Jezusa. Jezus przyszedł z niewidocznego świata, w którym mieszka Bóg, z innego wymiaru, z trzeciego nieba, aby zamieszkać pośród nas. W Biblii czytamy:

„lecz gdy nadeszło wypełnienie czasu, zesłał Bóg Syna swego, który się narodził z niewiasty” (Galacjan 4:4).

Kiedy nadszedł czas, „zesłał Bóg Syna swego”. Posłał Go. Greckie słowo to „ĕxapŏstellō” (zesłać, posłać, wysłać). Skąd został zesłany Jezus? Skąd został posłany? Skąd przybył? Został posłany, zesłany, wysłany z nieba! Został posłany do łona kobiety – dziewicy Marii. Przybył z trzeciego nieba na nasz świat. To właśnie wyróżnia nasz świat! Jezus przyszedł tutaj, na tą małą planetę, na naszą małą Ziemię. Syn potężnego Władcy kosmosu, gwiazd i wszechświata, ten Syn został posłany na naszą planetę, a nie na jakąś inną! „Zesłał Bóg Syna swego” na tą maleńką wyspę, na planetę Ziemię, a nie na inną! Bóg posłał swojego Syna na Ziemię i to właśnie czyni naszą planetę wyjątkową, szczególną pośród innych w Bożym niezbadanym i bezkresnym wszechświecie! Chrystus przyszedł tutaj! I to wyróżnia nas! „Zesłał Bóg Syna swego”, a „Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy” (Ew. Jana 1:14). William Booth był założycielem Armii Zbawienia. Jego wnuk napisał piękny hymn:

Zszedł ze swej chwały,
   To wieczna historia,
Mój Bóg i Zbawiciel przyszedł,
   Na imię mu Jezus.
Narodzony w żłobie,
   Dla swych własnych obcy,
Mąż boleści, cierpienia.
   („Down From Jego Glory”, William E. Booth-Clibborn, 1893-1969;
      wnuk założyciela Armii Zbawienia - Williama Bootha).

Daleko w hrabstwie Orange, w Kalifornii, w mieście Yorba Linda, znajduje się mały, biały dom. Są w nim tylko dwa małe pokoje i malutka kuchnia na piętrze oraz dodatkowy pokoik na poddaszu. A jednak w ostatnich latach tysiące ludzi przechodziło przez jego frontowy pokój i kuchnię. Sam byłem tam co najmniej czterdzieści razy, zabierając ze sobą gości. Dlaczego tak wielu ludzi przyjeżdża tam? Co czyni ten mały domek taką atrakcją? To osoba, która urodziła się tam. Był nią trzydziesty siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych, który przyszedł na świat w małej sypialni na pierwszym piętrze. To czyni ten dom szczególnym! To z powodu osoby, która tam urodziła się. W czasie jego pogrzebu pięciu prezydentów siedziało z ponad czteroma tysiącami ludźmi, podczas gdy Billy Graham głosił kazanie przed tym małym domem. Urodził się w nim prezydent. Ziemia wyróżnia się; to miejsce wyjątkowe, szczególne we wszechświecie, ponieważ Jezus Chrystus przyszedł tutaj i narodził się! Tu, na ziemi! Na tej planecie!

„Bogu niech będą dzięki za niewysłowiony dar jego” (2 Koryntian 9:15).

II. Po drugie, Boży dar Chrystusa uczynił ludzkie życie świętym.

Po wielkim potopie Bóg przemówił do patriarchy Noego:

„Kto przelewa krew człowieka, tego krew przez człowieka będzie przelana, bo na obraz Boży uczynił człowieka” (I Mojżeszowa 9:6).

Człowiek uczyniony został na obraz Boży. Jest na nim pieczęć Boża. Dlatego Bóg ustanowił karę śmierci dla każdego, kto pozbawia inną osobę życia poprzez morderstwo. Życie ludzkie jest na wieki uświęcone dzięki darowi Chrystusa – Syna Bożego. Dlatego każdego roku w styczniu poświęcamy jedną niedzielę „Prawu do życia”. Obchodziliśmy ją tydzień temu, w czterdziestą drugą rocznicę sprawy Roe przeciwko Wade. To wówczas kilku starych mężczyzn w czarnych szatach powiedziało, że kobieta ma prawo zabić swoje dziecko. Od tamtej pory zamordowano w aborcjach 57 milionów nienarodzonych dzieci. Niech Bóg ma nas w swojej opiece!

Mówiłem o tym wszystkim w czasie mojego kazania w ubiegłą niedzielę rano. Kiedy to robiłem, pewna kobieta i jej córka wstały szybko z miejsca i wyszły z kościoła. Przypuszczam, że większość kaznodziei nie mówi na temat aborcji. Jakież to smutne, gdyż każda kobieta, która miała aborcję, musi zostać oczyszczoną krwią Jezusa. Chciałbym, aby tamta młoda kobieta pozostała, by posłuchać na temat miłości Jezusa! Bez oczyszczenia przez krew Jezusa, sumienie tej kobiety będzie ją męczyło całe życie. Będzie to ją prześladowało przez całą wieczność. „Zabiłam moje dziecko! Zabiłam moje dziecko! Ach, Boże, zabiłam moje dziecko!”. Ta myśl będzie prześladować tą kobietę na wieki. Ale nie powiedzą wam tego wasi świeccy, lewicowi profesorowie na uniwersytecie! Świeccy psychiatrzy, o martwych umysłach nie powiedzą tego. Jeżeli miałaś aborcję, to twoje serce i sumienie będą o tym przypominać na wiek! „Ach, Boże, zabiłam moje dziecko!”. Świeccy, odrzucający Boga ludzie mówią o prawie kobiet do wyboru. Ale nigdy nie powiedzą dziewczynom o niekończących się zmorach nocnych, których będą doświadczać do końca życia! Dlaczego? Gdyż ludzkie życie jest święte. Oto, dlaczego! Człowiek został uczyniony na obraz Boga. Oto, dlaczego!

Dowiedziałem się niedawno, że druga zwrotka pięknej pieśni „The Love of God” została napisana przez biednego obłąkanego w szpitalu psychiatrycznym. Kiedy umarł, na ścianie jego celi znaleziono te słowa:

Gdy minie wyznaczony czas, a ziemskie królestwa i trony upadną,
   Gdy ci, którzy modlić się nie chcieli, będą wzywać góry, by ich zakryły,
Boża miłość trwać będzie, tak pewna, stała, bez miary i mocna;
   Przynosząc odkupieńczą łaskę rasie Adamowej – tak brzmi pieśń
      aniołów i świętych.
Boża miłość – tak ogromna i czysta! Bez miary, potężna!
   Na wieki trwa – tak brzmi pieśń aniołów i świętych.
(„The Love of God”, Frederick M. Lehman, 1868-1953;
      autor drugiej zwrotki nieznany).

Dar Boży w Chrystusie Jezusie na wieki uświęcił ludzkie życie, nawet życie tego biednego nędznika, który umarł w celi, w szpitalu psychiatrycznym. Jako osoba ludzka był on cenny w Bożych oczach. Bóg ukochał go i posłał Jezusa, aby umarł za niego i zbawił jego duszę! „Bogu niech będą dzięki za niewysłowiony dar jego” (2 Koryntian 9:15).

III. Po trzecie, Boży dar Chrystusa uczynił możliwym przebaczenie naszych grzechów i zbawienie naszych dusz.

Posłuchajmy jeszcze raz tego wspaniałego fragmentu Pisma, który pan Prudhomme przeczytał przed kazaniem:

„Wszak Chrystus, gdy jeszcze byliśmy słabi, we właściwym czasie umarł za bezbożnych. Rzadko się zdarza, że ktoś umrze za sprawiedliwego; prędzej za dobrego gotów ktoś umrzeć. Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu.” (Rzymian 5:6-9).

Kiedy Jezus umarł na krzyżu, zapłacił pełną cenę za nasze grzechy. „Wszak Chrystus, gdy jeszcze byliśmy słabi, we właściwym czasie umarł za bezbożnych” (Rzymian 5:6). Nikt z nas nie był w stanie przypodobać się Bogu i zbawić siebie. Wszyscy byliśmy bezbożni. „Chrystus… umarł za bezbożnych”. Oto Boży niewysłowiony dar!

Wszyscy byliśmy grzesznikami. Ale „kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł” (Rzymian 5:8). Oto Boży niewysłowiony dar!

„Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu” (Rzymian 5:9). On umarł zamiast nas – oto Boży niewysłowiony dar! Usprawiedliwienie i oczyszczenie z wszystkich naszych grzechów poprzez Jego krew – oto Boży niewysłowiony dar!

A jedyne, o co prosi Bóg, byś zrobił, to odwrócił się od grzechów i zaufał Jego Synowi – Panu Jezusowi. W chwili, gdy zaufasz Jezusowi, będziesz zbawiony! Oto Boży niewysłowiony dar dla każdego, kto zaufa Jezusowi!

Zbawiony! Zbawiony! Me grzechy przebaczone,
Ma wina zniknęła!
Zbawiony! Zbawiony! Zbawiony przez krew Ukrzyżowanego!
   („Saved by the Blood”, S. J. Henderson, XIX wiek).

Jezus przelał swą cenną krew, błogosławieństwa na nas zsyła;
Zanurz się w purpurowym strumieniu, abyś jak śnieg czystym się stał.
Tylko Mu ufaj, Tylko Mu ufaj, tylko zaufaj Mu teraz.
On zbawi cię, On zbawi cię, On teraz zbawić może cię.
   („Only Trust Him”, John H. Stockton, 1813-1877).

Co oznacza „zaufać” Jezusowi? Oznacza powierzyć się w Jego ręce, tak jak ufa się dobremu lekarzowi. Kiedy miałem siedem lat, dr Pratt powiedział mojej mamie, że trzeba usunąć mi migdały. Byłem przerażony, gdy matka powiedziała mi, że zostanę „uśpiony”. Bałem się. Przerażało mnie to „uśpienie”. Przecież miałem tylko siedem lat. Kiedy przybyliśmy do szpitala, moje serce waliło mi w piersi i trząsłem się. Nie wiedziałem, co stanie się ze mną, gdy zostanę „uśpiony”. Wielka i przerażająco wyglądająca pielęgniarka, ubrana cała na biało, przyszła, aby przygotować mnie do zabiegu. Byłem tak przestraszony, że prawie uciekłem! Ale wtedy wszedł dr Pratt. Znałem go całe moje krótkie życie. Był przy moich narodzinach i przez cały czas był moim lekarzem. Był to miły, starszy pan. Kochałem go. I ufałem mu. Powiedział: „Nie martw się Robercie. Za kilka minut będzie po wszystkim”. Moje serce przestało walić w piersi, gdyż ufałem doktorowi Prattowi. Zostałem „uśpiony”. A za chwilę obudziłem się, widząc jego uśmiechniętą twarz. Dr Pratt powiedział: „Już po wszystkim Robercie. Niedługo pójdziesz do domu”. Ufałem temu dobremu, staremu lekarzowi. Oto, co musisz uczynić z Jezusem.

Tylko Mu ufaj, Tylko Mu ufaj, tylko zaufaj Mu teraz.
On zbawi cię, On zbawi cię, On teraz zbawić może cię.

Doktorze Chan, proszę poprowadź nas w modlitwie. Amen.

(KONIEC KAZANIA)
Kazania Doktora Hymers'a dostępne są przez internet pod adresem:
www.realconversion.com lub www.rlhsermons.com.
Wybierz: „Kazania po Polsku”.

Z doktorem Hymersem można się skontaktować drogą emailową po angielsku:
rlhymersjr@sbcglobal.net – można także napisać do niego: P.O. Box 15308, Los Angeles,
CA 90015 lub zadzwonić (818)352-0452.

Teksty kazań nie są objęte prawami autorskimi. Można je używać bez powolenia doktora Hymersa.
Jednakże wszystkie kazania dr. Hymersa w formie video objęte są prawami autorskimi,
a używanie ich wymaga uzyskania jego zgody.

Pismo Święte czytane przed kazaniem przez Abla Prudhomme’a: Rzymian 5:6-9.
Pieśń śpiewana solo przed kazaniem w wykonaniu Benjamina Kincaida Griffitha:
„The Love of God” (Frederick M. Lehman, 1868-1953).


SKRÓT KAZANIA

NIEWYSŁOWIONY DAR

THE UNSPEAKABLE GIFT

Dr. R. L. Hymers, Jr.

„Bogu niech będą dzięki za niewysłowiony dar jego”
(2 Koryntian 9:15).

I.   Po pierwsze, Boży dar Chrystusa uczynił ziemię szczególnym miejscem.
Galacjan 4:4; Ew. Jana 1:14.

II.  Po drugie, Boży dar Chrystusa uczynił ludzkie życie świętym.
I Mojżeszowa 9:6.

III. Po trzecie, Boży dar Chrystusa uczynił możliwym przebaczenie naszych grzechów i zbawienie naszych dusz. Rzymian 5:6-9.