Print Sermon

Celem tej strony internetowej jest udostępnianie bez opłat tekstów kazań i ich nagrań pastorom i misjonarzom na całym świecie, a zwłaszcza w krajach Trzeciego Świata, gdzie dostęp do seminariów teologicznych i szkół biblijnych jest bardzo ograniczony lub nie istnieje.

W ciągu roku teksty tych kazań oraz nagrania wideo odbierane są na 1.500.000 komputerów w 221 krajach, ze strony www.sermonsfortheworld.com . Setki ludzi oglądają wideo na YouTube, jednak w niedługim czasie zamiast na YouTube, zaczynają korzystać bezpośrednio z naszej strony internetowej. YouTube kieruje ludzi na stronę internetową naszego kościoła. Każdego miesiąca teksty kazań tłumaczone są na 46 języki, docierając do 120.000 osób. Teksty kazań nie są objęte prawami autorskimi i mogą być używane przez kaznodziei bez uzyskiwania naszej zgody. Naciśnij tutaj, aby dowiedzieć się, w jaki sposób każdego miesiąca możesz pomóc nam w wielkim dziele głoszenia ewangelii na całym świecie.

Pisząc do doktora Hymersa, zawsze podaj nazwę kraju, w którym mieszkasz, gdyż inaczej nie będzie w stanie odpowiedzieć. Adres mailowy doktora Hymersa: rlhymersjr@sbcglobal.net.
WERSET DOKTORA CAGANA

DR. CAGAN’S VERSE
(Polish)

Dr. R. L. Hymers, Jr.

Kazanie głoszone w kościele „Baptist Tabernacle” w Los Angeles,
w niedzielny poranek 29-go czerwca 2014 roku.
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Morning, June 29, 2014

„I świat przemija wraz z pożądliwością swoją; ale kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki” (1 List Jana 2:17).


Jest to werset, którego użył Bóg, aby przyprowadzić kogoś z naszego zboru do Jezusa. Był on wówczas młodym człowiekiem. Miał dwadzieścia kilka lat. Uczył się na Uniwersytecie Kalifornijskim (UCLA). Planował zarobić milion dolarów zanim ukończy trzydzieści lat. Pracował na trzech etatach, a większość wieczorów poświęcał studiowaniu. Nie był chrześcijaninem. Uważał, że chrześcijaństwo było tylko dla słabeuszy, a nie dla kogoś takiego jak on! On miał zamiar być sławny i bogaty. Lecz któregoś wieczoru pomyślał: „Przeczytałem już wszystkie wielkie klasyczne dzieła świata zachodniego, ale nigdy nie czytałem Biblii”. Usiadł i zaczął ją czytać. Przeczytał ją całą w krótkim czasie. Jeden werset zdawał się niemalże wyskakiwać ze strony. Nie mógł przestać o nim myśleć. Jego słowa brzmiały mu w umyśle: „Świat przemija wraz z pożądliwością swoją, ale kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki”. Ten werset prześladował go, będąc niczym duch w jego umyśle. Trwało to dwa lata, aż w końcu, pewnego wieczoru przyszedł do Jezusa. Powiedział: „W kilka sekund przyszedłem do Jezusa. Uwierzyłem w Niego. Było to tak proste”. Znacie go. To dr Cagan, który jest pastorem asystentem w naszym kościele! Przed kazaniem słyszeliście jego syna Johna Samuela, śpiewającego pieśń. Ten właśnie werset przekonał dr. Cagana, aby stał się chrześcijaninem:

„I świat przemija wraz z pożądliwością swoją; ale kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki” (1 List Jana 2:17).

Ten werset zawiera ważną prawdę dla każdego młodego człowieka tutaj dziś rano. Większość ludzi nie myśli o tym, że „świat przemija”. Dr A. T. Robertson powiedział, że użyte w języku greckim słowo jest w formie ciągłej (Word Pictures in the New Testament, Broadman, 1933, str. 214). „Świat przemija”. „Świat” w języku greckim to „kosmos”. Mowa jest tutaj o systemie tego świata, który jest pod kontrolą szatana, o materialistycznym świecie i jego sposobie myślenia. To wszystko przemija! I tylko ci, którzy pełnią wolę bożą pozostaną i żyć będą wiecznie.

Ten tekst w naturalny sposób składa się z dwóch punktów. Chciałabym, aby każdy młody człowiek dziś rano pomyślał o nich. Ten werset zrobił ogromne wrażenie na doktorze Caganie, naszym pastorze asystencie, gdy był jeszcze ateistą. A teraz jest on jego wersetem na całe życia.

I. Po pierwsze, świat przemija.

„Świat przemija wraz z pożądliwością swoją” (1 List Jana 2:17a).

Dr Rienecker powiedział, że jest „to proces przemijania” (Linguistic Key to the Greek New Testament, Zondervan, 1980, str. 788).

Niektórzy z was mogliście już tego doświadczyć Kończycie szkołę średnią. Zapewniacie jedni drugich, że będziecie się spotykać, ale tak się nie dzieje. Przyjaciele, na których liczyliście, w krótkim czasie odchodzą. To samo ma miejsce, gdy kończycie studia. Może też zdarzyć się nawet, gdy ciągle jesteście w szkole. Wydarza się coś i przyjaciele odwracają się od was. Pewna młoda kobieta powiedziała: „Wydaje mi się, że wszyscy są przeciwko mnie”. Nie myślała, że to się kiedykolwiek zdarzy, ale tak się stało. Kiedy rozmawiała na temat swojej szkoły, powiedziała: „Będę szczęśliwa, gdy ją skończę”.

Wielu młodych ludzi czuje się odciętych od swoich znajomych jeszcze przed ukończeniem szkoły czy uczelni. A potem jest jeszcze gorzej. Zapewniacie się, że będziecie „utrzymywali kontakty”, ale tak się nie dzieje. Tak się nigdy nie dzieje.

Josh McDowell pokazał, że „każdy student doświadcza zerwania relacji lub oddzielenia, które sprawiają wewnętrzny ból” (The Disconnected Generation, Word, 2000, str. 154). Wskazał on na pięć powodów:

1. Kiedy oni sami lub przyjaciele przeprowadzają się.
2. Kiedy przyjaciele odrzucają ich.
3. Kiedy następuje podział rodziny.
4. Kiedy kończy się relacja między zakochanymi.
5. Kiedy przyjaciele lub bliscy umierają (jw. str. 155-160).

Mógłbym podać szósty powód, dlaczego młodzi ludzie doświadczają oddzielenia:

6. Kiedy kończą szkołę lub uczelnię.

Tak, McDowell miał rację, mówiąc: „Każdy student doświadcza zerwania relacji lub oddzielenia, które sprawiają wewnętrzny ból”. Tego samego i ty doświadczysz w ten czy inny sposób. Dlaczego? Ponieważ ten świat jest już „w procesie przemijania” (Rienecker, cytowane wcześniej).

Razem z żoną Ileaną byłem kilka lat temu w Egipcie. Wewnętrznym przejściem weszliśmy aż na szczyt Wielkiej Piramidy. Biegło ono od samego dołu, prosto do komory, w której złożony był faraon. Słyszałem, że obecnie nie można tego robić, ale wówczas tak. Można było popatrzeć na zewnątrz. Piramida ciągle jest wspaniała, choć zniszczona przez czas. Ta wielka cywilizacja, której przewodził faraon przeminęła. Żyjący tam obecnie ludzie są bardzo biedni i zacofani. Swego czasu Egipt był najpotężniejszym narodem na świecie. Wszystko to przeminęło. Nie pozostało nic poza rozwalającą się piramidą. Nawet miejsce pochówku jest puste. Dawno temu wandale zniszczyli mumię faraona i ukradli skarby. Kiedy patrzyliśmy na tą na wpół zrujnowaną piramidę, pomyślałem:

„Świat przemija wraz z pożądliwością swoją” (1 List Jana 2:17).

Kiedy wraz z Ileaną i chłopcami byliśmy w Anglii, zwiedziliśmy Opactwo Westminsterskie. Pochowanych jest w nim wielu wielkich Anglików: poetów, mężów stanu, wojskowych. Walczyli w znanych bitwach, napisali wielkie dzieła i światowej sławy poezję. A teraz ich kości spoczywają pod kamiennymi płytami, pod podłogą i w ścianach tej dostojnej budowli. Niewiele światła padało, gdy tamtego popołudnia przechodziliśmy przez Opactwo Westminsterskie. A w myślach pojawiały się te słowa:

„Świat przemija wraz z pożądliwością swoją” (1 List Jana 2:17).

Dr J. Vernon McGee powiedział:

Była chwała, która wszystko to otaczała, jednak dawno już przeminęła. Dzisiaj Anglia jest tylko trzeciorzędną potęgą w świecie… Wszystko przeminęło wraz ze swoją pożądliwością. Gdzie jest dziś pożądliwość [króla] Henryka VIII? Spoczywa w jednym z grobów. Pomyślmy tylko o całej chwale pogrzebanej w Opactwie Westminsterskim – o wszystkim, co przeminęło (dr J. Vernon McGee, Th.D., Thru the Bible, Thomas Nelson, 1983, tom V, str. 776).

Churchill próbował zachować imperium brytyjskie, ale gdy w końcu zaczęto słuchać jego ostrzeżeń, było już na to za późno. I jedynie dzięki ogromnemu wysiłkowi udało się ochronić Anglię przed Hitlerem i nazistami.

To samo stanie się z Ameryką. Nasz czas przeminie. Nasza cywilizacja skończy się. Wielu uczonych twierdzi, że zaczynami być świadkami końca Ameryki.

„Świat przemija wraz z pożądliwością swoją” (1 List Jana 2:17).

Skończycie liceum. Nie zobaczycie więcej przyjaciół. Skończycie uniwersytet. I tamci przyjaciele odejdą. Członkowie rodziny zaczną umierać jeden po drugim – matka, ojciec, inni bliscy. Wszyscy przeminą. A w końcu przeminiesz i ty.

Tak stało się w moim życiu. Wszyscy moi znajomi z liceum i uczelni przeminęli. Członkowie rodziny umarli – mój ojciec, moja matka, moi wszyscy krewni. A w końcu przeminę i ja.

„Świat przemija wraz z pożądliwością swoją” (1 List Jana 2:17).

Wtedy nie będzie miało znaczenia, jaką uczelnię ukończyłeś. Nie będzie miało znaczenia, ile zarabiałeś. Nie będzie miało znaczenia, jaki odniosłeś sukces. Wszystko przeminie. Nic nie będzie miało znaczenia, gdyż „przemija kształt tego świata” (1 Koryntian 7:31).

„Bo czymże jest życie wasze? Parą jesteście, która ukazuje się na krótko, a potem znika” (List Jakuba 4:14).

Razem z pewnym pastorem oglądaliśmy nagrania z II wojny światowej. Narratorem niektórych tych starych filmów była znana dziennikarka lat 40. – Martha Gellhorn. „Czy wiesz, kim była?” – zapytałem tego pastora. „Nie” – odpowiedział – „kim?” „Była trzecią żoną Ernesta Hemingwaya”. Był on najsłynniejszym na świecie nowelistą. Wiele jego książek zostało zekranizowanych. Prezydent Kennedy poprosił go, aby przemówił na jego inauguracji, jednak Hemingway nie mógł. Jego żona – Martha Gellhorn była znaną dziennikarką. A dzisiaj nikt nie wie nawet, kim była! Nawet i jego mało kto pamięta.

„Świat przemija wraz z pożądliwością swoją” (1 List Jana 2:17).

Możesz wygrać nagrodę Pulitzera w dziedzinie literatury jak Hemingway. Ale jaką zrobi to różnicę? Możesz pisać dla magazynu Time jak Martha Gellhorn. Lecz kto będzie to pamiętał? Możesz być właścicielem klubu koszykarskiego „Clippers” jak Donald Sterling. Ale za kilka lat, kto będzie o tym wiedział? Kto będzie pamiętał? Możesz być znaną piosenkarką jak Beyonce czy Miley Cyrus. Lecz za kilka lat, kto będzie cię znał? Kogo będziesz obchodził?

W piekle otworzysz oczy i powiedz: „To było prawdą! Jakim byłem głupcem, że nie posłuchałem!”

„Świat przemija wraz z pożądliwością swoją” (1 List Jana 2:17a).

II. Po drugie, ten, kto czyni wolę Bożą, trwać będzie na wieki.

W naszym tekście czytamy:

„I świat przemija wraz z pożądliwością swoją; ale kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki” (1 List Jana 2:17).

W drugiej połowie tego wersetu mowa jest o osobie, która czyni to, czego pragnie Bóg, a wypełniając Bożą wolę, „trwa na wieki”. Greckie słowo tłumaczone jako „trwa”, oznacza także „przebywa, kontynuuje, pozostaje” (Strong). Można by przetłumaczyć ten werset w ten sposób: „kto pełni wolę Bożą, pozostaje na wieki”.

Wszystko w tym świecie, co znamy naszymi fizycznymi zmysłami, przeminie. Nie będzie tego. Jednak ten, kto czyni to, czego pragnie Bóg, będzie trwał na wieki. Cóż za wspaniała obietnica z Bożego Słowa!

„Kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki” (1 List Jana 2:17b).

Ten stary hymn, który śpiewaliśmy na początku nabożeństwa, ukazuje pełną prawdę! Jest w nim mowa o nas w niebie!

Dawni przyjaciele będą tam, a radość jak rzeka wokół będzie płynąć;
   Lecz chwałą dla mnie, przez wieki płynącą, będzie uśmiech Zbawiciela.
To chwałą moją będzie, chwałą moją, chwałą moją,
   Gdy dzięki łasce spojrzę w Jego twarz, to chwałą moją będzie, chwałą moją.
(„O That Will Be Glory”, Charles H. Gabriel, 1856-1932).

Jednak ta wielka obietnica w pieśni odnosi się do tych, którzy wypełniają Bożą wolę.

„I świat przemija wraz z pożądliwością swoją; ale kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki” (1 List Jana 2:17).

Co musisz zrobić, aby mieć życie wieczne; co jest „wolą Bożą”? Jezus powiedział:

„A to jest wola Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w niego, miał żywot wieczny, a Ja go wzbudzę w dniu ostatecznym” (Ew. Jana 6:40).

„Kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki”. „A to jest wola Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna [wiarą] i wierzy w niego, miał żywot wieczny, a Ja go wzbudzę w dniu ostatecznym”. Każdy, kto wiarą spojrzy na Jezusa Chrystus i zaufa Mu, będzie miał życie wieczne. Taka jest obietnica Jezusa Chrystusa. A On nigdy nie kłamie!

Bożą wolą jest, abyś uwierzył w Jezusa. Kiedy całym swoim sercem zwrócisz się do Niego, od razu zostaniesz zbawiony. Życia wiecznego nie dostajemy po śmierci. O, nie! Otrzymasz je od razu, gdy uwierzysz w pełni i całkowicie w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Jezus powiedział:

„I Ja daję im żywot wieczny, i nie giną na wieki, i nikt nie wydrze ich z ręki mojej” (Ew. Jana 10:28).

Bożą wolą jest, abyś odwrócił się od grzechów i uwierzył całym sercem w Jezusa. Chrystus umarł na krzyżu, płacąc cenę za twoje grzechy. Chrystus powstał w fizyczny sposób z martwych. On żyje, siedząc po prawicy Boga w niebie. Kiedy przyjdziesz do Jezusa, On obmyje twoje grzechy swoją zbawczą krwią. A wtedy będziesz żył z Nim w chwale na wieki.

Zakończenie

„Świat przemija wraz z pożądliwością swoją”. Świat przemija. Straciłeś już przyjaciół. Odeszli, kiedy ukończyłeś szkołę średnią. Straciłeś ich, gdy ukończyłeś uniwersytet. Straciłeś ich w zamieszaniach życiowych. Straciłeś ich, gdy umarli. Wkrótce wszyscy twoi przyjaciele odejdą w ten czy inny sposób, chyba że są prawdziwymi chrześcijanami. Jeśli masz przyjaciół, którzy są naprawdę zbawieni, to na wieki będziecie razem z królestwie Bożym! Dlatego mówimy: „Po co być samotnym? Przyjdź do kościoła! Przyjdź do Chrystusa!” Ty i twoi przyjaciele w kościele będziecie mieć życie wieczne. Będziecie znali jeden drugiego, gdy pójdziecie do nieba. Będziecie cieszyli się na wieki przyjaźnią. Cóż za wspaniała obietnica!

Musisz jednak wypełnić Bożą wolę. Musisz odwrócić się od grzechów i przyjść do Jezusa Chrystus, „Baranka Bożego, który gładzi grzech świata” (Ew. Jana 1:29).

„I świat przemija wraz z pożądliwością swoją; ale kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki” (1 List Jana 2:17).

Czy pozostawisz świat oraz jego grzechy i przyjdziesz do Jezusa? Jezus woła cię do siebie. On powiedział:

„Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie” (Ew. Mateusza 11:28).

Posłuchajcie świadectwa Lary. Jest ona dzisiaj w kościele. Lara, wstań proszę. Możesz usiąść. Lara powiedziała:

     Przyszłam do kościoła 28 kwietnia 2011 roku. W zborze czułam się ciepło przyjęta, ale to nie usuwało mojego ciężaru grzechu. Kiedy usłyszałam po raz pierwszy zwiastowanie dr. Hymersa, to już wtedy zostałam przekonana o swoich grzechach. Czułam, że kazanie było skierowanie do mnie, tak jakby na mnie skupione były światła sceny i jakby do mnie zwracał się dr Hymers. Przez dwa tygodnie wracałam do domu z ciężkim sercem, a potem zaczęłam przychodzić do pokoju obok, gdzie mogłam rozmawiać. Poprzez zwiastowanie i te rozmowy jeszcze mocniej odczuwałam swoje grzechy. Nienawidziłam ich. Czułam się brudna, zła, bezużyteczna i niespokojna tak, jakby we mnie nie było niczego dobrego. Wiedziałam już wtedy, że z powodu moich win zasługuję na piekło. Przez wiele dni nie mogłam spać. Odczuwałam strach, że umrę w moich grzechach. Co noc modliłam się żarliwie do Boga, aby okazał mi miłosierdzie.
     Cały czas modliłam się do Pana o zmiłowanie dla nędznego grzesznika, jakim byłam. Modliłam się także do Jezusa o przebaczenie i obmycie mnie z moich grzechów Jego krwią.
     18 czerwca 2011 roku, w czasie sobotniego, wieczornego nabożeństwa dr Hymers powiedział w czasie kazania: „Jezus cię kocha”. Po raz pierwszy miłość Jezusa stał się dla mnie realna. Wszystko, co dotyczyło cierpienia Jezusa na krzyżu dla mnie – niezasługującego na to grzesznika, dla mojego zbawienia – po raz pierwszy stało się realne. Kiedy w pokoju, w którym można było porozmawiać, zawołano moje imię, po raz pierwszy wiedziałam, że Jezus naprawdę mnie kocha. A gdy dr Cagan poprosił mnie, abym przyszła do Jezusa, zrobiłam to przez wiarę i Jezus mnie zbawił! Jego krew zmyła moje grzechy! Jego ból i cierpienie na krzyżu pochodziły z Jego miłości do mnie. I po raz pierwszy nie było łez emocji w moich oczach. Przyszłam do Chrystusa przez prostą wiarę, a On zbawił mnie.

Jeżeli chciałbyś porozmawiać z nami o tym, jak Jezus może oczyścić cię z twoich grzechów, przejdź na tył sali. Dr Cagan zaprowadzi cię do innego pokoju, gdzie będziemy mogli porozmawiać na temat zbawienia. Zrób to teraz. Doktorze Chan, proszę pomódl się, aby dziś rano ktoś zaufał Jezusowi. Amen.

(KONIEC KAZANIA)
Kazania Doktora Hymers'a dostępne są przez internet pod adresem:
www.realconversion.com lub www.rlhsermons.com.
Wybierz: „Kazania po Polsku”.

Z doktorem Hymersem można się skontaktować drogą emailową po angielsku:
rlhymersjr@sbcglobal.net – można także napisać do niego: P.O. Box 15308, Los Angeles,
CA 90015 lub zadzwonić (818)352-0452.

Teksty kazań nie są objęte prawami autorskimi. Można je używać bez powolenia doktora Hymersa.
Jednakże wszystkie kazania dr. Hymersa w formie video objęte są prawami autorskimi,
a używanie ich wymaga uzyskania jego zgody.

Pismo Święte czytane przed kazaniem przez pana Abla Prudhomme’a: 1 List Jana 2:15-17.
Pieśń śpiewana solo przed kazaniem w wykonaniu Johna Samuela Cagana: In Jesus” (James Procter, 1913).


SKRÓT KAZANIA

WERSET DOKTORA CAGANA

Dr. R. L. Hymers, Jr.

„I świat przemija wraz z pożądliwością swoją; ale kto pełni wolę Bożą, trwa na wieki” (1 List Jana 2:17).

I.   Po pierwsze, świat przemija. 1 List Jana 2:17a; 1 Koryntian 7:31;
List Jakuba 4:14.

II.  Po drugie, ten, kto czyni wolę Bożą, trwać będzie na wieki.
1 List Jana 2:17b; Ew. Jana 6:40; 10:28; 1:29; Ew. Mateusza 11:28.