Print Sermon

Celem tej strony internetowej jest udostępnianie bez opłat tekstów kazań i ich nagrań pastorom i misjonarzom na całym świecie, a zwłaszcza w krajach Trzeciego Świata, gdzie dostęp do seminariów teologicznych i szkół biblijnych jest bardzo ograniczony lub nie istnieje.

W ciągu roku teksty tych kazań oraz nagrania wideo odbierane są na 1.500.000 komputerów w 221 krajach, ze strony www.sermonsfortheworld.com . Setki ludzi oglądają wideo na YouTube, jednak w niedługim czasie zamiast na YouTube, zaczynają korzystać bezpośrednio z naszej strony internetowej. YouTube kieruje ludzi na stronę internetową naszego kościoła. Każdego miesiąca teksty kazań tłumaczone są na 46 języki, docierając do 120.000 osób. Teksty kazań nie są objęte prawami autorskimi i mogą być używane przez kaznodziei bez uzyskiwania naszej zgody. Naciśnij tutaj, aby dowiedzieć się, w jaki sposób każdego miesiąca możesz pomóc nam w wielkim dziele głoszenia ewangelii na całym świecie.

Pisząc do doktora Hymersa, zawsze podaj nazwę kraju, w którym mieszkasz, gdyż inaczej nie będzie w stanie odpowiedzieć. Adres mailowy doktora Hymersa: rlhymersjr@sbcglobal.net.
CO WIDZISZ, GDY PATRZYSZ NA KRZYŻ?

WHAT DO YOU SEE WHEN YOU LOOK AT THE CROSS?
(Polish)

Dr. R. L. Hymers, Jr.

Kazanie głoszone w kościele „Baptist Tabernacle” w Los Angeles,
w niedzielny poranek 13-go kwietnia 2014 roku.
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Morning, April 13, 2014

„Po czym usiedli i pilnowali go tam” (Ew. Mateusza 27:36).


Kiedy byłem nastolatkiem i słyszałem o ukrzyżowaniu, bardzo to przeżywałem i płakałem, chociaż nie byłem jeszcze zbawiony. Niemalże odczuwałem gwoździe, które przebijały stopy i ręce Chrystusa. Kiedy słuchałem pieśni śpiewanej przez pana Griffitha, musiałem odwrócić głowę, gdyż tak byłem poruszony. Niemalże odczuwałem ból Chrystusa. Jego cierpienie napełniało mnie smutkiem. Nie udawałem tego. Nie było w tym niczego sztucznego. Gdy myślałem o cierpieniu Chrystusa na krzyżu, czułem wewnątrz tępy ból.

Nigdy nie słyszałem, aby młodzi ludzie w dzisiejszych czasach odczuwali coś podobnego w czasie niedzielnego nabożeństwa. Zastanawiam się czasami, dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak trudno jest dzisiaj ludziom odczuwać empatię w stosunku do cierpienia Chrystusa? Empatia oznacza odczuwanie bólu, którego doświadcza inna osoba. Większość ludzi w dzisiejszych czasach nie odczuwa litości, smutku ani współczucia do kogoś, kto cierpi. Pamiętam, jak byłem zszokowany kilka lat temu, gdy grupa młodych ludzi śmiała się obserwując, gdy kopano w brzuch małego psa. Ich śmiech był tak nie na miejscu, że przeraził mnie. Nie potrzebuję dodawać, że każdy z nich opuścił nasz kościół. Potrzeba prawdziwego cudu, aby ludzie o tak zatwardziałym sercu stali się chrześcijanami!

Wierzę, że ta zatwardziałość wynika z tego, co młodzi ludzie oglądają w telewizji, filmach i ogólnie w naszej kulturze. W 1999 roku Uniwersytet Michigan opublikował wyniki badań pokazujące, że mając 18 lat młodzi ludzie obejrzeli już w telewizji ponad 16.000 zabójstw, czyli około 900 morderstw każdego roku. A to tylko te liczone w telewizji. Nie wliczają się do tego morderstwa i zabójstwa, które oglądali w filmach wideo, grach komputerowych oraz w różnego rodzaju programach podających wiadomości! Poza tym całym horrorem i zabijaniem, młodzi ludzie są świadomi tego, że w tym kraju 3.000 nienarodzonych dzieci zabijanych jest w aborcjach każdego dnia! Tak, 3.000 codziennie, co daje milion i ćwierć każdego roku! Tyle rzezi dotyka umysły młodych ludzi, że musi mieć to wpływ na ich emocje. Jestem przekonany, że sprawia to, iż to pokolenie jest zatwardziałe i emocjonalnie niewrażliwe na uczucia tych, którzy cierpią.

Dzisiaj rano proszę was, abyście spróbowali odczuć horror, jakiego doświadczył Chrystus na krzyżu. Co widzicie, gdy patrzycie na krzyż Chrystusa? W dniu, gdy Chrystus cierpiał, wielu ludzi stało niedaleko Jego krzyża. W naszym tekście czytamy, że żołnierze, którzy przybili Go, usiedli i „pilnowali go tam” (Ew. Mateusza 27:36). Wielu innych ludzi patrzyło na Jezusa. Którym z tych ludzi ty jesteś? Pomyśl o tym. Co widzisz, gdy patrzysz na krzyż Chrystusa?

I. Po pierwsze, kapłani i starsi widzieli ich wroga krzyżowanego.

„Podobnie i arcykapłani wraz z uczonymi w Piśmie i starszymi wyśmiewali się z niego i mówili: Innych ratował, a siebie samego ratować nie może, jest królem izraelskim, niech teraz zstąpi z krzyża; a uwierzymy w niego. Zaufał Bogu; niech On teraz go wybawi, jeśli ma w nim upodobanie, wszak powiedział: Jestem Synem Bożym” (Ew. Mateusza 27:41-43).

Szydzili i wyśmiewali się z Niego, gdy cierpiał na krzyżu. Widzieli w Nim wroga i z radością pozbywali się Go. Dzisiaj też są tacy ludzie. Sieć telewizyjna HBO płaci Billowi Maherowi, aby wyśmiewał się z Boga i żartował z Chrystusa. Ludzie, tacy jak Richard Dawkins i Christopher Hitchens dorobili się atakując Chrystusa, Biblię i Boga! Stali się kapłanami i starszymi ateizmu. Madalyn Murray O’Hair, ateista, który zakazał modlitwy i czytania Biblii w szkołach, powiedział:

„Najlepszą rzeczą na świecie byłoby, gdyby wszyscy zostali ateistami”.

„Jestem ateistą, gdyż religia jest jak laska, której potrzebują jedynie kalecy”.

„Będę miał relację seksualną z jakimkolwiek chętnym do tego mężczyzną, w każdej chwili i kiedy tylko będę tego chciał”.

Tak właśnie myślą arcykapłani ateizmu! Tak też uważa wielu wykładowców na waszych uczelniach i szkołach. Bóg odrzuca ich tak samo, jak odrzucił też bezbożnych ludzi u stóp krzyża. Mówi do nich po prostu: „Głupi rzekł w sercu swoim: Nie ma Boga!” (Psalm 14:1). Czy jesteś jak oni? Co widzisz, gdy patrzysz na krzyż Chrystusa?

II. Po drugie, rzymscy żołnierze widzieli szatę u stop krzyża, o którą rzucali losy.

„A gdy go przybili do krzyża, rozdzielili szaty jego, rzucając o nie losy, po czym usiedli i pilnowali go tam” (Ew. Mateusza 27:35-36).

Ci ludzie byli tak wielkimi materialistami, że jedyną rzeczą, o której myśleli była szata Chrystusa. Przedstawiała pewną wartość, a ich umysły były tak zatwardziałe, że byli w stanie myśleć jedynie o tym, ile za nią dostaną! Na czym ty się skupiasz? Co widzisz, gdy patrzysz na krzyż Chrystusa?

Wielu studentów boi się, że gdy staną się chrześcijanami, przeszkodzi to w ich edukacji, a po ukończeniu studiów nie dostaną dobrej pracy. Pieniądze! Pieniądze! Pieniądze! Jedynie o nich myśli wielu młodych Chińczyków. Mówią: „Gdybym został chrześcijaninem, kosztowałoby mnie to”.

Dawno temu, gdy byłem członkiem chińskiego zboru, podjąłem decyzję na całe życie. Zdecydowałem, że będę szedł za Chrystusem bez względu na koszty! Jezus zadał pewne bardzo ważne pytanie:

„Albowiem cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł?” (Ew. Marka 8:36).

Warren Buffett jest jednym z pięciu najbogatszych ludzi świata. Co roku przekazuje on miliony dolarów dla organizacji Planned Parenthood [Planowane rodzicielstwo], wspomagającej zagładę bezbronnych dzieci w łonach matek. Co stanie się z jego duszą, gdy umrze? Ma już ponad osiemdziesiąt lat. Cóż mu da posiadanie tak wielu pieniędzy, gdy jego dusza będzie zgubiona na wieki w otchłani piekła?

Żołnierze rzymscy widzieli jedynie pieniądze, które mogliby dostać za szatę Chrystusa. Co widzisz, gdy patrzysz na krzyż Chrystusa?

III. Po trzecie, jeden ze złodziei ukrzyżowanych obok Chrystusa widział w Nim kogoś, kto poniósł porażkę.

Dwóch złodziei ukrzyżowano po obu stronach Jezusa. Pierwszy z nich patrzył na Jezusa i myślał, że to kolejny, zwykły przestępca. Myślał, że Jezus to tylko szaleniec, który wierzył, że był Synem Bożym. Odrzucił Chrystusa jako religijnego fanatyka i odwrócił się od Niego, urągając Mu i szydząc z Niego.

Wiele lat temu miałem znajomego, który był miłym człowiekiem. Zawsze go lubiłem. Pewnego dnia błagałem go, aby poszedł ze mną do kościoła i posłuchał ewangelii. Powiedział „Nie”. A potem dodał: „Każdy robi to, co lubi, Robercie. Każdy robi to, co lubi”. Nie zapomnę tego aż do śmierci. Miał na myśli to, że ja miałem kościół, a on grupę znajomych, z którymi pił piwo. To, co ja uważałem za dobre, on nie uważał za dobre dla siebie. „Każdy robi to, co lubi, Robercie. Każdy robi to, co lubi”. Kilka lat później patrzyłem na niego leżącego w trumnie. Nie miał jeszcze siwych włosów. Nie miał zmarszczek na twarzy. Miał zaledwie czterdzieści kilka lat. W jakiś sposób wiedział, że umrze wcześnie. Chociaż cieszył się dobrym zdrowiem, to zwykł mówić: „Nie dotrwam do pięćdziesiątki, Robercie. Nie dotrwam do pięćdziesiątki”. Miał czterdzieści osiem lat, gdy nagle umarł w domu. Patrzyłem na niego w trumnie i przypominały mi się słowa, które powiedział: „Każdy robi to, co lubi, Robercie. Każdy robi to, co lubi”. Kiedy prowadziłem uroczystość pogrzebową, nie mogłem powiedzieć jego rodzinie i przyjaciołom ani jednego słowa nadziei, ani jednego słowa otuchy! Mogłem jedynie zwiastować ewangelię tym, którzy pozostali jeszcze żywi.

Pierwszy złodziej wiszący na krzyżu obok Jezusa mamrotał bluźniercze słowa. Myślał, że Jezus to kolejny fanatyk religijny. Zanim zaszło słońce tamtego dnia, ten człowiek znalazł się w piekle. Co widzisz, gdy patrzysz na krzyż Chrystusa?

IV. Po czwarte, drugi złodziej zobaczył w Jezusie na krzyżu Pana i Zbawiciela.

Ten człowiek szydził z Jezusa cały ranek razem z resztą tłumu. Jednak w południe dziwna ciemność spowiła ziemię. Usłyszał Jezusa modlącego się o tych, którzy Go ukrzyżowali:

„A Jezus rzekł: Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią” (Ew. Łukasza 23:34).

Modlitwa Jezusa o tych, którzy zabijali Go głęboko poruszyła serce drugiego złoczyńcy. Przestał wyśmiewać się z Jezusa. Obrócił głowę, spojrzał na Zbawiciela, a jego serce zmiękło. Nigdy nie znał nikogo, kto modliłby się o przebaczenie dla swoich wrogów.

„Ojcze, przebacz im!” - modlił się,
Gdy z ran wypływała Jego krew.
W swym cierpieniu modlił się o grzeszników,
Nikt nie kocha tak jak Jezus.
Błogosławiony Odkupiciel! Drogi Odkupiciel!
Zdaje mi się, że widzę Go na krzyżu Golgoty;
Zraniony i krwawiący, za grzeszników wstawiający się –
On za mnie umarł – zaślepionego i nieczułego!
(„Blessed Redeemer” autor Avis Burgeson Christiansen, 1895-1985).

Jedyne, co widział ten złoczyńca to zawzięty tłum, miłość Jezusa do tych ludzi oraz napis przybity nad Jego głową, na którym było napisane: „Ten jest królem żydowskim” (Ew. Łukasza 23:38). Nagle ten człowiek uwierzył w te słowa! Wiedział, że niektórzy ludzie byli uzdrawiani i przywracani do życia. Z pewnością słyszał, kiedy Jezus nauczał. A teraz te wszystkie rzeczy połączyły się w całość w jego umyśle. Oto król żydowski! Oto Mesjasz! Oto wybawiciel! Nie znał wszystkich faktów. Jak wielu z nas zna wszystkie fakty o Jezusie? Wiem, że ja ich nie znam i moim zdaniem nie ma nikogo, kto wiedziałby wszystko o Jezusie. Dr Lloyd-Jones powiedział: „Fakty nie wystarczą”. Jest tak wiele do nauczenia się na temat Chrystusa, że nie pojmiemy tego naszymi ograniczonymi umysłami! Jednak ten złoczyńca wiedział, że jest grzesznikiem. Czuł to w sercu! Powiedział do drugiego, niewierzącego złoczyńcy: „Na nas co prawda [wyrok ciąży] sprawiedliwie, gdyż słuszną ponosimy karę za to, co uczyniliśmy, Ten zaś nic złego nie uczynił” (Ew. Łukasza 23:41). To prawda, „fakty nie wystarczą”. Taki błąd popełniają nasi reformowani bracia. Dr Lloyd-Jones miał rację. „Fakty nie wystarczą”. Jeżeli szukasz faktów, aby potwierdziły ci Chrystusa, to umrzesz w grzechach i nigdy nie zostaniesz zbawiony. W Biblii czytamy wyraźnie, że to „sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu” (Rzymian 10:10).

Jest to błąd popełniany przez wielu współczesnych kaznodziejów. Zwiastuję oni do naszych głów, a nie do serc. Ach, Boże, nie pozwól, abym ja tak robił! Proszę cię Ojcze, pomóż mi zwiastować do serc! „Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu”. Ten biedny, umierający złodziej odwrócił głowę, spojrzał na Jezusa i powiedział:

„Jezu, wspomnij na mnie, gdy wejdziesz do Królestwa swego” (Ew. Łukasza 23:42).

Zanim wypowiedział te słowa, ten drugi złoczyńca już był zbawiony! Miał bardzo niewielką wiedzę na temat doktryn. Nie miał żadnych specjalnych odczuć ani dowodu na to, że Jezus był Panem i Zbawicielem. Jednak zaufał Jezusowi, gdyż „sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu”. ON PO PROSTU ZAUFAŁ JEZUSOWI! Tylko tego wymaga Bóg!

W chwili, kiedy grzesznik uwierzy
I zaufa ukrzyżowanemu Bogu,
Otrzymuje od razu przebaczenie
Odkupienie poprzez Jego krew!
(„The Moment a Sinner Believes” autor Joseph Hart, 1712-1768).

Złodziej uwierzył w Jezusa i w jednej chwili został zbawiony! Tak samo my wszyscy zostaliśmy zbawieni. Uwierzyliśmy w Jezusa. Zaufaliśmy Mu. Zostaliśmy zbawieni! Jezus powiedział do złodzieja, który został zbawiony:

„Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju” (Ew. Łukasza 23:43).

Tego samego dnia, gdy złodziej umarł na krzyżu, poszedł z Jezusem do nieba!

Zbawiony krwią Ukrzyżowanego!
Odkupiony z grzechów, zaczynam nowe życie,
Śpiewam pieśni chwały Ojcu i Synowi,
Jestem zbawiony krwią Ukrzyżowanego!
Zbawiony! Zbawiony! Wszystkie moje grzechy przebaczone,
Cała moja wina zniknęła!
Zbawiony! Zbawiony! Jestem zbawiony poprzez krew Ukrzyżowanego!
   („Saved by the Blood” autor S. J. Henderson, 1902).

W chwili, gdy uwierzysz w Jezusa i zaufasz Mu w sercu, będziesz tak samo zbawiony, jak umierający złodziej wiszący na krzyżu obok Zbawiciela. Jezus widział tego złoczyńcę. Jezus obmył go z grzechów swoją krwią przelaną tamtego dnia na krzyżu! Jego krew jest też dostępna dziś rano, aby obmyć cię z twoich grzechów! Nigdy nie wierz kaznodziei, który mówi ci, że nie potrzeba krwi. Dr Lloyd-Jones powiedział: „Nie wystarczy mówić o krzyżu i śmierci. Testem jest „krew”!’”

Jeżeli zaufasz Jezusowi dziś rano, zostaniesz oczyszczony ze wszystkich grzechów Jego krwią! Zostaniesz zbawiony! Staniesz się prawdziwym chrześcijaninem! Będziesz przygotowany na niebo! Będziesz miał nowe życie w Chrystusie! Pokutuj i zaufaj teraz Zbawicielowi!

Jeżeli chciałbyś porozmawiać z nami na temat tego, jak zostać zbawionym i w jaki sposób stać się prawdziwym chrześcijaninem, proszę wstań teraz i przejdź do tyłu sali. Dr Cagan zaprowadzi cię do innego pokoju, gdzie będziemy mogli porozmawiać i pomodlić się. Jeżeli jesteś tutaj po raz pierwszy i masz pytania dotyczące tego kazania, również przejdź do tyłu. Spotkam się z tobą osobiście i porozmawiam. Zrób to szybko. Doktorze Chan, proszę pomódl się, aby dziś rano ktoś zaufał Jezusowi. Amen.

(KONIEC KAZANIA)
Kazania Doktora Hymers'a dostępne są przez internet pod adresem:
www.realconversion.com lub www.rlhsermons.com.
Wybierz: „Kazania po Polsku”.

Z doktorem Hymersem można się skontaktować drogą emailową po angielsku:
rlhymersjr@sbcglobal.net – można także napisać do niego: P.O. Box 15308, Los Angeles,
CA 90015 lub zadzwonić (818)352-0452.

Teksty kazań nie są objęte prawami autorskimi. Można je używać bez powolenia doktora Hymersa.
Jednakże wszystkie kazania dr. Hymersa w formie video objęte są prawami autorskimi,
a używanie ich wymaga uzyskania jego zgody.

Pismo Święte czytane przed kazaniem przez pana Abla Prudhomme’a: Ew. Mateusza 27:35-44.
Pieśń śpiewana solo przed kazaniem w wykonaniu Benjamina Kincaida Griffitha:
„Blessed Redeemer” (autor Avis B. Christiansen, 1895-1985).


SKRÓT KAZANIA

CO WIDZISZ, GDY PATRZYSZ NA KRZYŻ?

Dr. R. L. Hymers, Jr.

„Po czym usiedli i pilnowali go tam” (Ew. Mateusza 27:36).

I.      Po pierwsze, kapłani i starsi widzieli ich wroga krzyżowanego. Ew.
Mateusza 27:41-43; Psalm 14:1.

II.    Po drugie, rzymscy żołnierze widzieli szatę u stop krzyża, o którą rzucali losy. Ew. Mateusza 27:35-36; Ew. Marka 8:36.

III.   Po trzecie, jeden ze złodziei ukrzyżowanych obok Chrystusa widział w Nim kogoś, kto poniósł porażkę.

IV.    Po czwarte, drugi złodziej zobaczył w Jezusie na krzyżu Pana i Zbawiciela. Ew. Łukasza 23:34, 38, 41; Rzymian 10:10; Ew. Łukasza 23:42, 43.