Print Sermon

מידי שנה מגיעות הדרשות הכתובות והמצולמות שב-www.sermonsfortheworld.com ל-1,500,000 מחשבים ב-221 מדינות. מאות אחרים צופים בדרשות הוידאו ביו-טיוב, ומהר מאוד עוזבים את יו-טיוב, בגלל שכל דרשה מצולמת מפנה אותם לאתר שלנו. יו-טיוב מפנה את האנשים לאתר שלנו. מידי חודש הדרשות הללו מתורגמות ל-46 שפות ומגיעות ל-120,000 מחשבים. הדרשות הכתובות אינן מוגנות בזכויות יוצרים, כך שניתן להשתמש בהן ללא רשותנו. כדי לראות כיצד התרומה החודשית שלכם תוכל לעזור לנו בעבודה הגדולה של הפצת הבשורה לכל העולם, כולל העולם המוסלמי וההינדואיסטי, לחצו כאן בבקשה.

בכל פעם שאתם כותבים לד"ר היימרס, תמיד ציינו באיזו מדינה אתם מתגוררים, אחרת הוא לא יוכל לענות לכם. כתובת האימייל של ד"ר היימרס היא rlhymersjr@sbcglobal.net.


סדר ונימוק בתפילה – חלק ב'

ORDER AND ARGUMENT IN PRAYER – PART II
(Hebrew)

מאת מר ג'ון סמואל קייגן
by Mr. John Samuel Cagan

דרשה זו ניתנה במשכן הבפטיסטי של לוס אנג'לס
ביום שבת בערב, ה-3 בספטמבר, 2016
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Saturday Evening, September 3, 2016

"מי יתן ידעתי ואמצאהו! אבוא עד תכונתו! אערכה לפניו משפט, ופי אמלא תוכחות" (איוב כ"ג 3-4).

אנחנו לומדים כיצד ניתן להתפלל תפילות מסודרות ומנומקות. כדי לעשות את זה, חשוב שיהיו לכם בראש פסוקים וסיפורים מהתנ"ך. אנלוגיה לטיעון היא דרך עוצמתית להעביר מסר חזק. אנלוגיה היא השוואה בין שני דברים על ידי מבנים שיש בניהם קווי-דמיון. כאשר אתם מתפללים עבור משהו גדול ועל-טבעי, התייחסו למשהו גדול ועל-טבעי שאלוהים עשה בתנ"ך. אם אתם מתפללים עבור משהו שמושך מעט תשומת-לב, התייחסו למשהו שמדגיש את הירידה לפרטים והספציפיות של אלוהים. יש לזה משמעות רק בגלל שאלוהים עונה לתפילה. ויש הרבה מצבים בתנ"ך, שאלוהים ענה לתפילה מסודרת ומנומקת היטב. יש בתנ"ך הרבה דוגמאות לאנשים שהעלו טיעונים בפני אלוהים.

I. דבר ראשון, התשובה של אלוהים לתפילה מסודרת.

משה התפלל במדבר עבור עם ישראל. הם עזבו את אלוהים והשתחוו לעגל הזהב. אלוהים איים להשמיד אותם. משה התפלל עבורם. כתוב בתנ"ך,

"ויחל משה את פני ה' אלוהיו, ויאמר: למה ה' יחרה אפך בעמך, אשר הוצאת מארץ מצרים, בכוח גדול וביד חזקה? למה יאמרו מצרים, לאמר, 'ברעה הוציאם להרוג אתם בהרים, ולכלותם מעל פני האדמה'? שוב מחרון אפך, והנחם על הרעה לעמך" (שמות ל"ב 11-12).

משה אמר לאלוהים, "אדוני, מה יגידו האנשים על זה? מה הם יחשבו על שמך הגדול, אם תשמיד את העם הזה?" ואז משה הזכיר לאלוהים את הבטחתו:

"זכור לאברהם, ליצחק ולישראל עבדיך, אשר נשבעת להם בך, ותדבר אליהם: 'ארבה את זרעכם ככוכבי השמים, וכל הארץ הזאת אשר אמרתי, אתן לזרעכם, ונחלו לעולם'" (שמות ל"ב 13).

משה הזכיר לאלוהים את הבטחתו לאברהם, יצחק ויעקב (ישראל), שהוא ירבה את זרעם ויתן להם את ארץ כנען. "אם תשמיד אותם, הבטחתך לא תקוים". אלוהים ענה לתפילתו של משה. כתוב בתנ"ך, "וינחם [שינה את דעתו] ה' על הרעה אשר דיבר לעשות לעמו" (שמות ל"ב 14). אלוהים שינה את דעתו. הוא לא השמיד את עמו. אלוהים ענה לתפילתו של משה.

טיעון יכול לכלול התייחסות לכאב של עם אלוהים. כולנו בני אדם. כאשר קורים דברים נוראיים, אנחנו חווים אותם דרך כאב וסבל. אפילו ישוע בכה כאשר לעזר מת. אם מישהו שאתם אוהבים בא אליכם, מספר לכם על הכאב הגדול שהוא נמצא בו, ופונה לעזרתכם, יש בזה כוח שכנוע גדול מאוד. אלוהים אוהב אותנו כפי שלעולם לא נוכל לאהוב אדם אחר. הכניסו לטיעונים שלכם את הכאב שבליבכם, בליבם של החברים שלכם ואנשי-אלוהים אחרים.

אחרי חורבן ירושלים, ירמיהו התפלל, ״זכור ה׳ מה היה לנו, הביטה וראה את חרפתנו״ (איכה ה׳ 1). אחרי שירושלים נחרבה, דוד אמר,

״אלוהים, באו גויים בנחלתך, טימאו את היכל קודשך, שמו את ירושלים לעיים. נתנו את נבלת עבדיך מאכל לעוף השמים, בשר חסידיך לחיתו ארץ. שפכו דמם כמים, סביבות ירושלים, ואין קובר. היינו חרפה לשכנינו, לעג וקלס לסביבותינו״ (תהילים ע״ט 1-4).

הוא סיפר לאלוהים על הסבל של בני עמו היהודים. ואז הוא התפלל לאלוהים וביקש ממנו להגן על שמו הטוב. הוא אמר, ״עזרינו אלוהי ישענו, על דבר כבוד שמך, והצילנו וכפר על חטאתינו, למען שמך״ (תהילים ע״ט 9). אחר הוא התפלל, ״למה יאמרו הגויים ׳איה אלוהיהם׳?״ (תהילים ע״ט 10). הוא התפלל לאלוהים וביקש ממנו להגן על כבודו ושמו הטוב בקרב האובדים.

לפני שאני קם להתפלל, אני מנסה לחשוב על דברים שאלוהים עשה בתנ״ך שיכולים להיות קשורים לסיטואציה הנוכחית שלנו. התייחסות לתנ״ך היא הצגת העובדות בפני אלוהים. חשוב שתקראו בתנ״ך שלכם ותשימו לב למה שאתם קוראים. לעיתים קרובות, גם אם אינכם זוכרים את הפסוק מילה-במילה, אתם תזכרו את הרעיון שקיבלתם מהתנ״ך, ותוכלו לקשור אותו לטיעון שלכם. זה דורש חשיבה ויצירתיות מסויימת, אבל זה מה שלעיתים קרובות נדרש כדי להביא טיעון לאדם, ובמיוחד לאלוהים. הוא אותו אלוהים עכשיו כמו שהיה בעבר. דוד התפלל, ״עזרתי היית; אל תיטשני ואל תעזבני, אלוהי ישעי״ (תהילים כ״ז 9).

משה התפלל, ״אשר הוצאת [אותנו] מארץ מצרים, בכח גדול וביד חזקה״ (שמות ל״ב 11). הוא אמר, ״אלוהים, אתה הוצאת אותנו מארץ מצרים. לא הוצאת אותנו רק כדי להשאיר אותנו למות במדבר!״ מה אלוהים עשה עבור אנשים אחרים? בתקופת התנ״ך? בהיסטוריה? בקהילה שלכם? עבורכם? חשבו איך הנימוקים האלה קשורים למה שאלוהים עשה בעבר.

אלוהים, במאה ה-18 שלחת תחיה לווזלי וווייטפילד.
שלחת את רוחך לאי של לואיס ולסין. אתה יכול לשלוח את רוחך גם לכאן!
הושעת את נפשי. הושעת נפשות של עוד אחרים כאן. הושע גם את האדם הזה!
שמרת על הקהילה שלנו במהלך הפילוג הנוראי שעברה. לא נתת לנו לעבור את זה כדי שנמות.
       לכן, אדון, תעשה שהקהילה שלנו תחיה!
עשית עבורנו דברים גדולים, כמו (דוגמאות). ענית לתפילותיי. ענית לתפילותיהם של אחרים
      (ציינו את התפילות שלכם ושל אנשים אחרים). אז ענה גם לתפילה הזו!

תמיד דברו על הסבל, המוות, הדם ותפילת ההפגעה של ישוע המשיח. המשיח קרא לנו להתפלל בשמו. ישוע הוא הצדקה שלנו. הוא הדרך היחידה אל אלוהים האב. ישוע אמר, ״לא יבוא איש אל האב, בלתי על ידי״ (יוחנן י״ד 6). ישוע אמר לתלמידים, ״כי תשאלו דבר בשמי, אני אעשנו״ (יוחנן י״ד 14). אין לכם צדקה משלכם. כל מה שיש לכם זה חטא ואף פעם לא יהיה לכם משהו אחר. אבל אם בטחתם במשיח, אלוהים רואה אתכם ככאלה שחטאיהם נסלחו, ונמחו בדם ישוע. אתם תקבלו את צדקת המשיח. אז אתם יכולים להתפלל לאלוהים בשם ישוע, ואלוהים ישמע אתכם כאילו אינכם חוטאים – מה למעשה, אתם בישוע עצמו. כתוב בתנ״ך,

״ועתה בהיות לנו כהן גדול...ישוע בן האלוהים, נחזיקה בהודאת אמונתנו... על כן נקרבה בבטחון לפני כסא החסד, לשאת רחמים ולמצוא חסד לעזרה בעתה״ (עברים ד׳ 14, 16).

כתוב בתנ״ך, ״ועתה, אחי, בהיות לנו בטחון דרך הקודש בדם ישוע״ (עברים י׳ 19). אין לנו שום זכות לעמוד בפני אלוהים, רק דרך המשיח ודמו נוכל להעז להיכנס הישר לתוך נוכחותו.

המשיח עצמו מתפלל עבורנו. כתוב בתנ״ך, ״כי חי הוא תמיד להפגיע [להתפלל] בע[דינו]״ (עברים ז׳ 25).

זכרו שאלוהים הוא אדם, לא מכונה או כוח. אלוהים עונה לתפילה, ולמרות זאת אתם צריכים להיות עיקשים ולהמשיך לבקש – לעיתים במשך שנים ארוכות. ד״ר היימרס התפלל עבור אימו במשך שנים, עד שנושעה. מרי מונסון, השליח הסין, התפלל לתחיה במשך למעלה מ-20 שנה, עד שהיא באה. פעמים רבות אנשים התפללו במשך 30 או 40 שנה, עד שהתחיה הגיעה.

בעת שלימד את תלמידיו כיצד להתפלל, ישוע נתן את משל החבר עז-הפנים. הוא אמר, ״גם כי לא יקום לתת לו על היותו אהובו, יקום בעבור עזות-פניו [עיקשותו, אי-נכונותו להיכנע], ויתן לו ככל צרכו״ (לוקס י״א 8). עליכם להמשיך ולהתפלל עד שתקבלו תשובה.

ישוע אמר, ״שאלו וינתן לכם, דרשו ותמצאו, דפקו ויפתח לכם״ (מתי ז׳ 7). במקור היווני הכוונה היא ״להמשיך לשאול״, ״להמשיך לדרוש״, ״להמשיך לדפוק״. יכול להיות שיקח זמן עד שתקבלו תשובה. המשיח אמר, ״והאלוהים ההוא לא יעשה משפט בחיריו הקוראים אליו יומם ולילה, ואליהם יתאפק?״ (לוקס י״ח 7). למה לפעמים לוקח הרבה זמן עד שמקבלים תשובה? בגלל שאלוהים הוא אדם ולא כוח. אם אלוהים היה מכונה או כוח, מספיק היה שתתפללו רק פעם אחת כדי לקבל תשובה. אבל אלוהים הוא אדם. לפעמים אלוהים מחכה הרבה זמן עד שהוא נותן את תשובה.

בגלל שאלוהים הוא אדם ולא כוח, לפעמים התשובה היא ״לא״. תפילה היא לא קסם. היא לא פועלת בעורמה על אלוהים. תפילה לא גורמת לאלוהים לעשות דברים. בתפילה מבקשים מאלוהים לעשות דברים. אלוהים הוא לא כוח. הוא אדם. בגלל שהוא אלוהים אוהב ודואג, הוא עונה לתפילה; לא באופן אוטומטי כמו כוח, אלא כמו אדם שמגיב לאדם אחר.

לא תמיד תקבלו את מה שאתם מבקשים בתפילה. אלוהים הוא אדם. לפעמים הוא אומר ״לא״. בתור ילדה קטנה, השליחה אמי קרמיכאל ביקשה מאלוהים לשנות את צבע עיניה. זה לא קרה, והיא לא הבינה למה, עד שאלוהים אמר לה ש״לא״ זו תשובה בדיוק כמו ש״כן״ זו תשובה.

II. דבר שני, תפילה מסודרת מכריזה את הבטחותיו של אלוהים.

אלוהים הוא אמתי. אלוהים הוא נאמן. אלוהים מקיים את הבטחותיו. כל התנ״ך הוא אמתי. אפשר לקחת את כל מה שאלוהים אומר בתנ״ך ולהכריז את זה בתפילה. ישוע אמר, ״דברך אמת״ (יוחנן י״ז 17). הוא אמר, ״הכתוב לא יופר״ (יוחנן י׳ 35).

הכריזו היום את דבר אלוהים:

״ואתה אמרת״ (בראשית ל״ב 13).
״הדבר אשר דברת״ (שמואל ב׳ ז׳ 25).

המזמור החביב על ד״ר היימרס הוא מזמור כ״ז. אביו נטש אותו כשהיה בן שנתיים. כאשר היה בן 12 הוא לא יכל לחיות עם אימו, ובמשך שנים נאלץ לגור אצל קרובי משפחה שלא היה אכפת להם ממנו. הוא קיבל נחמה ממזמור כ״ז 10, ״כי אבי ואמי עזבוני, וה׳ יאספני״.

ישוע אמר, ״היש בכם איש אשר ישאל ממנו בנו לחם ונתן לו אבן? וכי ישאל ממנו דג, היתן לו נחש? הן אתם, הרעים, יודעים לתת מתנות טובות לבניכם, אף כי אביכם שבשמים יתן אך טוב לשואלים מאתו?״ (מתי ז׳ 9-11). אבי, ד״ר קייגן, הכריז את הפסוקים האלה פעמים רבות. הוא אמר, ״אלוהים, כאשר הבן שלי ביש ממני דג, לא נתתי לו נחש. כאשר הוא ביקש ממני לחם, לא נתתי לו אבן. וגם אתה, אלוהים, לא תנהג בי באופן דומה. אלוהים, אני מתפלל, תן לי את מה שאני צריך״. ואלוהים נתן.

אבי הכריז את דבר אלוהים כדי לבקש דברים טובים – את מה שהוא היה צריך. אתם יכולים להכריז את דבר אלוהים כדי לבקש את מה שאתם צריכים. ואתם יכולים להכריז את דבר אלוהים כדי לבקש את עזרתו ואת נוכחותו – שאלוהים ישלח את רוח הקודש. המשיח אמר, ״הן אתם, הרעים, יודעים לתת מתנות טובות לבניכם, אף כי האב מן השמים יתן את רוח הקודש לשואלים מאיתו?״ (לוקס י״א 13).

המשיח הבטיח לענות לתפילה שנעשית דרכו, בשמו. ישוע אמר, ״כי תשאלו דבר בשמי, אני אעשנו״ (יוחנן י״ד 14). הכריזו את ההבטחה הזו בזמן שאתם מתפללים.

המשיח במיוחד הבטיח לשמוע תפילה של קבוצת אנשים, באסיפות תפילה בקהילה או בקבוצות קטנות, שנפגשת כדי להתפלל. המשיח אמר, ״שניים מכם כי יהיו לב אחד בארץ, על כל דבר אשר ישאלו בוא יבוא להם מאת אבי שבשמים״ (מתי י״ח 19). ושוב, ישוע אמר, ״כי בכל מקום אשר יאספו שניים או שלושה בשמי, שם אני בתוכם״ (מתי י״ח 20). הכריזו את ההבטחה הזו בזמן שאתם מתפללים.

אלוהים הבטיח לספק את צרכינו. כתוב בתנ״ך, ״ואלוהיי הוא ימלא את כל צרכיכם, כעושר כבודו במשיח ישוע״ (פיליפים ד׳ 19). זה לא אומר שאם תבקשו מאלוהים כסף, הוא יהפוך אתכם לעשירים. זה אומר שאלוהים יספק את כל מה שאתם צריכים. והוא יספק! בזמן שאתם מתפללים, הכריזו את ההבטחה הזו מדבר אלוהים!

אלוהים הבטיח לתת לכם את הכוח לעשות את מה שאתם צריכים לעשות. כתוב בתנ״ך, ״וקווי ה׳ [׳לקוות לה׳׳ פירושו להתפלל!] יחליפו כוח, יעלו אבר כנשרים; ירוצו ולא ייגעו, ילכו ולא ייעפו״ (ישעיהו מ׳ 31). הכריזו את ההבטחה הזו כשאתם מתפללים!

אלוהים הבטיח לשמוע אתכם אם תקראו בעת צרה. אלוהים אמר, ״וקראני ביום צרה, אחלצך, ותכבדני״ (תהילים נ׳ 15). הכריזו את ההבטחה הזו. אימרו לאלוהים את מה שהוא אמר בדברו. ואז קראו אליו. ״אלוהים, אני בצרות. עזור לי בבקשה״.

אלוהים הבטיח לשמוע אתכם אפילו אם תתפללו עבור דברים שמעולם לא ראיתם – כמו תחיה. אלוהים אמר, ״קרא אלי ואענך; ואגידה לך גדולות ובצורות לא ידעתם״ (ירמיהו ל״ג 3). הכריזו את ההבטחה הזו בזמן שאתם מתפללים עבור תחיה.

אל תפחדו להתפלל עבור דברים שנראים בלתי-אפשריים. המשיח אמר, ״מאלוהים לא יפלא כל דבר״ (מרקוס י׳ 27). ירמיהו אמר לאלוהים, ״לא יפלא ממך כל דבר״ (ירמיהו ל״ב 17).

אתם יכולים להתפלל עבור דברים שאתם לא מאמינים שייקרו או שיכולים לקרות. היה אדם אחד שסיפר למשיח איך בנו הוטרד על ידי שד. המשיח אמר לו, ״אם תוכל, אמרת, כל יוכל המאמין״ (מרקוס ט׳ 23). האדם ההוא אמר, ״אני מאמין, אדוני, עזור-נא לחסרון אמונתי״ (מרקוס ט׳ 24). המשיח שחרר את הילד מהרוח הרעה, למרות שאביו לא האמין שזה יכול לקרות. אלוהים מעודד אתכם להתפלל, אפילו אם אמונתכם חלשה, אפילו אם אתם לא מאמינים שתהיה תשובה.

ד״ר היימרס נתן דרשה בשם ״חוסר-אמונה ותחיה – תובנה חדשה״. הוא הראה איך אפשר להתפלל עבור דברים, כמו נס התחיה, אפילו אם מעולם לא ראיתם אחד כזה. אלוהים אמר בתנ״ך, ״כי אצק מים על צמא, ונוזלים על יבשה; אצק רוחי על זרעך, וברכתי על צאצאיך״ (ישעיהו מ״ד 3). היה אדם אחד באי של לואיס שהכריז את ההבטחה הזו בתפילה. ואלוהים שלח לשם תחיה גדולה.

בתנ״ך יש הרבה הרבה הבטחות. אלוהים יכבד את דברו. הכריזו את דברו בתפילה. הכריזו את הבטחותיו! אלוהים ישמע את הנימוקים המסודרים של התפילה שלכם. אמן.


כאשר אתם כותבים לד"ר היימרס, עליכם לציין מאיזו מדינה אתם כותבים, אחרת הוא לא יוכל לענות לאימייל שלכם. אם הדרשות האלה מברכות אתכם, ד"ר היימרס ישמח לשמוע מכם. כשאתם כותבים לד"ר היימרס, אתם צריכים להגיד לו מאיזו מדינה אתם, אחרת הוא לא יוכל לענות על המייל שלכם. אם הדרשות הללו בירכו אתכם, שילחו לד"ר היימרס מייל וספרו לו על כך, אבל אל תשכחו לציין מאיזו מדינה אתם. כתובת המייל של ד"ר היימרס היא: rlhymersjr@sbcglobal.net . (לחץ כאן). אפשר לכתוב לד"ר היימרס בכל שפה, אבל עדיף באנגלית אם אפשר. אם אתם רוצים לכתוב לד"ר היימרס מכתב, הכתובת שלו היא: P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. אתם יכולים להתקשר אליו לטלפון מס' 352-0452 (818).

(סוף הדרשה)
בכל שבוע תוכלו לקרוא באינטרנט את דרשותיו של ד"ר היימרס
בכתובת www.sermonsfortheworld.com.
לחצו על "דרשות בעברית".

הדרשות הכתובות אינן מוגנות בזכויות יוצרים. ניתן להשתמש בהן ללא רשותו של ד"ר היימרס. לעומת
זאת, הדרשות המצולמות של ד"ר היימרס וכל שאר הדרשות המצולמות מהקהילה שלנו מוגנות בזכויות
יוצרים, וניתן להשתמש בהן ברשות בלבד.

מתאר

סדר ונימוק בתפילה – חלק ב'

ORDER AND ARGUMENT IN PRAYER – PART II

מאת מר ג'ון סמואל קייגן

"מי יתן ידעתי ואמצאהו! אבוא עד תכונתו! אערכה לפניו משפט, ופי אמלא תוכחות" (איוב כ"ג 3-4).

I.    דבר ראשון, התשובה של אלוהים לתפילה מסודרת, שמות ל״ב 11-12, 13, 14;
איכה ה׳ 1; תהילים ע״ט 1-4, 9, 10; תהילים כ״ז 9; יוחנן י״ד 6, 14;
עברים ד׳ 14, 16; י׳ 19; ז׳ 25; לוקס י״א 8; מתי ז׳ 7; לוקס י״ח 7.

II.  דבר שני, תפילה מסודרת מכריזה את הבטחותיו של אלוהים, יוחנן י״ז 17;
יוחנן י׳ 35; בראשית ל״ב 13; שמואל ב׳ ז׳ 25; תהילים כ״ז 10; מתי ז׳ 9-11;
לוקס י״א 13; יוחנן י״ד 14; מתי י״ח 19, 20; פיליפים ד׳ 19; ישעיהו מ׳ 31;
תהילים נ׳ 15; ירמיהו ל״ג 3; מרקוס י׳ 27; ירמיהו ל״ב 17; מרקוס ט׳ 23, 24;
ישעיהו מ״ג 3.