Print Sermon

מידי שנה מגיעות הדרשות הכתובות והמצולמות שב-www.sermonsfortheworld.com ל-1,500,000 מחשבים ב-221 מדינות. מאות אחרים צופים בדרשות הוידאו ביו-טיוב, ומהר מאוד עוזבים את יו-טיוב, בגלל שכל דרשה מצולמת מפנה אותם לאתר שלנו. יו-טיוב מפנה את האנשים לאתר שלנו. מידי חודש הדרשות הללו מתורגמות ל-46 שפות ומגיעות ל-120,000 מחשבים. הדרשות הכתובות אינן מוגנות בזכויות יוצרים, כך שניתן להשתמש בהן ללא רשותנו. כדי לראות כיצד התרומה החודשית שלכם תוכל לעזור לנו בעבודה הגדולה של הפצת הבשורה לכל העולם, כולל העולם המוסלמי וההינדואיסטי, לחצו כאן בבקשה.

בכל פעם שאתם כותבים לד"ר היימרס, תמיד ציינו באיזו מדינה אתם מתגוררים, אחרת הוא לא יוכל לענות לכם. כתובת האימייל של ד"ר היימרס היא rlhymersjr@sbcglobal.net.


יונה – ממוות לחיים!

JONAH – FROM DEATH TO LIFE!
(Hebrew)

מאת ד"ר ר. ל. היימרס, הבן
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

דרשה זו ניתנה במשכן הבפטיסטי של לוס אנג'לס
בבוקר יום אדוני, ה-5 ביוני, 2016
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Morning, June 5, 2016

דבר ראשון, מילה על הלוויתן. בואו נראה ביונה ב' 1, "וימן ה' דג גדול, לבלוע את יונה". פירוש המילה "וימן" הוא "להסמיך", "להכין". הוא הוכן והוסמך במיוחד. לא היה כמותו בעבר וגם לא לאחר מכן. הוא הוכן על ידי אדוני אלוהים. ואז הדג עצמו. המילה העברית היא "דג". פירושה הוא 'יצור מימי' – גדול, שמסוגל לבלוע אדם בשלמותו, בלי ללעוס. וזה מוביל אותנו לפסוק שלנו,

"לקצבי הרים ירדתי, הארץ בריחיה בעדי לעולם; ותעל משחת חיי, ה' אלוהיי" (יונה ב' 7).

הרפורמטור הגדול ג'ון קלווין פירש את ספר יונה ואמר,

...בזה [המשיח] דומה ליונה, בכך שהוא יהיה נביא שמוחזר לחיים... כפי שיונה החזיר את נינווה בתשובה אחרי שחזר לחיים. האדם הזה הוא המשמעות הפשוטה של הקטע הזה. בזה יונה היה דומה למשיח, אבל לא בגלל שנשלח לגויים, אלא בגלל שחזר לחיים... (ג'ון קלווין, פרשנויות לתריסר הנביאים הקטנים, בייקר בוק האוס, הדפסה מחודשת של 1998, כרך 3, עמ' 21).

שימו לב לדבריו של קלווין – יונה היה "נביא שהוחזר לחיים". תחייתו של יונה מן המתים דומה לתחייתו של המשיח ביום השלישי.

ד"ר מ. ר. דיהאן גם אמר, "כשיונה הנביא הושלך לים ונבלע על ידי הלוויתן, הדמיון למותו ותחייתו מן המתים של המשיח נהיה ברור" (ד"ר מ. ר. דיהאן, יונה – עובדה או בדיה?), זונדרוואן פובלישינג הוס, 1957, עמ' 80). ד"ר ג' ורנון מקג'י אמר את אותו הדבר בספרו פרשנות לאורך התנ"ך.

ד"ר מורפי לאם לימד עברית בסמינר בדרום קליפורניה. ד"ר לאם אמר לי, "במתי י"ב 40 ישוע נתן לנו את הפרשנות הטובה ביותר לספר יונה". בפסוק הזה ישוע אמר,

"כי כאשר היה יונה במעי הדג שלושה ימים ושלושה לילות, כן יהיה בן-האדם בלב האדמה שלושה ימים ושלושה לילות" (מתי י"ב 40).

אפשר ללמוד מדבריו של המשיח שלושה דברים:

1. יונה הוא תמונה של מותו ותחייתו של המשיח.

"כי כאשר היה יונה במעי הדג שלושה ימים ושלושה לילות, כן יהיה בן-האדם בלב האדמה שלושה ימים ושלושה לילות" (מתי י"ב 40).

2. לכן יונה הוא תמונה של ישועה בחסד.

"ומה יתרון גדולת גבורתו בנו המאמינים, כפי פעולת עוצם כוחו, אשר פעל במשיח בהעיר אותו מן המתים, ויושיבנו לימינו במרומים" (אפסים א' 19-20).

אם כן, תחייתו של המשיח פועלת על הנושעים.

"[החיה] גם אתכם אשר מתים הייתם בפשעיכם וחטאתיכם" (אפסים ב' 1).

ושוב, נאמר לנו,

"אחרי היותנו מתים בפשעים, החינו עם המשיח, בחסד נושעתם. ויעירנו איתו...במשיח ישוע" (אפסים ב' 5-6).

הפסוקים הללו מראים שאדם לא-נושע הוא מת בחטא, וצריך שהמשיח יקים אותו לתחיה. חווית הישועה של "ממוות לחיים" קשורה ומונעת מהמוות ומהתחייה של המשיח – ולכן מה שקרה ליונה הוא תמונה של כל זה (ראו גם במתי י"ב 40).

3. לכן התחיה של יונה היא גם תמונה של טבילה של אדם. כתוב ברומים ו' 3-4,

"האינכם יודעים, כי כולנו הנטבלים למשיח ישוע למותו נטבלנו? לכן נקברנו עמו בטבילה למוות, למען נתהלך בחיים מחודשים, כאשר המשיח נעור מן המתים על ידי כבוד האב" (רומים ו' 3-4).

מתוך אמונה האדם נטבל למשיח, התאחד עם המשיח במותו ובתחייתו. ד"ר מקארת'ור אמר נכונה, "בטוח שטבילה במים מתארת את המציאות הזו..." (שם, הערה על רומים ו' 3). לפיכך, חוויית הישועה, שמתוארת על ידי טבילה במים, מצביעה על מותו ותחייתו של המשיח, שמיוצג כאן על ידי יונה (ראו גם במתי י"ב 40).


לסיכום,


1. יונה הוא תמונה של מותו ותחייתו של המשיח.

2. יונה הוא תמונה של מוות הרוחני והתחיה בעקבות הישועה.

3. יונה הוא תמונה של טבילת המאמין.


האם המשיח באמת מת? כן. האם אדם לא-נושע באמת מת בפשעים ובחטאים? כן. האם אדם נושע באמת קם מן המתים? כן. מטיף מנוסה יכול לזהות שינוי אפילו בפנים ובהבעות שלהם.

האם יונה באמת היה מת במעי הלויתן? אני חושב שהתשובה ברורה! כמו שד"ר לאם אמר, "במתי י"ב 40 ישוע נתן לנו את הפרשנות הטובה ביותר לספר יונה".

"כי כאשר היה יונה במעי הדג שלושה ימים ושלושה לילות, כן יהיה בן-האדם בלב האדמה שלושה ימים ושלושה לילות".

ישוע באמת מת – אז מההשוואה הזו אפשר להבין שהמשיח האמין שיונה באמת מת. בכך מסתיים הוויכוח! יונה הבהיר את העניין כשאמר,

"לקצבי הרים ירדתי, הארץ בריחיה בעדי לעולם; ותעל משחת חיי" (יונה ב' 7).

המילה העברית שמייצגת שחיתות היא "שחת". פירושה "קבר", והיא מדגישה את מותו של יונה.

שני הפרקים הראשונים בספר יונה מתארים גם חזרה בתשובה. בהרבה מובנים הם מתארים גם הישועה שלי. אלוהים דיבר אל ליבו של יונה ואמר לו ללכת וללמד בנינוה. אלוהים דיבר אל ליבי ואמר לי להעיד עליו. יונה ברח מנוכחותו של אלוהים. הוא עלה על אניה והפליג הרחק מנינוה ככל שיוכל. עזבתי את הקהילה בהאנטינגטון פארק והלכתי ברחובות לוס אנג'לס בחושך ובפחד. ברחתי מאלוהים כמו שיונה עשה. אבל אלוהים הכניס את האניה שיונה היה עליה לסערה גדולה. אני היטלטלתי קדימה ואחורה והרגשתי שאין לי תקווה. יונה הושלך לים ונבלע על ידי לויתן. הלכתי לקהילה סינית וניסיתי ללכת לקולג'. נבלעתי בתוך דיכאון וחוסר אונים. לא יכולתי ללכת לקולג' בגלל שלא היה לי רכב. נאלצתי לנסוע מספר שעות באוטובוס הלוך וחזור. הייתי חייב לעבוד אחרי שחזרתי מהקולג'. לא היה לי זמן ללמוד. ידעתי שאכשל בקורסים. הרגשתי שאני נבלע על ידי השטן. לא היה אור. לא הייתה תקווה. לא היה שלום. הרגשתי כמו שיונה הרגיש כשהיה במעי הלויתן.

"אפפוני מים עד-נפש, תהום יסבבני; סוף חבוש לראשי. לקצבי הרים ירדתי, הארץ בריחיה בעדי לעולם..." (יונה ב' 6, 7).

ככה הרגשתי. לא הבנתי את זה, אבל אלוהים הראה לי את השטחיות וחוסר האונים שיש בחיים האלה. וראיתי את חטאי לנגד עיניי!

הרגשתי כמו שהרגיש אחד מהצעירים שלנו, סרג'ו מלו. כשהיה תחת תוכחת חטא, סרג'ו מלו אמר, "אני לא יכול לשאת את המשא הזה יותר. מאוד הוטרדתי...הייתי נתון בסחרור נוראי ובאשמה עקב חטאי...לא היה שום דבר שיכל לגרום לי לצחוק או להוציא אותי מהצרה הזו...אמרתי לעצמי, 'מה יקרה אם אמות עכשיו?' 'אסור לי למות עכשיו, לא במצבי הנוכחי'. המשכתי להסתכל על פניהם של כל האנשים שחלפו על פני, וזה הזכיר לי את מה שד"ר היימרס אמר בדרשה על אנשים שהלכו כמו זומבים, בלי שום דאגה לנפשם". זה מה שעבר על סרג'ו, בזמן שהלך הביתה בשעה אחת לפנות בוקר, והיה נתון תחת תוכחת חטא עמוקה, כמו יונה במעמקי הים.

גם לג'ון קייגן הייתה חוויה דומה. ג'ון אמר, "בשבועות [שלפני] הישועה שלי, הרגשתי כאילו אני גוסס; לא הצלחתי לישון, לא יכולתי לחייך. לא הצלחתי למצוא שלום בשום אופן...דחיתי את כל המחשבות שהיו לי על אלוהים ועל חזרה בתשובה, סירבתי לחשוב על זה, ולא הצלחתי למצוא שלום...לא הצלחתי להפסיק להרגיש כל כך מעונה...התחלתי לשנוא את עצמי, לשנוא את החטא שלי ואת איך שהוא גרם לי להרגיש...החטאים שלי הפכו להיות גרועים יותר ויותר, ללא סוף נראה לעין".

סוריה ינסי אמרה, "ד"ר היימרס נתן דרשה חזקה וקשה על חטא...זכרתי את כל הדברים הלא-טובים שעשיתי. החטא שבמחשבותיי, שקרים והרבה חטאים [אחרים]. הרגשתי אשמה ושלא אוכל לראות את פני אלוהים...בכיתי. חשבתי לעצמי, 'לעולם לא אמצא את המשיח'... בכיתי ובכיתי. חשבתי שהמשיח לעולם לא יוכל להיות המושיע שלי".

יונה אמר, "אפפוני מים עד-נפש, תהום יסבבני; סוף חבוש לראשי... כל משבריך וגליך עלי עברו" (יונה ב' 6, 4).

ככה הרגשתי עד שהמשיח בא אלי ושפך עלי את אהבתו, ואז שרתי, "אהבה מדהימה, איך זה ייתכן, שאתה, אלוהיי, תמות עבורי?" ויונה זעק ואמר, "ישועתה לה'" (יונה ב' 10).

"ויאמר ה' לדג; ויקיא את יונה אל היבשה" (יונה ב' 10).

תודה לאל! הרגע שבו בטחתם בישוע יהיה הרגע שבו "תקיאו" את חטאיכם! אתם תוקאו מתוך אחיזתו של השטן! אתם תוקאו מתוך המוות – לחיים חדשים במשיח ישוע! חבריי היקרים, אם תפנו לישוע, תגלו שיונה צדק – "ישועתה לה'". ולפי התרגום המודרני, "הישועה מאת האדון". זו מתנה מאלוהים במשיח.

אתם רואים את הצורך שלכם בישועה? זה נורמלי לא להרגיש את הצורך. בני אדם במצב הטבעי והנורמלי שלהם לא מרגישים את הצורך הזה בכלל. צריך נס כדי שמישהו ירגיש כמו שסרג'ו הרגיש, או כפי שג'ון קייגן הרגיש, או כפי שסוריה הרגישה – או כפי שיונה הרגיש – או כפי שאני הרגשתי בתור צעיר בן 20, כשהלכתי לבדי ברחובות לוס אנג'לס. נדרשת פעולה ניסית של רוח הקודש כדי להביא אדם לידי תוכחת חטא. רק פעולה של רוח הקודש יכולה לגרום לאדם לומר בליבו, "חטאתי נגדי תמיד" (תהילים נ"א 5).

האם בחנתם את עצמכם? האם באמת הסתכלתם לעצמכם בלב? אין לכם תקווה אם לא תעשו את זה. רב האנשים בורחים מזה – כפי שיונה ברח מנוכחות אלוהים. אנשים ממלאים את הזמן שלהם כדי לא לחשוב על החטא שלהם. יש אנשים שמשחקים במשחקי מחשב אינסופיים כמעט, כדי להימנע ממחשבה, כדי להתחבא מאלוהים. אחרים תמיד מתרוצצים וכל הזמם עסוקים – כדי לא לחשוב. אחרים צוללים לתוך לימודים או עבודה, מחפשים קריירה, או כמעט כל דבר שימנע מהם לחשוב על החטא שלהם. ד"ר לויד-ג'ונס אמר, "אתם חייבים להילחם עבור החיים שלכם ואתם חייבים להילחם עבור הנשמה שלכם. העולם יעשה הכל כדי למנוע מכם להתמודד עם עצמכם" – להימנע ממחשבה על החטא שלכם ("הווידוי של החוטא").

אתם חייבים לחשוב על הפשעים שלכם. פשע פירושו מרד, רצון ללכת בדרך שלכם, רצון לעשות משהו שאתם יודעים שהוא לא נכון. פירושו לעשות משהו שהמצפון שלכם יודע שהוא לא נכון. זה חטא שנעשה בכוונה. המצפון שלכם אמר "לא" – אבל את עושים את זה בכל זאת. זה פשע!

אתם צריכים גם לחשוב על העוולה שלכם. זה אומר שחשבתם או עשיתם דברים עקומים ומעוותים – מחשבות רעות, עקומות, מעוותות, מכוערות, טפשיות – עוולה בליבכם ובחייכם!

יש גם את המילה "חטא". פירושה "החטאה". זה כמו לירות במטרה, אבל לפספס אותה. פירושה הוא שאתם לא מה שהייתם אמורים להיות. פירושה הוא שאתם לא חיים באופן שהייתם אמורים לחיות. פירושה הוא שפספסתם את המטרה. לא חייתם באופן שאלוהים רצה שתחיו. אין פלא שאתם כל כך עצובים!

כשרוח אלוהים מכניסה את הדברים הללו לתוך המחשבות שלכם, אל תדחיקו אותן. אתם תבואו תחת תוכחת חטא. בשום אופן אל תדחיקו את המחשבות הללו. אם תדחיקו אותן, לא תהיה לכם הזדמנות נוספת. אלוהים לא יביא אתכם תחת תוכחת חטא יותר. ואם אלוהים לא יעשה את זה, דינכם נחרץ לאבדון נצחי, גם אם תמשיכו לחיות בעולם הזה.

אנחנו מתפללים שרוח הקודש תגרום לכם להיות לא-מרוצים מעצמכם, שתגרום לכם להרגיש אובדים גמורים, גועל מעצמכם, אובדים – ללא תקווה! רק אז תוכלו לומר, "כי עוונותי עברו ראשי; כמשא כבד, יכבדו ממני" (תהילים ל"ח 5). רק אז תרגישו שישוע הוא זה שיוכל לעזור לכם. רק אז תרגישו ששום דבר לא יטהר אתכם מלבד דם ישוע שנשפך על הצלב. רק אז תפסיקו לשחק עם עצמכם במשחקים. רק אז תשנאו את החטא שלכם, תפנו לישוע, ותבטחו בו ורק בו. רק אז תוכלו לומר עם יונה, "ישועתה לה'" (יונה ב' 10). רק אז תוכלו לעשות כמילות השיר,

אדון, אני בא!
בא אליך עכשיו!
רחץ אותי, טהר אותי בדם.
שנשפך בגולגולתא.
     ("אדון, אני בא", מאת לואיס הרצואו, 1828-1919).

אם תרצו לדבר איתנו על היטהרות בדם ישוע, נא קומו ממקומותיכם ולכו בעקבות ד"ר קייגן וג'ון קייגן לחלקו האחורי של האודיטוריום. הם יקחו אתכם למקום שקט שבו נוכל לדבר ולהתפלל. אמן.


אם הדרשה הזו בירכה אתכם, ד"ר היימרס ישמח לשמוע מכם. כשאתם כותבים לד"ר היימרס, אתם צריכים להגיד לו מאיזו מדינה אתם, אחרת הוא לא יוכל לענות על המייל שלכם. אם הדרשות הללו בירכו אתכם, שילחו לד"ר היימרס מייל וספרו לו על כך, אבל אל תשכחו לציין מאיזו מדינה אתם. כתובת המייל של ד"ר היימרס היא: rlhymersjr@sbcglobal.net. (לחץ כאן). אפשר לכתוב לד"ר היימרס בכל שפה, אבל עדיף באנגלית אם אפשר. אם אתם רוצים לכתוב לד"ר היימרס מכתב, הכתובת שלו היא: P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. אתם יכולים להתקשר אליו לטלפון מס' 352-0452 (818).

(סוף הדרשה)
בכל שבוע תוכלו לקרוא באינטרנט את דרשותיו של ד"ר היימרס
בכתובת www.sermonsfortheworld.com.
לחצו על "דרשות בעברית".

You may email Dr. Hymers at rlhymersjr@sbcglobal.net, (Click Here) – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Or phone him at (818)352-0452.

דרשות אלה אינן בזכויות שמורות. ניתן להשתמש בהן בלי רשות של ד"ר היימרס. אולם, כל הדרשות של
ד"ר היימרס המצולמות הינן בזכויות שמורות ואפשר להשתמש בהן רק עם ברשות.

קטע הכתובים שהוקרא לפני הדרשה על ידי מר אבל פרידהום: יונה ב' 2-10.
שיר הסולו שבוצע לפני הדרשה על ידי מר בנג'מין קינקייד גריפית':
"אדון, אני בא" (מאת לואיס הרצואו, 1828-1919) .