Print Sermon

מידי שנה מגיעות הדרשות הכתובות והמצולמות שב-www.sermonsfortheworld.com ל-1,500,000 מחשבים ב-221 מדינות. מאות אחרים צופים בדרשות הוידאו ביו-טיוב, ומהר מאוד עוזבים את יו-טיוב, בגלל שכל דרשה מצולמת מפנה אותם לאתר שלנו. יו-טיוב מפנה את האנשים לאתר שלנו. מידי חודש הדרשות הללו מתורגמות ל-46 שפות ומגיעות ל-120,000 מחשבים. הדרשות הכתובות אינן מוגנות בזכויות יוצרים, כך שניתן להשתמש בהן ללא רשותנו. כדי לראות כיצד התרומה החודשית שלכם תוכל לעזור לנו בעבודה הגדולה של הפצת הבשורה לכל העולם, כולל העולם המוסלמי וההינדואיסטי, לחצו כאן בבקשה.

בכל פעם שאתם כותבים לד"ר היימרס, תמיד ציינו באיזו מדינה אתם מתגוררים, אחרת הוא לא יוכל לענות לכם. כתובת האימייל של ד"ר היימרס היא rlhymersjr@sbcglobal.net.


הצילו את האובדים

RESCUE THE PERISHING
(Hebrew)

מאת ד"ר ר. ל. היימרס, הבן
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

דרשה זו ניתנה במשכן הבפטיסטי של לוס אנג'לס
בערב יום אדוני, ה-14 בפברואר, 2016
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Evening, February 14, 2016

"ואתה כאשר תשוב בתשובה, חזק את אחיך" (לוקס כ"ב 32).

זה מופיע אחרת בתנ"ך בתרגום הניו אינטרנשיונל ורז'ן. כתוב שם, "ואתה לאחר שתשוב, חזק את אחיך" (ניו אינטרנשיונל ורז'ן). הבוקר סיפרתי לכם שחוקר ברית חדשה מפורסם אחד לא מסכים עם התרגום הזה. סיפרתי לכם שד"ר מרקוס בוקמיול אמר, "לביטוי 'כאשר תחזור חזרה', כפי שמתורגם על ידי מתרגמים רבים, אין אזכור ביוונית" (ד"ר מרקוס בוקמיול, שמעון פטרוס בכתובים ובזיכרון, בייקר אקדמיק, 2012, עמ' 156). בהמשך הוא הראה שפירוש המילה היוונית "אפיסטרפסס" בבשורת לוקס הוא לשוב בתשובה (שם). ד"ר בוקמיול הוא פרופסור לחקר התנ"ך והאמונה המשיחית הראשונה באוניברסיטת אוקספורד. הוא מראה שפטרוס נושע אחרי שעבר תוכחת חטא ופגש במשיח שקם לתחיה. זו תמיד הייתה השקפתי, אבל שמחתי לראות שהיא זוכה לגיבוי מחוקר באוקספורד! אז שוב, התנ"ך בתרגום הקינג ג'יימס ורז'ן הוא הנכון, ואילו התרגומים המודרניים לא נכונים.

למה המתרגמים המודרניים טועים? בגלל שהם לא מבינים "חזרה בתשובה" מהי. הם רואים בה סוג של "החלטה". אבל המתרגמים של הקינג ג'יימס ורז'ן ידעו מהי חזרה אמיתית בתשובה – ולכן הם תרגמו את המילה "אפיסטרפסס" כהלכה – "שב בתשובה".

"ואתה כאשר תשוב בתשובה, חזק את אחיך" (לוקס כ"ב 32).

זה פסוק חזק, ואני אדבר על שתי נקודות ממנו.

I. דבר ראשון, המשיח דיבר על החזרה האמתית בתשובה שפטרוס יעבור.

החלק הראשון של תהליך החזרה בתשובה הוא פעולת התוכחה של רוח אלוהים.

"והיה כי יבוא, והוכיח את העולם על דבר החטא והצדק והמשפט" (יוחנן ט"ז 8).

הסופר הפוריטני וויליאם גאת'רי (1620-1665) כתב,

"בדרך כלל האדון סלל את דרכו לנפש על ידי פעולת השפלה, הראה לאדם את חטאו, גילה לו סודות, ופעל בו כך, שמיד לאחר מכן הוא רצה את הרופא, ישוע המשיח" (וויליאם גאת'רי, העניין הגדול ביותר של המשיחי, ד'ה באנר אוף טרות' טראסט, הדפסה מחדש של 1969, עמ' 193)

זה מה שקרה לפטרוס בלילה שלפני צליבתו של המשיח. המילים "כאשר תשוב בתשובה..." מצביעות על כך שפטרוס עדיין לא נושע, למרות שהלך אחרי המשיח במשך כמעט 3 שנים. בלילה ההוא, שיש המכנים אותו "יום שישי הטוב", לפטרוס ניתנה הזדמנות לראות את עצמו, והוא ראה שהוא היה חוטא גאוותן ומלא הצדקה-עצמית. הוא העמיד פנים שהוא אוהב את ישוע בכל ליבו. אבל הוא התכחש לאדון בשעת המבחן שעבר. בחורה צעירה אחת אמרה שהוא היה תלמיד של המשיח. פטרוס התכחש למשיח. בחורה צעירה אחרת אמרה, "גם זה היה עם ישוע הנצרי" (מתי כ"ו 71). פטרוס קילל ונשבע, "לא ידעתי את האיש" (כ"ו 72). למעשה, פטרוס אמר, "ארור אהיה אני משקר" (תומאס הייל).

ישוע אמר לפטרוס שהוא יכחש בו שלוש פעמים בטרם יקרא התרנגול. ואז בדיוק קרא התרנגול! "ויצא פטרוס החוצה, וימרר בבכי" (לוקס כ"ב 62). פירוש המילה היוונית שתורגמה ל"בכי" הוא לבכות בקול רם, להתייפח" (סטרונג). המילה היוונית שתורגמה ל"ימרר" היא "פיקרוס". פירושה הוא "בחוזקה" (סטרונג). אני לא אומר שכל מי שחווה תוכחת חטא אוונגלית בוכה ומתייפח בחוזקה. אבל בדרך כלל אנחנו יכולים לראות דמעות בעיניהם של אלה שנמצאים תחת תוכחה. לעיתים קרובות יש בהתעוררויות קלאסיות אמתיות בכי והתייפחות חזקה בקרב אלה שנמצאים תחת תוכחה. צפיתי בקטעי וידאו של התעוררות אדירה שמתרחשת בסין, וראיתי המוני אנשים שמיררו שם בבכי בו-זמנית, בהיותם תחת תוכחת חטא. בהתעוררות שהייתה בשנת 1823 בקורניש שבאנגליה, וויליאם קרבוסו דיבר על אובדים ש"נפלו על ברכיהם מתוך מצוקת נפש, מתחננים בייסורים לאלוהים שיושיע את נפשם" (פול א. קוק, אש משמיים, עמ' 87). זה קורה לעיתים קרובות בסין ומדינות עולם שלישי אחרות, כאשר אלוהים שולח התעוררות. אפילו כאן, באמריקה, במדינה החומרנית וחסרת יראת האלוהים הזו, בהתעוררות שהייתה בשנות ה-60 המאוחרות ראיתי מאות צעירים מתייפחים בעודם תחת תוכחת חטא עמוקה. ואפילו כאן, בקהילה שלנו, אפשר לראות דמעות בעיניהם של האנשים שנכנסים לחדר התחקור שלנו תחת תוכחת חטא. האנשים הכי לא צפויים, האנשים השקטים והמופנמים, הם אלה שבדרך כלל ממררים בבכי כשרוח אלוהים מראה להם את חטאם. חשוב להגיד – הם לא מביעים צער על עצמם. אם אתם מביעים צער על עצמכם, אתם לא תוושעו. זה מוכרח להיות צער על החטא שלכם.

אין פה שום דבר חדש. פטרוס לא היה היחיד שעבר תוכחת חטא לפני שנושע. גם שאול השליח עבר תהליך דומה. שאול עבר תוכחה כל כך חזקה, שהוא אמר,

"אוי לי האדם העני! מי יצילני מגוף המוות הזה?" (רומים ז' 24).

היו אפילו 3000 איש שחוו תוכחת חטא בחג השבועות.

"ויהי כשמעם, התעצבו אל לבם, ויאמרו אל פטרוס ואל שאר השליחים: 'אנשים אחים, מה נעשה?'" (מעשי השליחים ב' 37).

הפרשן הותיק מתיו הנרי אמר, "כשנפקחו עיניהם, החוטאים לא יכלו שלא לחוש דקירות בלב בגלל החטא...אלה שבאמת מצטערים על חטאיהם, ומרגישים אשמים בגללם, מפחדים מהתוצאות שלהם, וחשים דקירות בלב... 'כל המחשבות הטובות שחשבתי על עצמי וכל הביטחון שלי בעצמי הכשילו אותי'" (הפרשנות של מתיו הנרי לתנ"ך כולו; הערה על מעשי השליחים ב' 37). אנשים התייפחו בזמן שהיו תחת תוכחת חטא שמקורה באלוהים. אישה חוטאת אחת עמדה מאחורי ישוע, והתייפחה. "ויאמר אליה: 'נסלחו לך חטאתיך'" (לוקס ז' 48).

בימי קדם, היה מצופה מהנושעים לבוא לישוע עם תוכחת חטא חזקה. לא רק פטרוס ושאול, אלא גם רב האחרים. קראו על הישועה של אוגוסטין. קראו על הישועה של לותר. קראו על הישועה של ג'ון בוניאן, ג'ורג' ווייטפילד, ג'ון ווזלי, האול האריס, ספורג'ן, הצעירים באי לואיס בשנים 1949-1952. באופן דומה, כולם התחילו עם תוכחת חטא. שמעתי בחורה אחת שאמרה, "כל כך נגעלתי מעצמי", לפני שבטחה בישוע.

הקשיבו למכתב שכתב פטר בוהלר לקאונט צינצנדורף, בנוגע לישועה של ג'ון ווזלי.

הוא קם ואמר, "בואו נשיר את שיר מס' 456, 'נפשי שרועה לפניך חסרת אונים'". במהלך השיר הוא מחה באופן תדיר דמעות מעיניו, ומיד בסיומו הוא קרא לי לחדר השינה שלו והתוודה בפני שהוא מקבל כרגע תוכחה על האמונה [המושיעה] שסיפרתי לו עליה, הוא אמר שיותר לא יערער עליה, אבל עדיין לא הגיע לחסד הזה. איך הוא קיבל אמונה כזו? הוא לא חטא באופן בוטה כמו האחרים. עניתי לו שעצם זה שהוא לא האמין במושיע הוא חטא חמור דיו, והפצרתי בו לחפש את המשיח, עד שמצא אותו. הרגשתי ממש חזק בלב שאני צריך להתפלל עבורו, וקראתי לגואל שירחם על החוטא הזה. אחרי התפילה ווזלי אמר שכאשר מתנת אמונת הישועה תהיה שלו, הוא יטיף אך ורק על הנושא הזה... מאוד הפצרתי בו שלא יחשוב על חסד המושיע כעל משהו מרוחק בעתיד הרחוק, אלא להאמין שזה בהווה, קרוב אליו, שליבו של ישוע פתוח ואהבתו כלפיו רבה מאוד. הוא מירר בבכי וביקש ממני להתפלל איתו. אני יכול לומר בבטחה שג'ון ווזלי הוא חוטא מסכן ושבור-לב, רעב לצדקה טובה יותר מזו שהייתה לו עד כה, רעב לצדקת ישוע המשיח. בערב הוא לימד על הראשונה לקורינתים א' 23, 24 "ואנחנו משמיעים את המשיח הצלוב..." היה לו קהל מאזינים של למעלה מ-4000 איש, והוא דיבר בצורה שהדהימה את כולם...המילים הראשונות שלו היו, "בכנות, אני לא חושב את עצמי ראוי ללמד אתכם המשיח הצלוב". רבים עברו התעוררות אחרי ששמעו את הדרשה הזו (צוטט בג'ון גרינפילד, כאשר הרוח באה: ההתעוררות המורביאנית, סטראטג'יק פרס, ללא תאריך, עמ' 28).

ג'ון ווזלי עומד שם, דמעות ניגרות במורד לחייו, ולימד על ישועה דרך המשיח – לפני שהוא עצמו נושע! למעלה מ-50 שנה מאוחר יותר, לפני מותו, שמעו אותו לוחש שוב ושוב,

אני שר החוטאים,
אבל ישוע מת עבורי.

זו הייתה החוויה שעבר פטרוס בליל מעצרו של ישוע. ד"ר תומאס הייל סיפר את הסיפור הזה,

סופר קדמון אחד מספר, שמאז ועד סוף חייו, בכל פעם שפטרוס שמע תרנגול קורא, הוא בכה, בגלל שזה הזכיר לו את הלילה שבו התכחש לאדון (ד"ר תומאס הייל, הפרשנות השימושית לברית החדשה, קינגסוויי פובליקיישנז, 1997, עמ' 286; הערה על מרקוס י"ד 72).

II. דבר שני, המשיח דיבר על מה שפטרוס יעשה לאחר חזרתו בתשובה.

"ואתה כאשר תשוב בתשובה, חזק את אחיך" (לוקס כ"ב 32).

ד"ר ג'. ורנון מקג'י אמר, "בשלב מאוחר יותר פטרוס היה יכול לחזק את אחיו. אדם שבאמת יכול לעזור לאחרים הוא אחד שעבר מבחן בעצמו" (דרך התנ"ך; הערה על לוקס כ"ב 32). אדם שיכול לעזור לאחרים שעוברים תוכחת חטא הוא אחד שעבר תוכחת חטא בעצמו. אדם שיכול לעזור לאחרים להיוושע על ידי ישוע הוא אחד שנושע על ידי ישוע בעצמו. אדם שיכול לעזור לחלשים הוא אחד שמכיר בחולשתו שלו.

תמיד אהבתי את ג'ון ווזלי. אחת הסיבות שאני אוהב אותו היא, שבדומה לי, הוא חשב שיוכל להיוושע אם יחיה חיים קפדניים. זה בדיוק גם מה שאני חשבתי. הוא אמר לשליח מורביאני אחד, פטר בוהלר, שהאמונה שלו לא תושיע אותו. בוהלר ענה לווזלי, "איך הוא קיבל אמונה כזו? הוא לא חטא באופן בוטה כמו האחרים". זו הייתה אבן נגף עבור ווזלי, וגם עבורי. בוהלר אמר לו שמספיק חוסר ביטחון בישוע כדי שזה יחשב לחטא. "הוא מירר בבכי וביקש ממני להתפלל עבורו". אחר שנושע על ידי ישוע, ג'ון ווזלי הקדיש את כל חייו כדי לעזור לחוטאים האובדים ולחזק את האחים. מדי שנה הוא גמא על גב הסוס מרחק של 4,500, ולימד 2-3 דרשות מדי יום, במשך כל חייו! השיר שמר גריפית' שר לפני רגע, מתאים היה שייכתב על ידי ווזלי.

הצילו את האובדים, דאגו לגוססים,
   משכו אותם ברחמים מחטא ומקבר;
בכו על התועים, הרימו את הנופלים,
   ספרו להם על ישוע, הרב להושיע.
הצילו את האובדים, דאגו לגוססים,
   ישוע רחמן, ישוע יושיע.

שירו אתי את הפזמון!

הצילו את האובדים, דאגו לגוססים,
   ישוע רחמן, ישוע יושיע.
("הצילו את האובדים" מאת פאני ג'. קרוסבי, 1820-1915).

"ואתה כאשר תשוב בתשובה, חזק את אחיך" (לוקס כ"ב 32).

איך נוכל לומר על אדם אם הוא באמת חזר בתשובה? איך תוכלו לומר אם הם באמת נושעו? "ואתה כאשר תשוב, חזק את אחיך". כאשר את נושעים, המשיח משנה את הרצונות שלכם. אתם תאהבו את האחים שלכם יותר מאת הדברים שאהבתם בעבר. אתם תאהבו את הקהילה בכל לבכם. אתם תאהבו משיחיים אמתיים בכל נפשכם. אתם תעשו כל שביכולתכם כדי לחזק אותם ולעזור להם. אתם תתפללו עבורם, תעזרו להם, ותאהבו אותם עם לב כמו שיש למשיח. יוחנן השליח הבהיר היטב את העניין. הוא אמר,

"אנחנו ידענו כי עברנו מן המוות אל החיים, באשר אהבנו את אחינו. איש אשר לא יאהב, ישאר במוות" (הראשונה ליוחנן ג' 14).

זו דרך אחת לקבוע אם נושעתם. אפשר לראות את זה אם אתם באמת אוהבים את האחים והאחיות בקהילה, ועושים כל שביכולתכם כדי לעזור להם. ראו איך לארה, קרן ואחרות עוזרות לגב' היימרס! אי אפשר לפספס שהן נושעו!

ויש עוד דרך נוספת לקבוע אם נושעתם. פתחו את התנ"כים שלכם בלוקס י"ד. זה בעמוד 1096 בתנ"ך הלימוד סקופילד. זה המשל על הסעודה הגדולה. ה"אדם" שעשה סעודה גדולה הוא המשיח. המשרת שהוא שלח להזמין אנשים מבחוץ הוא המשיחי האמתי. עכשיו בואו נראה מה ישוע אומר למשיחי האמתי. זה בפסוק 23. בואו נעמוד ונקרא אותו בקול רם.

"ויאמר האדון אל העבד: 'צא אל הדרכים ואל הגדרות, ופצר בהם לבוא, למען ימלא ביתי'" (לוקס י"ד 23).

אתם יכולים לשבת. קחו עט או עיפרון וסמנו את המילים, "צא אל הדרכים ואל הגדרות, ופצר בהם לבוא, למען ימלא ביתי" (לוקס י"ד 23). זה מה שאנחנו עושים כל יום חמישי ושבת בערב וכל יום ראשון אחה"צ. אנחנו שולחים את כולם החוצה כדי להרוויח נפשות.

אבל אני רואה שיש כאלה שסתם עומדים ומדברים, או עושים משהו אחר כדי להעביר את הזמן. או שהם אף פעם לא מביאים לנו שם למעקב, או שהם מביאים מעט מאוד שמות. מה הקטע של האנשים שלא מביאים שמות? אחד מהשניים: או שהם אובדים או שהם נסוגו לאחור. המשיחיים הטובים הולכים אחרי הנפשות האובדות. הלא-נושעים והנסוגים לאחור סתם עומדים ומעבירים את הזמן. אם נסוגותם לאחור, היזהרו! אתם תאבדו את שמחת הישועה אם לא תתוודו. ישוע אומר לכם, "זכרה אפוא אי מזה נפלת, ושובה ועשה כמעשיך הראשונים" (חזון יוחנן ב' 5). "עשה כמעשיך הראשונים". חזרו להרוויח נפשות. הביאו שמות. חזרו לעשות את המעשים שעשיתם בהתחלה.

אבל יש בניכם כאלו שמעולם לא עשו את זה. אף פעם לא רציתם לעשות את זה, וגם עכשיו אתם לא עושים את זה. עיניכם מזדגגות ופניכם מתקשות. אתם חושבים לעצמכם, "הוא לעולם לא יגרום לי לעשות את זה!" למה לא? טוב, קל מאוד לראות שלא נושעתם. אתם מחכים שאנחנו "נלמד" אתכם כיצד להיוושע, בזמן שלכם אין שום נכונות לציית למשיח. המשיח אומר, "פצר בהם לבוא" – אבל אתם אומרים "לא! אני לא אציית למשיח!" חבר מסכן! חברה מסכנה! באופן הזה לעולם לא תמצאו שלום ושמחה בישוע!

בעיר הגדולה הזאת יש מאות צעירים אובדים ובודדים. הם מחכים למישהו שיהיה נחמד אליהם, שיתעניין בהם, שיראה להם דרך טובה יותר. אבל אתם לא תוכלו לעזור להם אם אתם אובדים בעצמכם. לטובתם, אני מתחנן בפניכם שתתוודו ותבטחו בישוע. בואו לישוע באמונה. הפקידו את חייכם בידיו. הוא יושיע אתכם. הוא יטהר אתכם מחטא בדמו. והוא ישלח אתכם החוצה להביא את האובדים ולחזק את האחים!

"ואתה כאשר תשוב בתשובה, חזק את אחיך" (לוקס כ"ב 32).

בואו נעמוד ונשיר את שיר מס' 6 מדף השירים שלכם.

הקשיבו! את קולו של הרועה אני שומע,
   בחשכת ובקדרות המדבר,
קורא לצאן שלא הלכו בדרך הישר
   והתרחקו מעדרו של הרועה.
הביאו אותם, הביאו אותם,
   הביאו אותם משדות החטא;
הביאו אותם, הביאו אותם,
   הביאו את התועים לישוע.

מי ילך ולרועה הזה יעזור,
   יעזור לו למצוא את התועים?
מי ישיב את האובדים לעדר,
   שם מחסה מן הקור ימצאו?
הביאו אותם, הביאו אותם,
   הביאו אותם משדות החטא;
הביאו אותם, הביאו אותם,
   הביאו את התועים לישוע.

במדבר נשמעת זעקתם,
   מעל הררי הפרא הגבוהים,
הקשיבו, זה האדון מדבר אליכם,
   "לכו ומצאו את צאני באשר המה".
הביאו אותם, הביאו אותם,
   הביאו אותם משדות החטא;
הביאו אותם, הביאו אותם,
   הביאו את התועים לישוע.

ד"ר צ'אן, הדרך אותנו בתפילה בבקשה. אמן.


אם הדרשה הזו בירכה אתכם, ד"ר היימרס ישמח לשמוע מכם. כשאתם כותבים לד"ר היימרס, אתם צריכים להגיד לו מאיזו מדינה אתם, אחרת הוא לא יוכל לענות על המייל שלכם. אם הדרשות הללו בירכו אתכם, שילחו לד"ר היימרס מייל וספרו לו על כך, אבל אל תשכחו לציין מאיזו מדינה אתם. כתובת המייל של ד"ר היימרס היא: rlhymersjr@sbcglobal.net. (לחץ כאן). אפשר לכתוב לד"ר היימרס בכל שפה, אבל עדיף באנגלית אם אפשר. אם אתם רוצים לכתוב לד"ר היימרס מכתב, הכתובת שלו היא: P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. אתם יכולים להתקשר אליו לטלפון מס' 352-0452 (818).

(סוף הדרשה)
בכל שבוע תוכלו לקרוא באינטרנט את דרשותיו של ד"ר היימרס
בכתובת www.sermonsfortheworld.com.
לחצו על "דרשות בעברית".

You may email Dr. Hymers at rlhymersjr@sbcglobal.net, (Click Here) – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Or phone him at (818)352-0452.

דרשות אלה אינן בזכויות שמורות. ניתן להשתמש בהן בלי רשות של ד"ר היימרס. אולם, כל הדרשות של
ד"ר היימרס המצולמות הינן בזכויות שמורות ואפשר להשתמש בהן רק עם ברשות.

קטע הכתובים שהוקרא לפני הדרשה על ידי מר אבל פרידהום: לוקס כ"ב 31-34.
שיר הסולו שבוצע לפני הדרשה על ידי מר בנג'מין קינקייד גריפית':
"הצילו את האובדים" (מאת פאני ג'. קרוסבי, 1820-1915).

מתאר

הצילו את האובדים

RESCUE THE PERISHING

מאת ד"ר ר. ל. היימרס, הבן

"ואתה כאשר תשוב בתשובה, חזק את אחיך"
(לוקס כ"ב 32).

I.    דבר ראשון, המשיח דיבר על החזרה האמתית בתשובה שפטרוס יעבור,
 יוחנן ט"ז 8; מתי כ"ו 71, 72; לוקס כ"ב 62; רומים ז' 24;
מעשי השליחים ב' 37; לוקס ז' 48; הראשונה לקורינתים א' 23-24.

II.   דבר שני, המשיח דיבר על מה שפטרוס יעשה לאחר חזרתו בתשובה,
 הראשונה ליוחנן ג' 14; לוקס י"ד 23; חזון יוחנן ב' 5.