Print Sermon

מידי שנה מגיעות הדרשות הכתובות והמצולמות שב-www.sermonsfortheworld.com ל-1,500,000 מחשבים ב-221 מדינות. מאות אחרים צופים בדרשות הוידאו ביו-טיוב, ומהר מאוד עוזבים את יו-טיוב, בגלל שכל דרשה מצולמת מפנה אותם לאתר שלנו. יו-טיוב מפנה את האנשים לאתר שלנו. מידי חודש הדרשות הללו מתורגמות ל-42 שפות ומגיעות ל-120,000 מחשבים. הדרשות הכתובות אינן מוגנות בזכויות יוצרים, כך שניתן להשתמש בהן ללא רשותנו. כדי לראות כיצד התרומה החודשית שלכם תוכל לעזור לנו בעבודה הגדולה של הפצת הבשורה לכל העולם, כולל העולם המוסלמי וההינדואיסטי, לחצו כאן בבקשה.

בכל פעם שאתם כותבים לד"ר היימרס, תמיד ציינו באיזו מדינה אתם מתגוררים, אחרת הוא לא יוכל לענות לכם. כתובת האימייל של ד"ר היימרס היא rlhymersjr@sbcglobal.net.

חוסר אמונה – מכשול להתעוררות

(דרשה מס' 11 על התעוררות)
UNBELIEF – A HINDRANCE TO REVIVAL
(SERMON NUMBER 11 ON REVIVAL)
(Hebrew)

מאת ד"ר ר. ל. היימרס, הבן
.by Dr. R. L. Hymers, Jr

דרשה זו ניתנה במשכן הבפטיסטי של לוס אנג'לס
בערב יום אדוני, ה-12 באוקטובר, 2014
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord's Day Evening, October 12, 2014

"בצאנם ובבקרם ילכו לבקש את ה', ולא ימצאו, חלץ מהם" (הושע ה' 6).

עם ישראל צפה את הסכנה שנשקפה לו מהאשורים. אז הוא ביקש את אלוהים. כדי להרגיע את זעמו של אלוהים העם הביא הרבה צאן ובקר להקרבה. אבל הם לא קיבלו רחמים מאלוהים. הוא "חלץ מהם" בגלל עבודת האלילים והחטאים האחרים שלהם. הם לא חיפשו את האלוהים כשעוד היה אפשר למצוא אותו. עכשיו זה כבר מאוחר מדי. אלוהים חלץ את נוכחותו מהם.

"בצאנם ובבקרם ילכו לבקש את ה', ולא ימצאו, חלץ מהם" (הושע ה' 6).

חשבתי על הפסוק הזה בזמן שצפיתי בוידאו של בילי גראהם בערב יום רביעי האחרון. הוא לימד בסקרמנטו, קליפורניה בערך בשנת 1983. הנושא שלו היה "רוח הקודש". בזמן שהוא דיבר חשבתי על המילים מהטקסט שלנו, "חלץ מהם".

עכשיו, אתם חייבים להבין שאני אוהב את בילי גראהם. תמיד אהבתי, ותמיד אוהב. אבל אני זוכר שהלכתי להאזין לדרשה שלו בקולוסיאום של לוס אנג'לס באוגוסט 1963. כאשר יצאתי מהמכונית שלי במגרש החניה, יכולתי ממש "להרגיש" את רוחו הקודש, כמו חשמל באוויר. כשנכנסתי לקולוסיאום, כל השערות שלי סמרו. הרגשתי שרוח הקודש נכחה בכזאת עוצמה שכל החוויה הייתה מחשמלת. בקולוסיאום העצום שררה דממה מוחלטת. יכולתי לשמוע סיכה נופלת בעוד שהמקהלה הענקית נעמדה לשיר את "כמה גדול אתה". הדרשה של מר גראהם הייתה כל כך עוצמתית שאני זוכר את רובה עד היום!

במהלך העשורים שלאחר מכן נכחתי בעוד שישה כנסים של בילי גראהם בערים שונות. אבל כאשר הלכתי לכנס שלו באוקלנד, קליפורניה, בשנות ה-70 המוקדמות, היה מעט מאוד כוח בלימוד שלו. ואז, בתחילת שנות ה-80, יצא לי לצפות במר גראהם בטלוויזיה, יחד עם רועה הקהילה שלי, ד"ר טימותי לין. בערך אחרי חצי דרשה, ד"ר לין אמר, "נראה כאילו אין כוח בלימוד שלו". אני לא חושב שזה היה ככה בגלל שמר גראהם הזדקן. הוא נראה נמרץ למדי. אבל היה חסר משהו. הרגשתי את אותו הדבר בליל רביעי שעבר, כאשר ציפית בוידאו הזה שבו הוא הטיף. הוא דיבר על רוח הקודש. אבל היה חסר משהו. נדמה היה שרוח הקודש עצמה הייתה חסרה. נדמה לי שהוא "חלץ מהם" (הושע ה' 6). וזה לא קרה רק בזמן שמר גראהם לימד. חשתי שרוח הקודש חסרה ברב הדרשות שאני שומע היום בקהילות בעולם המערבי. זה עושה את ליבי חולה – בגלל שאני מרגיש שאלוהים עצמו עוזב את הקהילות שלנו בזמן שאנחנו מטיפים! כמה עצוב. זה כל כך עצוב! לפעמים זה מביא דמעות לעיני כאשר אני חושב על זה! ד"ר לויד-ג'ונס אמר, "אדם מסוגל ללמד גם בלי רוח הקודש. אפשר לבאר את הכתובים גם באמצעות האינטליגנציה, אבל זה לא מספיק. אנחנו צריכים את מפגן הרוח והכוח" (ד"ר מרטין לויד-ג'ונס, התעוררות, קרוסווי בוקס, 1987, עמוד 185). הוי, כמה שאני זקוק בעצמי לכוח הזה! בבקשה התפללו עבור המסר שלי!

אתם יודעים, משנת 1859 לא הייתה התעוררות משמעותית בעולם דובר-האנגלית. זה יותר מ-150 שנה. לפני 1859 הקהילות שלנו חוו התעוררות מאלוהים בערך כל 10 שנים. אבל ד"ר מרטין לויד-ג'ונס אמר,

מאז 1859 הייתה רק התעוררות משמעותית אחת. הו, עברנו דרך תקופת יובש... אנשים איבדו את אמונתם באלוהים חיים, בכפרה ובריצוי, ופנו לחוכמת בני האדם, פילוסופיה ולימוד. עברנו דרך אחת התקופות היבשות ביותר בהיסטוריה הארוכה של הקהילה... אנחנו עדיין במדבר. אל תאמינו בשום דבר שאומר שיצאנו מזה, אנחנו לא (ד"ר ד. מרטין לויד-ג'ונס, התעוררות, שם, עמוד 129).

וזו הסיבה שהקרנתי לכם את קטעי הוידאו הללו מההתעוררות העוצמתית בסין, הצלב – ישוע בסין (צ'יינה סול פור קרייסט פאונדיישן, לחצו כאן כדי לרכוש אותם). רציתי שתראו שהתעוררות זה לא משהו שאפשר שיקרה היום – זה משהו שקורה ממש עכשיו במקומות אחרים בעולם. אבל בגלל שאין עכשיו התעוררות קלאסית בעולם המערבי, אני לא יכול לשלוח אתכם לראות אחת כזו במו עיניכם. אני רק יכול להקרין לכם וידאו שצולם הרחק מכאן, בסין. היו לי תקוות שתייחלו להתעוררות אם תצפו בקטעי הוידאו האלה הזה מסין. המלך שלמה אמר,

"מים קרים על נפש עייפה ושמועה טובה מארץ מרחק" (משלי כ"ה 25).

רציתי שתראו מה אלוהים יכול לעשות היום, ממש עכשיו, בהתעוררות. בריאן ה. אדוארדס אמר,

זה לא שאפשר להידבק בהתעוררות כמו ממחלה, אלא שנוצרת ציפייה וצמא בקרב אלה שראו או שמעו על האפקטים שלה. מרבית האנשים שאלוהים השתמש בהם בהתעוררות נהיו קודם לכן מודעים למה שאלוהים עשה בעבר... זה טפשי שאנחנו לא מנצלים את הזמן ללמידה ככל יכולתנו אודות התעוררויות העבר, כדי שנוכל להגיב להזדמנויות שאלוהים פותח בפנינו. אנחנו צריכים לשים את עינינו על מה שאלוהים יכול לעשות, להרחיב את דעתנו ולכוון את חזוננו לכוח האדיר בפעולת אלוהים. אלוהים אולי מחכה שנגיב למה שהוא עשה בעבר (בריאן ה. אדוארדס, התעוררות! – אנשים שרווים באלוהים, הוצאת אוונגליקל, מהדורת 1991, עמודים 91-92).

שמיעת סיפורים אודות התעוררויות עבר, ואודות התעוררויות שקורות עכשיו במקומות אחרים, אמורה לעזור לנו להאמין שאלוהים יכול לעשות דברים כאלה כאן, בקהילה שלנו. חוסר אמונה הוא המכשול הכי גדול להתעוררות בקרבנו.

ישוע חזר לעיר הולדתו נצרת. האנשים "היו בשוק" כששמעו אותו מלמד בבית הכנסת שלהם. אלא שחלקם אמר שהוא בסך הכל בן של נגר. הם נעלבו ממנו. ואז התנ"ך אומר, "ולא עשה שם גבורות רבות מפני חוסר אמונתם" (מתי י"ג 58). ד"ר ג'ון ג'יל אמר, "לא מחמת רצון [מחסור] בכוח, או מחמת חוסר אמונתם שהיה גדול מכדי שיוכל לנצחו; אלא מאחר ומצא אותם לא ראויים" (ד"ר ג'ון ג'יל, פרשנות לברית החדשה, כרך 1, הוצאת ד'ה בפטיסט סטנדרט בירר, הדפסה חוזרת 1989, עמוד 159; הערה על מתי י"ג 58).

אני מכיר מישהו שבפועל נכח בהתעוררות גדולה אבל אמר שהוא אפילו לא שם לב אליה, בגלל שהיה נשוי טרי! אני מכיר מישהו אחר שנכח בהתעוררות באמת מדהימה בוירג'יניה, אבל אמר שזו הייתה רק "הזמנה ממושכת". נדמה שהאנשים האלה היו שקועים מידי בענייני העולם מכדי להעריך את ההתעוררות כשזו הגיעה! והם בהחלט היו חסרי אמונה מכדי להתפלל עבור התעוררות! שאלוהים יעזור לנו להאמין יותר בכוחו!

שאול השליח אמר, "את הרוח לא תכבו" (הראשונה לתסלוניקים ה' 19). חוסר אמונה ושקיעה בענייני העולם מכבים את הרוח! ד"ר לויד-ג'ונס דיבר על כמה תיאולוגים ש"כיבו את הרוח" ואיבדו עניין בהתעוררות (הפוריטנים, הוצאת באנר אוף טרות', מהדורת 1996, עמוד 9).

התלמידים לא הצליחו לגרש שד חזק במיוחד בגלל חוסר אמונתם (מתי י"ז 20). היהודים לא נכנסו לארץ המובטחת "בגלל חוסר אמונתם" (עברים ג' 19). אין לי ספק בכך שניתן "לכבות" התעוררות על ידי חטא של חוסר אמונה.

עמוד אחרי עמוד, התנ"ך מספר על מעשי הגבורה של אלוהים, בעיקר כדי לחזק את אמונתנו בו. בעברים י"א כל הפרק מדבר על הדברים שנעשו מתוך אמונה באלוהים. אני חושב שאחת הסיבות העיקריות שאין לנו התעוררות היא חוסר אמונה שאלוהים יכול לשלוח אחת כזו עכשיו, בעת הזאת. מהסיבה הזו אנחנו צריכים לשמוע תיאורים של התעוררויות שקרו בעבר, ושקורים בימינו במקומות אחרים בעולם. אז נוכל להגיד יחד עם האב של הילד אחוז השדים, "אני מאמין, עזור נא לחסרון אמונתי" (מרקוס ט' 24). כשאלוהים עומד לשלוח התעוררות, הוא יחזק את אמונתכם, בשעה שתתפללו לצליחת רוח הקודש. כשאתם שומעים על התעוררויות, שימו לב טוב טוב. התפללו שאלוהים ישלח התעוררות לקהילה שלנו. אני חושב שזה יהיה נכון מאוד עבורכם להתפלל, "אני מאמין. עזור נא לחסרון אמונתי".

דבר נוסף שאתם צריכים לדעת הוא העובדה שרב ההתעוררויות מתרחשות בקהילות המקומיות, כמו הקהילה שלנו, או במפגשים קטנים יותר. רב הספרים על התעוררות מתמקדים באירועים גדולים ומרהיבים – מחוזות שלמים שבוערים באש לאלוהים, התעוררות שמשנה את מהלך ההיסטוריה וכו'. אני חושב שלמחברים של הספרים האלה היו כוונות טובות, אבל אני לא חושב שהם הבינו את הנזק שעלול להיגרם בעקבות זה שלא יספרו לנו פרטים נוספים על האופן שבו התחילו כל אותן התעוררויות. אחרי שתקראו על כל האירועים המרהיבים האלה, אתם עלולים לצאת עם חוסר אמונה. זה עלול לתת לשטן הזדמנות לומר, "משהו בסדר גודל כזה אף פעם לא יקרה כאן!" זו הסיבה שהייתי רוצה שחלק מהמחברים האלה יתרכזו יותר במה שקרה לקהילות המקומיות בעת שהתחילו לחוות את צליחת רוח הקודש. ד"ר לויד-ג'ונס שם לב לזה כשאמר,

אנחנו כבר לא מתכוננים יותר לאסיפות הקהילתיות בימי ראשון... ככל שגברה הנטייה לחשוב במושגים של תנועות ואסיפות ענק במקום לחשוב במושגים של קהילה מקומית, כך גם ירדה תדירות ההתעוררויות (התעוררות, שם, עמוד 61).

אני תוהה אם זה גם מה שקרה לכם כשהקרנתי לכם את הסרטונים על ההתעוררות בסין. אפשר לראות בסרטונים שההתעוררות שם היא ענקית – למעשה היא מתרחשת בכל המדינה. אני תוהה אם השטן אמר לכם, "משהו בסדר גודל כזה לעולם לא יתרחש פה". לאמיתו של דבר, זה כנראה נכון! כנראה שלעולם לא תהיה לנו התעוררות לאומית באמריקה. אני לא אומר שבכלל אין לכם למה להתפלל עבור התעוררות לאומית, אבל בבקשה התמקדו בקהילה המקומית הזו! הנביא זכריה אמר, "כי מי בז ליום קטנות?" (זכריה ד' 10). ד"ר מקג'י אמר, "אנחנו בזים ליום קטנות. אנחנו האמריקאים מתרשמים ממה שגדול ומתכתי... אנחנו מודדים הצלחה לפי גודל הבניין וההמונים שנכנסים אליו" (ד"ר ג' ורנון מקג'י, דרך התנ"ך, כרך 3, הוצאת תומס נלסון פובלישרז, 1983, עמוד 924; הערה על זכריה ד' 10).

מתי נבין שאלוהים בדרך כלל לא פועל באופן הזה? הוא הציל את המין האנושי כולו באמצעות 8 אנשים בלבד בתיבת נוח. לא היו שם אסיפות "גדולות" – רק בודדים – בפרק י"א באל העברים. אלוהים אמר לגדעון לשלוח את ההמונים הביתה, כי נדרשו רק 300 אנשים כדי לנצח את המדיינים. ההתעוררויות העיקריות בהיסטוריה התחילו עם קומץ אנשים.

מצד שני, בתקופה שלנו אסיפות התעוררות "ענקיות" לא הפיקו התעוררות אמיתית. קראתי שבילי גראהם הודה שלא יצאה התעוררות ממסעות הבישור שלו. הסתכלו על אקספלו 72 – מסע בישור בקמפוס למען המשיח קיבץ אליו 200,000 צעירים בדאלאס, טקסט, כדי לשמוע את בילי גראהם מדבר במשך 6 ערבים. מה יצא מזה? לא הרבה. שנה מאוחר יותר בילי גראהם דיבר בפני למעלה ממיליון אנשים בסיאול, דרום קוריאה, ביוני 1973. זה היה הקהל הכי גדול שאי פעם בהיסטוריה של אותו הזמן הגיע לשמוע מטיף בודד. מה יצא מזה? לא הרבה. אני בטוח שהיו כמה אנשים שנושעו בדאלאס ובסיאול – אבל מהאסיפות הגרנדיוזיות האלה לא יצאה התעוררות.

עדיין כמעט כל התעוררות משמעותית מתחילה עם כמה אנשים. בנורת'האמפטון, מסצ'וסטס, בקהילה של ג'ונתן אדוארדס, רק מאות בודדות של אנשים נכחו בזמן שהחלה שם ההתעוררות הגדולה הראשונה, ששינתה את כל העולם דובר-האנגלית. בערב השנה האזרחית החדשה ב-1738 שבעה בוגרי אוקספורד ובערך שישים אחרים התאספו לתפילה בחדר בלונדון. ההתפשטות הכלל עולמית של ההתעוררות הגדולה הראשונה החלה משם. ב-1806 חמישה סטודנטים בקולג' התפללו מתחת לערימת שחת, והחלה תנועת השליחים הכלל עולמית מאמריקה, אחת ההתעוררויות הגדולות ביותר בכל הזמנים. ב-1727 כ-400 אנשים התאספו לתפילה באחוזה של קאונט ניקולאס וון זינזנדורף באזור שהוא כעת חלק מצ'כיה. החלה שם התעוררות שהוציאה שליחים רבים לקצוות תבל. בנוסף, באסיפת התפילה המוראבית הזו, ג'ון וצ'ארלס ווזלי נושעו. כך ההתעוררות המתודיסטית הגדולה, כמו גם צבא הישועה, התחילו באסיפת תפילה של רק 400 אנשים בצ'כוסלובקיה. ב-23 בספטמבר 1857 שישה גברים התפללו יחד במשך שעה בכנסיה ההולנדית הצפונית, ברחוב פאלטון בעיר ניו-יורק. הם סיכמו בניהם להתפלל יחד במשך שעה בכל יום רביעי. ההתעוררות הגדולה השלישית החלה, ואלפי אלפים נושעו בכל העולם. ההתעוררות של רחוב פאלטון בניו-יורק היוותה גם השראה לשירות של צ'. ה. ספורג'ן בלונדון, שלושת אלפים מייל הרחק משם!

אני קורא על התעוררויות כבר הרבה שנים. אני לא מצליח להיזכר אפילו באחת שהתחילה באסיפת בישור ענקית מאז ההתעוררות הגדולה הראשונה. אפילו לא אחת! זכרו שהיו רק 120 אנשים שהתפללו בחדר העליה כאשר רוח הקודש צלחה בחג השבועות! האמונה המשיחית יצאה מהאסיפה הקטנה הזו והתפשטה עד קצוות תבל!

אנחנו מלמדים כאן את הבשורה בכל יום ראשון. אנחנו אומרים לאנשים האובדים שישוע מת על הצלב כדי לשלם על חטאיהם. אנחנו אומרים להם שישוע קם מן המתים כדי לתת להם חיי נצח. אבל העובדות הללו צריכות להפוך להיות אמיתיות עבורם על ידי רוח הקודש. היא חייבת להוכיח אותם על החטא. היא חייבת להביא אותם למשיח כדי שחטאיהם יטוהרו על ידי דמו. אני מקווה שתתפללו לאלוהים שישפוך את רוחו על הקהילה שלנו בהתעוררות אמיתית! אני מקווה שתתפללו להתעוררות בכל פעם שאתם מתפללים. התפללו שרוח הקודש תצלח ותעשה את הפעולה בלבבות של החוטאים. הו אלוהים, אנחנו מתפללים לצליחת רוחך כדי להוכיח את האנשים האובדים על החטא, וכדי להביא אותם אל בינך. אנחנו מתפללים את זה בשמו. אמן.

(סוף הדרשה)
ניתן לקרוא את הדרשות של ד"ר היימרס כל שבוע באינטרנט
באתר www.realconversion.com לחצו על "דרשות בעברית".

You may email Dr. Hymers at rlhymersjr@sbcglobal.net, (Click Here) – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Or phone him at (818)352-0452.

דרשות אלה אינן בזכויות שמורות. ניתן להשתמש בהן בלי רשות של ד"ר היימרס. אולם, כל הדרשות של
ד"ר היימרס המצולמות הינן בזכויות שמורות ואפשר להשתמש בהן רק עם ברשות.

שיר הסולו שבוצע לפני הדרשה על ידי מר בינימין קינקייד גריפית': "נשוף עלי" (מאת אדווין האץ', 1835-1889); אולתר על ידי ב. ב. מק'קיני, 1886-1952).