Print Sermon

מידי שנה מגיעות הדרשות הכתובות והמצולמות שב-www.sermonsfortheworld.com ל-1,500,000 מחשבים ב-221 מדינות. מאות אחרים צופים בדרשות הוידאו ביו-טיוב, ומהר מאוד עוזבים את יו-טיוב, בגלל שכל דרשה מצולמת מפנה אותם לאתר שלנו. יו-טיוב מפנה את האנשים לאתר שלנו. מידי חודש הדרשות הללו מתורגמות ל-46 שפות ומגיעות ל-120,000 מחשבים. הדרשות הכתובות אינן מוגנות בזכויות יוצרים, כך שניתן להשתמש בהן ללא רשותנו. כדי לראות כיצד התרומה החודשית שלכם תוכל לעזור לנו בעבודה הגדולה של הפצת הבשורה לכל העולם, כולל העולם המוסלמי וההינדואיסטי, לחצו כאן בבקשה.

בכל פעם שאתם כותבים לד"ר היימרס, תמיד ציינו באיזו מדינה אתם מתגוררים, אחרת הוא לא יוכל לענות לכם. כתובת האימייל של ד"ר היימרס היא rlhymersjr@sbcglobal.net.

תן לי את היכולת הזו

(דרשה מספר 2 על תחיה)
GIVE ME THIS POWER
(SERMON NUMBER 2 ON REVIVAL)
(Hebrew)

מאת ד"ר ר. ל. היימרס, הבן
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

דרשה במשכן הבפטיסטי של לוס אנג'לס
בערב יום האדון, 27 ביולי, 2014
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Evening, July 27, 2014

"תנו נא גם לי את היכולת הזאת" (מעשי השליחים ח' 19).

מילים אלו נאמרו בזמן התחייה גדולה בשומרון. אך אינני הולך לדבר על תחייה זו. זה יסיט אותנו מהנושא מהנושא שהטקסט מציג לנו. בדרשה זו מספיק לומר שפיליפוס הלך לשומרון והטיף על המשיח, ולאחר מכן הייתה תחייה עצומה. כמעט כל מי שהיה באותה עיר חזר בתשובה.

אך לא שמעון המכשף! כאשר פטרוס הגיע לעזור לפיליפוס בתחייה, שמעון בא אליו. ושמעון אמר,

"תנו נא גם לי את היכולת הזאת" (מעשי השליחים ח' 19).

הוא אפילו הציע לפטרוס כסף כדי להשיג את היכולת הזאת! פטרוס אמר לו, "כי רואה אנוכי כי באת לידי מרורת ראש וחרצובות רשע" (מעשי השליחים ח 23). צ'רלס סיימון (1759-1836) אמר,

שמעון נראה היה כן בהכרזת האמונה שלו ולכן פיליפוס הטביל אותו...לכן המאמינים האמתיים החשיבו אותו כאח: אך [פיליפוס] גילה במהרה את הצביעות של ליבו...הוא היה עדיין, כתמיד, במצב הטבעי [במצב של אי חזרה בתשובה]. לכן פטרוס פנה אליו במילים... "כי רואה אנוכי כי באת לידי מרורת ראש וחרוצובות רשע"... [ב]מצב של שעבוד לחטא... [ב]מצב של הוקעה בשל החטא (צ'רלס סיימונס, הסבר בראשי הפרקים של כל כתבי הקודש, זונדרוון הוצאה לאור, גרסת 1955, כרך 14, עמודים 339, 340).

פטרוס אמר לשמעון "לשוב מרעתו." אך שמעון לא שב בתשובה. הוא נשאר ממש כפי שהיה. הוא אמר לפטרוס,

"העתירו אתם בעדי אל יי לבלתי בוא עלי דבר מכל אשר אמרתם" (משעי השליחים ח' 24).

ד"ר מקגי אמר,

שמעון לא מבקש להיוושע. הוא לא מבקש תפילה לישועתו. הוא רק מבקש שדבר מאותם דברים נוראיים לא יקרה לו (ג'יי ורנון מקגי, Th.D., דרך כתבי הקודש, תומס נלסון הוצאה לאור, 1983, כרך IV, עמ' 545, הערה על מעשי השליחים ח' 24).

ד"ר מקגי אמר, "הוא לא נושע" (המקור הנ"ל, הערה על מעשי השליחים ח' 24). באופן מצער, הכותבים העתיקים מראשי הכנסייה מספרים לנו שהוא מעולם לא נושע. למעשה, הם מספרים לנו שהוא הפך מנהיג של כפירה גנוסטית ו"אויב גדול של הקהילה" (לימודי הכתובים של הרפורמציה, שירות הליגיונרים, 2005, עמ' 1572; הערה של מעשי השליחים ח' 9). הוא המשיך להאמין ב"יכולת", אך לא במשיח עצמו. כפי שאמר,

"תנו נא גם לי את היכולת הזאת" (מעשי השליחים ח' 19).

איך זה משפיע עלינו היום?

I. ראשית, האתוס, או האופי, של אמונה רווחת בימינו הוא פאלגיאני וגנוסטי.

כשאני אומר "אתוס" אני מתכוון לרעיון הרווח לגבי כיצד נושע האדם. בספרו, משיחיות ללא המשיח, ד"ר מיכאל הורטון אומר שרוב האמריקאים משלבים את "הדגש הפלגיאני על ישועה עצמית יחד עם הדגש הגנוסטי על חוויה פנימית והארה" (ספרי בייקר, 2008, עמ' 251). זה פשוט אומר שאנשים היום חושבים שהם יכולים לעשות משהו על מנת להיוושע (פאלאגיאניזם). כל מה שהם זקוקים לו הוא ללמוד את ה"סוד" של מה לומר או לחשוב (גנוסטיקה).

אני מוצא כי אנו נלחמים ברעיונות שקריים אלו באופן קבוע בקהילתנו. אנשים שמגיעים מהעולם, ואף אלו שנולדו וגדלו בקהילה, השרישו בראשם רעיונות של פאלאגיאניזם וגנוסטיקה.

לכו החוצה לרחוב ודברו עם עשרה או חמישה עשר אנשים, ותראו שזה נכון. שאלו אותם האם הם חוטאים חסרי אונים, וכל אחד מהם יאמר לכם שהם יכולים לעשות משהו, או להפסיק לעשות משהו, שיושיע אותם. "אני עושה כמיטב יכולתי." "אינני גרוע יותר מכל אחד אחר." תשמעו זאת כל הזמן. הם אינם יודעים זאת, אך יש שם למה שהם מאמינים בו – פלאגיאניזם. הם חושבים שהאדם יכול לעשות משהו. או להפסיק לעשות משהו, וזה יושיע אותו. זה לחלוטין נוגד את מה שהכתובים אומרים, כמובן. הכתובים אומרים,

"היינו מתים בפשעים" (אפסים ב' 5).

"חשוכי הדעת ומוזרים לחיי אלוהים מפני איוולתם אשר בהם, כי טח מהשכיל לבבם" (האיגרת אל האפסיים ד' 18).

הפסוקים הללו מראים שהאדם הוא מושחת לחלוטין – עבד לחטא, ולא יכול לעשות דבר כדי להציל את עצמו מהעבדות לחטא – מת בחטא – ולכן נועד ללכת לגיהינום. האם אתם מכירים מישהו בחייכם מחוץ לקהילה שמאמין בכך? אני לא! אף אחד, בחברה שלנו לא מאמין שאנו עבדים לחטא. אפילו הקהילה לא מטיפה זאת! זוהי הסיבה בגללה כולם אבודים, כולל אלו שגדלו בקהילה, הם חושבים שהם יכולים לעשות משהו, או להפסיק לעשות משהו, וזה יושיע אותם. הם פאלאגניסטים. אין להם מושג שהם אומללים חסרי אונים בלי סיכוי קלוש לתרום מתישהו באיזושהי צורה לישועתם הם.

שנית, הם גנוסטיים. זה אומר שהם חושבים שאם יכולים ללמוד משהו ולקבל הארה, ולהשתמש בידע הזה על מנת להיוושע. אנו רואים זאת כל הזמן. יש אצלנו אנשים שמגיעים לקהילה ומבזבזים חודשים, לעיתים אף שנים, לנסות ללמוד את "הסוד" בו יוכלו להשתמש כדי לגרום למשיח להושיע אותם. זה מה שד"א הורטון קורא "דגש גנוסטי על חוויה פנימית והארה." אני אומר להם, שוב ושוב, שהם

"לומדות [ולומדים] תמיד ולעולם אינן [אינם] יכולות [יכולים] לבוא לידיעת האמת" (האיגרת השנייה אל טימותאוס ג' 7).

אך הם לא מאמינים לי. הם ממשיכים לחשוב שישנו איזשהו "סוד" נוסחה גנוסטית שהם יכולים ללמוד על מנת להפוך למשיחיים. ראיתי אנשים בוכים, הדמעות יורדות על לחייהם, מנסים ללמוד, מנסים לגלות, את ,הסוד" הנוסחה שהם יכולים להשתמש בה על מנת להיוושע! לאחרונה שני אנשים צעירים חשבו שהם יכולים "לגלות זאת." שניהם אמרו – "לא עשיתי דבר – אז אני יודע שאני נושע." שאלתי אותם מספר שאלות ומצאתי שהם באמת לא עשו דבר! הם חשבו שזהו סוד גנוסטי לישועה. אמרתי להם שזוהי לא דוקטרינה רפורמית, ולא דוקטרינה מכתבי הקודש. אמרתי להם שזוהי כפירה של "שתקנות," שווסלי וווייטפילד הטיפו נגדה במרץ במאה השמונה עשרה. אמרתי להם שיש משהו שהם חייבים לעשות. הם חייבים להאמין במשיח. הכתובים מראים זו באופן כה ברור,

"האמן באדון ישוע המשיח ותיוושע אתה וביתך" (מעשי השליחים ט"ז 31).

"המאמין בו לא יידון ואשר לא יאמין בו כבר נידון" (יוחנן ג' 18).

אך שניהם הלכו עם מבטים מבולבלים על פניהם, עדיין חושבים הם יכולים ללמוד את "הסוד" הגנוסטי יום אחד! כמה זה שבר את ליבי! ישוע אוהב אותם. כל שעליהם לעשות הוא להאמין בו. אך הם ממשיכים לחפש אחרי נוסחה סודית! הם מתייחסים לישוע כמו כוח או יכולת, כמו שמעון, שאמר, "תנו נא גם לי את היכולת הזאת" (מעשי השליחים ח' 19). שמעון המשיך להיות גנוסטי. בלימודי הכתובים של הרפורמציה כתוב,

גנוסטיקה (מגיעה מהמילה היוונית גנוזיס, שפירושה "דעת") מלמדת שהאדם משיג את הישועה לא בזכות מותו של המשיח עבור החוטאים, אלא על ידי דעת מיוחדת... (לימודי הכתובים של הרפורמציה, המקור הנ"ל).

כאשר לאדם נכנסים הרעיונות הללו לראש, זה בלתי אפשרי באופן אנושי להוציא אותם. הם כמו היספאני קתולי שחושב על המשיח כשופט (כריסטו) במקום כעל מושיע אוהב! מבוגרת אחת קתולית למעשה יצאה מהקהילה בכעס כאשר אמרתי שישוע הוא לא שופט, אלא מושיע אוהב! היא העדיפה להמשיך לפחד מישוע מאשר לשנות את דעתה! וכך גם רוב האוונגליסטים היום! הם מעדיפים לחושב על ישוע כעל "יכולת" גנוסטית שהם יכולים להשפיע עליה על ידי למידת סודות, מאשר לחשוב עליו כמושיע שבקביעות סולח על חטאיהם אם הם פשוט מאמינים בו! כמה עצוב!

ואתם יודעים, זה באמת שטני! ד"ר מרטין לויד ג'ונס אמר,

ישנם זמנים בהם ה[שטן] מתרכז במשיחי אחד, או בחלק מקהילה משיחית, ולעיתים כמעט במדינות שלמות. (החייל המשיחי, אפסיים ו' 10-13, הנאמנות של דגל האמת, 1977, עמ' 302).

אני מאמין שאמריקה והמערב נמצאים תחת כוחו של השטן, ואפילו הקהילות הכי טובות שלנו מושפעות מאד על ידי דוקטרינות שטניות. השליח פולוס אמר,

"אבל הרוח אומר בפירוש כי באחרית הימים יהיו אנשים אשר יסורו מהאמונה בפנותם אל הרוחות המטעות ואל תורות השדים" (האיגרת הראשונה אל טימותאוס ד' 1).

אני מאמין שההשקפות הפאלאגניות והגנוסטיות, שהינן כה נפוצות בנצרות האוונגליסטית, הן בדיוק אותן – "תורות השדים."

תנועת "מילת האמונה" מקודמת על ידי שמות כה גדולים כמו טי. די. ג'ייקס, בני הין, ג'ויס מאייר, ויואל אוסטין. הם מפיצים את תורת השפע לקצות העולם. אפילו הקהילה הבפטיסטית שלנו מושפעת, בדרך כלל מבלי לדעת זאת. ד"ר הורטון אמר שיש "דמיון מרשים בין המסר של השפע והגנוסטיים העתיקים." (המקור הנ"ל, עמ' 67). הוא אמר שקהילות רבות מטיפות כיום "[שילוב] של עזרה עצמית פאלאגיאנית והאלהה עצמית גנוסטית" (המקור הנ"ל, עמ' 68). "[לאלוהים] יש מספר חוקים ועקרונות להשיג את מה שאתה רוצה בחיים, ואם תלך לפיהם, יהיה לך מה שתרצה" (המקור הנ"ל). זה, כמובן, המהות של הכפירות של הפאלגיאניזם והגנוסטיקה. זה מה שאנשים מאמינים באופן כללי – אם תלמד את החוקים, אם תאמר את המילים הנכונות, תקבל את מה שאתה רוצה – כולל ישועה.

בסוף כל משדר יואל אוסטין מסתכל במצלמת ואומר לקהל הטלוויזיה,

רק אמרו, "אדון ישוע, אני חוזר בתשובה על חטאי. בוא לתוך ליבי. אעשה אותך האדון שלי והמושיע שלי." חברים, אם תתפללו את התפילה הפשוטה הזאת, אנו מאמינים שתיוולדו מחדש.

מר אוסטין נתןנתן דרשה ללא המשיח ובתפילה שלמעלה אין שום אזכור של הבשורה! אין שום אזכור לכך שהמשיח מת כתחליף לחוטאים על הצלב, בדרשה או בתפילה! אין אזכור של דם המשיח שמנקה את חטאי האדם האבוד, לא בדרשה ולא בתפילה! המילים אחרות, לא היה אזכור של הבשורה כלל (האיגרת הראשונה אל הקורינתיים ט"ו 1-4). ועדיין אוסטין אומר, "אם תתפללו את התפילה הזאת, אנו מאמינים שתיוולדו מחדש." ישנן רק שתי אופציות – או שאוסטין הוא שרלטן מוחלט – או (מה שסביר יותר) שהוא "פנה אל הרוחות המטעות ואל תורות השדים." (האיגרת הראשונה אל טימותאוס ד' 1)

בכל מקרה, פלאגיאניזם וגנוסטיקה פוזרו על ידי השטן ברחבי העולם – ובמיוחד בארצות הברית. ואתה מאמין בכך! לכן אתה לא נושע!

II. שנית, עלייך להשתחרר משתי הדוקטרינות השטניות הללו אחרת לא תיוושע לעולם!

הדוקטרינה השקרית הראשונה היא פלאגיאניזם. הרעיון בה הוא שאתה יכול לעשות משהו או להפסיק לעשות משהו, וכתוצאה מכך להיוושע. זה כזו כפירה ברורה, שאני כמעט מתבייש לדבר עליו. אבל רבים מכם שמקשיבים לי הערב מאמינים בו! האם לא קראתם את הפסוקים האלה בתנ"ך?

"כי בחסד נושעתם על ידי האמונה; ולא מידכם הייתה זאת: כי מתת אלוהים היא: לא מתוך המעשים, שלא יתהלל איש" (האיגרת אל האפסים ב' 8-9).

שום דבר שתעשה יוכל להושיע אותך! שום דבר! שום דבר שתפסיק לעשות יוכל להושיע אותך! שום דבר! יש רק דבר אחד שחוטאים אבודים מצווים לעשות, וזה,

"האמן באדון ישוע המשיח ותיוושע אתה וביתך" (מעשי השליחים ט"ז 31).

אתה תגיד, "אבל זה כל כך קל!" כן, אבל זה אחד הדברים שחוטא אובד לא יעשה – לא משנה כמה תתחנן אליו! לא משנה כמה תדיר תטיף זאת! החוטא האובד דוחה את המשיח ועושה משהו אחר. הוא מאמין לגמרי ביכולתו (פלאגיאניזם) שהוא יסרב להאמין בישוע בכל פעם. במקום, הוא יאמין בפסוק אחד מהתנ"ך, או בתכונה של ישוע, אבל לא בישוע עצמו. הוא לא יאמין בישוע עצמו! למה? כי פלאגיאניזם הוא שרק, זה למה! בלי החסד של אלוהים חוטא אובד לעולם לא יבוא לישוע ויבטח בו לבדו! הוא ידחה את ישוע עצמו בכל פעם – בגלל שהוא מושחת לגמרי.

"המתים לפנים בפשעיכם וחטואתיכם" (אפסים ב' 1).

הדוקטרינה השקרית השנייה היא גנוסטיקה. היא מאופיינת ברעיון שאלוהים הוא כוח לא אישי או כוח שניתן להשפעה או ל"שימוש" ע"י אלה שיש להם ידע מיוחד (המילה היוונית "גנוסיס" פירושה "ידע"). הרעיון הזה שזור לאורך כל החשיבה האוונגליסטית. ד"ר הורטון אומר שגנוסטיקה אוונגליסטית עושה אותנו "מסתכלים לתוך עצמינו כדי ליצור מתוך פרי דמיוננו אליל שעליו נוכל להשפיע ולשלוט" (המקור הנ"ל, עמ' 167).

היום אנשים צעירים עושים זאת אפילו מבלי להבין את זה. הם עושים מישוע "כוח" דמיוני שנתון להשפעתם. האין זה בדיוק מה ששמעון המכשף עשה? הוא אמר, "תנו נא גם לי את היכולת הזאת" (מעשי השליחים ח' 19). אז אלוהים היה רק "יכולת" שבני אדם יכולים לקבל או לתת.

דגש זה של הגנוסטיקה מוביל ל"מאגיה לבנה". במאגיה שחורה המכשפים משתמשים במילים מסוימות כדי לשלוט ולהפעיל כוחות רשע. בכוחות ה"מאגיה הלבנה" כביכול, המכשפים משתמשים במילים מסוימות, לחשים או תפילות כדי לשלוט ולהפעיל רוחות טובות – אפילו את אלוהים. שימו לב ש"תפילת החוטא" של ג'ואל אוסטין היא באמת לחש של מאגיה לבנה,

פשוט אמרו, "אדון ישוע, אני מתוודה על חטאיי. בוא לתוך ליבי. אני עושה אותך אדון ומושיע." חברים, אם התפללתם תפילה פשוטה זו, אנחנו מאמינים שנולדתם מחדש.

אם תאמרו את המילים האלו, כוח יזרום לתוך לבכם! תוכלו להפוך את עצמכם לנולדים מחדש ע"י אמירת המילים הללו! זוהי גנוסטיקה טהורה! זוהי מאגיה לבנה בהתגלמותה! זה 'נקוב בשמו והכרז אותו'! זהו מסר של 'מילת האמונה'! נקוב בשמו והכרז אותו! כל זה דרך אוונגליזם, וזו אכן מאגיה לבנה! זכרו ששמעון היה מכשף, בעל אוב (מעשי השליחים ח' 9), אחד מאבות הגנוסטיקה! אז הוא אמר, "תנו נא גם לי את היכולת הזאת."

סיכום

ישוע המשיח הוא לא "יכולת" עליה ניתן לשלוט, או להשפיע, או להשתמש! הוא אדם, בשר ודם. הוא מת על הצלב כדי לשלם את הקנס עבור חטאיך. אתה לא יכול "להבין" או "ללמוד" איך "לגרום" לו להושיע אותך! אתה יכול לנסות ללמוד את ה"סוד" של איך להיוושע לכך שארית חייך – אבל אתה עדיין תהיה אבוד, כמו שמעון המכשף. אתה מוכרח לבוא לישוע כחוטא שאינו יכול "להבין" את זה. אתה חייב ליפול לפניו ולהאמין בו. אתה חייב להיוושע מן החטא ע"י המשיח מהצלב! אתה מוכרח להתנקות מחטאיך ע"י דמו היקר. אין שום דרך אחרת להיוושע מחטא! אין שום דבר נוסף ללמוד! אין "מפתח סודי" או מילים מיוחדות ללמוד! "האמן באדון ישוע המשיח ותיוושע אתה וביתך" (מעשי השליחים ט"ז 31).

למה לא האמנת בישוע? התשובה היא מאוד פשוטה. אתה לא הורשעת בגין החטא! החטא שלך מעולם לא הטריד אותך ולא החזיק אותך ער כל הלילה! ליבך החוטא מעולם לא נראה דוחה בעיניך!

ללא שכנוע שיש לך לב חוטא אין באמת שינוי אמיתי. עד שהאדם לא יהיה מוטרד לעומק מליבו החוטא הוא לעולם לא יראה את הצורך שלו בישוע.

אם כך, אנו מתפללים לתחיה ולשינויים אמיתיים. אבל איזו נקודה אנחנו מדגישים בתפילותינו? האם אנחנו רק מתפללים, "הו אלוהים, תביא עוד אנשים לאמונה" – או "הו אלוהים, שלח תחיה"? אם כן, אז אנחנו לא מתפללים עבור הדבר המדויק שאנחנו צריכים. אנחנו רק מתפללים תפילה מעורפלת, תפילה כללית. אלוהים נותן את מה שביקשת בתפילות. אם התפילה היא כללית, לרוב לא תקבל כלום! בואו נתפלל עבור הדבר הכי נחוץ – הרשעה של לב חוטא. אמרו זאת איתי – 'הרשעה של לב חוטא.' זהו זה! זה מה שאנחנו הכי צריכים! זה מה שאנחנו צריכים שרוח הקודש תעשה! הבשורה תמשיך להיראות לך טובענית ולא ברורה עד שתשוכנע שיש לך לב חוטא! לא אמיתית!

אנחנו מתכוונים לצום ולהתפלל על זה בשבת הקרובה עד 5 בערב. אחרי זה נתכנס כאן בקהילה למספר תפילות נוספות ולארוחה משותפת. זה מה שאנחנו צריכים לצום ולהתפלל עליו – "שכנוע לגבי לב חוטא." כאשר אלוהים יעשה את זה, נראה יותר אנשים בוטחים בישוע! כשזה קורה למספר אנשים בו זמנית אז יש לנו תחיה! אמן.

(סוף הדרשה)
ניתן לקרוא את הדרשות של ד"ר היימרס כל שבוע באינטרנט
באתר www.realconversion.com לחצו על "דרשות בעברית".

You may email Dr. Hymers at rlhymersjr@sbcglobal.net, (Click Here) – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Or phone him at (818)352-0452.

דרשות אלה אינן בזכויות שמורות. ניתן להשתמש בהן בלי רשות של ד"ר היימרס. אולם, כל הדרשות של
ד"ר היימרס המצולמות הינן בזכויות שמורות ואפשר להשתמש בהן רק עם ברשות.

קריאת הכתובים לפני המסר שבוצעה ע"י ד"ר קרייטון ל. צ'אן: מעשי השליחים ח' 18-24.
שיר הסולו לפני המסר שבוצע על ידי מר בנג'מין קינקייד גריפית':
"עומק החסד! הייתכן?" (נכתב ע"י צ'ארלס וסלי, 1707-1788; שונה ע"י רועה הקהילה).

מתאר

תן לי את היכולת הזו

(דרשה מספר 2 על תחיה)
GIVE ME THIS POWER
(SERMON NUMBER 2 ON REVIVAL)

מאת ד"ר ר. ל. היימרס, הבן

"תנו נא גם לי את היכולת הזאת" (מעשי השליחים ח' 19).

(מעשי השליחים ח' 23-24)

I. ראשית, האתוס, או המאפיין, של האמונה הרווחת ביותר בזמן הזה היא פלאגיאני וגנוסטי, אפסים ב' 5; ד' 18; שניה לתימוטיאוס ג' 7; מעשי השליחים ט"ז 31; יוחנן ג' 18; ראשונה לטימותיאוס ד' 1.

II. שנית, אתה חייב להשתחרר משתי הדוקטרינות השטניות הללו או שלעולם לא תיוושע! אפסים ב' 8-9; מעשי השליחים ט"ז 31; אפסים ב' 1; מעשי השליחים ח' 9.