Print Sermon

מידי שנה מגיעות הדרשות הכתובות והמצולמות שב-www.sermonsfortheworld.com ל-1,500,000 מחשבים ב-221 מדינות. מאות אחרים צופים בדרשות הוידאו ביו-טיוב, ומהר מאוד עוזבים את יו-טיוב, בגלל שכל דרשה מצולמת מפנה אותם לאתר שלנו. יו-טיוב מפנה את האנשים לאתר שלנו. מידי חודש הדרשות הללו מתורגמות ל-46 שפות ומגיעות ל-120,000 מחשבים. הדרשות הכתובות אינן מוגנות בזכויות יוצרים, כך שניתן להשתמש בהן ללא רשותנו. כדי לראות כיצד התרומה החודשית שלכם תוכל לעזור לנו בעבודה הגדולה של הפצת הבשורה לכל העולם, כולל העולם המוסלמי וההינדואיסטי, לחצו כאן בבקשה.

בכל פעם שאתם כותבים לד"ר היימרס, תמיד ציינו באיזו מדינה אתם מתגוררים, אחרת הוא לא יוכל לענות לכם. כתובת האימייל של ד"ר היימרס היא rlhymersjr@sbcglobal.net.

מחיר התלמידות

THE COST OF DISCIPLESHIP
(Hebrew)

מאת ד"ר ר"ל היימרס, הבן.
.by Dr. R. L. Hymers, Jr

דרשה במשכן הבפטיסטי של לוס אנג'לס
בוקר יום האדון, 2 יוני, 2013
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Morning, June 2, 2013

”כל איש אשר לא יעזוב כל קניניו לא יוכל להיות תלמידי" (לוקס י"ד 33).

דיטריך בונהופר היה פסטור לותרני צעיר בגרמניה לפני מלחמת העולם השניה. בעליתו של היטלר לשלטון בונהופר עזב את גרמניה. אולם, לאחר שבילה זמן מה בבריטניה ובארה"ב, הוא חש שאלוהים רוצה שיחזור לגרמניה להטיף לעמו, ואת זה הוא עשה. בשנת 1943 נעצר על ידי הגסטפו ושמו אותו בכלא נאצי. כמה ימים לפני שבעלי הברית שחררו את גרמניה מהיטלר, הנאצים לקחו את דיטריך בונהופר, כבלו אותו באזיקים, קשרו חוט סביב צווארו, ותלו אותו. הוא היה רק בן שלושים ותשע שנים כאשר מת כמרטיר. הספר המפורסם ביותר של בונהופר זהו מחיר התלמידות. אינני מסכים עם בונהופר על כמה דברים, מכיוון שהיה לותרני. גם אינני מסכים עם ההשקפה שלו לכתובים בנוסח בארת. אך בונהופר גבר על מוצאו הליברלי והפיק ספר נוצרי קלאסי, מחיר התלמידות. אימצתי את השם של הספר הזה לכותרת הדרשה הזאת. שאלוהים יברך אתכם בשומעכם זאת! אך לפני הדרשה, מר גריפית יבוא לשיר בשבילנו. (מר גריפית שר, "הבן של אלוהים יוצא למלחמה" מאת רגינלד הבר, 1783-1826).

נא לעמוד לקריאת דבר אלוהים.

"כל איש אשר לא יעזוב כל קניניו לא יוכל להיות תלמידי" (לוקס י"ד 33).

אפשר לשבת.

אני אוהב את הכנות ואת הדיבור הישיר של ישוע. מטיפים מודרנים חושבים לעתים תכופות שהם יכולים לגרום לאנשים להיות נוצרים טובים על ידי תהליך איטי. לגרום להם לעשות "החלטה" קודם כל. אז ללמד אותם את המקרא שנה אחר שנה. המטיפים האלה חושבים שזאת הדרך לעשות תלמידים חזקים, ונוצרים טובים. אך זאת איננה הדרך שבה האדון ישוע המשיח השיג את תלמידיו!

בפסקה שקרא מר פרודהום לפני כמה רגעים, נאמר,

"והמון עם רב הולכים איתו, ויפן אליהם...“ (לוקס י"ד 25).

אז זהו מה שאמר האדון ישוע המשיח לאנשים אובדים, לאנשים שאף פעם לא נושעו, אשר אף פעם לא נהיו תלמידיו. ישר לעניין, הדבר הראשון שהמשיח אמר להמון הזה היה כך:

"איש כי יבוא אלי ולא ישנא את אביו ואת אמו ואת אשתו ואת בניו ואת אחיו ואת אחיותיו ואף גם את נפשו לא יוכל להיות תלמידי. ואשר לא ישא את צלבו ובא אחרי לא יוכל להיות תלמידי" (לוקס י"ד 26, 27).

וואו! האם אתם מסוגלים לדמיין מטיף מודרני כמו ג'ול אוסטין, או אפילו פרנקלין גרהם, אומר דבר כזה?

ויש משהו מרענן בשיטה של המשיח – משהו נקי וטרי לזה. בהעירו על הפסוקים האלה, ד"ר ג' ורנון מקגי אמר,

הפסוקים האלה פשוט אומרים שעלינו לשים את אלוהים בראש הכל. המסירות של מאמין לישוע המשיח אמור להיות כזו, שעל ידי השוואה, נראה שכל דבר אחר שנוא (ד"ר ג' ורנון מקגי, דרך המקרא, 1983, כרך 4, עמ' 311; הערה על לוקס י"ד 25-27).

באופן דומה, הטקסט העיקרי שלנו אומר,

"כל איש אשר לא יעזוב כל קניניו לא יוכל להיות תלמידי" (לוקס י"ד 33).

זה לא אומר שעליך לצאת ולחיות במערה בלי שום בגדים. זה כן אומר שעליך להיכנע בלי שום תנאים למשיח כאדון ומושיע. זה אומר שעליך להיות מוכן להתכחש לכל מה שהמשיח יקרא לך להתכחש אליו. העיקרון הזה ניתן על ידי ישוע בדרשה על ההר כאשר אמר, "בקשו בראשונה את מלכות אלוהים, וצדקתו" (מתי ו' 33).

שימו לב שהמשיח דיבר על מחיר התלמידות להמון אשר הלך אחריו. "והמון עם רב הולכים איתו, ויפן אליהם ויאמר אליהם" המחיר לתלמידות (לוקס י"ד 25). מטרת המשיח לא היתה לאסוף הרבה אנשים לא מחוייבים. מטרתו היתה לאסוף קבוצה של אנשים מאוד מחוייבים – תלמידים אשר יסכנו את נפשם לקחת את המסר שלו לקצות הארץ! ד"ר ג'ון ר' רייס אמר,

ברחבי המקרא זהו הלימוד הרציני, שהאנשים אשר ישרתו את האדון צריכים לשקול את המחיר. כל אלה אשר יהיו למשרתים טובים של המשיח ישוע, מטיפים מוסמכים או מיסיונרים, או מנצחי נפשות כנוצרים מן המניין, כל אשר יעידו, עליהם לתת ולסבול ולעמול ולהיות נרדפים...אם מישהו מצפה לשמוע "טוב עשית משרת טוב ונאמן," במפגש עם המושיע, עליו להיות מוכן לסבול למענו. סוג השירות אשר לא עולה שום דבר אינו שווה שום דבר ולא יזכה בפרס במפגש עם המושיע! (ד"ר ג'ון ר' רייס, מה שזה עולה להיות נוצרי טוב, חרב אדוני מוציאים לאור, 1952, עמ' 10).

"כל איש אשר לא יעזוב כל קניניו לא יוכל להיות תלמידי" (לוקס י"ד 33).

יש לפחות שלושה יישומים לטקסט הזה.

I. ראשית, עלינו לאהוב את המשיח יותר מהמשפחה.

יכול להיות שלא תצטרך לבחור בין המשיח למשפחה. אבל יש כאלה שעשו זאת. הרבה מוסלמים צעירים עזבו את משפחותיהם ללכת אחרי המשיח. הרבה צעירים יהודים אורתודוקסיים בחרו בין משפחותיהם לישוע. איש אחד, כאשר היה רק נער, נזרק מביתו היהודי האורתודוקסי על זה שבטח במשיח. הוא לא ראה את הוריו שנים רבות. בסוף שמע שאמו גוססת. בלב כבד הלך לראותה בבית החולים. כאשר ראתה אותו נכנס לחדר היא צעקה עליו, "צא! צא עם המשיח שלך!" הוא לא ראה שוב את אמו. אני הכרתי את האיש הזה היטב. הוא היה נוצרי גדול. שמו היה מוישה רוזן – והוא עשה לנו את טקס הנשואים. כמה שמחים היינו אני ומשפחתי לאכול איתו ארוחת צהריים, ולהנות מהתחברות מתוקה עמו, זמן מעט לפני מותו! מאות יהודים צעירים נושעו באמצעות הארגון אשר ייסד, יהודים למען ישוע. אך זה עלה לו בהוריו היקרים בהיותו נוצרי!

ספרג'אן הגדול אמר, "אתם, אולי, שמעתם את סיפור המרטיר [ג'ון רוג'רס, 1500-1550 לספירה], אשר עמד להישרף [במוקד] לשם המשיח; ובעת שאויביו כשלו להזיזו מנכונותו, עשו נסיון נוסף לפני דרכו של האיש הטוב הזה [להישרף]. הביאו את אשתו ואת אחד עשר ילדיו לפגוש אותו; והם כולם בכו, והם היו על הברכיים לפניו, והתחננו שיחזור בו. אשתו התחננה, 'אישי, אל תהיה כל כך מלא רצון; אל תלך עד המוקד' ...וכל אחד מילדיו [אמר לו], 'אבי, תחיה למעני,' 'ולמעני, אבי.' זה היה נסיון אשר האיש הטוב הזה לא ציפה לו; וכאשר עמד שם, כאשר אהוביו סביב, הוא אמר, 'אלוהים יודע כמה יקר אתם אלי ואהובים, וכמה אני שמח, למענכם, הייתי עושה כל דבר...במצפון נקי, לשמח אתכם; אך בהשוואה למשיח ובשורתו, אשר אני אוהב בכל לבי ונפשי, עלי לוותר על כולכם...ועלי להכניע את גופי לשריפה לשם האמת של המשיח; לכן, אל תבכו ואל תשברו את לבי.' זה נעשה בגדולה מצדו; ואתם ודאי יכולים להבין טוב יותר את משמעות הטקסט שלי מהמאורע הזה, יותר ממה שאני יכול להסביר לכם בכל מיני מילים" (צ"ה ספרג'אן, בימת המשכן המטרופוליטני, הוצאת פילגרים, 1977, כרך 45, עמ' 567).

"כל איש אשר לא יעזוב כל קניניו לא יוכל להיות תלמידי" (לוקס י"ד 33).

"אני נכנע בכל." שירו!

אני נכנע בכל, אני נכנע בכל.
   את הכל אני מכניע אליך, מושיעי המבורך.
("אני נכנע בכל" מאת ג'ודסון ו' ון דהונטר, 1855-1939).

II. שנית, עלינו לאהוב את המשיח יותר מנפשנו.

כאשר ספרג'אן דיבר בנושא הזה קרא ממכתב מאת פליניוס הצעיר (61-112 לספירה) אשר כתב על הנוצרים הקדומים. "הוא אמר שהוא לא יודע מה לעשות עמהם, הרי הם אנשים טובים, אך יש להם מאפיין מוזר, זה שהם בכל דבר הולכים אחרי המשיח. הם למעשה באים בביטחון ושלווה, אפילו עד מעמד המשפט הרומי, ביודעם היטב, שאם יידונו על היותם נוצרים, יוצאו להורג; והם נראו נכונים למות, כה נמרצים הם לשים את אהבתם למשיח לפני כל מחשבה אחרת של חופש מסבל או להימלט ממוות. אני בקושי מעז לומר לך... איזה עיוניים ספגו. תחשוב שאחד מהם הושב על כסיא פלדה אדום מרוב חום; ואחרים נגררו בעקבותיהם של סוסי פרא, וכאלה שנזרקו על ידי שוורים, או נקרעו לחתיכות על ידי בהמות... אך האם המרטירים האלה חזרו בעצמם או הזדעזעו? לא, הם עמדו איתנים לשם המשיח, והשליכו את חייהם... במקום להיות כבוגדים לישוע המשיח אדונם ומושיעם" (ספרג'אן, שם, עמ' 569).

אני קורא ספר מבהיל מאוד. המחבר אומר שהוא חושב שנוצרים יצטרכו לעבור נסיונות כאלה שוב – ממש פה באמריקה, ובמערב. יכול להיות שהוא צודק. זה נחוץ שאנחנו נתכונן לכך עכשיו. אוונגלי אשר עצלן מדי להיות בכנסיה ביום ראשון בערב לא יהיה נאמן למשיח כאשר יבואו נסיונות כאלה. חבר כנסיה באמריקה אשר מפספס את מפגש התפילה באמצע השבוע לא יצליח לעמוד בזמן רשע כזה. המשיח אמר, "איש כי יבוא אלי ולא ישנא את... נפשו לא יכול להיות תלמידי" (לוקס י"'ד 26). שאלוהים יתן לנו כוח ללכת בעקבות המופת של המרטירים הקדושים בכנסיה העתיקה – והמרטירים בארצות מוסלמיות היום. מר גריפית, בוא לשיר את השיר הזה שוב.

צבא אציל, גברים ונערים, הגברת והמשרתת,
   סביב כס המושיע שמחים, בגמילות של אור.
הם טיפסו את העליה התלולה לשמיים, דרך קושי, עמל וסבל;
   הו אלוהים, שיינתן לנו חסד, ללכת בעקבותם.

להקה נכבדה, הנבחרים המעטים, אשר עליהם צלחה הרוח,
   שנים עשר קדושים אמיצים, אשר ידעו את תקוותם, ולעגו לצלב ולאש.
הם פגשו את הפלדה של האויב, ואת הרעמה האכזרית של האריה;
   הם הכניעו את עורפם לחוש את המוות: מי ילך בעקבותם?
("הבן של אלוהים יוצא למלחמה" מאת רגינלד הבר, 1783-1826).

האב אנדרו מ' גרילי (1928-2013) נפטר בשבוע שעבר. הוא היה כוהן כתולי ליברלי אשר התקיף את המוסר המסורתי וביסס את רעיונותיו על הסוציולוגיה במקום המקרא. למשל, גרילי אמר שלימודיו הסוציולוגיים הראו שהכתולים רואים את אלוהים בתור "אוהב, בן זוג, חבר ואם," וזה עושה אותם יותר ליברליים בהשקפותיהם הפוליטיים מאשר הפרוטסטנטיים, אשר מתייחסים לאלוהים בתור "מלך, אדון ובעל" (לוס אנג'לס טיימס, מאי 31, 2013, עמ' A11). כאשר אני קראתי את זה חשבתי, "האם זה מסביר את האינקוויזיציה?" למדתי לשאול את השאלות הנוקבות בשני הסמינרים הליברליים בהם למדתי. עשרות אלפי פרוטסטנטיים נשרפו במוקד, מזגו לגרונם עופרת לוהטת, סבלו עינויים, במהלך האינקוויזיציה, על ידי הכתולים האלה. זה לא נשמע לי שהכתולים האלה ראו באלוהים "אוהב, בן זוג, חבר ואם.“ זה גם לא נשמע כמו הבן של אלוהים העדין. ישוע היה נחוש אבל זה לא אומר שהיה נוקשה! הוא בכה על אלה אשר סרבו ללכת אחריו, "וכאשר התקרב, ראה את העיר, ובכה עליה" (לוקס י"ט 41). "אני נכנע בכל." שירו את זה שוב!

אני נכנע בכל, אני נכנע בכל.
   הכל אני מכניע אליך, מושיעי המבורך.

III. שלישית, עלינו לאהוב את המשיח יותר מכל דבר אחר.

"והמון עם רב הולכים איתו ויפן ויאמר אליהם, איש כי יבוא אלי ולא ישנא את אביו ואת אמו ואת אשתו ואת בניו ואת אחיו ואת אחיותיו ואף גם את נפשו לא יכול להיות תלמידי. ואשר לא ישא את צלבו ובא אחרי לא יוכל להיות תלמידי" (לוקס י"ד 25-27).

ספרג'אן אמר שהלימוד של הטקסט הזה מתומצת בתור "עלינו לאהוב את המשיח יותר מכל דבר אחר, אחרת לא נוכל להיות תלמידיו." אם היו נותנים לנו את ההזדמנות לקבל את כל העולם או את המשיח, "תודה לאל, יש בקרבנו רבים אשר לא יחכו אפילו רגע [לבחור במשיח]." "אז המשמעות של [הפסוקים האלה] היא שהמשיח צריך משרתים מסורים בכל ליבם; ואם תבואו אליו להיות תלמידיו, עליכם להביא עימכם את כל כולכם.“

אנדרו מ' גרילי, הכוהן הכתולי הסוצילוג הליברלי, אמר שיש לראות במשיח "בן זוג, וחבר." הוא צדק בזה. אך האב גרילי דחה את המשיח בתור "מלך, אדון ומר" (לוס אנג'לס טיימס, שם). גרילי טעה – המשיח הוא גם חבר וגם מלך. אבל זה דורש הבנה מקראית שלאב גרילי אף פעם לא היתה. רק תוך המרה אמיתית יכול אדם לגלות שישוע אוהב אותנו, ושהוא דורש מאיתנו נאמנות מוחלטת בתור מלכנו ואדוננו – שני אלה באותו זמן!

ספרג'אן אמר, "השטן מוכן לחלוק את מלכותו עם המשיח... אך המשיח לא יסכים; אם נהיה נתיניו, הוא ישלוט עלינו מהראש ועד כף הרגל, והוא לא יתן לשטן דריכת רגל אחת בתוכנו שתהיה שלו. [השטן צריך לצאת והמשיח צריך לשבת על כס לבנו]. הוא מלך המלכים ואדון האדונים אשר בא! הכתר על ראשו, ולא יתן מקום [ליריב] אפילו לשעה. אז בואו, מה אתם אומרים? האם אתם מסורים בכל לבבכם למשיח? אם לא, אינכם מתלמידיו. הקשיבו שוב בזמן שאני מקריא את הטקסט הזה שוב, 'איש כי יבוא אלי ולא ישנא את אביו ואת אמו ואת אשתו ואת בניו ואת אחיו ואת אחיותיו ואף גם את נפשו לא יכול להיות תלמידי,'" לוקס י"ד 26 (ספרג'אן, שם, עמ' 570).

ואני מעודד כל מאמין חדש – מעל הכל, אף פעם לא להתבייש בישוע! בן האדם עצמו אמר, כל אשר יתבייש ממני ומדברי, גם בן האדם יתבייש ממנו כאשר יבוא אל כבודו" (לוקס ט' 26).

להתבייש מישוע! זה חבר יקר
   עליו תקוותי לשמיים תלויה!
לא; כאשר אני בוש, זו תהיה אשמתי,
   שאני מפחד להכריז את שמו!
     ("ישוע, ותמיד יהיה כך" מאת יוסף גריג, 1720-1768;
המשפט האחרון שונה על ידי הפסטור).

עמדו לשם המשיח בכל מקום שבו תהיו! אף פעם אל תתנו לספקן נבל כמו "אב" אנדרו גרילי לקרוע את המשיח. לא! עמדו למען ישוע! שירו!

עמדו, עמדו לשם ישוע, חיילי הצלב,
הרימו על נס גבוה, ולא ניכשל;
"הגברים ביניכם, שרתוהו כעת," נגד אויבים אינספור;
אמצו מול הסכנה, והתנגדו לכוח בכוח.
   (עמדו, עמדו לשם ישוע" מאת ג'ורג' דופילד, 1818-1888).

"כל איש אשר לא יעזוב כל קניניו לא יוכל להיות תלמידי" (לוקס י"ד 33).

היישום האמיתי של הטקסט שלנו הוא כזה – האם אתה תלמיד של המשיח? האם אתה אוהב את ישוע יותר ממשפחתך ויותר מנפשך? האם אתה אוהב אותו יותר מכל דבר אחר בעולם הזה? האם נכנעת למשיח בלב שלם? האם אתה מוכיח את נאמנותך אליו על ידי דרך חייך? האם אתה תלמידי אמיתי של המשיח? אם לא, אני מפציר בך להיכנע למשיח מיד! זכור, המשיח אמר,

"ויקרא אל העם ואל תלמידיו ויאמר אליהם, החפץ ללכת אחרי יכחש בנפשו וישא את צלבו וילד אחרי. כי כל אשר יחפוץ להציל את נפשו יאבדנה וכל אשר תאבד נפשו למעני ולמען הבשורה הוא יצילנה. כי מה יסכון לאדם שיקנה את כל העולם ונשחתה נפשו. או מה יתן איש פדיון נפשו?“ (מרקוס ח' 34-37).

השליכו הצידה כל דבר אשר מצער את אלוהים! בואו בלב שלם אל בנו! הפסיקו לבטוח בעולם הזה, ושימו את ביטחונכם לגמרי בישוע, אשר נקרא המשיח! הוא יטהר אתכם מכל החטא בדמו אשר נשפך, כאשר מת במקומך, לשלם על חטאיך, בצלב.

אם ברצונך לדבר עימנו על להיות נוצרי אמיתי, תלמיד אמיתי של המשיח, עזבו כעת את מקום מושבכם ולכו לגב האולם הזה. ד"ר קגן יקח אתכם למקום שקט שם נוכל לדבר ולהתפלל. אם אתם כאן בפעם הראשונה, ויש לכם שאלה, פשוט עזבו את מקום מושבל ולכו לגב האולם ממש עכשיו. ד"ר צ'אן, בבקשה תבוא להתפלל בשביל אלה אשר הגיבו. אמן.

(סוף הדרשה)
ניתן לקרוא את הדרשות של ד"ר היימרס כל שבוע באינטרנט
באתר www.realconversion.com לחצו על "דרשות בעברית".

You may email Dr. Hymers at rlhymersjr@sbcglobal.net, (Click Here) – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Or phone him at (818)352-0452.

קריאה מהמקרא לפני הדרשה על ידי מר הבל פרודהום: לוקס י"ד 25-33.
שירת סולו לפני הדרשה על ידי מר בנימין קינסד גריפית:
"הבן של אלוהים יוצא למלחמה" (מאת רגינלד הבר, 1783-1826).

מתאר

מחיר התלמידות

מאת ד"ר ר"ל היימרס, הבן.

"כל איש אשר לא יעזוב כל קניניו לא יוכל להיות תלמידי"
(לוקס י"ד 33).

(לוקס י"ד 25, 26-27; מתי ו' 33)

I.   ראשית, עלינו לאהוב את המשיח יותר מהמשפחה.

II.  שנית, עלינו לאהוב את המשיח יותר מנפשנו, לוקס י"ט 41.

III. שלישית, עלינו לאהוב את המשיח יותר מכל דבר אחר,
לוקס י"ד 25-27; ט' 26; מרקוס ח' 34-37.