Print Sermon

מידי שנה מגיעות הדרשות הכתובות והמצולמות שב-www.sermonsfortheworld.com ל-1,500,000 מחשבים ב-221 מדינות. מאות אחרים צופים בדרשות הוידאו ביו-טיוב, ומהר מאוד עוזבים את יו-טיוב, בגלל שכל דרשה מצולמת מפנה אותם לאתר שלנו. יו-טיוב מפנה את האנשים לאתר שלנו. מידי חודש הדרשות הללו מתורגמות ל-46 שפות ומגיעות ל-120,000 מחשבים. הדרשות הכתובות אינן מוגנות בזכויות יוצרים, כך שניתן להשתמש בהן ללא רשותנו. כדי לראות כיצד התרומה החודשית שלכם תוכל לעזור לנו בעבודה הגדולה של הפצת הבשורה לכל העולם, כולל העולם המוסלמי וההינדואיסטי, לחצו כאן בבקשה.

בכל פעם שאתם כותבים לד"ר היימרס, תמיד ציינו באיזו מדינה אתם מתגוררים, אחרת הוא לא יוכל לענות לכם. כתובת האימייל של ד"ר היימרס היא rlhymersjr@sbcglobal.net.

יוסף – טיפוס של המשיח

(דרשה מס' 71 על ספר בראשית)
JOSEPH – A TYPE OF CHRIST
(SERMON #71 ON THE BOOK OF GENESIS)
(Hebrew)

מאת ד"ר ר"ל היימרס, הבן.
.by Dr. R. L. Hymers, Jr

דרשה במשכן הבפטיסטי של לוס אנג'לס
בוקר יום האדון, פברואר 17, 2013
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Evening, February 17, 2013

זאת הדרשה שבעים ואחד במספר שאני מטיף מתוך ספר בראשית בחודשים האחרונים. כוונתנו לערוך את הדרשות האלה לספר בשם, "המסר של בראשית." אך הערב הזה אינני מתחיל עם טקסט מספר בראשית. הטקסט הפותח שלי הנו מלוקס, מהקטע שמר פרודהום הקריא קודם לכן באסיפה הזאת. אנא עמדו ופנו עמי אל לוקס כ"ד 44 ו-45.

"אלה הם הדברים אשר דיברתי אליכם בעוד היותי עמכם כי המלא ימלא כל הכתוב עלי בתורת משה ובנביאים ובתהלים. אז פתח את לבם להבין את הכתובי" (לוקס כ"ד 44, 45).

ישוע אמר, "כי המלא ימלא כל הכתוב עלי בתורת משה." "תורת משה" זה הכינוי שישוע משתמש בו לחמשת הספרים הראשונים במקרא, אשר נכתבו על ידי משה. כמובן שזה כולל את הספר הראשון, בראשית. כל הדברים אודות על המשיח בבראשית יתמלאו. עכשיו הסתכלו בלוקס כ"ד 25-27. זה מה שישוע אמר, באותו יום לאחר שקם מן המתים, אל שני התלמידים אשר פגש בדרך אל אמאוס.

"הוי חסרי דעת וכבדי לב מהאמין בכל אשר דברו הנביאים: הלא על המשיח היה לסבול את כל זאת ולהכנס בכבודו? ויחל ממשה ומכל הנביאים ויבאר להם את כל הכתובים הנאמרים עליו" (לוקס כ"ד 25-27).

התרכזו במילים בפסוק 27, ,ויחל ממשה... ויבאר להם את כל הכתובים הנאמרים עליו." אפשר לשבת.

"הכתובים הנאמרים עליו" נבארו על ידי ישוע מספר בראשית. טענה זו מראה לנו בברור שספר בראשית מדבר על ישוע בצורת "טיפוסים." טיפוס זה משהו בתנ"ך אשר מצביע על משהו בברית החדשה, מה שמהווה אנטיטיפוס. למשל, שמונה אנשים נושעו בתיבת נוח בספר בראשית. כך התיבה זו טיפוס; המשיח הוא האנטיטיפוס.

בבואנו אל הדרשה הערב, נראה איך יוסף, בספר בראשית, היה טיפוס של המשיח. ד"ר א"מ הלדמן, שהיה הפסטור זמן רב בכנסיה הבפטיסטית הראשונה בניו יורק סיטי, הצביע על מאה ואחת הקבלות בין יוסף בספר בראשית, למשיח בארבע הבשורות של הברית החדשה. תחשבו על זה! המשיח היה האנטיטיפוס, או ההתגשמות, של מאה ואחד טיפוסים בחיי יוסף! אין לי ספק שהמשיח הצביע על לפחות כמה מהטיפוסים ביוסף שהוא הגשים, כאשר "יחל במשה...ויבאר להם בכל הכתובים את הדברים הנאמרים עליו" (לוקס כ"ד 27). ודאי לא אציג בפניכם מאה ואחת הקבלות בין יוסף למשיח! אבל אתן לכם כמה מהן.

הדמות הראשית בארבע עשרה הפרקים האחרונים של ספר בראשית זו יוסף. יש יותר פרקים שמוקדשים ליוסף מאשר לכל אחד אחר בספר בראשית! יש יותר פרקים לספר על יוסף מאשר על אברהם, יצחק, יעקב וכל אחד אחר. אחת הסיבות שרוח הקודש אומרת לנו כל כך הרבה אודות על יוסף זו משום שהוא יותר דומה למשיח מכל איש אחר במקרא. ההערה של סקופילד על בראשית ל"ז 2 אומרת, "למרות שלא כתוב בשום מקום שיוסף היה טיפוס של המשיח, המקבילות הנן רבות כל כך מכדי להיות מקרי." אני מסכים ש"המקבילות הנן רבות כל כך מכדי להיות מקרי." אבל אינני מסכים שהברית החדשה לא מדברת עליו כטיפוס של המשיח. נאבקתי עם זה זמן רב, ואז הגעתי למסקנה – שהטיפוס זה יוסף בספר בראשית. האנטיטיפוס זה המשיח בארבע הבשורות. כך כל ארבע הבשורות נותנות לנו אנטיטיפוס, שוב ושוב. לכן "המקבילות הנן רבות כל כך מכדי להיות מקרי." ד"ר הלדמן צדק – יוסף הוא טיפוס של המשיח. אתן לכם ארבע עשר הקבלות – בהן יוסף מוצג כטיפוס של המשיח.

1. ראשית, שניהם נאהבו עמוקות ע"י אבותיהם.

אנו קוראים בבראשית,

"וישראל אהב את יוסף מכל בניו..." (בראשית ל"ז 3).

ישראל היה שמו החדש של יעקב. וישראל אהב את יוסף בצורה מאוד עמוקה, יותר מכולם. יוסף הוא הטיפוס.

בעת שישוע נטבל על ידי יוחנן המטביל, אלוהים דיבר משמים ואמר,

"זה בני אהובי אשר בו חפצתי" (מתי ג' 17).

ישוע הוא האנטיטיפוס, התשגמות הטיפוס.

2. שנית, שניהם היו שנואים מצד אחיהם.

אנו קוראים בספר בראשית,

"ויראו אחיו כי אתו אהב אביהם מכל אחיו וישנאו אתו ולא יכלו דברו לשלם"
       (בראשית ל"ז 4).

אחי יוסף שנאו אותו ולא יכלו לומר לו מילה טובה אחת. יוסף הוא הטיפוס.

אחי ישוע דברו בו בחריפות ביוחנן ז' 3, 4. הם גערו בו ואמרו, "הראה את עצמך אל העולם." אז נאמר לנו, "כי גם אחיו לא האמינו בו" (יוחנן ז' 5). ישוע הוא האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

3. שלישית, נגד שניהם קשרו קשר.

אנו קוראים בספר בראשית שאחי יוסף אמרו,

"ועתה לכו ונהרגהו" (בראשית ל"ז 20).

יוסף היה הטיפוס.

הפרושים עשו אותו דבר לישוע, כי נאמר לנו,

"מאותו יום והלאה התיעצו להמיתו" (יוחנן י"א 53).

ישוע הוא האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

4. רביעית, משניהם נלקחה גלימתם.

אנו קוראים בבראשית,

"ויהי כאשר בא יוסף אל אחיו ויפשיטו את יוסף את כתנתו..."
        (בראשית ל"ז 23).

יוסף היה הטיפוס.

כאשר ישוע נצלב החיילים "לקחו את בגדיו... ואת מעילו" (יוחנן י"ט 23). ישוע היה האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס. יוסף הופשט והושלך לתוך בור. ישוע הופשט ונצלב. ישוע הוא האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

5. חמישית, שניהם נלקחו למצרים.

אנו קוראים בבראשית שאחיו יהודה אמר להם למכור את יוסף, וכך עשו, לקבוצה של סוחרים נודדים, "ויביאו את יוסף מצרימה" (בראשית ל"ז 28).

כאשר המלאך אמר ליוסף, אביו החורג של ישוע, שהמלך הורדוס יבקש להרוג את ישוע התינוק, "הוא לקח את ילד הצעיר ואמו...ועזב אל מצרים" (מתי ב' 14). ישוע הוא האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

6. ששית, שניהם נמכרו במחיר עבד.

אנו קוראים בבראשית שאחי יוסף משכו אותו מהבור שבו השליכו אותו "וימכרו את יוסף לישמעאלים בעשרים כסף" (בראשית ל"ז 28). יוסף היה הטיפוס.

יומיים לפני שישוע נצלב, אחד מתלמידיו, יהודה, הלך אל ראשי הכוהנים ואמר, "מה תתנו לי, ואמסור אותו אליכם? וכרתו אתו ברית לשלם לו שלושים מטבעות כסף (מתי כ"ו 15). עשרים מטבעות כסף היה מחיר של עבד בתקופת יוסף, בערך 1759 שנים לפני הבגידה במשיח בשביל שלושים מטבעות כסף, שזה היה מחיר עבד בתקופת ישוע. ישוע היה האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

7. שביעית, שניהם עמדו בנסיון פיתוי.

כאשר הורידו את יוסף למצרים, הוא נמכר לפוטיפר, פקיד בכיר של פרעה. האיש הזה העמיד את יוסף על ביתו ונכסיו. כאשר פוטיפר נעדר, אשתו פתתה את יוסף ואמרה, "שכבה עמי" אך יוסף התנגד לפיתוי ונמלט מהבית (בראשית ל"ט 12). יוסף היה הטיפוס.

בברית החדשה נאמר לנו, "ישוע הובל על ידי הרוח אל המדבר להתנסות על ידי השטן" (מתי ד' 1). אך ישוע ציטט פסוקים ודחה את הפיתוי. ישוע היה האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

8. שמינית, שניהם הואשמו לשווא.

אשת פוטיפר שיקרה כאשר האשימה את יוסף בנסיון לאנוס אותה (בראשית ל"ט 14-18). יוסף היה הטיפוס.

בברית החדשה אנו קוראים שישוע גם הוא הואשם כאשר הובא בפני הכוהן הגדול בלילה לפני צליבתו. במתי, פרק עשרים ושש אנו קוראים,

"לבסוף הביאו שני עדי שקר, ואלה אמרו, האיש הזה אמר, אני מסוגל להרוס את מקדש אלוהים, ולבנותו בשלושה ימים. והכוהן הגדול קם, ואמר אליו, האם אינך משיב דבר? במה מאשימים אותך אלה?" (מתי כ"ו 60-62).

ישוע היה האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

9. תשיעית, שניהם נאסרו בכבלים.

פוטיפר הכניס את יוסף לכלא על שניסה כביכול לשדל את אשתו.

"ויקח אדני יוסף אתו ויתנהו אל בית הסהר מקום אשר אסירי המלך אסורים ויהי שם בבית הסהר" (בראשית ל"ט 20).

יוסף הוא הטיפוס.

בברית החדשה ישוע נאסר בכבלים,

"וכאשר כבלוהו, הובילו אותו ומסרוהו אל פונטיוס פילטוס המושל"
        (מתי כ"ז 2).

ישוע הוא האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

10. עשירית, שניהם היו עם שני אסירים אחרים, אחד אשר נושע והשני אבד.

"ויקצף פרעה על שני סריסיו על שר המשקים ועל שר האופים. ויתן אתם במשמר בית שר הטבחם אל בית הסהר מקום אשר יוסף אסור שם" (בראשית מ' 2,3).

שני האנשים אלה נאסרו יחד עם יוסף. אחד ניצל, והשני הוצא להורג. יוסף הוא הטיפוס.

בברית החדשה, ישוע נצלב בין שני פשועים.

"והיו שם גם שני אחרים, פושעים, אשר הוצאו עמו להורג" (לוקס כ"ג 32).

אחד השודדים נושע שם בצלב. השני אבד. ישוע הוא האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

11. אחד עשרה, שניהם שובחו לאחר סבלם.

לאחר סדרה של מאורעות בהשגחת אלוהים יוסף שוחרר מהכלא, "ויאמר פרעה אל יוסף ראה נתתי אתך על כל ארץ מצרים" (בראשית מ"א 41). הוא שוחרר מהכלא ונהיה מושל על כל מצרים! יוסף היה הטיפוס.

בברית החדשה, אנו קוראים על שבחו של המשיח אשר קם,

"על כן הגביהו האלוהים מאד ויתן לו שם נעלה על כל שם אשר בשם ישוע תכרע כל ברך אשר בשמים ובארץ ומתחת לארץ וכל לשון תודה כי אדון ישוע המשיח לכבוד אלוהים האב" (פיליפים ב' 9-11).

המשיח הוא אנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

12. שתים עשר, שניהם בכו.

בסוף, אחי יוסף חיו ברעב בארץ ישראל. כדי להימנע ממוות ברעב הם ירדו למצרים לרכוש חיטה. הם הצטרכו להשיג את זה מאחיהם יוסף, שכעת נהיה המושל. הם לא הכירו את יוסף, כי היה מגולח, בפנים ובראש, כמו מצרי. חמש פעמים נאמר לנו בבראשית שיוסף בכה על אחיו. הנה אחד מהמקרים,

"ויתן את קלו בבכי וישמעו מצרים וישמע בית פרעה" (בראשית מ"ה 2).

יוסף הוא הטיפוס.

בברית החדשה אנו קוראים, "ישוע בכה" (יוחנן י"א 35). שוב, נאמר לנו שישוע בכה על ירושלים,

"וכאשר התקרב הסתכל על העיר ובכה עליה" (לוקס י"ט 41).

ישוע הוא האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

13. שלוש עשרה, שניהם סלחו לאלה אשר פגעו בהם.

בבראשית אנו קוראים על יוסף שלבסוף חשף את זהותו אל אחיו. הם לא יכלו לזהות אותו אחרי כל השנים האלה, כי היה מגולח ולבוש כמצרי. אבל יוסף גילה את עצמו אליהם וסלח להם.

"ויאמר יוסף אל אחיו גשו נא אלי ויגשו ויאמר אני יוסף אחיכם אשר מכרתם אתי מצרים" (בראשית מ"ה 4).

"ויפל על צוארי בנימין אחיו ויבך ובנימין בכה על צואריו וינשק לכל אחיו ויבך עלהם ואחרי כן דברו אחיו אתו" (בראשית מ"ה 14-15).

יוסף הוא הטיפוס.

בברית החדשה אנו קוראים את מה שישוע אמר, כאשר הביט מטה מהצלב על אלה שצלבו אותו שם. המושיע אמר, "אבי סלח להם, כי אינם יודעים את אשר עושים" (לוקס כ"ג 34). ישוע הוא האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס.

14. ארבע עשרה, שניהם הושיעו את עמיהם.

בבראשית אנו קוראים שיוסף אמר לאחיו לא להצטער על מה שעשו, "כי למחיה שלחני אלהים לפניכם" (בראשית מ"ה 5). יוסף הוא הטיפוס.

בברית החדשה אנו קוראים שהמלאך אמר, "תקרא שמו ישוע, כי הוא יושיע את עמו מחטאיהם" (מתי א' 21). ישוע יכל לומר את מה שיוסף אמר, "כי למחיה שלחני אלהים." ישוע הוא האנטיטיפוס, התגשמות הטיפוס. אך יש עוד אחד שחשוב מדי לפספס.

15. חמש עשרה, מה שעשו להם לפגוע בהם, אלוהים הפך לטובה.

בסוף, אחי יוסף באו ונפלו לפניו. יוסף אמר להם לא לפחד ממנו. ויוסף אמר,

"ואתם חשבתם עלי רעה אלהים חשבה לטבה למען עשה כיום הזה להחיות עם רב. ועתה אל תיראו אנכי אכלכל אתכם ואת טפכם וינחם אותם וידבר על לבם" (בראשית נ' 20, 21).

האם עלי לומר לכם שהמשיח בעצמו אומר את הדברים האלה אליכם הערב,

"ועתה אל תיראו, אנכי אכלכל אתכם...וינחם אותם וידבר על לבם"
        (בראשית נ' 21).

ודאי יוסף הוא הטיפוס, וישוע הוא התגשמות הדבר. ההקבלה כה קרובה שהמילים האלה יכלו לצאת מפיו של ישוע!

"ועתה אל תיראו, אנכי אכלכל אתכם...וינחם אותם וידבר על לבם"
        (בראשית נ' 21).

קל לבטוח במושיע כזה! הוא יפרנס אותך. הוא ינחם אותך. הוא יסלח לחטאיך ויטהר אותך בדמו היקר. בוא ובטח בו הלילה. אם רצונך שישוע יושיע אותך, אנא לך לסוף האולם כעת. ד"ר קגן יקח אותך למקום שקט בו אפשר לדבר ולהתפלל ביחד. לכו עכשיו. ד"ר צ'אן, בבקשה בוא להתפלל בשביל אלה אשר הגיבו לדרשה הזאת.

(סוף הדרשה)
ניתן לקרוא את הדרשות של ד"ר היימרס כל שבוע באינטרנט
באתר www.realconversion.com לחצו על "דרשות בעברית".

You may email Dr. Hymers at rlhymersjr@sbcglobal.net, (Click Here) – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Or phone him at (818)352-0452.

קריאה מהמקרא לפני הדרשה על ידי מר הבל פרודהום: לוקס כ"ד 36-45.
שירת סולו לפני הדרשה על ידי מר בנימין קינסד גריפית:
"גואל מבורך" (מאת אביס ב' כריסטיאנסן, 1895-1985).

מתאר

יוסף – טיפוס של המשיח

(דרשה מס' 71 מספר בראשית)

מאת ד"ר ר"ל היימרס, הבן.

"אלה הם הדברים אשר דיברתי אליכם בעוד היותי עמכם כי המלא ימלא כל הכתוב עלי בתורת משה ובנביאים ובתהלים. אז פתח את לבם להבין את הכתובים" (לוקס כ"ד 44, 45).

(לוקס כ"ד 25-27)

1.  ראשית, שניהם נאהבו עמוקות על ידי אביהם, בראשית ל"ז 3; מתי ג' 17.

2.  שנית, שניהם היו שנואים מצד אחיהם, בראשית ל"ז 4; יוחנן ז' 3, 4, 5.

3.  שלישית, נגד שניהם קשרו קשר, בראשית ל"ז 20; יוחנן י"א 53.

4.  רביעית, משניהם נלקחה גלימתם, בראשית ל"ז 23; יוחנן י"ט 23.

5.  חמישית, שניהם נלקחו למצרים, בראשית ל"ז 28; מתי ב' 14.

6.  שישית, שניהם נמכרו במחיר עבד, בראשית ל"ז 28; מתי כ"ו 15.

7.  שביעית, שניהם עמדו בנסיון פיתוי, בראשית ל"ט 12; מתי ד' 1.

8.  שמינית, שניהם הואשמו לשווא, בראשית ל"ט 14-18; מתי כ"ו 60-62.

9.  תשיעית, שניהם נאסרו בכבלים, בראשית ל"ט 20; מתי כ"ז 2.

10. עשירית, שניהים היו עם שני אסירים אחרים, אחד אשר נושע והשני אבד,
בראשית מ' 2, 3; לוקס כ"ב 32.

11. אחד עשרה, שניהם שובחו לאחר סבלם, בראשית מ"א 41; פיליפים ב' 9-11.

12. שתים עשרה, שניהם בכו, בראשית מ"ה 2; יוחנן י"א 35; לוקס י"ט 41.

13. שלוש עשרה, שניהם סלחו לאלה אשר פגעו בהם, בראשית מ"ה 4, 14-15; לוקס כ"ג 34.

14. ארבע עשרה, שניהם הושיעו את עמיהם, בראשית מ"ה 5; מתי א' 21.

15. חמש עשרה, מה שעשו להם לפגוע בהם, אלוהים הפך לטובה, בראשית נ' 20, 21.