Print Sermon

هدف این وبسایت این است که متن رایگان خطابه‌ها و ویدیوی آنها را در سراسر جهان در اختیار شبانان و میسیونرها قرار بدهد، بخصوص برای کشورهای جهان سوم که در آنها فقط چند دانشکده الهیات یا مدرسه دینی ممکن است باشد یا اصلأ وجود نداشته باشد.

متن مکتوب این خطابه‌ها و ویدیوها را هر ماه حدود یک و نیم میلیون رایانه در بیش از ۲۲۱ کشور از آدرس اینترنتی www.sermonsfortheworld.com دریافت می‌کنند. صدها نفر دیگر هم ویدیوی آنها را در یوتیوپ تماشا می‌کنند ولی زود از آن دست می‌کشند و به وبسایتمان مراجعه می‌کنند. یوتیوپ افراد را به وبسایتمان هدایت می‌کند. متن دستنویس خطابه‌ها هر ماه به ۴۳ زبان و به ۱۲۰ هزار رایانه ارائه می‌شود. این خطابه‌ها از حق چاپ برخوردار نیستند، در نتیجه واعظین می‌توانند بدون گرفتن اجازه از آنها استفاده کنند. همچنین صدها ویدیو از موعظه‌های دکتر هایمرز و شاگردانش موجود است. لطفاً اینجا را کلیک کنید تا ببینید که چطور می‌توانید بصورت ماهیانه با مبالغ اهدایی خود در این امر خطیر یعنی گسترش انجیل به تمام جهان حتی ملل مسلمان و هندو به ما کمک کنید.

هر وقت برای دکتر ‌هایمرز مطلبی می‌نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را قید بفرمایید. ایمیل دکتر هایمرز rlhymersjr@sbcglobal.net می‌باشد.


وسوسه مسیحو سقوط شیطان!

THE TEMPTATION OF CHRIST
AND THE FALL OF SATAN!
(Farsi)

دکتر ر. ل. هایمرز
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

خطابه‌ی موعظه شده در کلیسای باپتیست لس آنجلس
صبح روز یکشنبه، ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۸
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Morning, July 29, 2018

شیطان با عیسی مسیح خداوند روبرو شد. به متی ۴:۱ نگاه کنید. از کتاب مقدس اسکافیلد در صفحه ۹۹۷ است.

"آنگاه عیسی به دست روح به بیابان برده شد [تا] ابلیس او را تجربه نماید" (متی ۴:۱).

حالا به من نگاه کنید. اولین نام داده شده به شیطان در اینجا "ابلیس" است که از واژه یونانی "diabolos" ترجمه شده و به معنی "افترا زننده" یا "تهمت زننده" است. او عیسی را مورد وسوسه قرار داد تا "به او تهمت بزند" که مسیح در برابر او تسلیم شده.

"پس تجربه کننده نزد او آمده، گفت: اگر پسر خدا هستی، بگو تا این سنگها نان شود" (متی ۴:۳).

دومین نام شیطان در اینجا "تجربه کننده" است که از واژه یونانی "pěirazō" ترجمه شده و به معنی "وسوسه" یا "امتحان" است. عیسی کتاب مقدس را از قسمت تثنیه ۸:۳ نقل قول کرد و گفت، "مکتوب است انسان نه محض نان زیست می‌کند، بلکه به هر کلمه‌ای که از دهان خدا صادر گردد" (متی ۴:۴).

در اینموقع، ابلیس هم خودش از کتب مقدسه نقل قول کرد. شکسپیر حق داشت وقتی که گفت، "ابلیس می‌تواند برای رسیدن به هدفش از کتاب مقدس نقل قول کند." ابلیس کتاب مزامیر ۱۲-۹۱:۱۱ را نقل قول کرد، اگرچه آن را به درستی نقل نکرد. فرقه‌هایی مثل شاهدان یهوه و مورمونها هم آیات کتاب مقدس را نقل قول می‌کنند، ولی آنها را درست نقل نمی‌کنند. عیسی جواب ابلیس را به دقت داد،

"عیسی وی را گفت: و نیز مکتوب است خداوند خدای خود را تجربه مکن،" تثنیه ۶:۱۶ (متی ۴:۷).

سپس ابلیس برای بار سوم عیسی را مورد آزمایش قرار داد، به این ترتیب که تمام پادشاهی جهان را به عیسی قول داد اگر او قبول می‌کرد که ابلیس را پرستش کند. حالا به متی ۴:۱۰ نگاه کنید،

"آنگاه عیسی وی را گفت: دور شو ای شیطان، زیرا مکتوب است که خداوند خدای خود را سجده کن و او را فقط عبادت نما،" نقل قول شده از تثنیه ۶:۱۳ و ۱۰:۲۰ (متی ۴:۱۰).

دکتر ج. ورنان مک‌گی گفته، "خداوند عیسی هر بار از کلام خدا [کتاب مقدس] جواب شیطان را می‌داد. بنظر می‌رسد ابلیس پذیرفت که [کتاب مقدس] جوابهای خوبی ارائه می‌دهد چون بلافاصله در آیه بعدی می‌خوانیم، 'در ساعت ابلیس او را رها کرد' (متی ۴:۱۱)" (J. Vernon McGee, Thru the Bible, notes on Matthew 4:1-11).

توجه کنید که در آیه دهم عیسی نام سوم ابلیس را بکار می‌برد، "دور شو ای شیطان..." که از واژه یونانی "Satanas" ترجمه شده و به معنی "افترا زن" است. عیسی مورد آزمایش قرار گرفت تا ثابت شود که او مغلوب نشده بود. می‌دانم که من و شما به اندازه خداوندمان عیسی مسیح قدرت نداریم. ولی می‌توانیم از نمونه او پیروی کنیم و تمرین کنیم تا سربازان و شاگردان او بشویم! توجه کنید که مسیح هر وسوسه‌ای را با نقل قول از کتاب مقدس یا همان کلام خدا جواب داد. او نگفت، "خب، بگذار یک فکری بکنم،" یا اینکه "خب، فکر کنم راه حل بهتری هم باشد." عیسی فقط آیات کتاب مقدس را بدرستی نقل قول کرد تا جواب ابلیس را بدهد. من برای گرفتن مدرک فوق لیسانسم در خود مدرسه الهیاتی لیبرالی که کتاب مقدس را انکار می‌کرد درس خواندم. باید آنجا می‌رفتم چون پول کافی برای رفتن به یک دانشکده خوبی مثل دانشکده‌ای که جان کیگن به آنجا می‌رود نداشتم. ولی یک چیزی در آن مدرسه الهیاتی بد یاد گرفتم. یاد گرفتم که جواب اساتید را با نقل قول از کتاب مقدس بدهم. آنها من را یک کوتاه فکر بنیادگرا صدا می‌زدند. ولی گفتن این حرفها اصلا من را ناراحت نکرد! من عیسی را پیروی می‌کردم. در واقع من شاگرد عیسی بودم – نه آنها!

به این دلیل است که برگشتن شما به اینجا و یاد گرفتن کلام خدا اینقدر مهم است. به یک کلیسای دیگر یا یک جلسه دینی دیگر نروید. کسی که آن جلسات را اداره می‌کند شاید کلام خدا را خیلی خوب نداند، پس نمی‌تواند که شما را مثل یک شاگرد مسیح تربیت کند. اگر به آمدن به اینجا ادامه بدهید، ما کلام خالص خدا را به شما تعلیم می‌دهیم و کمکتان می‌کنیم که خیلی از آیات کلیدی را از بر کنید. این آیه برای امروز است که از بر کنید.

"کلام تو را در دل خود مخفی داشتم که مبادا به تو گناه ورزم" (مزامیر ۱۱۹:۱۱).

حالا می‌خواهم که از کتاب مقدس، یعنی کلام خدا، ببینید که شیطان از کجا آمد. بعضی از این کلیساهای نو-انجیلی به شما می‌گویند که مهم نیست درباره شیطان چیزی بدانید. ولی اگر می‌خواهید که شاگرد مسیح بشوید، باید درباره شیطان چیزهایی بدانید! لطفا اشعیا ۱۵-۱۴:۱۲ را باز کنید. در صفحه ۷۲۶ از کتاب مقدس اسکافیلد است. لطفا بایستید و در حالیکه من آنرا با صدای بلند می‌خوانم به این آیه نگاه کنید.

"ای ستاره درخشان صبح، چگونه از آسمان افتادی! ای که بر قوم‌های جهان مسلط بودی، چگونه بر زمین افکنده شدی! در دل خود می‌گفتی: تا به آسمان بالا خواهم رفت، تخت سلطنتم را بالای ستارگان خدا خواهم نهاد و بر قله کوهی در شمال که خدایان بر آن اجتماع می‌کنند جلوس خواهم کرد. به بالای ابرها خواهم رفت و مانند خدای متعال خواهم شد. اما تو به دنیای مردگان که در قعر زمین است، سرنگون شدی" (اشعیا ۱۵-۱۴:۱۲).

بفرمایید بنشینید.

در آیه ۱۲ ابلیس "ستاره درخشان صبح" خوانده می‌شود. لوسیفر در عبری به معنای "ستاره درخشان صبح" است. دانستن اینکه نام ابلیس "ستاره درخشان صبح" است شاید به بعضی از شما بعدها کمک کند. در بعضی از فرقه‌ها و گروههای پنطیکاستی، مردم یک "نور درخشان" می‌بینند و فکر می‌کند که روح القدس را دیدند. نخیر! آن شیطان است! آن لوسیفر است! در دوم قرنتیان ۱۱:۱۴، کلام خدا می‌گوید، "و عجب نیست، چونکه خود شیطان هم خویشتن را به فرشته نور مشابه می‌سازد." وقتی نوری بر سر کسی می‌بینید، آن شیطان است! آن خدا نیست! آن روح القدس نیست. آن شیطان است، "خویشتن را به فرشته نور مشابه می‌سازد." امروزه کتابهای زیادی وجود دارد که درباره کسانی صحبت می‌کند که می‌میرند و به آسمان می‌روند و بعد به زمین برمی‌گردند. تقریبا همیشه درباره یک "نوری" در آسمان حرف می‌زنند. عملا می‌شود گفت که در هر کدام از این موارد، شیطان آنها را گول زده – آنها شیطان را دیدند و فکر کردند که خدا بوده! ولی چنین چیزی امکان ندارد. مسیح به ما گفت،

 

"کسی هرگز خدا را ندیده است" (یوحنا ۱:۱۸).

اگر واقعا آنها "نوری" دیدند، این نور خدا نبوده! یا لوسیفر (شیطان) بوده یا یکی از ارواح ناپاکش! هیچوقت خدا نبوده!

برگردیم به اشعیا ۱۴:۱۲. لوسیفر "ملتها را تضعیف" کرد وقتی از آسمان به زمین انداخته شد. لوسیفر در ابتدا یک فرشته قدرتمند در آسمان بود. ولی بخاطر اینکه سعی کرد تا جای خدای متعال را بگیرد از آسمان بیرون انداخته شد. وقتی من آنرا می‌خوانم، به اشعیا ۱۵-۱۴:۱۳ نگاه کنید. لطفا بایستید.

"و تو در دل خود می‌گفتی: به آسمان صعود نموده، کرسی خود را بالای ستارگان خدا خواهم افراشت، و بر کوه اجتماع در اطراف شمال جلوس خواهم نمود. بالای بلندیهای ابرها صعود کرده، مثل حضرت اعلی خواهم شد. لکن به هاویه به اسفلهای حُفره فرود خواهی شد" (اشعیا ۱۵-۱۴:۱۳).

به یادداشت پاورقی کتاب مقدس اسکافیلد در صفحه ۷۲۶ نگاه کنید. در اینجا می‌گوید، "آیات ۱۴-۱۲ بوضوح به شیطان اشاره می‌کنند... این متن خارق‌العاده به ابتدای گناه در عالم هستی اشاره می‌کند. وقتی لوسیفر گفت، 'من می‌خواهم،' گناه شروع شد." حالا به مکاشفه ۱۲:۹ نگاه کنید. در صفحه ۱۳۴۱ نزدیک به انتهای کتاب مقدس است. همینطور که آنرا می‌خوانم، به آن نگاه کنید.

"و اژدهای بزرگ انداخته شد، یعنی آن مار قدیمی که به ابلیس و شیطان مسمی است که تمام ربع مسکون را می‌فریبد. او بر زمین انداخته شد و فرشتگانش با وی انداخته شدند" (مکاشفه ۱۲:۹).

اژدهای بزرگ در اینجا همان لوسیفر، شیطان، است "آن مار قدیمی که به ابلیس و شیطان مسمی است." خیلی از اندیشمندان معاصر می‌گویند که این یک مورد دیگر از بیرون انداخته شدن شیطان در آخر زمان است. این آیه کمک می‌کند که آن بیرون انداخته شدنی که در اشعیا ۱۴ خواندیم روشنتر بشود. به هر ترتیب، شیطان از چنین جایی داستانش شروع می‌شود. همچنین در اینجا در آیه ۹ گفته می‌شود که "فرشتگانش با وی انداخته شدند." این فرشتگان نافرمان سرکش به شیاطینی تبدیل شدند که در کتاب مقدس نقل شده عیسی با آنها برخورد کرد. یک آیه دیگر در مکاشفه ۱۲:۹ هست که قابل توجه است، "شیطان... که تمام ربع مسکون را می‌فریبد."

اگرچه وینستون چرچیل یک مسیحی کلیسا برو نبود، ولی فهمیده بود که در این جهان ابلیسی وجود دارد. چرچیل می‌دانست که پشت هیتلر و نیروهای شریر آلمان در جنگ جهانی دوم ابلیس قرار گرفته. به این دلیل بود که چرچیل می‌دانست نمی‌تواند با هیتلر به نتیجه‌ای مسالمت‌آمیز برسد. دیگرانی مثل چمبرلین، جناب هالیفکس و "تسکین دهندگان" (وزرای خارجه انگلیس در زمان آلمان نازی م.) فکر می‌کردند که می‌توانند پیمان صلحی با هیتلر به امضا برسانند. ولی چرچیل می‌دانست که نیروهای اهریمنی این جهان را باید متوقف می‌کرد در غیر اینصورت به جایی می‌رسیدیم که چرچیل آنرا آخر "تمدن مسیحیت" خطاب کرد.

بعنوان شاگردان مسیح، این چیزی است که باید برای آن بجنگیم. شبانیار من، کشیش جان کیگن، امشب درباره دشمنمان – ابلیس – در ساعت ۶:۱۵ موعظه می‌کند. شما هم یک وعده غذای گرم و خوب نصیبتان می‌شود و هم به موعظه کشیش جان گوش می‌دهید. حتما ساعت ۶:۱۵ امشب به اینجا برگردید!

لطفا بایستید و سرود فوق‌العاده لوتر را با عنوان "خداوندمان قلعه‌ای است" را بخوانید. سرود شماره یک از سرودنامه‌تان است. لطفا بایستید و بخوانید!

خداوندمان قلعه‌ای است، ملجایی که هرگز نریزد،
   مددکارمان، در میان هجوم بیماریهای مرگبار پیروز است.
چون هنوز دشمن قدیمی‌مان دنبال گرفتار کردن ماست؛
   مهارت و قدرتش عظیم است و مجهز به نفرتی بی‌رحمانه،
بر زمین نیست کسی همترازش.

اگر به قوت خود اعتماد می‌کردیم، تلاشمان بیهوده می‌بود،
   اگر آن شخص درست در کنارمان نبود، کسی که خدا خود انتخاب کرد.
پرسیدند او که می‌توانست باشد؟ مسیح عیسی، همانست او؛
   خداوند صبایوت نامش است، از نسلی به نسلی،
و او در جنگ پیروز است.
   (“A Mighty Fortress is Our God,” Martin Luther, 1483-1546).


هر وقت برای دکتر هایمرز مطلبی می نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را برای ایشان قید بفرمایید، در غیر اینصورت نمی تواند به شما جواب بدهد. اگر این خطابه شما را برکت داد، دکتر هایمرز می خواهد اینرا از طرف شما بشنود، ولی وقتی برای دکتر هایمرز می نویسید به او بگویید که اهل چه کشوری هستید. ایمیل دکتر هایمرز این است (اینجا را کلیک کنید) rlhymersjr@sbcglobal.net می توانید به هر زبانی برای دکتر هایمرز بنویسید، اما اگر می توانید به زبان انگلیسی بنویسید. اگر می خواهید با پست برای او بنویسید، آدرس او چنین است: P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. می توانید با شماره تلفن ۰۴۵۲-۳۵۲ (۸۱۸) با او تماس بگیرید.

( پایان موعظه)
شما می توانید موعظه های دکتر هایمرز را هر هفته در اینترنت به این آدرس بخوانید
www.sermonsfortheworld.com
روی "موعظه ها بفارسی" کلیک کنید.

متن دستنویس این خطابه ها از حق چاپ برخوردار نیست. شما می توانید بدون اجازه دکتر هایمرز از آنها استفاده
کنید. اما تمام پیامهای ویدیویی دکتر هایمرز و تمام ویدیوهای دیگر کلیسای ما، از حق چاپ برخوردارند و فقط با
گرفتن اجازه قابل استفاده هستند.

سرود تک نفره پیش از خطابه توسط آقای بنجامین کینکید گریفیت:
“A Mighty Fortress Is Our God” (Martin Luther, 1483-1546).