Print Sermon

هدف این وبسایت این است که متن رایگان خطابه‌ها و ویدیوی آنها را در سراسر جهان در اختیار شبانان و میسیونرها قرار بدهد، بخصوص برای کشورهای جهان سوم که در آنها فقط چند دانشکده الهیات یا مدرسه دینی ممکن است باشد یا اصلأ وجود نداشته باشد.

متن مکتوب این خطابه‌ها و ویدیوها را هر ماه حدود یک و نیم میلیون رایانه در بیش از ۲۲۱ کشور از آدرس اینترنتی www.sermonsfortheworld.com دریافت می‌کنند. صدها نفر دیگر هم ویدیوی آنها را در یوتیوپ تماشا می‌کنند ولی زود از آن دست می‌کشند و به وبسایتمان مراجعه می‌کنند. یوتیوپ افراد را به وبسایتمان هدایت می‌کند. متن دستنویس خطابه‌ها هر ماه به ۴۳ زبان و به ۱۲۰ هزار رایانه ارائه می‌شود. این خطابه‌ها از حق چاپ برخوردار نیستند، در نتیجه واعظین می‌توانند بدون گرفتن اجازه از آنها استفاده کنند. همچنین صدها ویدیو از موعظه‌های دکتر هایمرز و شاگردانش موجود است. لطفاً اینجا را کلیک کنید تا ببینید که چطور می‌توانید بصورت ماهیانه با مبالغ اهدایی خود در این امر خطیر یعنی گسترش انجیل به تمام جهان حتی ملل مسلمان و هندو به ما کمک کنید.

هر وقت برای دکتر ‌هایمرز مطلبی می‌نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را قید بفرمایید. ایمیل دکتر هایمرز rlhymersjr@sbcglobal.net می‌باشد.


درخواست نان برای گناهکاران – از منظری جدید!

ASKING BREAD FOR SINNERS – A NEW THOUGHT!
(Farsi)

دکتر ر. ل. هایمرز
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

خطابه موعظه شده در کلیسای باپتیست لس آنجلس
عصر روز شنبه، ۲۲ آوریل ۲۰۱۷
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Saturday Evening, April 22, 2017

جان سموئل کیگن چند دقیقه پیش آیاتی از لوقا ۱۳-۱۱:۵ را برای ما خواند. ولی می‌خواهم که دوباره آن را باز کنید. صفحه ۱۰۹۰ از کتاب مقدس اسکافیلد است. این قسمت مربوط به ضرب‌المثل دوست سمج است. چند نکته مهم هست که امشب می‌خواهم از این ضرب‌المثل نتیجه بگیرم.

اول اینکه در این مثل سه شخص نقش دارند.

"سپس به ایشان گفت: فرض کنید که یکی از شما دوستی داشته باشد و نیمه شب پیش آن دوست برود و بگوید: ای دوست، سه قرص نان به من قرض بده یکی از دوستانم که در سفر بود به خانه من وارد شده است و چیزی ندارم پیش او بگذارم‌" (لوقا ۶-۱۱:۵).

"دوست" اول کسی است که نان زیاد در اختیار دارد. او خدای پدر است. دوست دوم مردی است که درخواست نان می‌کند. او مردی مسیحی است که نان لازم دارد. دوست سوم کسی است که پیش این مسیحی آمده است. او شخصی گمشده است، شخصی که نجات پیدا نکرده. او کسی است که نان لازم دارد. من و شما که مسیحیان واقعی هستیم میان خدا و کسانی که گمشده هستند قرار داریم. آن "نان" در این ضرب‌المثل به چی اشاره می‌کند؟ قبلاً بعضی از ما فکر می‌کردیم که نان می تواند روح القدس باشد. ولی من حالا فکر می‌کنم که این اشتباه است. درست است، روح القدس در جواب به دعا داده می‌شود، در آیه ۱۳ می‌خوانیم،

"پس اگر شما با اینکه گناهکار هستید، می‌دانید چگونه چیزهای خوب را به فرزندانتان بدهید، چقدر بیشتر پدر آسمانی، روح‌القدس را به آنانی که از او تقاضا می‌کنند، عطا خواهد فرمود‌" (لوقا ۱۱:۱۳).

ولی به این نتیجه رسیده‌ام که "نان" همان روح القدس نیست. دکتر جان ر. رایس با جزئیات درباره این ضرب‌المثلی که در انجیل لوقا آمده مطلب نوشته است (Prayer: Asking and Receiving, Sword of the Lord, 1970, p. 70). دکتر رایس در رابطه با "نان" گفته که آن خود مسیح است. "من نان حیات هستم" (یوحنا ۶:۳۵). قبلاً فکر می‌کردم که "نان" باید روح القدس باشد. ولی اشتباه می‌کردم. نان خود مسیح است. این مطلب کاملاً در عهد جدید روشن است. تقریباً یک فصل کامل درباره عیسی بعنوان "نان حیات" صحبت می‌کند. گوش کنید عیسی در فصل ششم یوحنا چی گفته:

"زیرا نان خدا آن است که از آسمان نازل شده به جهان حیات می‌بخشد‌‌" (یوحنا ۶:۳۳).

"من نان حیات هستم" (یوحنا ۶:۳۵).

"من نان حیات هستم‌" (یوحنا ۶:۴۸).

"من آن نان زنده هستم" (یوحنا ۶:۵۱).

"نانی که من خواهم داد بدن خودم می‌باشد" (یوحنا ۶:۵۱).

به دفعات به ما گفته شده که خود عیسی "نان حیات" است.

پس چرا آن مرد مسیحی در لوقا ۱۱:۶ می گوید، "یکی از دوستانم... به خانه من وارد شده است و چیزی ندارم پیش او بگذارم‌"؟ چون ما قدرت اینکه به آنها "نان حیات" بدهیم بخورند را نداریم! در صید جانها و در موعظه هایمان قدرت دادن نان حیات را نداریم! انجیل را می شناسیم، ولی حس می‌کنیم که قوتی نداریم، پس می‌دانیم، "یکی از دوستانم... به خانه من وارد شده است و چیزی ندارم پیش او بگذارم‌" (لوقا ۱۱:۶).

من این را اعتراف می‌کنم – "چیزی ندارم پیش او بگذارم‌." این چیزی است که امروزه خیلی از جوانها وقتی به یک کلیسای باپتیست می‌روند آن را حس می‌کنند. آنها حس می‌کنند که کلیسا چیزی را که آنها لازم دارند ارائه نمی‌کند. در بیشتر کلیساهای باپتیست ما، آنها "بجز چند سرود جدید چیزی ندارند پیش آنها بگذارند." وای که چقدر از آن سرودها بدم می‌آید! همه آنها مثل هم هستند! همه آنها "سرودهای پرستشی" هستند – و درون‌مایه‌ای ندارند که باعث بشوند یک فرد گناهکار به نیازش به عیسی فکر کند! چیزی ندارم پیش او بگذارم‌! هیچ چیز! هیچ چیز! هیچ چیز بجز یک سرود "پرستشی" کهنه. هیچ چیز! هیچ چیز! هیچ چیز که پیش او بگذارم! هیچ چیز! هیچ چیز! هیچ چیز بجز تفاصیل خشک، بی روح، آیه به‌ آیه کتاب مقدسی. هیچ چیز بجز سرودهای "پرستشی" بیجان و کلاسهای دینی کسل کننده و بیحال. آن شب خودتان این را شنیدید! به یک جوان عادی و سالم نمی‌شود با این چیزها کمک کرد. تنها چیز زنده و جاندار آن شب خواندن سرود عید قیام پل رادر با عنوان "دوباره زنده" بود. با آن مراسم نیمه مرده طوری هیپنوتیزم شده بودیم که باید داد و فریاد می‌کردم که بیدار می‌شدیم و آن سرود را درست می‌خواندیم! عجیب نیست که کلیساهایمان نمی توانند جوانهای گمشده را از دنیا برگردانند! عجیب نیست که ۹۰ درصد جوانها را از دست دادیم. عجیب نیست که این اتفاق برای من هم وقتی جوان بودم افتاد. در آن کلیسا چیزی نبود که برای من خواستنی باشد. آن کلیسا خشک و مرده و کپک زده شده بود. چیزی در آن اولین کلیسایی که به آنجا رفتم نبود که من را به چالش بکشاند. در هر مراسمی می‌خواستم غش کنم. می‌خواستم غش کنم چون عیسی آنجا نبود. بنظرم تمام مراسم را طوری طراحی کرده بودند که خانمهای داخل کلیسا را راضی نگه دارند. چیزی نداشتند که جلوی من بگذارند! نگاهی بیاندازید به چارلز استنلی در تلویزیون، یا پل چپل در اینترنت. خشک و مرده و خسته کننده و بدون بیان اینکه عیسی مسیح جواب گناهان، تنهایی ها و سرنوشت ابدی افراد است. "یکی از دوستانم که در سفر بود به خانه من وارد شده است و چیزی ندارم پیش او بگذارم‌!" به کلیسای ریک وارن رفته بودم. در اولین کلیسای باپتیست دالاس بوده‌ام. در انجمن مسیحیان باپتیست بین الملل [BBFI] هم بوده‌ام! بنظر آنقدر مواد تزریق کرده‌اند که متوجه نمی‌شوند "چیزی ندار[ند] پیش او بگذار[ند]‌."

جواب اینها را می‌شود در آیات ۹ و ۱۰ پیدا کرد.

"پس به شما می‌گویم تقاضا کنید که به شما داده خواهد شد، بجویید که پیدا خواهید کرد، بکوبید که در به روی شما باز خواهد شد‌. چون هر که بخواهد به دست می‌آورد و هر که بجوید پیدا می‌کند و هر که بکوبد در به رویش باز می‌شود‌. آیا در میان شما پدری هست که وقتی پسرش از او ماهی بخواهد به عوض ماهی، ماری در دستش بگذارد‌. یا وقتی تخم مرغ بخواهد عقربی به او بدهد؟ پس اگر شما با اینکه گناهکار هستید، می‌دانید چگونه چیزهای خوب را به فرزندانتان بدهید، چقدر بیشتر پدر آسمانی، روح‌القدس را به آنانی که از او تقاضا می‌کنند، عطا خواهد فرمود!" (لوقا ۱۳-۱۱:۹).

عیسی این ضرب‌المثل را با گفتن این مطلب به ما خاتمه می دهد که بجویید، بکوبید و تقاضا کنید تا پدر آسمانی ما "روح القدس را به آنانی که از او تقاضا کنند" عطا کند (لوقا ۱۱:۱۳). به تقاضا کردن ادامه بدهید (در زبان یونانی چنین معنی می دهد). به جستجو ادامه بدهید! به کوبیدن ادامه بدهید! به تقاضا کردن ادامه بدهید!

می بینید، باید در مراسم کلیسایی‌مان روح القدس را داشته باشیم. باید روح القدس را داشته باشیم وگرنه عیسی شخصیتی مهم جلوه نخواهد کرد – و عیسی حتی حضور نخواهد داشت! و هیچکس نجات پیدا نخواهد کرد! در آیه ۸ نجات دهنده می گوید،

"بدانید که حتّی اگر از روی دوستی برنخیزد و چیزی به او ندهد، اما سرانجام سماجت او، او را وادار خواهد کرد که برخیزد و هر چه دوستش احتیاج دارد، به او بدهد‌" (لوقا ۱۱:۸).

واژه یونانی که آن را در نسخه کینگ جیمز "سماجت" ترجمه کرده‌اند به معنای "پافشاری بی‌شرمانه" است. پافشاری – به این معنی است که ما باید در هر جلسه کلیسایی برای قوت روح القدس دعا کنیم. آن نان "منا" که در بیابان داده شد، وقتی بنی‌اسراییل سعی می‌کردند که آن را برای یک شب نزد خودشان نگه دارند، فاسد می‌شد. امروز هم همینطور است. جلسات و مراسم دعا "فاسد" خواهند شد مگر آنکه پیش از هر جلسه دعا و هر مراسم کلیسایی "پافشاری بی‌شرمانه" در دعا داشته باشیم!

ما جلوی ورود عیسی به مراسم خودمان را گرفته‌ایم – درست همانطور که جلوی ورود او به کلیسای لاودیکیه در کتاب مکاشفه را گرفتند. آن کلیسا نه گرم و نه سرد بود. نه آتشی! نه رعدی! نه سرودی نیرومند! نه موعظه‌ای – فقط تفاصیل بی‌جان آیه به آیه کتاب مقدس! برای داشتن خطابه تفصیلی بی‌روح، شما به روح القدس نیازی ندارید! خطابه های تفصیلی مغز و منطق شما را هدف گرفته اند! خطابه های انجیلی با قلب شما حرف می زنند! با قلب شما! با قلب شما! "زیرا انسان با قلب ایمان می‌آورد و نیک محسوب می‌گردد" (رومیان ۱۰:۱۰). با قلب – نه با مغز! نه با فکر تنها! مسیح باید با قلب شما حرف بزند وگرنه کسی نجات پیدا نمی‌کند – یا کسی احیا نمی‌شود – یا کسی نان حیات را نخواهد چشید! عیسی از ورود به مراسم کلیساهای باپتیست و انجیلی نه سرد و نه گرم ما محروم شده! محروم شده ! محروم شده! عیسی می گوید، "بر در ایستاده می‌کوبم" (مکاشفه ۳:۲۰). چرا او بیرون کلیساست و بر در می‌کوبد؟ چون ما او را بیرون کردیم، به این خاطر. اگر در دعا نزول روح القدس را تقاضا نکنیم، عیسی را در آن مراسم نخواهیم داشت! عیسی فقط زمانی می‌آید که روح القدس حضور داشته باشد – و روح القدس فقط وقتی حضور دارد که نزول او را دعا کنیم! فقط وقتی حضور دارد که ما نزول او را دعا کنیم! فقط وقتی حضور دارد که ما نزول او را دعا کنیم! خیلی از مراسم ما دیگر تفاوت چندانی با مراسم عشاء کلیسای کاتولیک ندارند. شما آنها را دیده‌اید. می دانید چه می گویم. در واقع، بی‌روح‌تر از مراسم عشاء کاتولیک‌هاست! و می‌دانید که حق با من است!

"یکی از دوستانم... به خانه من وارد شده است و چیزی ندارم پیش او بگذارم" (لوقا ۱۱:۶).

و آن "نان" که این مرد در آن ساعت شب تقاضا می‌کرد چیست؟ وقتی بر در همسایه‌اش می‌کوبید در واقع چه می‌خواست؟ نانی که می‌جست و برای آن در را می‌کوبید و نانی که تقاضا می‌کرد خود عیسی بود. چه چیز دیگری می‌تواند باشد که گناهکاران به آن محتاج باشند؟ در انتهای آیه ۱۳، عیسی گفت، "چقدر بیشتر پدر آسمانی، روح‌القدس را به آنانی که از او تقاضا می‌کنند، عطا خواهد فرمود‌!" (لوقا ۱۱:۱۳). یادداشت حاشیه کتاب اسکافیلد در اینجا نکته اصلی را نادیده می گیرد. سرباز نیایشگر روح القدس را برای خودش تقاضا نمی‌کند. او روح القدس را برای دوست گمشده‌اش تقاضا می‌کند که هیچوقت به عیسی اعتماد نخواهد کرد مگر روح القدس قلب او را باز کند و بسوی عیسی بکشاند!

"یکی از دوستانم که در سفر بود به خانه من وارد شده است و چیزی ندارم پیش او بگذارم."

واقعاً اگر خدا روح القدس را در جواب به دعاهایمان نفرستد، هیچ چیز ندارید که به گناهکاران گمشده بدهید! دکتر جان ر. رایس این مطلب را به خوبی بیان کرده.

     عیسی این سخنان را تا آخر این درس وقتی که داشت به شاگردانش تعلیم می داد که درباره... دعا کردن است بکار نبرد، تا برای روح القدس دعا کنند... او که احیای واقعی، احساس محکومیت گناهکاران و بازگشت آنها را ممکن می‌سازد، او که حکمت و قوت و رهبری به مرد خدا عطا می‌کند! وقتی برای گناهکاران تقاضای نان می‌کنیم، منظور واقعی ما این است که... روح القدس خدا را لازم داریم (Rice, ibid., p. 96).

حالا با شما که هنوز گمشده هستید صحبت می‌کنم. عیسی مسیح همان نان این ضرب‌المثل است. عیسی مسیح خداوند چیزی است که بیشتر از هر چیز دیگری به آن نیاز دارید! اگر روح القدس در مراسم کلیسایی ما بر شما نازل نشود، شما هیچوقت نسبت به گناهتان احساس محکومیت را تجربه نخواهید کرد. عیسی گفت،

"وقتی او می‌آید جهان را در مورد گناه... متقاعد می‌سازد‌" (یوحنا ۱۶:۸).

ما دعا می‌کنیم که روح القدس نازل بشود و باعث بشود که گناهکارانی مثل شما در قلبتان آن گناه زشت و هولناک را احساس کنید و همچنین گناه‌آلود بودن عمیق قلب سرسختتان را حس کنید. اگر روح القدس باعث نشود که هیچکدام از اینها را احساس کنید، شما نیاز واقعی خودتان به مسیح را درک نخواهید کرد.

پس همچنین باید دعا کنیم که روح خدا برای نجات کاملتان شما را به سمت مسیح بکشاند. زیرا که نجات دهنده گفت،

"هیچ کس نمی‌تواند نزد من بیاید مگر اینکه پدری که مرا فرستاد او را به طرف من جذب نماید" (یوحنا ۶:۴۴).

پس باید دعا کنیم که روح خدا شما را به سوی عیسی جذب کند، چون فقط عیسی می‌تواند شما را از گناه و جهنم نجات بدهد.

تا حالا انجیل را فقط شنیده‌اید. فقط شنیده‌اید که عیسی روی صلیب مرد تا مزد گناه شما را بپردازد. فقط شنیده‌اید که خون عیسی می تواند گناه شما را پاک کند و در نظر خدا عادل کند. فقط شنیده‌اید که عیسی از مردگان برخاسته. این حقایق را فقط شنیده‌اید، ولی هیچوقت آنها را در زندگی خودتان تجربه نکرده‌اید. و اگر هر شنبه و یکشنبه فقط روی نیمکت کلیسا بیایید و بنشینید که دوباره همان چیزها را فقط بشنوید، هیچوقت نمی‌توانید آن حقایق خارق‌العاده را تجربه کنید. چیزی بیشتر از آمدن و شنیدن این حقایق باید برای شما اتفاق بیافتد وگرنه نجات پیدا نمی‌کنید!

روح القدس باید نازل بشود و باعث بشود که شما گناهتان را احساس کنید. روح القدس باید نازل بشود و شما را جذب عیسی کند. روح القدس باید نازل بشود و تماس الهی-انسانی با مسیح زنده را میسر کند. معجزه لازم است که شما را جذب نجات دهنده بکند. معجزه لازم است که تولد تازه پیدا کنید. و فقط روح خدا می تواند باعث آن معجزه در زندگی شما بشود. اگر روح القدس برای رفع نیازهای روحانی شما حضور نداشته باشد، اگر روح القدس در مراسم کلیسایی ما نباشد، اگر او غایب باشد، ما فقط می توانیم بگوییم،

"یکی از دوستانم... به خانه من وارد شده است و چیزی ندارم پیش او بگذارم" (لوقا ۱۱:۶).

به این دلیل است که برای نجات شما دعا می‌کنیم. به این دلیل است که به تقاضا کردن ادامه می‌دهیم. به این دلیل است که به جستجو ادامه می‌دهیم. به این دلیل است که به کوبیدن ادامه می‌دهیم – و ادامه خواهیم داد تا خدا آسمان را بشکافد و روحش را بفرستد تا باعث بازگشت شما و تبدیل شما بشود و به شما حیات جاوید بدهد! عیسی گفت که "چقدر بیشتر پدر آسمانی، روح‌القدس را به آنانی که از او تقاضا می‌کنند، عطا خواهد فرمود‌" (لوقا ۱۱:۱۳). و ما برای شما دعا می‌کنیم. از خدا می‌خواهیم که روحش را بفرستد تا شما را به گناه متقاعد کند و در تجربه‌ای معجزه آسا جذب مسیح کند! مسیح گناه شما را با خونش پاک خواهد کرد. مسیح با نیکوکاری‌اش شما را ملبس خواهد کرد و قلبی به شما می‌دهد که خدا را محبت کرده و از گناه متنفر باشید. او قلب سنگی شما را برمی‌دارد و به شما قلبی از گوشت می‌دهد! "برای تو دعا می‌کنم." سرود بخوانیم!

برای تو دعا می‌کنم، برای تو دعا می‌کنم،
   برای تو دعا می‌کنم،
برای تو دعا می‌کنم.
   (“I Am Praying For You” by S. O’Malley Clough, 1837-1910)

یکشنبه شب پیش برای روح القدس دعا کردیم. همه رفتند و من و دکتر کیگن فقط ماندیم. بعد تام زیا آمد و نجات پیدا کرد – چون نزول روح القدس تقاضا شده بود! آمین و آمین!


هر وقت برای دکتر هایمرز مطلبی می نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را برای ایشان قید بفرمایید، در غیر اینصورت نمی تواند به شما جواب بدهد. اگر این خطابه شما را برکت داد، دکتر هایمرز می خواهد اینرا از طرف شما بشنود، ولی وقتی برای دکتر هایمرز می نویسید به او بگویید که اهل چه کشوری هستید. ایمیل دکتر هایمرز این است (اینجا را کلیک کنید) rlhymersjr@sbcglobal.net می توانید به هر زبانی برای دکتر هایمرز بنویسید، اما اگر می توانید به زبان انگلیسی بنویسید. اگر می خواهید با پست برای او بنویسید، آدرس او چنین است: P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. می توانید با شماره تلفن ۰۴۵۲-۳۵۲ (۸۱۸) با او تماس بگیرید.

( پایان موعظه)
شما می توانید موعظه های دکتر هایمرز را هر هفته در اینترنت به این آدرس بخوانید
www.sermonsfortheworld.com
روی "موعظه ها بفارسی" کلیک کنید.

متن دستنویس این خطابه ها از حق چاپ برخوردار نیست. شما می توانید بدون اجازه دکتر هایمرز از آنها استفاده
کنید. اما تمام پیامهای ویدیویی دکتر هایمرز و تمام ویدیوهای دیگر کلیسای ما، از حق چاپ برخوردارند و فقط با
گرفتن اجازه قابل استفاده هستند.

آیات خوانده شده قبل از خطابه توسط آقای جان سموئل کیگن: لوقا ۱۳-۱۱:۵
سرود تک نفره پیش از خطابه توسط آقای بنجامین کین کید گریفیت:
“I Am Praying For You” (by S. O’Malley Clough, 1837-1910).