Print Sermon

هدف این وبسایت این است که متن رایگان خطابه‌ها و ویدیوی آنها را در سراسر جهان در اختیار شبانان و میسیونرها قرار بدهد، بخصوص برای کشورهای جهان سوم که در آنها فقط چند دانشکده الهیات یا مدرسه دینی ممکن است باشد یا اصلأ وجود نداشته باشد.

متن مکتوب این خطابه‌ها و ویدیوها را هر ماه حدود یک و نیم میلیون رایانه در بیش از ۲۲۱ کشور از آدرس اینترنتی www.sermonsfortheworld.com دریافت می‌کنند. صدها نفر دیگر هم ویدیوی آنها را در یوتیوپ تماشا می‌کنند ولی زود از آن دست می‌کشند و به وبسایتمان مراجعه می‌کنند. یوتیوپ افراد را به وبسایتمان هدایت می‌کند. متن دستنویس خطابه‌ها هر ماه به ۴۳ زبان و به ۱۲۰ هزار رایانه ارائه می‌شود. این خطابه‌ها از حق چاپ برخوردار نیستند، در نتیجه واعظین می‌توانند بدون گرفتن اجازه از آنها استفاده کنند. همچنین صدها ویدیو از موعظه‌های دکتر هایمرز و شاگردانش موجود است. لطفاً اینجا را کلیک کنید تا ببینید که چطور می‌توانید بصورت ماهیانه با مبالغ اهدایی خود در این امر خطیر یعنی گسترش انجیل به تمام جهان حتی ملل مسلمان و هندو به ما کمک کنید.

هر وقت برای دکتر ‌هایمرز مطلبی می‌نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را قید بفرمایید. ایمیل دکتر هایمرز rlhymersjr@sbcglobal.net می‌باشد.


گناه نابخشودنی –
درس شماره یک در الهیات روشمند

THE UNPARDONABLE SIN –
LESSON #1 IN SYSTEMATIC THEOLOGY
(Farsi)

دکتر ر. ل. هایمرز
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

درس ارائه شده در کلیسای باپتیست لس آنجلس
عصر روز شنبه، ۲۵ فوریه ۲۰۱۷
A lesson given at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Saturday Evening, February 25, 2017

"پس بدانید که هر نوع گناه یا کفری که انسان مرتکب شده باشد قابل آمرزش است به جز کفری که علیه روح القدس بگوید‌. این کفر آمرزیده نخواهد شد‌. هر کس علیه پسر انسان سخنی بگوید آمرزیده خواهد شد، اما برای کسی که علیه روح‌القدس سخن بگوید هیچ آمرزشی نیست نه در این دنیا و نه در دنیای آینده‌" (متی ۳۲-۱۲:۳۱).

I. اول، گناه نابخشودنی چیست؟

کتاب مقدس مطلعاتی اصلاحات (Ligonier Ministries, 2005) می گوید،

"گناه نابخشودنی... همان 'کفر علیه روح القدس' است. این کفرگویی عملی است که با سخن گفتن، که اظهار شده تلقی شود، بر مبنای اندیشه قلبی صورت بگیرد. در این متن خاص، دشمنان عیسی می گفتند که نیرویی که کارهای خیر در میان آنها انجام می دهد از سوی خدا نبوده بلکه از طرف شیطان است. عیسی بین این کفر و گناهان دیگر تمایز قایل می شود، هم گناهان گفتاری و هم گناهان بطور کل. همانطور که کتاب مقدس تعلیم می دهد، خدا گناهانی همچون زنای با محرم، قتل، دروغ و حتی جفایی که پولس نسبت به کلیسا انجام داد بخشید، یعنی وقتی مشغول 'تهدید و کشتن' قوم خدا بود (اعمال رسولان ۹:۱).

آنچه گناه نابخشودنی را این چنین از گناهان دیگر متمایز می کند رابطه آن با روح القدس است. این کار روح القدس است که فکر گناهکاران را منور کند (افسسیان ۱۸-۱:۱۷)، تا انجیل را آشکار و تعلیم بدهد (یوحنا ۱۴:۲۶) و جانهای زیادی را به توبه و ایمان [به مسیح] متقاعد کند. روح القدس فقط کلام خدا را توضیح نمی دهد، بلکه اذهان را طوری باز می کند که آنرا بپذیرند... وقتی که تاثیر روح عمداً و دانسته رد می شود، در مخالفت با نور، در نتیجه گناه غیرقابل برگشت می تواند اتفاق بیافتد بعنوان یک عمل بدخواهانه ای که دانسته و داوطلبانه بوده. در نتیجه قلب نسبت به خدا سخت می شود و توبه و ایمان را نفی می کند (عبرانیان ۱۳ ،۳:۱۲). خدا اجازه می دهد که اراده انسان در این مورد دائمی باشد. خدا اینکار را به صورت سطحی و یا بدون مجازات نمی گذارد، بلکه در واکنش به تخطی علیه محبتش اینکار را انجام می دهد.

آیات دیگر مربوط به گناه نابخشودنی عبارتند از عبرانیان ۲۹-۱۰:۲۶؛ ۶-۶:۴؛ و اول یوحنا ۱۷ ،۵:۱۶. این نشانگر امکان این گناه است... عیسی گفت، 'هر گناه' و 'هر کفری' باید بخشوده شود مگر تنها این گناه" – گناه نابخشودنی!

دکتر هنری س. تیسن در کتابش با عنوان سخنرانی های مقدماتی در الهیات روشمند (Eerdmans, 1949) گفته،

"گناهان آخرین حد سنگدلی [سرسختی]. درجه ای که روح شخص در آن سخت شده و قادر به دریافت هدایای بیشمار فیض خدا نیست، که درجه خطا را تعیین می کند. آخرین سنگدلی [سرسختی] گناهی است علیه روح القدس و نابخشودنی است چون روح فرد به این ترتیب از دریافت اثرات روحانی و آسمانی قاصر می شود" (ص. ۲۷۰).

II. دوم، مثالهای گناه نابخشودنی.

1. قائن، پیدایش ۱۶ ،۱۲-۱۱ ،۷-۴:۳.

2. مردم زمان نوح، پیدایش ۷:۱۶ – "خداوند در را از عقب او بست."
(رجوع به متی ۳۸-۲۴:۳۷؛ دوم پطرس ۲:۵).

3. مردم سدوم، پیدایش ۲۶ ،۲۴ ،۱۵-۱۹:۱۲.

4. فرعون، خروج ۱۱:۱۰ ؛۲۰-۱۰:۱۷ ؛۹:۳۵ ؛۸:۳۲ ؛۸:۱۹ ؛۸:۳۲ ؛۹:۳۵ ؛۲۰-۱۰:۱۷ ؛۱۱:۱۰.

5. عیسو، عبرانیان ۱۷-۱۲:۱۶.

6. اسراییل در قادش بارنی، عبرانیان ۱۲-۱۰ ،۸ ،۳:۷

7. کسانی که منور شده اند، عبرانیان ۶-۶:۴.

8. حاکم جوان ثروتمند، متی ۱۹:۲۲ ؛رومیان ۳۲-۱:۲۸.

9. یهودا، متی ۵-۲۷:۳.


هیچوقت یک پسر یا دختر ولخرج نداشته ایم که برگردد و بازگشت کند. از آن بالاتر، هیچوقت کسی را نداشتیم که کلیسا را ترک کرده باشد و بعد بازگشت کرده باشد. نمی توانیم صد درصد یقین داشته باشیم، ولی بنظر می رسد که بیشتر آنها مرتکب گناه نابخشودنی شده اند، عبرانیان ۶-۶:۴.


هر وقت برای دکتر هایمرز مطلبی می نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را برای ایشان قید بفرمایید، در غیر اینصورت نمی تواند به شما جواب بدهد. اگر این خطابه شما را برکت داد، دکتر هایمرز می خواهد اینرا از طرف شما بشنود، ولی وقتی برای دکتر هایمرز می نویسید به او بگویید که اهل چه کشوری هستید. ایمیل دکتر هایمرز این است (اینجا را کلیک کنید) rlhymersjr@sbcglobal.net می توانید به هر زبانی برای دکتر هایمرز بنویسید، اما اگر می توانید به زبان انگلیسی بنویسید. اگر می خواهید با پست برای او بنویسید، آدرس او چنین است: P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. می توانید با شماره تلفن ۰۴۵۲-۳۵۲ (۸۱۸) با او تماس بگیرید.

( پایان موعظه)
شما می توانید موعظه های دکتر هایمرز را هر هفته در اینترنت به این آدرس بخوانید
www.sermonsfortheworld.com
روی "موعظه ها بفارسی" کلیک کنید.

متن دستنویس این خطابه ها از حق چاپ برخوردار نیست. شما می توانید بدون اجازه دکتر هایمرز از آنها استفاده
کنید. اما تمام پیامهای ویدیویی دکتر هایمرز و تمام ویدیوهای دیگر کلیسای ما، از حق چاپ برخوردارند و فقط با
گرفتن اجازه قابل استفاده هستند.