Print Sermon

هدف این وبسایت این است که متن رایگان خطابه‌ها و ویدیوی آنها را در سراسر جهان در اختیار شبانان و میسیونرها قرار بدهد، بخصوص برای کشورهای جهان سوم که در آنها فقط چند دانشکده الهیات یا مدرسه دینی ممکن است باشد یا اصلأ وجود نداشته باشد.

متن مکتوب این خطابه‌ها و ویدیوها را هر ماه حدود یک و نیم میلیون رایانه در بیش از ۲۲۱ کشور از آدرس اینترنتی www.sermonsfortheworld.com دریافت می‌کنند. صدها نفر دیگر هم ویدیوی آنها را در یوتیوپ تماشا می‌کنند ولی زود از آن دست می‌کشند و به وبسایتمان مراجعه می‌کنند. یوتیوپ افراد را به وبسایتمان هدایت می‌کند. متن دستنویس خطابه‌ها هر ماه به ۴۳ زبان و به ۱۲۰ هزار رایانه ارائه می‌شود. این خطابه‌ها از حق چاپ برخوردار نیستند، در نتیجه واعظین می‌توانند بدون گرفتن اجازه از آنها استفاده کنند. همچنین صدها ویدیو از موعظه‌های دکتر هایمرز و شاگردانش موجود است. لطفاً اینجا را کلیک کنید تا ببینید که چطور می‌توانید بصورت ماهیانه با مبالغ اهدایی خود در این امر خطیر یعنی گسترش انجیل به تمام جهان حتی ملل مسلمان و هندو به ما کمک کنید.

هر وقت برای دکتر ‌هایمرز مطلبی می‌نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را قید بفرمایید. ایمیل دکتر هایمرز rlhymersjr@sbcglobal.net می‌باشد.


خواسته و دلیل آن در دعا – بخش دوم

ORDER AND ARGUMENT IN PRAYER – PART II
(Farsi)

توسط جان سموئل کیگن
by Mr. John Samuel Cagan

خطابه موعظه شده در کلیسای باپتیست لس آنجلس
عصر شنبه، ۳ سپتامبر ۲۰۱۶
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Saturday Evening, September 3, 2016

"کاش می‌دانستم که او را کجا یابم، تا آنکه نزد کرسی او بیایم. آنگاه دعوی خود را به حضور وی ترتیب می‌دادم، و دهان خود را از حجّت‌ها پر می‌ساختم" (ایوب ۴-۲۳:۳).

موضوع صحبت ما درباره این است که چطور در دعا خواسته و دلیل آنرا ذکر کنیم. برای انجام این کار، مهم است که روایت ها و آیه های کتاب مقدس را در ذهنتان داشته باشید. استدلال از طریق تشبیه و قیاس یک روش موثر برای تاکید کردن بر نکته مورد نظر است. تشبیه یا قیاس در واقع مقایسه میان دو چیز از طریق شباهت های ساختاری است. وقتی برای یک مورد بزرگ و معجزه آسا دعا می کنید، به کاری که خدا در کتاب مقدس انجام داده و بزرگ و معجزه آسا بوده اشاره کنید. اگر برای چیزی دعا می کنید که توجه زیادی را جلب نمی کند، به مواردی اشاره کنید که نشان می دهند چقدر خدا دقیق و موشکافانه عمل می کند. همه این نکات وقتی معنا پیدا می کنند که بدانیم خدا به دعاها جواب می دهد. در کتاب مقدس موارد زیادی وجود دارد که خدا به دعاهایی که ترتیب و منطق و استدلال دارد جواب داده. نمونه های زیادی در کتاب مقدس وجود دارد که افراد از روی منطق و حرف حساب با خدا صحبت کردند.

.I اول، جواب خدا به دعای با نظم و ترتیب.

موسی در بیابان برای اسراییل دعا کرد. قوم اسراییل از خدا روی گردانیده و گوساله ساخته شده از طلا را می پرستیدند. خدا آنها را تهدید کرد که نابود می کند. موسی برای قوم دعا کرد. کتاب مقدس می گوید،

"پس موسی نزد یهوه، خدای خود تضرع کرده، گفت: «ای خداوند چرا خشم تو بر قوم خود که با قوت عظیم و دست زور آور از زمین مصر بیرون آورده‌ای، مشتعل شده است؟ چرا مصریان این سخن گویند که ایشان را برای بدی بیرون آورد، تا ایشان را در کوهها بکشد، و از روی زمین تلف کند؟ پس از شدت خشم خود برگرد، و از این قصد بدی قوم خویش رجوع فرما" (خروج ۱۲-۳۲:۱۱).

موسی به خدا گفت، "خداوندا، مردم درباره تو چه خواهند گفت؟ درباره نام عظیم تو اگر این قوم را منهدم سازی چه خواهند گفت؟" بعد موسی به خدا وعده اش را یادآوری می کند:

"بندگان خود ابراهیم و اسحاق و اسرائیل را بیاد آور که برای ایشان به ذات خود قسم خورده، بدیشان گفتی که ذریت شما را مثل ستارگان آسمان کثیر گردانم، و تمامی این زمین را که دربارة آن سخن گفته‌ام به ذریت شما بخشم، تا آن را متصرف شوند تا ابدالآباد" (خروج ۳۲:۱۳).

موسی وعده های خدا را بیادش آورد که به ابراهیم، اسحق و یعقوب (اسراییل) داده بود که اولاد آنها را کثیر و سرزمین کنعان را به آنها می دهد. "اگر قوم را هم اکنون نابود سازی، وعده های تو تحقق نخواهند یافت." خدا به دعاهای موسی پاسخ داد. کتاب مقدس می گوید، "پس خداوند از آن بدی که گفته بود که به قوم خود برساند، رجوع فرمود [نظرش را عوض کرد]" (خروج ۳۲:۱۴). خدا نظرش را عوض کرد. او قوم را از بین نبرد. خدا به دعای موسی جواب داد.

استدلال می تواند اشاره به مصیبت های قوم خدا باشد. ما همه بشر هستیم. وقتی بلا و مصیبتی پیش می آید، با رنج و درد آن چیزها را تجربه می کنیم. حتی عیسی گریه کرد وقتی ایلعازر از دنیا رفت. اگر عزیزی نزد شما بیاید و دردی را که تحمل کرده برای شما بازگو کند و از آن برای گرفتن کمک استفاده کند، این یک وسیله خیلی موثر برای متقاعد کردن به حساب می آید. خدا ما را بیشتر از آنچه کسی بتواند کس دیگری را دوست داشته باشد محبت می کند. مصیبت هایی که در دل خودتان یا در دل دوستانتان یا در قوم خدا می بینید را با استدلال پیش خدا بیاورید.

بعد از آنکه اورشلیم ویران شد، ارمیا دعا کرد که، "ای یهوه آنچه بر ما واقع شد به یاد آور و ملاحظه فرموده، عار ما را ببین" (ارمیا ۵:۱). بعد از ویرانی اورشلیم، مزمور نویس گفت،

"ای خدا، امّت‌ها به میراث تو داخل شده، هیکل قدس تو را بی عصمت ساختند. اورشلیم را خرابه‌ها نمودند. لاشهای بندگانت را به مرغان هوا برای خوراک دادند و گوشت مقدّسانت را به وحوش صحرا. خون ایشان را گرداگرد اورشلیم مثل آب ریختند و کسی نبود که ایشان را دفن کند. نزد همسایگان خود عار گردیده‌ایم و نزد مجاوران خویش استهزا و سُخریه شده‌ایم" (مزامیر ۴-۷۹:۱).

او درباره مصیبت های قوم یهودش به خدا گفت. بعد از خدا خواست که از شهرت خودش و نام خودش دفاع کند. او به خدا گفت، "ای خدا، ای نجات دهندة ما، به خاطر جلال نام خود ما را یاری فرما و ما را نجات ده و بخاطر نام خود گناهان ما را بیامرز" (مزامیر ۷۹:۹). سپس دعا کرد، "چرا امّت‌ها گویند که خدای ایشان کجاست؟" (مزامیر ۷۹:۱۰). او در دعا از خدا خواست تا از آبرو و نام خودش در میان مردم گمشده دفاع کند.

من قبل از ایستادن برای دعا، درباره کاری که خدا در کتاب مقدس انجام داده و می تواند برای موقعیت حال حاضر ما بکار برود فکر می کنم. اشاره به کتاب مقدس در واقع مقدمه مدرکی است که به حضور خدا می آوریم. خواندن کتاب مقدس و توجه به چیزی که می خوانید خیلی مهم است. حتی اگر اغلب نتوانید که آیه ای را کلمه به کلمه بیاد بیاورید، ایده ای به ذهنتان خطور می کند که از کتاب مقدس گرفتید و می توانید از آن ایده در استدلالتان استفاده کنید. اینکار ممکن است که به خلاقیت و تفکر احتیاج داشته باشد، ولی این همان چیزی است که اغلب برای مشاجره با کسی لازم دارید بخصوص با خدا. او حالا هم همان خدایی است که در آن زمان بود. داود دعا کرد، " تو مددکار من بوده‌ای. ای خدای نجاتم، مرا رد مکن و ترک منما" (مزامیر ۲۷:۹).

موسی دعا کرد، "قوم خود که با قوت عظیم و دست زور آور از زمین مصر بیرون آورده‌ای" (خروج ۳۲:۱۱). او داشت می گفت، "ای خداوند، تو ما را از سرزمین مصر بیرون آوردی. تو ما را بیرون نیاوردی که بگذاری در بیابان بمیریم!" خدا برای دیگران چکار کرد؟ در زمان کتاب مقدس؟ در تاریخ؟ در کلیسای ما؟ برای شما؟ فکر کنید که چطور این استدلالات می توانند به عنوان نوعی فرجام یا استیناف به کارهایی که خدا در گذشته انجام داده مورد استفاده قرار بگیرند.

خداوندا، تو در قرن هیجدهم بر وسلی و وایت فیلد احیاء نازل فرمودی.
تو روح خودت را به جزیره لوویس فرستادی و به چین فرستادی. تو قادر هستی که روحت را اینجا هم بفرستی!
تو جان من را نجات داده ای. تو جان های دیگران را نیز در اینجا نجات داده ای. این شخص را هم نجات بده!
تو کلیسای ما را از آن تفرقه وحشتناک نجات داده ای. تو ما را از آنجا عبور ندادی که حالا بمیریم. بنابراین، خداوندا، کلیسای ما را زنده نگه دار!
تو کارهای عظیم برای کلیسای ما انجام داده ای مانند (مثال ها). تو به دعا ها و خواسته های من جواب داده ای. تو به دعاهای دیگران هم جواب داده ای (دعاهایتان یا دعاهای دیگران را که به انجام رسیده اند اشاره کنید). پس این دعا را هم جواب بده!

همیشه درباره رنج ها، مرگ، خون و دعای شفاعت کننده مسیح عیسی صحبت کنید. مسیح ما را دعوت کرد تا در نام او دعا بخوانیم. عیسی شخص نیکوکار ماست. او تنها راه رسیدن به خدای پدر است. عیسی گفت، "هیچکس جز بوسیله من نزد پدر نمی آید" (یوحنا ۱۴:۶). عیسی به شاگردان گفت، "اگر چیزی به اسم من طلب کنید من آن را بجا خواهم آورد" (یوحنا ۱۴:۱۴). شما از خودتان نیکویی ندارید. در خودتان فقط یک گناهکارید و هیچوقت چیز دیگری نخواهید بود. ولی اگر به مسیح اعتماد کرده اید، خدا با گناهان بخشیده شده که با خون عیسی شسته شده به شما نگاه می کند. و نیکوکاری مسیح را دریافت می کنید. در نتیجه می توانید در نام عیسی دعا کنید و خدا انگار که گناهکار نباشید به شما گوش خواهد داد – در واقع، درست مثل اینکه شما خود عیسی هستید. کتاب مقدس می گوید،

"پس چون رئیس کهنه عظیمی داریم... یعنی عیسی، پسر خدا، اعتراف خود را محکم بداریم... پس با دلیری نزدیک به تخت فیض بیاییم تا رحمت بیابیم و فیضی را حاصل کنیم که در وقت ضرورت (ما را) اعانت کند" (عبرانیان ۱۶ ،۴:۱۴).

کلام خدا می گوید، "پس ای برادران، چونکه به خون عیسی دلیری داریم تا به مکان اقدس داخل شویم" (عبرانیان ۱۰:۱۹). ما هیچ حقی از جانب خودمان نداریم که در مقابل خدا بایستیم، ولی در مسیح و با خون او با دلیری مستقیماً به حضور او می توانیم وارد بشویم.

خود مسیح برای ما دعا می کند. کلام خدا می گوید، "چونکه دائما زنده است تا شفاعت [دعا برای ما] را بکند" (عبرانیان ۷:۲۵).

فراموش نکنید که خدا یک شخص است، نه یک ماشین یا یک نیرو. خدا به دعا جواب می دهد، گرچه شما باید پایدار باشید و به خواستن ادامه بدهید – گاهی سالها باید اینکار را ادامه بدهید. دکتر هایمرز برای مادرش سالها دعا کرد تا او نجات پیدا کرد. ماری مونسون، میسیونری برای چین بود، بیش از بیست سال برای احیا دعا کرد تا آن اتفاق افتاد. بعضی اوقات افراد سی یا چهل سال دعا کرده اند تا احیا نازل بشود.

عیسی برای تعلیم دادن به شاگردانش که چطور دعا بخوانند، مثل دوست لجوج و سمج را بکار برد. او گفت، "بدانید که حتّی اگر از روی دوستی برنخیزد و چیزی به او ندهد، اما سرانجام سماجت او [پافشاری و تسلیم نشدن]، او را وادار خواهد کرد که برخیزد و هر چه دوستش احتیاج دارد، به او بدهد‌" (لوقا ۱۱:۸). باید به دعا ادامه بدهید تا جوابتان را بگیرید.

عیسی گفت، "بخواهید، به شما داده خواهد شد‌. بجویید، پیدا خواهید کرد‌. بکوبید، در به رویتان باز خواهد شد‌" (متی ۷:۷). در زبان یونانی چنین آمده "به خواستن ادامه بدهید،" "به جستجو ادامه بدهید،" "به کوبیدن ادامه بدهید." قبل از اینکه جوابتان را بگیرید شاید وقت لازم باشد. مسیح گفت، "آیا خدا برگزیدگان خود را که شبانه روز بدو استغاثه می‌کنند، دادرسی نخواهد کرد، اگرچه برای ایشان دیر غضب باشد؟" (لوقا ۱۸:۷). چرا گاهی جواب گرفتن خیلی وقت می برد؟ چون خدا یک شخص است، نه یک نیرو. اگر خدا ماشین یا نوعی نیرو بود، می توانستید فقط یکبار دعا کنید و جواب بگیرید. ولی خدا یک شخص است. گاهی خیلی صبر می کند تا جواب بدهد.

چون خدا یک شخص است و نیرو نیست، گاهی جواب "منفی" است. دعا یک نوع جادو نیست. نمی توانید خدا را بازیچه یا دست آویز خودتان قرار بدهید. دعا باعث نمی شود که خدا هر کاری انجام بدهد. دعا از خدا می خواهد که او کاری انجام بدهد. خدا نیرو نیست. او یک شخص است. چون او یک خدای محبت کننده و غمخوار است، به دعاها جواب می دهد؛ نه مثل یک نیرو بطور خودکار، بلکه بعنوان یک شخص به شخص دیگر پاسخ می دهد.

شما همیشه چیزی را که برای آن دعا می کنید بدست نمی آورید. خدا یک شخص است. او ممکن است جواب "نه" بدهد. امی کارمایکل بعنوان یک دختر جوان و میسیونر از خدا خواست که رنگ چشمان او را عوض کند. چنین اتفاقی نیافتاد و او به فکر فرو رفت تا اینکه خدا به او گفت که "نه" به همان اندازه "بله" یک جواب محسوب می شود.

.II دوم، دعایی که نظم و ترتیب دارد وعده های خدا را طلب می کند.

خدا حقیقت است. خدا امین است. خدا وعده هایش را به جا می آورد. کل کتاب مقدس حقیقت است. هر چیزی که خدا در کتاب مقدس می گوید می تواند در دعا بعنوان حقیقت طلبیده بشود. عیسی گفت، "کلام تو راستی است" (یوحنا ۱۷:۱۷). او گفت، "کلام خدا هرگز باطل نمی شود" (یوحنا ۱۰:۳۵).

سخنان خدا را به این ترتیب مطالبه کنید:

"تو گفتی" (پیدایش ۳۲:۱۲).
"بر حسب آنچه گفتی، عمل نما" (دوم سموئیل ۷:۲۵).

مزمور محبوب دکتر هایمرز مزمور ۲۷ است. پدرش وقتی او دو ساله بود خانه را ترک کرد. وقتی که او دوازده سال داشت نتوانست با مادرش زندگی کند و سالها مجبور بود با خویشاوندانش زندگی کند که اهمیتی به او نمی دادند. مزمور ۲۷:۱۰ به او آرامش می داد، "چون پدر و مادرم مرا ترک کنند، آنگاه خداوند مرا بر می‌دارد."

عیسی گفت، "آیا کسی در میان شما هست که وقتی پسرش از او نان بخواهد سنگی به او بدهد؟ و یا وقتی ماهی می‌خواهد ماری در دستش بگذارد؟ پس اگر شما که انسانهای گناهکاری هستید می‌دانید چگونه باید چیزهای خوب را به فرزندان خود بدهید چقدر بیشتر باید مطمئن باشید که پدر آسمانی شما چیزهای نیکو را به آنانی که از او تقاضا می‌کنند عطا خواهد فرمود‌" (متی ۱۱-۷:۹). پدر من، دکتر کیگن، بارها این آیات را در دعا درخواست کرده. او گفته، "خداوندا، اگر پسرم از من ماهی بخواهد به او مار نمی دهم. اگر از من نان بخواهد، به او سنگ نمی دهم. و خداوندا، تو نیز با من چنین نخواهی کرد. خدایا، دعا می کنم، چیزی را که لازم دارم به من بدهی." و خدا داده.

پدرم مدعی کلام خدا شد تا چیزهای نیکو را بطلبد – یعنی چیزهایی را که لازم داشت. شما می توانید کلام خدا را برای آنچه نیاز دارید ادعا کنید. و می توانید کلام خدا را برای کمک و حضورش بطلبید – تا خدا روح القدس را بفرستد. مسیح گفت، "پس اگر شما با اینکه گناهکار هستید، می‌دانید چگونه چیزهای خوب را به فرزندانتان بدهید، چقدر بیشتر پدر آسمانی، روح‌القدس را به آنانی که از او تقاضا می‌کنند، عطا خواهد فرمود‌؟" (لوقا ۱۱:۱۳).

مسیح قول داد که دعایی که از طریق او و در نام او انجام بگیرد جواب خواهد داد. عیسی گفت، "اگر چیزی به نام من بخواهید آن را انجام خواهم داد‌‌" (یوحنا ۱۴:۱۴). وقتی دعا می کنید این وعده را درخواست کنید.

عیسی بخصوص وعده داد که دعاهای گروهی افراد، در جلسات کلیسایی یا در گروههای کوچکی که برای دعا جمع می شوند را بشنود. مسیح گفت، "هر گاه دو نفر از شما در روی زمین درباره آنچه که از خدا می‌خواهند یکدل باشند پدر آسمانی من آن را به ایشان خواهد بخشید" (متی ۱۸:۱۹). عیسی بار دیگر گفت، "زیرا هر جا که دو یا سه نفر به نام من جمع شوند من آنجا در میان آنان هستم‌‌" (متی ۱۸:۲۰). وقتی دعا می کنید این وعده ها را بطلبید.

خدا وعده داد که نیازهای ما را تامین کند. کتاب مقدس می گوید، "و خدای من همۀ احتیاجات شما را با ثروت عظیم خود در مسیح عیسی رفع خواهد کرد‌" (فیلیپیان ۴:۱۹). این بدان معنی نیست که اگر شما از خدا پول بخواهید او شما را ثروتمند می کند. بلکه به این معنی است که خدا تمام نیازهای شما را برطرف می کند. و او اینکار را خواهد کرد! وقتی دعا می کنید این وعده در کلام خدا را بطلبید!

خدا وعده داد که به شما قوت انجام کارهای لازم را بدهد. کلام خدا می گوید، "امّا آنانی که منتظر خداوند می‌باشند ['منتظر خداوند' به معنای دعا کردن است!] قوّت تازه خواهند یافت و مثل عقاب پرواز خواهند کرد. خواهند دوید و خسته نخواهند شد. خواهند خرامید و درمانده نخواهند گردید" (اشعیا ۴۰:۳۱). این وعده را وقتی دعا می کنید بطلبید!

خدا وعده داد که وقتی در مشکلی افتادید و اگر او را بخوانید شما را اجابت می کند. خدا گفت، "پس در روز تنگی مرا بخوان تا تو را خلاصی دهم و مرا تمجید بنمایی" (مزامیر ۵۰:۱۵). این وعده را بطلبید. به خدا بگویید که درکلامش چه گفته است. بعد او را بخوانید. "خدایا، در مشکلی افتاده ام. لطفاً کمکم کن."

خدا وعده داد که حتی وقتی برای چیزهای دیگر هم دعا می کنید، شما را اجابت کند – چیزهایی مثل احیا – که هیچگاه ندیده اید. خدا گفت، "مرا بخوان و تو را اجابت خواهم نمود و تو را از چیزهای عظیم و مخفی که آنها را ندانسته‌ای مخبر خواهم ساخت" (ارمیا ۳۳:۳). وقتی برای احیا دعا می کنید این را بطلبید.

نترسید که برای چیزهایی که غیر ممکن بنظر می آیند دعا کنید. مسیح گفت، "برای خدا همه چیز امکان دارد" (مرقس ۱۰:۲۷). ارمیا به خدا گفت، "چیزی برای تو مشکل نیست" (ارمیا ۳۲:۱۷).

برای چیزهایی که باور نمی کنید که اتفاق بیافتند یا ممکن است اتفاق بیافتند، می توانید دعا کنید. شخصی به مسیح گفت که چطور پسرش دیو زده شده است. مسیح به او گفت، "اگر بتوانی ایمان بیاوری، برای کسی که ایمان دارد همه چیز ممکن است‌‌" (مرقس ۹:۲۳). آن مرد گفت، "من ایمان دارم ولی ایمانم کم است‌. آن را زیاد گردان‌‌" (مرقس ۹:۲۴). مسیح آن پسر را از روح ناپاک آزاد کرد با اینکه پدرش باور نداشت که آن اتفاق می توانست بیافتد. خدا شما را تشویق می کند تا دعا کنید حتی با وجودیکه ایمان شما ضعیف است، حتی اگر باور ندارید که جواب خواهید گرفت.

دکتر هایمرز یکبار خطابه ای با عنوان "بی ایمانی و احیا – بینشی جدید" را موعظه کرد. او نشان داد که چطور می توانید برای چیزهایی مثل معجزه احیا، دعا کنید حتی اگر آنرا تا حالا ندیده اید. خدا در کتاب مقدس گفت، "اینک بر (زمین) تشنه آب خواهم ریخت و نهرها بر خشک. روح خود را بر ذریت تو خواهم ریخت و برکت خویش را بر اولاد تو" (اشعیا ۴۴:۳). شخصی در جزیره لوویس این وعده را در دعا طلبید. و خدا احیایی بزرگ در آنجا فرستاد.

وعده های بیشماری در کتاب مقدس وجود دارند. خدا به وعده خود وفا خواهد کرد. کلام او را در دعا بطلبید. وعده های او را بطلبید! خدا خواسته های ترتیب و نظم داده شده در دعا را خواهد شنید. آمین.


هر وقت برای دکتر هایمرز مطلبی می نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را برای ایشان قید بفرمایید، در غیر اینصورت نمی تواند به شما جواب بدهد. اگر این خطابه شما را برکت داد، دکتر هایمرز می خواهد اینرا از طرف شما بشنود، ولی وقتی برای دکتر هایمرز می نویسید به او بگویید که اهل چه کشوری هستید. ایمیل دکتر هایمرز این است (اینجا را کلیک کنید) rlhymersjr@sbcglobal.net می توانید به هر زبانی برای دکتر هایمرز بنویسید، اما اگر می توانید به زبان انگلیسی بنویسید. اگر می خواهید با پست برای او بنویسید، آدرس او چنین است: P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. می توانید با شماره تلفن ۰۴۵۲-۳۵۲ (۸۱۸) با او تماس بگیرید.

( پایان موعظه)
شما می توانید موعظه های دکتر هایمرز را هر هفته در اینترنت به این آدرس بخوانید
www.sermonsfortheworld.com
روی "موعظه ها بفارسی" کلیک کنید.

متن دستنویس این خطابه ها از حق چاپ برخوردار نیست. شما می توانید بدون اجازه دکتر هایمرز از آنها استفاده
کنید. اما تمام پیامهای ویدیویی دکتر هایمرز و تمام ویدیوهای دیگر کلیسای ما، از حق چاپ برخوردارند و فقط با
گرفتن اجازه قابل استفاده هستند.

طرح کلی

خواسته و دلیل آن در دعا – بخش دوم

ORDER AND ARGUMENT IN PRAYER – PART II

جناب جان سموئل کیگن

"کاش می‌دانستم که او را کجا یابم، تا آنکه نزد کرسی او بیایم. آنگاه دعوی خود را به حضور وی ترتیب می‌دادم، و دهان خود را از حجّت‌ها پر می‌ساختم" (ایوب ۴-۲۳:۳).

I. اول، جواب خدا به دعای با نظم و ترتیب، خروج ۱۴ ،۱۳ ،۱۲-۳۲:۱۱؛
مراثی ۵:۱؛ مزامیر ۱۰ ،۹ ،۴-۷۹:۱؛ مزامیر ۲۷:۹؛ یوحنا ۱۴ ،۱۴:۶؛
عبرانیان ۱۶ ،۴:۱۴؛ ۱۰:۱۹؛ ۷:۲۵؛ لوقا ۱۱:۸؛ متی ۷:۷؛ لوقا ۱۸:۷.

II. دوم، دعایی که نظم و ترتیب دارد وعده های خدا را طلب می کند، یوحنا ۱۷:۱۷؛
یوحنا ۱۰:۳۵؛ پیدایش ۳۲:۱۲؛ دوم سموییل ۷:۲۵؛ مزامیر ۲۷:۱۰؛
متی ۱۱-۷:۹؛ لوقا ۱۱:۱۳؛ یوحنا ۱۴:۱۴؛ متی ۲۰ ،۱۸:۱۹؛
فیلیپیان ۴:۱۹؛ اشعیا ۴۰:۳۱؛ مزامیر ۵۰:۱۵؛ ارمیا ۳۳:۳؛
مرقس ۱۰:۲۷؛ ارمیا ۳۲:۱۷؛ مرقس ۲۴ ،۹:۲۳؛ اشعیا ۴۴:۳.