Print Sermon

هدف این وبسایت این است که متن رایگان خطابه‌ها و ویدیوی آنها را در سراسر جهان در اختیار شبانان و میسیونرها قرار بدهد، بخصوص برای کشورهای جهان سوم که در آنها فقط چند دانشکده الهیات یا مدرسه دینی ممکن است باشد یا اصلأ وجود نداشته باشد.

متن مکتوب این خطابه‌ها و ویدیوها را هر ماه حدود یک و نیم میلیون رایانه در بیش از ۲۲۱ کشور از آدرس اینترنتی www.sermonsfortheworld.com دریافت می‌کنند. صدها نفر دیگر هم ویدیوی آنها را در یوتیوپ تماشا می‌کنند ولی زود از آن دست می‌کشند و به وبسایتمان مراجعه می‌کنند. یوتیوپ افراد را به وبسایتمان هدایت می‌کند. متن دستنویس خطابه‌ها هر ماه به ۴۳ زبان و به ۱۲۰ هزار رایانه ارائه می‌شود. این خطابه‌ها از حق چاپ برخوردار نیستند، در نتیجه واعظین می‌توانند بدون گرفتن اجازه از آنها استفاده کنند. همچنین صدها ویدیو از موعظه‌های دکتر هایمرز و شاگردانش موجود است. لطفاً اینجا را کلیک کنید تا ببینید که چطور می‌توانید بصورت ماهیانه با مبالغ اهدایی خود در این امر خطیر یعنی گسترش انجیل به تمام جهان حتی ملل مسلمان و هندو به ما کمک کنید.

هر وقت برای دکتر ‌هایمرز مطلبی می‌نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را قید بفرمایید. ایمیل دکتر هایمرز rlhymersjr@sbcglobal.net می‌باشد.


چطور اراده خدا را بشناسیم

HOW TO KNOW THE WILL OF GOD
(Farsi)

دکتر ر. ل. هایمرز
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

خطابه کلیسای باپتیست لس آنجلس
صبح روز یکشنبه، ۱۵ مه ۲۰۱۶
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Morning, May 15, 2016

"شما باید بر طبق کلام او عمل کنید و فقط با شنیدن خود را فریب ندهید"
(یعقوب ۱:۲۲).

آ. و. پینک (۱۹۵۲-۱۸۸۶) گفته، "بسیاری 'شنوندگان' کلام هستند، شنوندگان عادی، شنوندگان فروتن، شنوندگان علاقمند؛ ولی افسوس، آنچه می شنوند بر زندگی شان [تاثیری ندارد]: روش [زندگی] آنها را تنظیم و مرتب نمی کند. و خدا می گوید آنها که عمل کنندگان کلام نیستند، خودشان را فریب می دهند!... جایی که بطور فزاینده [تسلیم کردن] قلب و زندگی به کلام خدا وجود ندارد، دانش اندوخته شده فقط محکومیت بیشتر به همراه می آورد... خدا کلام خودش را به ما داده... تا ما را هدایت کند: تا نشان بدهد که چه کاری می خواهد ما انجام بدهیم" (Arthur W. Pink, “The Scripture and Obedience,” in Profiting From the Word, Free Grace Broadcaster, Summer 2015, pages 1, 2).

"خدا کلامش را به ما داده... تا ما را هدایت کند." من کاملاً با جنات پینک موافقم. این همان چیزی است که حتی قبل از بازگشت کردنم به من یاد دادند. کلیسای باپتیستی که در هانتینگتون پارک وقتی نوجوان بودم شرکت می کردم در بعضی موارد اشتباه می کرد، ولی نه در این مورد. به من یاد دادند که خدا فقط از طریق کتب مقدسه با ما صحبت می کند و اراده اش را نشان می دهد. و یاد گرفتم که اراده خدا را از طریق احساسات یا تصورات جستجو نکنم. این را بعدها مخصوصاً از شبان خودم دکتر تیموتی لین و همچنین از دکتر ج. ورنان مک گی یاد گرفتم. به فیض خدا می توانستم این حقیقت را همراه با مزامیر اعلام کنم که، "کلام تو برای پاهای من چراغ، و برای راه‌های من نور است" (مزامیر ۱۱۹:۱۰۵). امثال ۶:۲۲ درباره کلام خدا می گوید، "تعالیم آنها هنگام سفر راهنما، شبها محافظ و روزها مشاور تو خواهند بود." به این دلیل است که متن مورد نظر ما می گوید، "شما باید بر طبق کلام او عمل کنید و فقط با شنیدن خود را فریب ندهید" (یعقوب ۱:۲۲). این آیه به ما می گوید چطور اراده خدا را بشناسیم.

I. اول، این آیه درباره کسانی صحبت می کند که خودشان را در خصوص اراده خدا فریب می دهند.

اول درباره قسمت دوم این متن توضیح می دهم، "خود را فریب ندهید." آنها که از "بر طبق کلام او عمل" کردن خودداری می کنند فریب خواهند خورد. آنها نمی توانند اراده خدا در زندگی شان را بشناسند. این مسئله برای افرادی که امروزه در کلیساها مختلف هستند خیلی شایع است. آنها معمولاً فریب می خورند و نمی توانند بفهمند که اراده خدا برای زندگی شان چیست.

آنها فراموش می کنند که شیطان یک فریبکار بزرگ است. کتاب مقدس به ما می گوید که شیطان ملل جهان را فریب می دهد (مکاشفه ۲۰:۳). او را اینطور می خوانند، کسی "که کلیهً جهان را گمراه می‌کند و نامش ابلیس و شیطان است" (مکاشفه ۱۲:۹). "شیطان" به معنای "خصم" یا "دشمن" است. او مخالف خداست. قدیمی ترین حقه اش فریب دادن مردم است. او "کلیه جهان را گمراه می کند." واژه یونانی برای فریب یا "گمراه" واژه "planaō" است. معنی آن، "گمراه کردن،" "اغوا کردن،" "به راه کج بردن،" "منحرف و از راه بدر کردن" است. این کاری است که شیطان در همان ابتدا انجام داد. او والدین اول ما را گول زد، آنها را گمراه کرد و فریب داد تا میوه ممنوعه آن باغ را بخورند. بسیاری از کسانی که امروزه ادعای مسیحیت می کنند فکر می کنند که اراده خدا در زندگی شان را می شناسند. ولی حقیقتاً شیطان آنها را گمراه کرده است. خیلی ها فکر می کنند روح القدس آنها را هدایت می کند، ولی در واقع آن شیطان است. نباید اینرا هرگز فراموش کنید. پطرس رسول خطاب به مسیحیان هشدار داد، "هوشیار [مراقب] و مواظب [گوش بزنگ] باشید، زیرا دشمن شما [متخاصم]، ابلیس... به هر سو می‌گردد و در جستجوی کسی است که او را ببلعد‌" (اول پطرس ۵:۸). دکتر مک گی گفته، "فکر نمی کنم خودتان بتوانید در برابر ابلیس مقاومت کنید... به ایمانداران دیگر هم احتیاج دارید که با شما بایستند و مقاومت بکنند" (Thru the Bible; note on I Peter 5:9). فکر می کنم که کاملاً حق دارد. اگر تنها باشید، ابلیس شما را فریب می دهد و گمراه می کند یا اگر با فرد نجات پیدا نکرده ای معاشرت داشته باشید و دوست نزدیکتان باشد، حتی اگر برادر یا خواهر تنی تان باشد. کتاب مقدس می گوید،

"با اشخاص دانا معاشرت کن و دانا خواهی شد، با مردم نادان همنشین شو و زیان خواهی دید" (امثال ۱۳:۲۰).

یادداشت انجیل اسکافیلد تعریف خوبی از "نادان" ارایه می دهد. این پاورقی می گوید (ص. ۶۷۸) "یک 'نادان' در کتاب مقدس هرگز یک فرد با اختلال حواس نیست، بلکه یک فرد خودبزرگ بین و خودپسند است؛ کسی که زندگی اش را جوری ترتیب می دهد که انگار خدایی وجود ندارد." شخص خودبزرگ بین یک نادان است، حتی در کلیسا. مراقب باشید که با اشخاص خردمند همنشینی و مشارکت داشته باشید نه با افراد نادان! ابلیس از افراد نادان استفاده می کند تا شما را از اراده خدا منحرف کند.

همچنین ممکن است که گول و فریب مسیحیان قلابی را بخورید. این مورد بخصوص در این ایام آخر صدق می کند. کتاب مقدس می گوید،

"اما مردمان شریر و شیاد از بد بدتر خواهند شد، آنها دیگران را فریب می‌دهند و خود نیز فریب می‌خورند‌" (دوم تیموتیوس ۳:۱۳).

مسیحیان دروغین قطعاً شما را گول خواهند زد و گمراه خواهند کرد. ولی جواب دوم تیموتیوس ۳:۱۳ در آیات ۱۴ و ۱۵ است. کلام خدا راهنمای مطمئن در این روزهای شیطانی است. نزدیک کسانی بمانید که از کتاب مقدس تبعیت می کنند. به کسانی که "فریب می دهند و خود نیز فریب می خورند" گوش ندهید.

همینطور شما ممکن است فریب به اصطلاح "راهنمایی های" روح القدس را بخورید. امروزه این یک دام بزرگ برای تازه مبلغین انجیلی است. آنها یاد گرفتند که هر فکری که به ذهنشان خطور می کند یک "راهنمایی" از طرف روح خدا قلمداد کنند. بعضی از آنها خیلی درباره آن حرف می زنند. آنها می گویند، "خدا من را به این سو هدایت کرد،" یا "خدا من را به آن طرف برد." همیشه این را می شنوید. چنین فردی خیلی روحانی بنظر می رسد. شاید فکر کنید که او یک مسیحی خیلی قدرتمندی است. ولی کتاب مقدس آنها را "نادان" می خواند. کتاب مقدس می گوید،

"کسی که از عقاید خود پیروی می‌کند، احمق است" (امثال ۲۸:۲۶).

خواهید شنید که حتی در خیابان می گویند، "خداوند من را به اینجا هدایت کرد." "خداوند من را به این کار هدایت کرد." "خداوند من را هدایت کرد که بروم." تقریباً هر وقت این حرفها را می شنوید، بدانید که دارید این حرفها را از یک "نادان" می شنوید.

"کسی که از عقاید خود پیروی می‌کند، احمق است" (امثال ۲۸:۲۶).

کتاب مقدس به صراحت می گوید، "بر عقل خود تکیه مکن" (امثال ۳:۵). وقتی مردم اینکار را نمی کنند، خودشان را فریب می دهند که ما را به متن مورد نظرمان برمی گرداند،

"شما باید بر طبق کلام او عمل کنید و فقط با شنیدن خود را فریب ندهید" (یعقوب ۱:۲۲).

II. دوم، این آیه درباره کسانی صحبت می کند که واقعاً اراده خدا را پیدا می کنند.

"شما باید بر طبق کلام او عمل کنید و [نه] فقط با شنیدن..." (یعقوب ۱:۲۲).

برای شنیدن کلام خدا و راهنمایی جستن از آن باید آماده اطاعت از آنچه می شنوید باشید. شرط شنیدن در آیه ماقبل این یعنی در یعقوب ۱:۲۱ داده شده.

"پس هر نجاست و افزونیِ شرّ را دور کنید و با فروتنی، کلامِ کاشته شده را بپذیرید، که قادر است که جانهای شما را نجات بخشد" (یعقوب ۱:۲۱).

برای روشن شدن بهتر حالا از ترجمه جدید آن می خوانم.

"پس هرگونه پلیدی و هر فزونی بدخواهی را از خود دور کنید و با حلم، کلامی را که در شما نشانده شده و می‌تواند جانهای شما را نجات بخشد، بپذیرید" (ترجمه جدید).

هر فردی باید از هرزگی های اخلاقی و شرارتی که اینقدر مشهود است دست بردارد. این مورد شامل تماشای تصاویر مستهجن و خصومت و گوشت تلخی هم می شود. بعضی ها انتظار دارند که اراده خدا را تشخیص بدهند ولی از طرفی برده افکار ناپاکشان هم هستند. بعضی ها فکر می کنند اراده خدا را می دانند ولی با والدینشان، با شبانشان یا با رهبران دیگر کلیسا بداخلاقی می کنند. آنها قلب هایی تلخ و ناگوار دارند. دیگران با افرادی رفاقت دارند که مخالف خدا هستند و کاملاً دنیوی اند. آنقدر آن شخص را دوست دارند که فراموش می کنند "دوستی با دنیا، دشمنی با خداست" (یعقوب ۴:۴). بعضی دیگر هم پر از حسادت و غرور هستند. باید این چیزها را به خدا اعتراف کنید و از او بخواهید که آنها را از قلبتان پاک بکند. فقط آنوقت به اندازه ای فروتن خواهید شد که کلام خدا را بعنوان یک راهنما در زندگی تان می پذیرید. فقط آن موقع است که "بر طبق کلام او عمل کنید و فقط با شنیدن خود را فریب ندهید." اسپارژن بزرگ بر این آیه تفسیری دارد به این شرح، "معمولاً موضوع همیشه به این شکل است [که افرادی که زمانی اقرار می کردند مسیحی اند و حالا دچار شک و تردید شده اند] و برای هر چیزی بهانه می آورند و به هر چیزی گیر می دهند، شرارتی پنهان در زندگی شان وجود دارد که سعی می کنند از وجدانشان مخفی نگه دارند. ابلیس آنها را وسوسه می کند تا از رسالت کلیسایی عیبجویی کنند چون انجیل سخت بر وجدان گناهکارشان فشار می آورد و باعث می شود در گناهشان احساس ناخوشایندی داشته باشند. اگر قرار است که کلام خدا را با لذت و منفعت برای خودتان بشنوید، باید 'هر نجاست و افزونی شر را دور کنید؛' چرا که این چیزها شما را از کلام خدا منحرف می کند" (C. H. Spurgeon, “Before Sermon, At Sermon, and After Sermon,” MTP, No. 1,847). اگر می خواهید از کلام خدا سودی ببرید، تمام نجاست را باید کنار بگذارید. فقط آن موقع است که می توانید "عمل کننده به کلام" باشید. فقط زمانی که از کلام خدا اطاعت کنید می توانید اراده او را در زندگی تان تشخیص بدهید. در اینجا شش روش از کتاب مقدس را به شما ارایه می دهم که اراده خدا را بشناسید و تشخیص بدهید.

1. از مهمترین نکات این است که برای دانستن اراده خدا نباید به قلب خودتان اعتماد بکنید. همانطور که قبلاً گفتم، کتاب مقدس خیلی صریح می گوید،

"کسی که از عقاید خود پیروی می‌کند، احمق است" (امثال ۲۸:۲۶).

چرا این مسئله اینقدر مهم است؟ چون،

"دل‌ از همه‌ چیز فریبنده‌تر است‌ و بسیار مریض‌ است‌ كیست‌ كه‌ آن‌ را بداند؟" (ارمیا ۱۷:۹).

تعجبی ندارد کسی که به عقاید دل خود اعتماد می کند "نادان" خوانده می شود.

2. برای دانستن اراده خدا باید آماده باشید تا اراده خدا را بجا آورید نه خواسته خودتان را.

"اگر کسی بخواهد ارادهٔ او را به عمل آرد، دربارهٔ تعلیم خواهد دانست که از خدا است یا آنکه من از خود سخن می‌رانم" (یوحنا ۷:۱۷).

دکتر جان ر. رایس گفته، "این آیه به این معنی است که اگر شخصی تصمیم بگیرد اراده خدا را انجام بدهد، خدا اراده اش را به او آشکار خواهد کرد" (The Son of God, commentary on the Gospel of John, Sword of the Lord Publishers, 1976, p. 162). دکتر هنری م. موریس گفته، "این را می توان اینطور خواند: 'اگر کسی صادقانه بخواهد اراده اش را به انجام برساند، آنرا تشخیص خواهد داد... بنابراین، پیش شرط لازم برای محقق کردن الویت خدا در بعضی مسایل... تمایل صادقانه به پیروی از اراده خداست، حتی اگر پاسخ مخالف خواست آن شخص باشد" (The Defender’s Study Bible; note on John 7:17).

3. برای دانستن اراده خدا باید به گناهانتان اعتراف کنید و از آنها دست بکشید.

"هر كه‌ گناه‌ خود را بپوشاند، برخوردار نخواهد شد؛ اما هر كه‌ آن‌ را اعتراف‌ كند و ترك‌ نماید رحمت‌ خواهد یافت‌. خوشابحال‌ كسی‌ كه‌ دائماً می‌ترسد، اما هر كه‌ دل‌ خود را سخت‌ سازد به‌ بلا گرفتار خواهد شد" (امثال ۱۴ ،۲۸:۱۳).

4. برای شناختن اراده خدا نباید از تعلیم پدر مسیحی خودتان متنفر و بیزار باشید.

"شخص نادان نصیحت والدین خود را بی اهمیّت می‌شمارد، ولی فرزند عاقل تأدیب آنها را می‌پذیرد" (امثال ۱۵:۵).

"فرزند عاقل تأدیب والدین خود را می‌پذیرد، امّا شخص خودخواه از پذیرفتن آن خودداری می‌کند" (امثال ۱۳:۱).

5. برای شناخت اراده خدا باید تابع مشورت رهبران روحانی خودتان در کلیسا باشید.

"از رهبران خود اطاعت و پیروی کنید [که شما را هدایت می کنند، اسکافیلد]، زیرا آنان پاسداران جانهای شما هستند و در برابر خدا مسئولند‌. طوری رفتار کنید که آنها از خدمات خود راضی و خوشنود باشند و نه ناراحت..." (عبرانیان ۱۳:۱۷).

در رابطه با عبرانیان ۱۳:۱۷، کتاب مقدس اصلاحات می گوید، "رهبران امین کلیسا همچون شبانان یا نگهبانان امینی هستند که آژیر خطر شهر را به صدا درمی آورند. توجه رهبران عمیق و واقعی است چون خدا آنها را مقرر کرده و آنها حسابشان را به او پس خواهند داد. اگر از خدمتشان کوتاهی نشان بدهند، همه ضرر خواهند دید."

6. برای شناخت اراده خدا باید زندگی تان را برای خدا تقدیس کنید و همشکل دنیا نشوید.

"بنابراین ای دوستان من، با توجّه به این رحمت‌های الهی از شما درخواست می‌کنم بدنهای خود را به عنوان قربانی زنده و مقدّس که پسندیدۀ خداست به او تقدیم کنید‌. عبادت روحانی و معقول شما همین است‌. هم شکل این جهان نشوید بلکه به وسیلۀ تجدید افکار، وجود شما تغییر شکل یابد تا بتوانید ارادۀ خدا را تشخیص بدهید و آنچه را که مفید و پسندیده و کامل است بشناسید‌" (رومیان ۲-۱۲:۱).

"تجدید افکار به معنی فکری است که با کلام خدا اشباع و اداره می شود" (MacArthur Study Bible; note on Romans 12:2).

لطفاً بایستید و سرود شماره ۴ از سرودنامه تان را بخوانید.

وقتی با خدا در نور کلامش راه می رویم،
   چه جلالی بر مسیر ما می افشاند!
وقتی اراده او را بجا آوریم، او با ما پابرجا می ماند،
   و با تمام کسانی که اعتماد و اطاعت کنند.
اعتماد و اطاعت کنید، چون راه دیگری نیست
   برای شادی در عیسی، راهی جز اعتماد و اطاعت نیست.

ولی ما نمی توانیم شادی محبت او را ثابت کنیم
   تا همه چیز را بر مذبح نگذاریم؛
چون لطفی که نشان می دهد و شادی که عطا می کند،
   برای کسانی است که اعتماد و اطاعت کنند.
اعتماد و اطاعت کنید، چون راه دیگری نیست
   برای شادی در عیسی، راهی جز اعتماد و اطاعت نیست.

پس در مشارکت خوش بر پای او نشینیم،
   یا در کنارش در راه قدم زنیم؛
آنچه گوید انجام می دهیم، جایی که فرستد می رویم؛
   هیچ نترسیم، فقط اعتماد و اطاعت کنیم.
اعتماد و اطاعت کنید، چون راه دیگری نیست
   برای شادی در عیسی، راهی جز اعتماد و اطاعت نیست.
(“Trust and Obey” by John H. Sammis, 1846-1919).

لطفاً سرپا بایستید.

در رومیان ۱۰:۱۶، پولس رسول می گوید، "اما همه، آن بشارت را نپذیرفتند." دکتر مارتین لوید- جونز گفته، "توجه کنید چطور پولس این مطلب را عنوان می کند. او نمی گوید آنها همه انجیل را باور نکردند، بلکه همه آن بشارت را نپذیرفتند... انجیل می خواهد که جواب بگیرد. انجیل خواستار عمل است... خواستار اطاعت است. انجیل می خواهد که تمام زوایای زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار بدهد. منظور تحت کنترل بودن است، هر چیزی که در زندگی محور اصلی را تشکیل می دهد و کل آینده یک فرد را اداره می کند. این است معنی واژه اطاعت کردن... اطاعت کردن امری اساسی است چون طبیعت خود گناه نافرمانی و نااطاعتی از دستور خداست" (“God’s Gospel and Obedience”).

مسیح شما را می خواند تا از گناهانتان توبه کنید و نزد او بیایید. او بر روی صلیب مرد تا جزای گناهان شما را بپردازد. او شما را می خواند تا از انجیل اطاعت کنید – شما را می خواند تا در اطاعت از فرمانش نزد او بیایید. اگر از آمدن نزد او خودداری کنید، از دستور او سرپیچی می کنید. باید تمام و کمال خودتان را در اختیار عیسی مسیح بگذارید. "این است اطاعت از انجیل. این است آنچه شما را مسیحی می سازد" (Lloyd-Jones, ibid.). اگر می خواهید درباره اطاعت از انجیل در نجات واقعی با ما صحبت کنید، لطفاً دکتر کیگن و نواح سانگ و جان کیگن را تا پشت سال دنبال کنید. با چشمان بسته لطفا دنبال آنها بروید. آنها شما را به اتاق استعلام می برند تا بتوانیم دعا و صحبت کنیم. آمین.


اگر این خطابه شما را برکت داد، دکتر هایمرز می خواهد اینرا از طرف شما بشنود. وقتی برای دکتر هایمرز می نویسید باید به او بگویید که اهل چه کشوری هستید وگرنه او نمی تواند جواب ایمیلتان را بدهد. اگر این خطابه شما را برکت داد، لطفا به دکتر هایمرز ایمیل بفرستید و اینرا به او بگویید. لطفا اینرا هم بگویید که از چه کشوری برای او می نویسید – ایمیل دکتر هایمرز این است (اینجا را کلیک کنید) rlhymersjr@sbcglobal.net. می توانید به هر زبانی برای دکتر هایمرز بنویسید، اما اگر می توانید به زبان انگلیسی بنویسید. اگر می خواهید با پست برای او بنویسید، آدرس او چنین است: P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. می توانید به او به شماره ۰۴۵۲-۳۵۲ (۸۱۸) تلفن کنید.

( پایان موعظه)
شما می توانید موعظه های دکتر هایمرز را هر هفته در اینترنت به این آدرس بخوانید
www.sermonsfortheworld.com
روی "موعظه ها بفارسی" کلیک کنید.

You may email Dr. Hymers in English at rlhymersjr@sbcglobal.net – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Phone him at (818)352-0452.

آیات خوانده شده پیش از موعظه توسط آقای آبل پرودام: یعقوب ۲۵-۱:۲۱.
سرود تک نفره پیش از موعظه توسط آقای بنجامین کین کید گریفیت:
“Trust and Obey” (by John H. Sammis, 1846-1919)         

طرح کلی

چطور اراده خدا را بشناسیم

HOW TO KNOW THE WILL OF GOD

دکتر ر. ل. هایمرز

"شما باید بر طبق کلام او عمل کنید و فقط با شنیدن خود را فریب ندهید"
(یعقوب ۱:۲۲).

(مزامیر ۱۱۹:۱۰۵؛ امثال ۶:۲۲)

I.    اول، این آیه درباره کسانی صحبت می کند که خودشان را در خصوص اراده خدا فریب می دهند، مکاشفه ۲۰:۳؛ ۱۲:۹؛ اول پطرس ۵:۸؛ امثال ۱۳:۲۰؛
 دوم تیموتیوس ۳:۱۳؛ امثال ۲۸:۲۶؛ ۳:۵.

II.   دوم، این آیه درباره کسانی صحبت می کند که واقعاً اراده خدا را پیدا می کنند،
 یعقوب ۱:۲۱؛ ۴:۴؛ امثال ۲۸:۲۶؛ ارمیا ۱۷:۹؛ یوحنا ۷:۱۷؛
امثال ۱۴ ،۲۸:۱۳؛ ۱۵:۵؛ ۱۳:۱؛ عبرانیان ۱۳:۱۷؛ رومیان ۲ ،۱۲:۱؛
رومیان ۱۰:۱۶.