Print Sermon

هدف این وبسایت این است که متن رایگان خطابه‌ها و ویدیوی آنها را در سراسر جهان در اختیار شبانان و میسیونرها قرار بدهد، بخصوص برای کشورهای جهان سوم که در آنها فقط چند دانشکده الهیات یا مدرسه دینی ممکن است باشد یا اصلأ وجود نداشته باشد.

متن مکتوب این خطابه‌ها و ویدیوها را هر ماه حدود یک و نیم میلیون رایانه در بیش از ۲۲۱ کشور از آدرس اینترنتی www.sermonsfortheworld.com دریافت می‌کنند. صدها نفر دیگر هم ویدیوی آنها را در یوتیوپ تماشا می‌کنند ولی زود از آن دست می‌کشند و به وبسایتمان مراجعه می‌کنند. یوتیوپ افراد را به وبسایتمان هدایت می‌کند. متن دستنویس خطابه‌ها هر ماه به ۴۳ زبان و به ۱۲۰ هزار رایانه ارائه می‌شود. این خطابه‌ها از حق چاپ برخوردار نیستند، در نتیجه واعظین می‌توانند بدون گرفتن اجازه از آنها استفاده کنند. همچنین صدها ویدیو از موعظه‌های دکتر هایمرز و شاگردانش موجود است. لطفاً اینجا را کلیک کنید تا ببینید که چطور می‌توانید بصورت ماهیانه با مبالغ اهدایی خود در این امر خطیر یعنی گسترش انجیل به تمام جهان حتی ملل مسلمان و هندو به ما کمک کنید.

هر وقت برای دکتر ‌هایمرز مطلبی می‌نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را قید بفرمایید. ایمیل دکتر هایمرز rlhymersjr@sbcglobal.net می‌باشد.

نشانه های زمانها

SIGNS OF THE TIMES
(Farsi)

دکتر ر. ل. هایمرز
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

خطابه کلیسای باپتیست لس آنجلس
صبح روز یکشنبه ۲۷ دسامبر ۲۰۱۵
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Morning, December 27, 2015

"ای ریاکاران می‌دانید صورت آسمان را تمییز دهید، اما علاماتِ زمانها را نمی‌توانید؟" (متی ۱۶:۳).

فریسیان و صدوقیان دو گروه عمده مذهبی در زمان مسیح بودند. آنها تقاضا می کردند که نشانه مخصوصی از آسمان به آنها نشان داده بشود. ولی به آنها قبلا نشانه پشت نشانه داده شده بود – که ثابت می کرد مسیح همان ماشیاح بود. او پنج هزار نفر را غذا داده بود – یعنی با یک معجزه پنج نان و دو ماهی را تکثیر کرده بود (متی ۲۱-۱۴:۱۵). او بر روی آب دریای جلیل راه رفته بود (متی ۳۳-۱۴:۲۲). تعداد بیشماری از مردم که او را لمس کردند شفا داده بود (متی ۱۴:۳۶). او دختر زن کنعانی را شفا داده بود (متی ۲۸-۱۵:۲۱). او گروه انبوهی از کسانی که نابینا، ناشنوا، معلول "و بسیاری دیگر" را شفا داده بود (متی ۳۱-۱۵:۲۹). با معجزه دومش چهار هزار نفر را غذا داده بود – اینبار با تکثیر هفت نان و "چند ماهی" (۳۹-۱۵:۳۲).

نشانه ها و علامات زیادی به آنها داده شده بود – که نشان می داد عیسی همان ماشیاح است. ولی هنوز آنها نشانه دیگری می خواستند. متیو هنری، گزارشگر بزرگ بریتانیایی، گفته که آنها "نشانه ای از آسمان" می خواستند، نه برای اینکه به او ایمان بیاورند. آنها نشانه ای "از آسمان" می خواستند تا آنرا به شیطان، "شاهزاده قدرت هوا" نسبت بدهند. آنها می خواستند ثابت کنند که مسیح برای شیطان کار می کرد و نه برای خدا (Matthew Henry’s Commentary on the Whole Bible, Hendrickson Publishers, 1991 reprint, volume 5, p. 182).

و مسیح به آنها گفت،

"فرقه شریرِ زناکار، آیتی می‌طلبند و آیتی بدیشان عطا نخواهد شد جز آیت یونس نبی..." (متی ۱۶:۴).

نشانه یونس نبی همان رستاخیز مسیح از مردگان بود.

”زیرا همچنانکه یونس سه شبانه روز در شکم ["ماهی دریا"] ماند، پسر انسان نیز سه شبانه روز در شکم زمین خواهد بود" (متی ۱۲:۴۰).

همانطور که یونس از شکم هیولای دریا زنده بیرون آمد، مسیح نیز با جسم از قبر برخواست (cf. J. Vernon McGee, Th.D., Thru the Bible, Thomas Nelson Publishers, 1983, volume IV, p. 69; note on Matthew 12:40). قیام بدن مرده مسیح تنها نشانه ای بود که او به آنها ارایه کرد.

حالا به عبارات خود متن انجیل می رسیم،

"ای ریاکاران می‌دانید صورت آسمان را تمییز دهید، اما علاماتِ زمانها را نمی‌توانید؟" (متی ۱۶:۳).

آنها می توانستند با نگاه کردن به آسمان بگویند که روز بعد هوا چطور می شد. ولی از لحاظ روحانی به قدری نابینا بودند که نمی توانستند نشانه ها و معجزاتی که مسیح در میان آنها به انجام رسانده بود را ببینند.

و امروز نیز چنین است. نشانه ها اطراف ما هستند و به این حقیقت اشاره می کنند که ما نزدیک به انتهای دنیا زندگی می کنیم، یعنی دنیا به شکلی که آنرا می شناسیم. آمدن دوم مسیح و آخر دنیا به سرعت نزدیک می شوند. انتها نزدیک است. عجیب است که موعظه های زیادی در این رابطه امروز داده نمی شود – تقریباً هیچ موعظه ای! این موضوع سالها ورد زبانها بود. بیلی گراهام هر یک از جهادهایش را با خطابه ای در باب نشانه ها به پایان می رساند.

ولی حالا واعظین معدودی هستند که اینکار را انجام می دهند. از آنها همان سوالی را که مسیح پرسید سوال می کنم،

"علامات زمانها را نمی توانید [تمییز دهید]؟" (متی ۱۶:۳).

چرا نمی توانید علایم زمانها را ببینید؟ چه چیزی مانع از این می شود که انتهای این جهان را که خیلی نزدیک است ببینید؟ هر علامت و نشانه ای به این حقیقت اشاره می کند که زمان به انتها رسیده است. انتها برای تمام نوع بشر نزدیک است.

"علامات زمانها را نمی توانید [تمییز دهید]؟" (متی ۱۶:۳).

I. نشانه اولی که آخر زمان نزدیک است افزایش شرک و روگردانی از مسیح در دنیای غرب و جاهای دیگر در این روزگار است.

USA Today روی جلدش عنوانی داشت با این مضمون، "نظرسنجی: بیشتر آمریکایی ها از مذهب دور می شوند" (USA Today, March 7, 2002, pp. 1A, 1D, 7D). اینجا در ایالات متحده مثل بریتانیا و اروپا و چند جای دیگر مردم دارند از مسیحیت بطور جدی دست می کشند. اینها آمار هفت ایالتی است که می گویند "مذهبی ندارند":

واشنگتن     ۲۵%
ورمونت     ۲۲%
کلرادو        ۲۱%
اورگان       ۲۱%
نوادا          ۲۰%
وایومینگ   ۲۰%
کالیفرنیا      ۱۹%

آنچه این جدول واقعاً نشان می دهد این است هیپی های پیر – در ظاهر – بجای کلیسا رفتن، خودشان را پرستش می کنند، همانطور که کتاب مقدس در عبرانیان ۱۰:۲۵ تعلیم می دهد. آنها "آفریده‌های خدا را به عوض خود آفریدگار" پرستش و خدمت می کنند (رومیان ۱:۲۵). "در حالی که ادعای حکمت می‌کنند [بیشتر نسل هیپی ها] نشان می‌دهند که نادان هستند‌" (رومیان ۱:۲۲).

مسیح به ما گفت که محبت واقعی مسیحی در دنیای غرب با نزدیک شدن به انتها ناپدید می شود:

"و شرارت به قدری زیاد می‌شود که محبت آدمیان نسبت به یکدیگر سرد خواهد شد‌" (متی ۲۴:۱۲).

نسل پیر هیپی ها حالا بین ۵۱ تا ۷۱ سال سن دارد. این هیپی های پیر به شما جوانها دروغ گفتند. آنها به شما گفتند که می توانید بروید و با طبیعت اختلاط کنید و لازم نیست به کلیسا بروید. این هیپی های پیری که مغزشان با مواد مخدر پر شده به شما دروغ گفتند! دروغ است! دروغ است! دروغ است! به آنها بگویید که اسقف سایپرین (۳۵۸-۲۰۰ بعد از میلاد) در قرن سوم میلادی گفت "اگر کلیسا را بعنوان مادر در کنارتان ندارید، خدا را هم بعنوان پدر نمی توانید داشته باشید!" بگویید که من هم با سایپرین موافق هستم! اصلاحگر بزرگ جان کالوین هم همین را گفت! اگر کلیسای محلی را بعنوان مادر در نظر نگیرید، نمی توانید خدا را بعنوان پدرتان به حساب بیاورید!

سایپرین در سنین بالای زندگی بازگشت کرد. او بعنوان شبان بزرگترین کلیسای آفریقا در شهر کارتیج انتخاب شد. او با اسقف رم رودررو شد و برای داشتن اختیارات برابر برای تمام شبانان رهبر بحث کرد. استفان، پاپ رم، تهدید کرد که سایپرین را بخاطر نظرات محکمش در خصوص نظام کلیسا خلع سمت و اخراج می کند. بسیاری از مردم، کلیسا را بخاطر جفاهای سنگین روم ترک کرده بودند. سایپرین بحث کرده بود که این افراد بعد از ترک کلیسا نباید بدون یک توبه سخت و جدی دوباره پذیرفته بشوند. پاپ استفان گفته بود که آن افراد که کلیسا را بخاطر جفا و فشار ترک کرده بودند خیلی ساده بپذیرند. سایپرین می گفت که اگر پذیرفته هم بشوند نباید به آنها آسان گرفت. وقتی اسقف رم تهدید کرد که سایپرین را اخراج و خلع ید می کند، او که به دست مشرکان کشته و شهید شده بود از خلع ید شدن خلاص شد. او بخاطر عقیده راسخش در مورد نظام کلیسا همیشه در یادها خواهد بود. سایپرین همچنین کلیسا را بعنوان کلیسای محلی می شناخت و آنرا "کلیسای قابل رویت" خطاب می کرد. او احساس می کرد کسانی که کلیسای محلی را هنگام جفا و سختی ترک کرده اند باید مورد آزمایشات و توبه سختی قرار بگیرند قبل از اینکه به کلیسای محلی دوباره بتوانند برگردند. به عبارتی، در این زمینه سایپرین مثل پروتستانهای اولیه بود. اگر پاپ استفان به او گوش داده بود، کلیسای کاتولیک امروزه کوچکتر ولی بسیار قوی تر از آنچه که هست می شد.

به این نتیجه رسیده ام که ما به نسل تازه ای از واعظین باپتیست احتیاج داریم که مثل این شبان اولیه در مورد نظام کلیسا سختگیر باشند. و من می گویم، به نقل از سخنان سایپرین و جان کالوین، "کسی که کلیسا را بعنوان مادر در کنارش ندارد، نمی تواند خدا را بعنوان پدرش بپذیرد" (cf. J. D. Douglas, Who’s Who in Christian History, Tyndale House, 1992, p. 186-187).

"علامات زمانها را نمی توانید [تمییز دهید]؟" (متی ۱۶:۳).

II. نشانه دوم آخر زمان، اختلال روانی ناشی از مواد مخدر، تماشای طولانی تلویزیون، ساعتها پشت بازیهای کامپیوتری نشستن، "وقت گذرانی در اینترنت" و نگاه کردن به صحنه های مستهجن است.

کتاب مقدس می گوید که مردم در ایام آخر با گناهانشان از حیوانات هم پست تر خواهند شد. کتاب مقدس می گوید،

"این را یقین بدان که در ایام آخر روزگار سختی خواهد بود. زیرا آدمیان... ناپرهیزکار، درنده خو... خواهند بود" (دوم تیموتیوس ۳ ،۳:۱).

واژه یونانی که "سخت" یا "خطرناک" ترجمه شده تنها یک جای دیگر در عهد جدید یافت می شود، در قضیه مردی که در جدریان روح ناپاک داشت. گفته می شود که او "بسیار خطرناک" بود (متی ۸:۲۸). واژه یونانی که "درنده خو" ترجمه شده مثل همان واژه "خطرناک" در دوم تیموتیوس ۳:۱ است. این واژه "chalepos" است و به معنای "خطرناک، خشمگین، درنده" می باشد (Strong’s). تعداد بیشماری از مردم اینچنین حالتی پیدا می کنند – "خطرناک، خشمگین و درنده." هر روز اینرا در خبرها می بینیم.

گزارش اخبار آن زن در فورت وورت تگزاس را بخاطر می آورید؟ او کمک پرستار بود. قرص "روان گردان" مصرف می کرد. او با ماشینش به مردی زده بود و در حالیکه آن مرد با سر توی شیشه ماشینش گیر کرده بود به خانه رانندگی کرده بود. داخل گاراژ خانه رفته بود و درب را بسته بود. آن مرد در حالیکه برای سه روز در شیشه ماشین گیر کرده بود از خون ریزی جان سپرد. این زن چند بار در روز می رفت ببیند که آیا آن مرد مرده بود یا نه. وقتی سه روز بعد بالاخره جان سپرد، جسدش را داخل صندوق عقب ماشین گذاشت و در پارکی او را انداخت. دادستان استان تارانت تگزاس اعلام کرد، "کافی نیست اینرا سنگدلی خطاب کنیم. شاید قصی القلب؟ بی رحم؟ شاید رفتار غیر انسانی را از نو تعریف کردیم" (Los Angeles Daily News, March 8, 2002, p. 1). باید بیاد داشت که این زن یک کمک پرستار بود. در ضمن باید یادآور شد که این زن خودش را مسیحی می داند. در اینصورت می بینیم که قاتلینی خونسرد داریم که خودشان را مسیحی هم می خوانند! باور نکنید! مسیحیان واقعی اینطور عمل نمی کنند!

نمی توانید قرص "روانگردان" یا هیچ مواد مخدر دیگری ولو یکبار مصرف کنید بدون اینکه روح ناپاک داشته باشید. مردمی که روح ناپاک دارند درنده، خطرناک و غیرقابل کنترل هستند. امروزه خیابانها پر از مردمی است که روح ناپاک دارند. تلویزیون و سینما پر است از آنها. فیلم ها مملو از خون آشامها، مرده های متحرک، قاتلان، شکنجه گران، خون و امعاء و احشاء است. هر سال هم وضع بدتر می شود! آمریکایی ها مثل رومی ها تشنه به خون شده اند – رومی هایی که مسیحیان را جلوی شیرها می انداختند – و در آن میدان فریاد می زدند در حالیکه مسیحیان تکه و پاره می شدند! یک نسل کامل اکنون تحت تاثیر ارواح ناپاک است. بعضی از این جن زده ها دست به هر کاری می زنند تا شما را از رفتن به کلیسای محلی منصرف کنند. بعضی از کسانی که کلیسای ما را بیست سال پیش ترک کردند و در اینترنت به ما حمله کردند، مثل کسانی که دیوزده هستند عمل می کردند. معتقدم که بعضی از آنها تحت کنترل مستقیم شیطان هستند. باید آنها را تحویل اف بی آی می دادیم تا جلوی حمله شان را بگیریم! هیچ ترسی از خدا نداشتند. ولی اف بی آی جلوی آنها را گرفت! جلال بر خداوند! کتاب مقدس می گوید،

"خود را از این فرقه کجرو [منحرف، متقلب، کجرو، Strong’s] رستگار سازید" (اعمال رسولان ۲:۴۰).

ناراحتی روانی و درنده خویی شیطانی بسیاری از مردم امروزه نشانه ای از نزدیک بودن انتها است.

"علامات زمانها را نمی توانید [تمییز دهید]؟" (متی ۱۶:۳).

III. نشانه سوم آخر زمان افزایش تروریسم در سراسر جهان است.

مجله تایم گفته:

امکان انفجار یک بمب [هسته ای] ۱۰ کیلو تنی در شهر نیویورک؟ چنین اتفاقی نیافتاده. ولی می توانست که بیافتد.

شش ماه بعد از ۱۱ سپتامبر، آمریکا ناامیدانه [داشت] دست و پا می زد تا نظامی از هم پاشیده را قبل از آنکه ضربه دیگری وارد بشود سر و سامان بدهد. همانطور که جاسوسان ما سعی می کردند حلقه این تور را تنگتر کنند، یک بررسی در مجله تایم می پرسد، آیا می توانیم جلوی حمله بعدی را بگیریم؟ (March 11, 2002, pp. 24-25).

مجله تایم مطمئن نبود که بتوانیم از خودمان دفاع کنیم. این مقاله با این عبارات تمام می شد، "حالا در حالت تدافعی هستیم. سوال اصلی این است که آیا به موقع دست به کار شدیم" (ibid., p. 37). مجله تایم ادامه داده و گفته،

متخصصین می گویند که تروریست ها در حال یافتن راهی برای وارد ساختن ضربه به ایالات متحده که هنوز کاری برای محافظت از خود در قبال حمله انجام نداده است هستند.

[تروریست ها] دستگاههای حاوی اورانیوم [می سازند] که در منطقه وسیعی تشعشع ایجاد می کنند و باعث ترس و واهمه می شود (ibid., pp. 26-27).

آیا مسلمانان افراطی در نیویورک و لس آنجلس بمب های هسته ای منفجر خواهند کرد؟ مجله تایم می اندیشد که ممکن است چنین اتفاقی بیافتد. آژانس خبری بریتانیا، رویترز، گزارش تکان دهنده ای داشت با عنوان "داده ها نشان می دهند که جهان مملو از مواد دزدی شده هسته ای است" (March 6, 2002, www.reuters.com).

دکتر لیودمیلا زایتسوا از دانشگاه استنفورد گفته است، "این واقعاً ترسناک است." محققان بین المللی اطلاعاتی جمع آوری کرده اند که می گویند کاملترین پایگاه اطلاعاتی جهانی از مواد هسته ای گم شده، دزدیده شده و جابجا شده را نشان می دهد – یعنی دنیایی را ترسیم می کند که پر است از اورانیوم و پلوتونیوم تبدیل شده به سلاحهایی که هیچکس نمی تواند برای آن توضیح بدهد. خبرگزاری رویترز می افزاید، "حقایق تکان دهنده هستند" (ibid.). هم اکنون ایران در حال ساخت سلاحهای هسته ای جهت حمله به آمریکا و اسراییل است. چه کسی جلوی آنها را می گیرد؟ نه اوباما و نه هیلاری کلینتون! آنها قراردادی با ایران بسته اند که اجازه می دهد سلاح اتمی بسازند! خدا به دادمان برسد! با این نوع رهبری و ریاست ما امروز در وضعیت خطرناکی هستیم!

آیا جهان در یک طوفان آتشین هسته ای منفجر خواهد شد؟ کتاب مقدس می گوید:

"فرشتهً چهارم جام خود را بر خورشید ریخت و آن اجازه یافت با گرمای خود آدمیان را بسوزاند‌. مردم چنان از شدت حرارت خورشید سوختند..." (مکاشفه ۹-۱۶:۸).

چه اتفاقی می افتد اگر خدا اجازه بدهد ایران یک چنین توفان آتش برپا کند؟ اگر لس آنجلس در هولوکاست هسته ای شعله ور شده و بسوزد، بر سر شما چه اتفاقی می افتد؟ وقتی جهان در آتش می سوزد شما چکار می کنید؟ کجا قایم می شوید وقتی با بمب های هسته ای به ما حمله کنند؟

بیلی گراهام در زمان جوانی اش این گفته را در مورد آتش داوری اظهار نمود:

وقتی انبیاء درباره آتش داوری جهان صحبت می کنند، یا وقتی پطرس به آتش آخر زمان اشاره می کند، احتمالاً به آتش احتراق اشاره نمی کرد. بلکه می تواند آتش شکافت اتمی باشد، یعنی آزاد شدن نیروی هسته ای با شکافت اتم ها... یقیناً آتش داوری بر دنیای شرارت خواهد بود (Billy Graham, World Aflame, Doubleday, 1965, pp. 246-247).

وقتی غضب داوری خدا با آتش بر لس آنجلس نازل بشود، کجا فرار خواهید کرد؟ وقتی افراط گرایان مسلمان، بمب هسته ای "کثیف" را در شهرهای ما منفجر کنند و آنها را به چاههای جهنم تبدیل کنند، کجا پنهان می شوید؟

هیچ شخص بازگشت نکرده ای برای آتشی که خدا در ایام آخر بر زمین می فرستد آماده نیست. تنها راه آماده بودن این است که وارد کلیسایی انجیل باور مثل این کلیسا بشوید و در هر مراسمی حضور پیدا کنید. طوری به خطابه ها گوش کنید انگار که زندگی شما به آنها بستگی دارد. بعد مطمئن بشوید، یقین کامل داشته باشید که توبه و بازگشت کردید – و فقط یک عضو گمشده دیگر کلیسا نباشید.

به این دلیل لازم است که مستقیم نزد عیسی مسیح بیایید، کسی که شفیع میان انسان گناهکار و خدای قدوس است. مسیح بر روی صلیب به مرگی هولناک جان سپرد تا جزای گناه شما را بپردازد. خونش را بر روی آن صلیب ریخت تا گناهان شما شسته و پاک بشوند. بعد مسیح با جسم از مردگان برخاست و دوباره به آسمان صعود کرد جایی که حالا بر دست راست خداوند نشسته است. باید نزد خود مسیح بیایید تا نجات پیدا کنید. باید به عیسی اعتماد کنید تا بازگشت کنید. بعد وارد جمع برادرانه این کلیسای باپتیست عهد جدید بشوید و تعمید گرفته عضو بشوید. تنها وقتی که بازگشت کنید از آتش داوری که این شهر شرور را می سوزاند در امان خواهید بود. به مسیح اعتماد کنید. الان اینکار را بکنید – مادامیکه هنوز وقت دارید! آمین.


اگر این خطابه شما را برکت داد، دکتر هایمرز می خواهد اینرا از طرف شما بشنود. وقتی برای دکتر هایمرز می نویسید باید به او بگویید که اهل چه کشوری هستید وگرنه او نمی تواند جواب ایمیلتان را بدهد. اگر این خطابه شما را برکت داد، لطفا به دکتر هایمرز ایمیل بفرستید و اینرا به او بگویید. لطفا اینرا هم بگویید که از چه کشوری برای او می نویسید – ایمیل دکتر هایمرز این است (اینجا را کلیک کنید) rlhymersjr@sbcglobal.net. می توانید به هر زبانی برای دکتر هایمرز بنویسید، اما اگر می توانید به زبان انگلیسی بنویسید. اگر می خواهید با پست برای او بنویسید، آدرس او چنین است: P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. می توانید به او به شماره ۰۴۵۲-۳۵۲ (۸۱۸) تلفن کنید.

( پایان موعظه)
شما می توانید موعظه های دکتر هایمرز را هر هفته در اینترنت به این آدرس بخوانید
www.sermonsfortheworld.com
روی "موعظه ها بفارسی" کلیک کنید.

You may email Dr. Hymers in English at rlhymersjr@sbcglobal.net – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Phone him at (818)352-0452.

آیات خوانده شده پیش از موعظه توسط آقای آبل پرودام: متی ۴-۱۶:۱.
سرود تک نفره پیش از موعظه توسط آقای بنجامین کینکید گریفیت:
“In Times Like These” (by Ruth Caye Jones, 1902-1972)      

طرح کلی

نشانه های زمانها

SIGNS OF THE TIMES

دکتر ر. ل. هایمرز

"ای ریاکاران می‌دانید صورت آسمان را تمییز دهید، اما علاماتِ زمانها را نمی‌توانید؟" (متی ۱۶:۳).

I.    نشانه اولی که آخر زمان نزدیک است – افزایش شرک و روگردانی از مسیح
در دنیای غرب و جاهای دیگر در این روزگار است،
عبرانیان ۱۰:۲۵؛ رومیان ۲۲ ،۱:۲۵؛ متی ۲۴:۱۲.

II.   نشانه دومی که آخر زمان نزدیک است – اختلال روانی ناشی از مواد مواد مخدر،
تماشای طولانی مدت تلویزیون، ساعتها پشت بازیهای کامپیوتری نشستن،
"وقت گذرانی در اینترنت" و نگاه کردن به صحنه های مستهجن است،
دوم تیموتیوس ۳ ،۳:۱؛ متی ۸:۲۸؛ اعمال رسولان ۲:۴۰.

III.  نشانه سومی که آخر زمان نزدیک است – افزایش تروریسم در سراسر جهان
است، مکاشفه ۹-۱۶:۸.