Print Sermon

هدف این وبسایت این است که متن رایگان خطابه‌ها و ویدیوی آنها را در سراسر جهان در اختیار شبانان و میسیونرها قرار بدهد، بخصوص برای کشورهای جهان سوم که در آنها فقط چند دانشکده الهیات یا مدرسه دینی ممکن است باشد یا اصلأ وجود نداشته باشد.

متن مکتوب این خطابه‌ها و ویدیوها را هر ماه حدود یک و نیم میلیون رایانه در بیش از ۲۲۱ کشور از آدرس اینترنتی www.sermonsfortheworld.com دریافت می‌کنند. صدها نفر دیگر هم ویدیوی آنها را در یوتیوپ تماشا می‌کنند ولی زود از آن دست می‌کشند و به وبسایتمان مراجعه می‌کنند. یوتیوپ افراد را به وبسایتمان هدایت می‌کند. متن دستنویس خطابه‌ها هر ماه به ۴۳ زبان و به ۱۲۰ هزار رایانه ارائه می‌شود. این خطابه‌ها از حق چاپ برخوردار نیستند، در نتیجه واعظین می‌توانند بدون گرفتن اجازه از آنها استفاده کنند. همچنین صدها ویدیو از موعظه‌های دکتر هایمرز و شاگردانش موجود است. لطفاً اینجا را کلیک کنید تا ببینید که چطور می‌توانید بصورت ماهیانه با مبالغ اهدایی خود در این امر خطیر یعنی گسترش انجیل به تمام جهان حتی ملل مسلمان و هندو به ما کمک کنید.

هر وقت برای دکتر ‌هایمرز مطلبی می‌نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را قید بفرمایید. ایمیل دکتر هایمرز rlhymersjr@sbcglobal.net می‌باشد.

چرا شیطان نمی خواهد شما برای
گرویدن به مسیح روزه بگیرید!

WHY SATAN DOESN’T WANT YOU
TO FAST FOR CONVERSIONS!

(Farsi)

دکتر ر. ل. هایمرز
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

خطابه کلیسای باپتیست لوس آنجلس
عصر روز یکشنبه ۱۹ جولای ۲۰۱۵
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord's Day Evening, July 19, 2015

"برای بیرون کردن این گونه ارواح وسیله ای جز دعا وجود ندارد" (مرقس ۹:۲۹).

بله، یک خطابه دیگر هم در خصوص این متن موعظه می کنم. ولی امشب درباره آن بیشتر صحبت می کنم. می دانم که دارم کار درستی انجام می دهم چون ابلیس چند روز به من حمله می کرد! برای آماده کردن این خطابه از هر خطابه دیگری در یکی دو سال گذشته بیشتر مشکل داشتم. در یک مورد احساس کردم که مستقیماً توسط خود شیطان مورد حمله قرار گرفتم. می دانم که بعضی ها (حتی بعضی از واعظین) ممکن است که فکر کنند من دارم مبالغه می کنم. ولی اینطور نیست. به این نتیجه رسیدم که از یکشنبه شب گذشته مورد حمله مستقیم ارواح ناپاک قرار گرفته ام. از وقتی که این متن را در یکشنبه شب گذشته موعظه کردم، مریض شدم و فکرم کار نمی کرد. بعد یکدفعه فهمیدم که خداوند می خواهد درباره مرقس ۹:۲۹ برای بار دوم موعظه کنم. ولی شیطان تلاَش بسیار می کرد که من را گمراه کند و جلوی من را بگیرد.

یکشنبه شب گذشته ("دعا و روزه در عصر اوباما") شش دلیل به شما ارایه دادم که چرا کلمات "و روزه" نباید از انتهای مرقس ۹:۲۹ حذف بشوند. تمام ترجمه های جدید آن دو کلمه را برداشته اند. متن یونانی که آن دو کلمه را حذف کرده، متن دستنویس سینا است که تیشندورف (۱۸۱۵-۱۸۷۴) آنرا در صومعه کاترین مقدس در شبه جزیره سینا حدود ۴۰۰ مایلی اسکندریه کشف کرد. آنجا منطقه ای است که تفکر اگنوستیکی توسعه پیدا کرد، تفکری که دنیای مادی را رد می کند و بر دنیای غیرمادی تمرکز دارد.

صومعه کاترین مقدس در سال ۵۴۸ بعد از میلاد ساخته شد. نسخه سینا حدود سال ۳۶۰ بعد از میلاد با دست رونویسی شد. به این ترتیب بنظر می رسد که این نسخه از جای دیگری منتقل شده یعنی احتمالاً از خود اسکندریه. هر چه بیشتر آنرا مطالعه می کنم، بیشتر به این نتیجه می رسم که راهبان گرایش یافته به فلسفه اگنوستیک، کلمات "و روزه" را حذف کردند چون با دیدگاه آنها جور در نمی آمد.

ما باید به مشکلی مثل این با طرز فکر مسیحی نگاه کنیم، یعنی طرز فکری که ارواح ناپاک و شیطان را جدی می گیرد. آیا این تصادفی است که نسخه دستنویس سینا در "ایام آخر" یک دوره نظام کلیسایی کشف شد؟ این اتفاقی است که این نسخه دستنویس همزمان با وقتیکه "تصمیمگرایی" جایگزین گرویدن به مسیح در کلیساهای ما شد کشف شد؟ آیا این اتفاقی است که آموزه های شیطانی همزمان با وقتی که این نسخه دستنویس در سرتاسر دنیا منتشر شد در کلیساها نفوذ کرد؟ آیا این اتفاقی است که "تصمیمگرایی" فینی، نجات تعمیدی کمپبل گراها (پیروان برادران کمپبل م.)، سه خدای مورمونها، حملات لیبرالها به کتاب مقدس، کارهای نیکوکارانه شاهدان یهوه و سبتی ها (معتقدان به روز سبت) معتقد به روز هفتم همه در حدود ۵۰ سال از یکدیگر در قرن نوزدهم پا به عرصه وجود گذاشتند؟ آیا این اتفاقی است که کتابهای تکامل داروین در همین دوره منتشر شدند؟ آیا این اتفاقی است که آخرین احیای بزرگ در دنیای غرب در سالهای ۵۹-۱۸۵۷روی داد، درست همزمان با وقتی که تیشندورف این نسخه دستنویس را کشف کرد؟ این تصادفی است که هیچ احیای بزرگی در دنیا غرب از زمان کشف نسخه سینا و حذف کلمات "و روزه" رخ نداده است؟ چطور ممکن که همه اینها تصادفی بوده باشد؟ خیر، این دوره شاهد بعضی از بزرگترین حملات به مسیحیت ارتدکسی در طول تاریخ است – و همچنین حذف کلمات "و روزه" یکی از آن حملات است!

درباره فعالیت های شیطانی در ایام آخر هشدارهای ویژه ای به ما داده شده است. پولس رسول گفته،

"روح القدس صریحأ می فرماید که در زمان های آخر بعضی ها از ایمان دست خواهند کشید و به ارواح گمراه کننده و از تعالیم شیاطین پیروی می کنند" (اول تیموتیوس ۴:۱).

دکتر هنری م. موریس گفته است،

این ارواح گمراه کننده، که شاهزاده خود یعنی ابلیس را خدمت می کنند، نیروهای نادیدنی هستند که سبب کنار گذاشته شدن ایمان در ایام آخر می شوند. هدف غایی آنها این است که مردان و زنان را به پیروی از لوسیفر، یا شیطان، وادار کنند ولی اینکار را باید با گمراه کردن آنها بجای روشهای آشکار انجام دهند" (Henry M. Morris, Ph.D., The Defender’s Study Bible, World Publishers, 1995, p. 1345; note on I Timothy 4:1).

گرچه با دکتر مک آرتور در مورد خون مسیح موافق نیستم ولی او گفته است که این فعالیت های شیطانی "اندکی پیش از بازگشت مسیح به اوج" خواهند رسید (The MacArthur Study Bible; note on I Timothy 4:1).

به این نتیجه رسیده ام که ارواح ناپاک "نیروهای پنهان در پشت" اشتباهات بزرگ "ایام واپسین" هستند – یعنی خطاهایی مثل "تصمیمگرایی،" کمپبل گرایی، مورمون گرایی، ادونتیست گرایی روز هفتم، لیبرالیسم، شاهدان یهوه، علوم مسیحی و اسلام تازه نفس. ابلیس می دانست که دعا و روزه ابزاری قدرتمند در دستان مسیحیان است. ابلیس همچنین می دانست که مرقس ۹:۲۹ و متی ۱۷:۲۱ تنها دو جایی در عهد جدید هستند که درباره قدرت و نیاز به دعا و روزه به ما اطلاع می دهند. بدون این دو آیه هیچ تعلیم مستقیمی در خصوص روزه گرفتن از طرف خود عیسی وجود ندارد. کمی راجع به آن فکر کنید! اگر کلمات "و روزه" حذف بشوند هیچ تعلیم خاصی درباره چطور و چرا باید روزه بگیریم وجود ندارد! آیا این تصادفی است که از وقتی کلمات "و روزه" کنار گذاشته شده اند کلیساهای ما ضعیف و بی رمق شده اند؟ فکر نمی کنم! به هیچوجه!

در گذشته شبانان فهمیدند که ارواح ناپاک باعث ایجاد مذاهب کاذب شدند. همچنین در آن اوایل کار، واعظین متوجه شدند که شیطان و ارواح ناپاک بعضی اوقات آنقدر جا خوش کردند که تنها با دعا کردن نمی توان بر آنها غلبه کرد. پس به پند و اندرز خود مسیح رجوع کردند، "برای بیرون کردن این گونه ارواح وسیله ای جز دعا و روزه وجود ندارد" (مرقس ۹:۲۹). تمام مبشرین انجیل و واعظین بزرگ پیش از نیمه دوم قرن نوزدهم می دانستند که جان وسلی (۱۷۰۳-۱۷۹۱) حق داشت وقتی می گفت، "برخی گونه های شیاطین [ارواح ناپاک] را رسولان قبلا بدون روزه بیرون کرده بودند" – اما "برای بیرون کردن این گونه ارواح [شیاطین] وسیله ای جز دعا و روزه وجود ندارد – این خود شهادتی است درباره تاثیر روزه گرفتن وقتی به دعای با حرارت اضافه شود" (Wesley’s Notes on the New Testament, vol. 1, Baker Book House, 1983 reprint; note on Matthew 17:21).

تمام مصلحان بزرگ روزه گرفتند و دعا کردند – لوتر، ملانچتون، کالوین، ناکس – همه آنها روزه گرفتند و دعا کردند! واعظین بزرگی همچون بونیان، وایت فیلد، ادواردز، هاول هریس، جان سنیک، دانیل رولند، مک چنین، نتلتون و بسیاری دیگر روزه گرفتند و دعا کردند. ولی حالا، به گفته دکتر لوید-جونز، "کلیسا خمار و اغفال شده؛ در خواب است و از نبرد [با شیطان] کاملاً بی خبر است" (Martyn Lloyd-Jones, M.D., The Christian Warfare, The Banner of Truth Trust, 1976, p. 106).

دستور و تعلیم مسیح برای "دعا و روزه" را نباید فقط برای بیرون کردن ارواح ناپاک بکار بست، بلکه در هر مورد از گرویدن ها بخصوص موارد سخت – و در ایام آخر، تمام موارد دشوار و دشوارتر بنظر می رسند! دکتر لوید-جونز گفته است، "حتی اگر تسخیر مستقیم ارواح در کار نباشد باید این حقیقت را بدانیم که دشمن ما، ابلیس نوعی استبداد و قدرت بر دیگران [را بکار می برد]. باید متوجه باشیم که برای بقای زندگی با قدرت عظیمی در نبرد هستیم. ما علیه دشمن قدرتمندی قد علم کرده ایم" (Studies in the Sermon on the Mount, part 2, Eerdmans, 1987, p. 148).

ما در نبردی روحانی در حال جنگیم. نیروهای اهریمنی هر چه قوی تر می شوند. ما برای گرویدن جانهای گمشده دعا می کنیم و هیچ اتفاقی نمی افتد. آنها به محکومیت گناه پی نمی برند. نیازشان به مسیح را احساس نمی کنند. از آمدن به نزد او خودداری می کنند. افکارشان گرفته و کلاً درکشان از امور روحانی تیره و تار شده است. ما به دعا کردن ادامه می دهیم، ولی همچنان اتفاقی رخ نمی دهد. تعداد اندک شماری به کلیسا می آیند و می مانند. دیگر می خواهیم تسلیم حوادث شویم. ولی، صبر کنید! چیزهای بیشتری وجود دارد! دکتر لوید-جونز اظهار کرده،

"در تعجبم که آیا هیچ به ذهنمان خطور کرده که باید موضوع روزه را جدی بگیریم؟ در واقع، مگر نه اینکه، کل این قضیه روزه از زندگی ما رخت بسته و همچنین از تفکر مسیحی بطور کل جا افتاده" (Studies in the Sermon on the Mount, part 2, p. 34).

وقتی برادران وسلی دعا کردند و روزه گرفتند، اتفاقاتی شروع به افتادن کرد. معمولاً سایه جان روی کارهای برادرش چارلز را پوشانده و او زیاد به چشم نمی آید. ولی وقتی چارلز وسلی موعظه می کرد، گزارش شده که تعداد بیشماری هر دفعه به مسیح می گرویدند. می توانید وقتی چارلز وسلی سرود می خواند قدرت خداوند را که نازل می شود احساس کنید!

او قوت گناه لغو شده را می شکند،
   دربند را آزاد می کند؛
خون او ناپاک ترینها را پاک می کند؛
   خونش برای من سودمند است!

عیسی! نامی که ترسمان را افسون می کند،
   که غمهایمان را متوقف می کند؛
به گوش گناهکاران این نام آوایی دلنشین است،
   زندگی است، سلامتی و آرامش است!
(“O For a Thousand Tongues to Sing” by Charles Wesley, 1707-1788; to the tune of “O Set Ye Open Unto Me”).

عیسی، ای معشوق جانم، بگذار به آغوشت پرواز کنم،
   حینی که آبهای نزدیک می غلتند، حینی که توفان هنوز جاری است:
پنهانم کن ای منجی ام، پنهان، تا توفان زندگی بگذرد؛
   در امان خود هدایتم کن به آسمان، سرانجام روحم را بپذیر!
(“Jesus, Lover of My Soul” by Charles Wesley, 1707-1788).

اینها سرودهای زیبای چارلز وسلی هستند!

با من کتاب مقدس را ورق بزنید و اشعیاء ۵۸ را باز کنید. از کتاب مقدس اسکافیلد در صفحه ۷۶۳ است. اشعیاء ۵۸، آیه ۶. در حالیکه از آن می خوانم سرپا بایستید.

"روزه ای که من می پسندم این است: زنجیرهای ستمکاری و یوغهای بی عدالتی را بگسلید، و بگذارید ستمدیدگان آزاد شوند؟" (اشعیاء ۵۸:۶).

لطفاً بنشینید. زیر این آیه از کتاب مقدستان را خط بکشید. این آیه روش درست روزه گرفتن را توصیف می کند. در ضمن نوع روزه ای که خدا می خواهد مسیحیان بگیرند را نشان می دهد. می خواهم آنرا حفظ کنید. این آیه جدید حفظ کردنی ماست، اشعیاء ۵۸:۶. یک روزه آسمانی

(۱) می تواند بندهای [زنجیرها] گناه را بگشاید.
(۲) زنجیرهای ستمکاری را بگسلد.
(۳) هر ستمدیده ای را آزاد سازد.
(۴) هر یوغی را بشکند.

آرتور والیس گفته است، "روزه می تواند شفیع [دعاگوی جنگجو] را تقویت کند تا بر دشمن [شیطان] فشار آورده مجبور سازد که ستمدیده را از چنگالش رها سازد. این است [روشی که خداوند برای] رهایی از قدرت شیطان می بخشد" (Arthur Wallis, God’s Chosen Fast, 2011 edition, p. 67). می خواهم کسانی که آیات کتاب ملاکی را حفظ کرده اند، حالا اشعیاء ۵۸:۶ را حفظ کنند.

روز دیگری برای روزه گرفتن در کلیسایمان خواهیم داشت یعنی شنبه آینده. می خواهم نکاتی را برای روزه گرفتن به شما ذکر کنم.


1.   (تا می توانید) روزه تان را مخفی نگه دارید. نروید به مردم بگویید (حتی به خویشاوندانتان) که روزه گرفته اید.

2.   مدتی را برای خواندن کلام خدا صرف کنید. قسمتی از اعمال رسولان را بخوانید (ترجیحاً اوایل آنرا).

3.   اشعیاء ۵۸:۶ را در طول روزه شنبه تان حفظ کنید.

4.   دعا کنید که خداوند این روزه را با جواب دادن به دعاهایمان ارج بگذارد.

5.   برای گرویدن جوانان نجات پیدا نکرده مان (با ذکر اسمشان) دعا کنید. دعا کنید که خداوند آنچه را در اشعیاء ۵۸:۶ گفته است در مورد آنها انجام دهد.

6.   دعا کنید که مهمانان تازه وارد امروز (یکشنبه) باز هم یکشنبه آینده با ما باشند. با ذکر نامشان اگر میسر باشد.

7.   دعا کنید که خداوند به من نشان دهد برای یکشنبه آینده، در صبح و عصر آنروز، چه موعظه ای داشته باشم.

8.   برای گروه دعای دعوت کننده جوانان ما (سه نفر هستند) دعا کنید. اگر علاقه مند هستید به آقای جان ساموئل کیگن رجوع بفرمایید.

9.   خیلی آب بنوشید. هر ساعت یک لیوان. می توانید اول روزه تان یک فنجان قهوه بزرگ بخورید اگر هر روز عادت به این کار دارید. لطفاً نوشابه، نوشابه های تقویتی و غیره نخورید.

10. اگر سوالی درباره سلامتی تان دارید حتما با پزشکتان اول مشورت کنید. (می توانید دکتر کریگتون چن یا دکتر جودیت کیگن را در کلیسای ما ببینید.) اگر مشکل جدی مثل بیماری قند یا فشار خون بالا دارید روزه نگیرید. فقط روز شنبه را برای این درخواستهایی که ذکر شد دعا کنید.

11. روزه تان را از شام روز جمعه آغاز کنید. بعد از شام روز جمعه دیگر چیزی نخورید تا در عصر روز شنبه ساعت ۵:۳۰ با هم غذایی در کلیسا میل کنیم.

12. بیاد داشته باشید که مهمترین چیزی که برای آن دعا می کنید برای جوانان گمشده در کلیسای ما باشد تا به مسیح بگروند – و نیز برای جوانان تازه ای که در این مدت می آیند تا همیشه با ما بمانند.


در واقع خود خداوندمان عیسی مسیح است که زنجیرهای ظلمت را باز می کند، بار سنگین گناهان را برمی دارد، ستمدیدگان توسط شیطان را آزاد می کند و هر یوغ اهریمنی را می شکند. عیسی مسیح این کارها را می کند ولی ما باید به خداوند دعا کنیم و روزه بگیریم تا عیسی قدرت روح خدا را در کلیسای ما جاری کند، و به ما در میان قوم جدید و بچه های گمشده کلیسا نجات و رهایی بدهد! یک کپی از این خطابه را به شما می دهیم که با خودتان به منزل ببرید. دوباره آنرا بخوانید و آن ۱۲ مرحله را هر بار که روز شنبه دعا می خوانید مرور کنید.

حالا، چند کلمه ای به آنها که هنوز نگرویده اند می خواهم بگویم. عیسی بر روی صلیب مرد تا جزای سنگین گناه شما را بپردازد تا برای گناهتان مورد قضاوت قرار نگیرید. عیسی با جسم برخاست، یعنی با گوشت و استخوان جسمانی قیام کرد. اینکار را کرد تا به شما حیات جاودانی عطا کند. عیسی به دست راست خدا در آسمان سوم صعود کرد. شما می توانید با ایمان نزد او بیایید و او شما را از گناه و داوری نجات خواهد داد! خدا شما را برکت دهد. آمین. دکتر چن، لطفاً در دعا ما را هدایت کنید.

در زیر مقاله ای می خوانید از نسخه دستنویس سینا که توسط "One Little Nail" در وبلاگ "شورای پیوریتن ها" به تاریخ ۲۴ دسامبر ۲۰۱۴ گذاشته شده. http://www.puritanboard.com/showthread.php/81537-Sinaiticus-is-corrupt

آنچه در زیر می خوانید روایت چگونه پیدا شدن دستنوشته سینا توسط تیشندورف است:

"در سال ۱۸۴۴، در حالیکه تیشندورف تحت الطاف فردریک آگوستوس والی ایالت ساکسونی در جستجوی نسخ دستنویس سفر می کرد، به دیر یا صومعه کاترین قدیس در کوه سینا رسید. در آنجا با مشاهده برخی اسناد بنظر قدیمی در سبدی از کاغذهای آماده برای سوزانده شدن در اجاق، آنها را برداشته و کشف می کند که آنها چهل و سه برگ نوشته روی پوست حیوانات از نسخه های ترجمه شده به یونانی هستند. برخی دشمنان مدافع نسخه گینگ جیمز ادعا کرده اند که آن دستنوشته ها در "سبد زباله" پیدا نشدند، ولی دقیقاً همینطور بود. این دقیقاً همانطوری است که تیشندورف آنرا توصیف کرد. "من یک سبد بزرگ و پهن پر از کاغذهای پوستی قدیمی دیدم؛ و کتابدار به من گفت که دو کپه از اینها را قبلاً به شعله های آتش سپردند. آنچه درمیان این کپه کاغذها یافتم سبب شگفتی من شد..." (Narrative of the Discovery of the Sinaitic Manuscriopt, p. 23). جان بورگن که در زمان کشف دستنوشته سینا توسط تیشندورف زنده بود و شخصاً از صومعه کاترین مقدس بازدید کرد تا دستنوشته های قدیمی را مورد تحقیق قرار دهد، شهادت داد که دستنوشته ها "در سبد کاغذهای باطله این صومعه انداخته شده بودند." (The Revision Revised, 1883, pp. 319, 342).

پس، کاملاً بنظر می رسد که راهبان ارتدکس گویا خیلی وقت پیش به این نتیجه رسیده بودند که از قلم افتادگی ها و تغییرات در این دستنوشته ها سبب بی فایده بودن آنها شده بود و آنها را در قفسه ای انبار کرده بودند که قرنها بلااستفاده مانده بودند. ولی تیشندورف آنها را بطور گسترده و جدی رواج داد و بعنوان متونی دقیق تر از هزاران دستنوشته ای که تایید کننده متون اصلی یونانی بودند ترویج کرد. بعلاوه، فرض را بر این قرار گذاشت که این نسخه از قرن چهارم است، ولی هیچگاه دلیل محکمی که آنرا به قبل از قرن دوازدهم ارتباط دهد پیدا نکرد.

به این حقایق و عجایت مربوط به دستنوشته سینا توجه بفرمایید:

1.  نسخه سینا توسط سه کاتب نوشته شد و بعدها توسط دیگران تصحیح گردید. (این نتیجه تحقیقات گسترده H.J.M. Milne و T.C. Skeat از موزه انگلستان بود که در مقاله کاتبان و مصححین نسخه سینا، لندن، سال ۱۹۳۸ منتشر شد). تیشندورف حدود ۱۴۸۰۰ اصلاح در این دستنوشته را پیدا کرد (David Brown, The Great Uncials, 2000). دکتر ف.ه.ا. اسکریونر که یک تطابق کامل از نسخه سینا را در سال ۱۸۶۴ منتشر کرد چنین شهادت داد: "این دستنوشته با تغییرات کلمات ظاهراً تصحیح شده پوشانده شده – اصلاحاتی که حداقل توسط ده مصحح انجام شده، برخی از آنها بطور مرتب و سازمان یافته ای در هر صفحه پخش شدند، برخی اغلب مورد استفاده قرار گرفتند یا به بخشهای جداگانه ای از این دستنوشته محدود شده اند، بسیاری از این اصلاحات همعصر اولین نویسنده، ولی عمدتاً متعلق به قرون ششم و هفتم هستند." بنابراین، آشکار است که کاتبین قرون ماقبل، این نسخه سینا را بعنوان نماینده یک متن خالص در نظر نگرفتند. حال چرا این نسخه باید توسط منتقدین متون معاصر اینقدر مورد تحسین قرار بگیرد، خود یک راز است.

2.   مقدار زیادی بی توجهی در رونویسی و تصحیح دیده می شود. "نسخه دستنویس سینا 'مملو از اشتباهات بصری و قلمی است آنقدر که نامتقارن و حتی غیرعادی با متونی که از لحاظ اهمیت درجه یک بحساب می آیند.' در بسیاری موارد ۱۰، ۲۰، ۳۰، ۴۰ کلمه بخاطر بی دقتی کامل جا انداخته شده اند. حروف و کلمات، حتی کل جملات، بدفعات دوباره نویسی شده اند یا شروع و بلافاصله ناتمام گذاشته شده اند؛ اشتباهات فاحشی مثل حذف یک جمله چون به کلماتی ختم شده که جمله قبلی هم آن کلمات را داشته، حداقل ۱۱۵ بار در عهد جدید مرتکب شده" (John Burgon, The Revision Revised). معلوم است کاتبینی که نسخه دستنویس سینا را رونویسی کردند مردان امین خدا نبودند که با کتب مقدسه با نهایت احترام برخورد کنند. کل تعداد کلمات جا انداخته شده در نسخه سینا، فقط بخش مربوط به اناجیل، در مقایسه با نسخه های اصلی یونانی ۳۴۵۵ عدد است.

3.   مرقس ۲۰-۱۶:۹ در نسخه دستنویس سینا از قلم افتاده ولی در ابتدا آنجا بوده و بعد پاک شده است.

4.   نسخه دستنویس سینا شامل کتابهای اسفار مشکوک (عزرا، توبیت، جودیت، اول و چهارم مکابیان، حکمت، سیراح) به اضافه دو دستنوشته مرتد، یکی رساله برنابا و دیگری شبان هرماس می باشد. رساله مشکوک برنابا پر است از بدعت گذاریها و تمثیل های خیالی که برای مثال ادعا می کنند ابراهیم یونانی می دانست و تعمید برای نجات ضروری است. شبان هرماس یک متن دستنویس اگنوستیک است که این بدعت یا اندیشه خلاف را معرفی می کند که "روح مسیح" در هنگام تعمید بر او قرار گرفت.

5.   در آخر، نسخه دستنویس سینا (در کنار نسخه واتیکان) بوضوح تاثیر اندیشه اگنوستیک را به نمایش می گذارد. در یوحنا ۱:۱۸ "تنها پسر مولود" به "تنها خدای مولود" عوض شده و با اینکار کژآیینی کهن آریوس را زنده نگه می دارد یعنی با شکستن رابطه آشکار بین "خدا" در یوحنا ۱:۱ با "پسر" در یوحنا ۱:۱۸ عیسی مسیح پسر را از خود خدا جدا می کند. می دانیم که خدا مولود نشد؛ بلکه پسر بود که وقتی جسم گرفت مولود گردید.

اگر این خطابه شما را برکت داد، لطفا به دکتر هایمرز ایمیل بفرستید و اینرا به او بگویید. لطفا اینرا هم بگویید که از چه کشوری برای او می نویسید – (اینجا را کلیک کنید) rlhymersjr@sbcglobal.net. می توانید به هر زبانی برای دکتر هایمرز بنویسید، اما اگر می توانید به زبان انگلیسی بنویسید.

( پایان موعظه)
شما می توانید موعظه های دکتر هایمرز را هر هفته در اینترنت به آدرس
www.realconversion.com یا www.rlhsemons.com بخوانید و
روی "موعظه ها بفارسی" کلیک کنید.

You may email Dr. Hymers in English at rlhymersjr@sbcglobal.net – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Phone him at (818)352-0452.

آیه ای که پیش از موعظه توسط آقای آبل پرودام قرائت شد از: مرقس ۲۹-۹:۱۷.
سرود تک نفره پیش از موعظه توسط آقای بنجامین کین کید گریفین:
     “I Would Be True” (by Howard A. Walter, 1883-1918).