Print Sermon

هدف این وبسایت این است که متن رایگان خطابه‌ها و ویدیوی آنها را در سراسر جهان در اختیار شبانان و میسیونرها قرار بدهد، بخصوص برای کشورهای جهان سوم که در آنها فقط چند دانشکده الهیات یا مدرسه دینی ممکن است باشد یا اصلأ وجود نداشته باشد.

متن مکتوب این خطابه‌ها و ویدیوها را هر ماه حدود یک و نیم میلیون رایانه در بیش از ۲۲۱ کشور از آدرس اینترنتی www.sermonsfortheworld.com دریافت می‌کنند. صدها نفر دیگر هم ویدیوی آنها را در یوتیوپ تماشا می‌کنند ولی زود از آن دست می‌کشند و به وبسایتمان مراجعه می‌کنند. یوتیوپ افراد را به وبسایتمان هدایت می‌کند. متن دستنویس خطابه‌ها هر ماه به ۴۳ زبان و به ۱۲۰ هزار رایانه ارائه می‌شود. این خطابه‌ها از حق چاپ برخوردار نیستند، در نتیجه واعظین می‌توانند بدون گرفتن اجازه از آنها استفاده کنند. همچنین صدها ویدیو از موعظه‌های دکتر هایمرز و شاگردانش موجود است. لطفاً اینجا را کلیک کنید تا ببینید که چطور می‌توانید بصورت ماهیانه با مبالغ اهدایی خود در این امر خطیر یعنی گسترش انجیل به تمام جهان حتی ملل مسلمان و هندو به ما کمک کنید.

هر وقت برای دکتر ‌هایمرز مطلبی می‌نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را قید بفرمایید. ایمیل دکتر هایمرز rlhymersjr@sbcglobal.net می‌باشد.

نشانه های بازگشت ثانوی مسیح

SIGNS OF CHRIST’S SECOND COMING
(Farsi)

دکتر ر. ل. هایمرز
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

خطابه وعظ شده در کلیسای باپتیست لوس آنجلس
صبح روز یکشنبه ۱۷ مه ۲۰۱۵
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord's Day Morning, May 17, 2015

"به ما بگو که این امور کی واقع می شود و نشان آمدن تو و انقضای عالم چیست؟" (متی ۲۴:۳).

من هر روز سه روزنامه می خوانم. در ضمن چند دقیقه ای هم به دو کانال اخبار نگاه می کنم. آنچه که در خبرها می شنویم نشان می دهد که این دنیا در تلاطم است. تروریسم، جنگها، گروگانگیری و بمب گذاریها هر روز در گوشه و کنار این جهان اتفاق می افتند. جمعی از کلیساها به آتش کشیده شده و صدها مسیحی را گردن می زنند. ایران بزودی بمب اتم خواهد داشت. آنها اساس وجود ما را مورد تهدید قرار داده اند. آنها می گویند که بمب ها را به صورت قاچاق به درون شهرهای ما آورده، منفجر کرده و روش زندگی ما را از بین خواهند برد.

رییس جمهور جان اف کندی یک کاتولیک بود. روزی او با بیلی گراهام گلف بازی می کرد. او به آقای گراهام گفت که کلیسای کاتولیک به آمدن دوباره مسیح معتقد است. آنها اعتقاد نامه ای را با هم از حفظ خواندند که می گوید، "پس او خواهد آمد، تا بر زندگان و مردگان داوری نماید." اما رییس جمهور کندی می خواست بیشتر درمورد آمدن دوباره مسیح بداند. شصت سال پیش وینستون چرچیل هنوز نخست وزیر بریتانیای کبیر بود. بیلی گراهام که واعظ جوانی بود به دفترش در خیابان داونینگ شماره ۱۰ لندن رفت. چرچیل به او گفت، "فکر نمی کنم که دنیای ما فرصت خیلی زیادی داشته باشد. مشکلاتمان بیش از حد تحمل ماست." امروز بنظر می رسد که در سطح مدیریت همه این ترس را احساس کرده اند. عصری که ما در آن زندگی می کنیم در برابر چشمان ما در حال گذر است. بنظر می رسد که بسمت اوج تاریخ و انتهای جهان در حال حرکتیم.

شاگردان به این موضوع علاقه داشتند. آنها از عیسی پرسیدند، "و نشان آمدن تو و انقضای عالم چیست؟" واژه یونانی ترجمه شده برای "عالم" عبارت است از "aion." معنی آن "عصر" یا دوره است – عصری که در آن زندگی می کنیم، دوره مسیحیت. مسیح آنها را بخاطر طرح این سوال سرزنش نکرد – "و نشان آمدن تو و انقضای [عالم] چیست؟" بجای سرزنش آنها، او فهرست بلندی از "نشانه ها" را داد. آنها راجع به یک نشانه پرسیدند و مسیح در آیات بعدی تعداد زیادی را برشمرد و همچنین در گفتمان آلیوت (متنی در اناجیل نظیر که درمورد ایام آخر نبوت می کند م.) که در مرقس ۱۳ و لوقا ۲۱ آمده است.

در خصوص نشانه هایی که مسیح می دهد سه اشتباه وجود دارد. اول، پریتریست ها (preterists) همه این نشانه ها را معطوف به قرن اول دانسته اند. بسیاری از کالونیست های معاصر، پرتریست هایی هستند که چنین عقیده ای دارند. من فکر می کنم که آنها در اشتباه هستند. برای مثال، باید قدرت تخیل بسیطی داشت که آیه ۱۴ را به قرن اول مربوط دانست و هنوز بتوان آنرا تفسیر نمود، یعنی تفسیر ادبی از این متن را. این آیه می گوید،

"و به این بشارت ملکوت در تمام عالم موعظه خواهد شد تا بر جمیع امت ها شهادتی شود؛ آنگاه انتها خواهد رسید" (متی ۲۴:۱۴).

این آیه، یک نبوت کاملاً صریح از خود مسیح است. آشکار است که این امر تا به امروز انجام نشده است.

می دانیم که شاگردان انجیل را در سرتاسر امپراتوری رم پخش کردند. ولی آنها انجیل را "در تمام عالم" موعظه نکرده اند – یقیناً به آمریکای شمالی و جنوبی، ژاپن، استرالیا، جزایر دریاها و جاهای دیگر آنرا نبرده اند. متی ۲۴:۱۴ تنها در زمان فعلی است که عملاً "در تمام عالم" معنای کامل پیدا می کند.

بعد، فکر می کنم که دومین اشتباه این است که نشانه ها را به زمان آینده موکول کنیم، یعنی به هفت سال عذاب و محنت. این کاری است که دیسپنسنشنالیست های معاصر تمایل دارند انجام دهند. من فکر می کنم که اشتباه است که تمام نشانه ها را چه به گذشته به قرن اول – و یا به آینده موکول کنیم، بخصوص به دوره محنت و عذاب. من به یقین رسیده ام که "نشانه ها" در زمان حال به ما داده می شوند، یعنی در این ایام شیطانی.

عجیب است که امروزه در بسیاری از کلیساها خیلی کم راجع به این نشانه ها موعظه می شود. بنظر می رسد که انکار نشانه ها در این دوره خود یک نشانه است! متاسفم که این امر برخی از واعظین را در رده "تمسخرکنندگان" قرار می دهد که می گویند " کجاست وعده آمدن او؟" (دوم پطرس ۴-۳:۳). و فکر می کنم رد کردن این نشانه ها نشان می دهد که "چون داماد در آمدن تاخیر کرد همگی خوابشان برد" (متی ۲۵:۵). کلیساهای خوابیده نمی خواهند راجع به نشانه چیزی بشنوند. چون ممکن است بیدارشان کند! دکتر م. ر. دهان گفته است، "دو خطر وجود دارد. اول، خطر تعیین کردن زمان، و دوم، که بهمان اندازه جدی است، فکر شیطانی نادیده گرفتن نشانه هاست..." (M. R. DeHaan, M.D., Signs of the Times, Kregel Publications, 1997 edition, p. 13).

بعد نوبت اشتباه سوم است. در سال ۲۰۱۱ هارولد کمپینگ روز و ساعت آمدن مسیح در ابرها برای ربوده شدن را اعلام کرد. او گفت که در تاریخ ۲۱ مه ۲۰۱۱ ساعت ۶ بعدازظهر این اتفاق خواهد افتاد. البته، او اشتباه کرد. عیسی خیلی روشن و واضح گفت، "هیچ کس.. از آن روز و ساعت خبر ندارد" (متی ۲۴:۳۶). اگر کسی به شما بگوید که می داند کی مسیح خواهد آمد، به آن شخص گوش ندهید!

شاگردان درباره یک نشانه از آمدن او پرسیدند "و انقضای [عالم]" ولی مسیح نشانه های زیادی به آنها داد. من فهرستی از نشانه هایی که مسیح به شاگردانش داد را در سه بخش عنوان می کنم.

I. اول، نشانه هایی در کلیسا هست.

در واقع این اولین نشانه ای بود که عیسی در متی ۵-۲۴:۴ داد،

"عیسی در جواب ایشان گفت، زنهار کسی شما را گمراه نکند! زانرو که بسا به نام من آمده خواهند گفت که من مسیح هستم و بسیاری را گمراه خواهند کرد" (متی ۵-۲۴:۴).

بنظر می رسد که عمدتاً این امر راجع به ارواح ناپاک است، که خود را همچون مسیح جا می زنند. پولس رسول راجع به "عیسای دیگر، غیر از آنکه ما بدو موعظه کردیم" هشدار می دهد (دوم قرنتیان ۱۱:۴). پولس همچنین گفت،

"و لیکن روح صریحاً می گوید که در زمان آخر بعضی از ایمان برگشته، به ارواح مضل و تعالیم شیاطین اصغا خواهند نمود" (اول تیموتیوس ۴:۱).

امروز شاهدیم که "روح – مسیح" لاهوت گرایی (اگنوستیسم) در بسیاری از کلیساها موعظه می شود. مسیح اگنوستیک فقط یک روح است، و مسیح گوشت و استخوان کتب مقدس نیست. کتاب مقدس می گوید، "و هر روحی که عیسی مسیح مجسم شده را انکار کند، از خدا نیست" (اول یوحنا ۴:۳). درمیان تمام ترجمه های جدید، فقط کتاب مقدس نسخه کینگ جیمز این آیه را بدرستی ترجمه کرده است! واژه یونانی آن "elēluthota" است. این زمان کامل است که زمان حال مسیح را نشان می دهد (cf. Jamieson, Fansset and Brown). همانطور که در نسخه کینگ جیمز آمده، مسیح "در جسم می آید." او در جسم آمد و در جسم باقی ماند و با بدن جسمانی با گوشت و استخوان رستاخیز نمود. پس از برخاستن از مردگان، عیسی گفت، "روح گوشت و استخوان ندارد، چنانکه می نگرید که در من است" (لوقا ۲۴:۳۹). پس، روح – مسیح امروزی در واقع یکی از شیاطین است!

بار دیگر مسیح در متی ۲۴:۲۴ می گوید،

"زیرا که مسیحان کاذب و انبیاء کذبه ظاهر شده، علامات و معجزات عظیمه چنان خواهند نمود که اگر ممکن بود برگزیدگان را نیز گمراه می کردند" (متی ۲۴:۲۴).

ما نباید فریب "علامات و معجزات" این ایام شیطانی را بخوریم.

"زیرا که چنین اشخاص رسولان کذبه و عمله مکار هستند که خویشتن را به رسولان مسیح مشابه می سازند. و عجب نیست، چونکه خود شیطان هم خویشتن را به فرشته نور مشابه می سازد. پس امر بزرگ نیست که خدام وی خویشتن را به خدام عدالت مشابه سازند که عاقبت ایشان برحسب اعمالشان خواهد بود" (دوم قرنتیان ۱۵-۱۱:۱۳).

پولس رسول هشدار می دهد که،

"زیرا ایامی می آید که تعلیم صحیح را متحمل نخواهند شد، بلکه بر حسب شهوات خود خارش گوش ها داشته، معلمان را بر خود فراهم خواهند آورد، و گوشهای خود را از راستی برگردانیده، به سوی افسانه خواهند گرایید" (دوم تیموتیوس ۴-۴:۳).

من متقاعد شده ام که ما حالا در دوره ارتداد یا از دین برگشتگی زندگی می کنیم، "آن ارتداد" که پولس رسول در دوم تسالونیکیان ۲:۳ پیشگویی می کند.

و همچنین مسیح می گوید،

"و بجهت افزونی گناه محبت بسیاری [رو به] سرد خواهد شد" (متی ۲۴:۱۲).

مسیح پیشگویی کرد که هرج و مرج و بی قانونی در کلیساها چنان گسترش خواهد یافت که محبت واقعی میان اعضای کلیسا رو به سردی خواهد گذاشت. یکشنبه شبها کلیساها بسته می شوند فقط چون اخوت و رفاقت واقعی در گذشته وجود داشت. اعضای کلیسا دیگر نمی خواهند که با هم باشند، آنطور که در کلیساهای اولیه بوده است (اعمال رسولان ۴۷-۲:۴۶). همچنین، عیسی پیشگویی کرد که دعاهای با خلوص نیت کمی در زمانهای آخر وجود خواهد داشت (لوقا ۸-۱۸:۱). عجیب نیست که امروزه جلسات دعای کمی وجود دارد. مراسم شب چهارشنبه (اگر مراسمی بوده!) از مراسم دعا به مطالعه کتاب مقدس تغییر کرده و فقط یک یا دو دعای معمولی خوانده می شود. یقینا ً این نشانه انتهای کار است! "لیکن چون پسر انسان آید، آیا ایمان [ایمان به دعا] را بر زمین خواهد یافت؟" (لوقا ۱۸:۸). ولی بخاطر داشته باشید که عیسی گفت،

"و چون ابتدای این چیزها بشود، راست شده، سرهای خود را بلند کنید از آن جهت که خلاصی شما نزدیک است" (لوقا ۲۱:۲۸).

سرود شماره ۳، بند دوم را بسراییم!

شب ظلمانی و گناه علیه ما در جنگ بود؛
   بار گناهی که حمل می کردیم سنگین بود؛
اما حالا نشانه های آمدنش را می بینیم؛
   قلب ها در درونمان می درخشند، جامهای شادی لبریزند!
دوباره می آید، دوباره می آید،
   همان عیسی که آدمیان او را رد کردند؛
دوباره می آید، دوباره می آید،
   با قدرت و جلال عظیم، دوباره می آید!
(“He Is Coming Again” by Mabel Johnston Camp, 1871-1937).

II. دوم، نشانه هایی از جفا هست.

عیسی گفت،

"آنگاه شما را به مصیبت سپرده، خواهند کشت و جمیع امت ها بجهت اسم من از شما نفرت کنند. و در آن زمان، بسیاری لغزش خورده، یکدیگر را تسلیم کنند و از یکدیگر نفرت گیرند" (متی ۱۰-۲۴:۹).

"آنگاه برادر، برادر را و پدر، فرزند را به هلاکت خواهند سپرد و فرزندان بر والدین خود برخاسته، ایشان را به قتل خواهند رسانید. و تمام خلق بجهت اسم من شما را دشمن خواهند داشت. اما هر که تا به آخر صبر کند، همان نجات یابد" (مرقس ۱۳-۱۳:۱۲).

جفاهای وحشتناکی همین حالا در نقاط مختلفی از جهان در حال انجام گرفتن است. اینجا را کلیک کنید تا در سایت www.persecution.com راجع به آنها بخوانید. گروه موسوم به داعش در حال کشتن هزاران مسیحی است. هدفشان را که بطور علنی ابراز کرده اند همانا از بین بردن مسیحیان در تمام جهان است! فشارهای موزیانه ای هم اکنون علیه مسیحیان واقعی حتی اینجا در دنیای غرب پیدا می شوند. کسانی که سبب تفرقه در کلیسا می شوند به شبانان مومن حمله می کنند. والدین، فرزندان خود را بخاطر مسیحی شدن مورد ظلم و آزار قرار می دهند. و بسیار تعجب آور است اگر ببینید که بعضی ها با والدین سالخورده خود که مسیحیانی جدی هستند چه می کنند! بعضی ها عملاً حبس شده اند و یا به حال خود رها شده اند و فرزندان غیر مسیحی شان به ملاقاتشان هم نمی روند. برخی از شبانان به من می گویند که فکر می کنند مسیحیان در امریکا بزودی جفاها و سختی های بیشتری هم متحمل خواهند شد. ولی بیاد داشته باشید که عیسی گفت،

"خوشابحال شما وقتی که مردم بخاطر پسر انسان از شما نفرت گیرند و شما را از خود جدا سازند و دشنام دهند و نام شما را مثل شریر بیرون کنند. در آن روز شاد باشید و وجد نمایید زیرا اینک اجر شما در آسمان عظیم می باشد، زیرا که به همینطور پدران ایشان با انبیاء سلوک نمودند" (لوقا ۲۳-۶:۲۲).

دوباره – سرود شماره ۳ – بند دوم را بخوانید!

شب ظلمانی و گناه علیه ما در جنگ بود؛
   بار گناهی که حمل می کردیم سنگین بود؛
اما حالا نشانه های آمدنش را می بینیم؛
   قلب ها در درونمان می درخشند، جامهای شادی لبریزند!
دوباره می آید، دوباره می آید،
   همان عیسی که آدمیان او را رد کردند؛
دوباره می آید، دوباره می آید،
   با قدرت و جلال عظیم، دوباره می آید!

III. سوم، نشانه ای از بشارت انجیل به سراسر جهان هست.

توجه کنید چطور این نشانه دلگرم کننده ناگهان در میان این نشانه های دهشتناک ظاهر می شود. لطفاً در حالیکه من متی ۱۴-۲۴:۹ را می خوانم سرپا بایستید.

"آنگاه‌ شما را به‌ مصیبت‌ سپرده‌، خواهند کشت‌ و جمیع‌ امت‌ها بجهت‌ اسم‌ من‌ از شما نفرت‌ کنند. و در آن‌ زمان‌، بسیاری‌ لغزش‌ خورده‌، یکدیگر را تسلیم‌ کنند و از یکدیگر نفرت‌ گیرند. و بسا انبیای‌ کذَبه‌ ظاهر شده‌، بسیاری‌ را گمراه‌ کنند. و بجهت‌ افزونی‌ گناه‌ محبّت‌ بسیاری‌ سرد خواهد شد. لیکن‌ هر که‌ تا به‌ انتها صبر کند، نجات‌ یابد. و به‌ این‌ بشارتِ ملکوت‌ در تمام‌ عالم‌ موعظه‌ خواهد شد تا بر جمیع‌ امت‌ها شهادتی‌ شود؛ آنگاه‌ انتها خواهد رسید" (متی ۱۴-۲۴:۹).

لطفاً بنشینید.

"بشارت ملکوت" بزبان ساده یعنی "انجیل،" در مرقس ۱۳:۱۰ که می گوید، "و لازم است که انجیل اول بر تمامی امت ها [موعظه] شود." در میان همین جفاها و ارتداد، ناگهان مسیح می گوید انجیل در تمام دنیا موعظه خواهد شد، "آنگاه انتها خواهد رسید" (متی ۲۴:۱۴).

چه نبوت عجیبی! نقاط کمی در دنیا وجود دارد که نمی توانند انجیل را در زمان ما بشنوند. با اینترنت، رادیو، امواج کوتاه، ماهواره و از طریق هزاران میسیونر – انجیل امروز در سراسر جهان منتشر می شود! متی ۱۴-۲۴:۱۱ در نسل حاضر به انجام رسیده است! چقدر عجیب است، حتی در حالیکه کلیساها در غرب درهایشان را می بندند و مراسم شامگاهیشان را متوقف می کنند، باید انفجار انجیل در جهان سوم رخ بدهد – در چین، آسیای جنوب شرقی، درمیان مردم مانگ، و آنها که در هند دست نیافتنی هستند! ارتداد و احیاء – همزمان به پیش می روند - همانطور که عیسی پیشگویی کرد! چه جریان پیچیده ای! با اینحال این دقیقاً چیزی است که در حال جریان است، درست همانطور که مسیح پیشگویی کرد این اتفاق خواهد افتاد!

و به‌ این‌ بشارتِ ملکوت‌ در تمام‌ عالم‌ موعظه‌ خواهد شد تا بر جمیع‌ امت‌ها شهادتی‌ شود؛ آنگاه‌ انتها خواهد رسید" (متی ۲۴:۱۴).

هللویاه! عیسی دارد می آید! دوباره این سرود را بخوانیم!

شب ظلمانی و گناه علیه ما در جنگ بود؛
   بار گناهی که حمل می کردیم سنگین بود؛
اما حالا نشانه های آمدنش را می بینیم؛
   قلب ها در درونمان می درخشند، جامهای شادی لبریزند!
دوباره می آید، دوباره می آید،
   همان عیسی که آدمیان او را رد کردند؛
دوباره می آید، دوباره می آید،
   با قدرت و جلال عظیم، دوباره می آید!

شما مسیح را می شناسید؟ آیا هنگام آمدنش آماده خواهید بود؟ آیا بسویش بازگشت کرده اید؟ اگر راه را گم کرده اید، "وقف دوباره" خویشتن به شما کمک نمی کند. بعضی ها می گویند بسوی مسیح برمی گردند، مثل پسرگمشده (پسر ولخرج). ولی کتاب مقدس هیچوقت نمی گوید که پسر گمشده یکبار نجات یافت، لغزش خورد و زندگی اش را دوباره وقف کرد. خیر! کتاب مقدس بزبان ساده می گوید که او گمراه شد! پدر خودش گفت،

"زیرا که این پسر من مرده بود، زنده گردید و گم شده بود، یافت شد" (لوقا ۱۵:۲۴).

در حالی بسوی مسیح بیایید که متقاعد شده اید شما یک گمشده هستید! اینجا را کلیک کنید تا "طریق فیض" به قلم مبشر بزرگ جورج وایت فیلد (۱۷۷۰-۱۷۱۴) را بخوانید.

اگر متقاعد نشوید که گمشده هستید، بسوی عیسی نخواهید آمد. نخواهید توانست تنها به او اعتماد کنید. بازگشت حقیقی را تجربه نخواهید کرد و با خون مسیح از گناه پاک نخواهید شد و از طریق رستاخیز مسیح از نو مولود نخواهید شد.

خداوندا، دعا کرده می طلبیم که برخی از این جانهای گمشده، با شنیدن و خواندن این متن مکتوب، یا با دیدن موعظه من روی یوتیوپ یا وب سایتمان، به محکومیت گناه پی برده و به عیسی مسیح فرزند تو ایمان آورند. آمین.

اگر این خطابه شما را برکت داد، لطفا به دکتر هایمرز ایمیل بفرستید و به او بگویید – (اینجا را کلیک کنید) rlhymersjr@sbcglobal.net. می توانید به هر زبانی برای دکتر هایمرز بنویسید، اما اگر می توانید به زبان انگلیسی بنویسید.

( پایان موعظه)
شما می توانید موعظه های دکتر هایمز را هر هفته در اینترنت بخوانید
به آدرس www.realconversion.com مراجعه کنید و روی
Sermon Manuscript کلیک کنید.

You may email Dr. Hymers in English at rlhymersjr@sbcglobal.net – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Phone him at (818)352-0452.

آیه ای که پیش از موعظه توسط آقای آبل پرودام قرائت شد از: مرقس ۱۳-۱۳:۱.
سرود تک نفره پیش از موعظه توسط آقای بنجامین کین کید گریفین:
“Jesus is Coming Again” (by John W. Peterson, 1921-2006)        .

طرح کلی

نشانه های بازگشت ثانوی مسیح

SIGNS OF CHRIST’S SECOND COMING

دکتر ر. ل. هایمرز
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

"به ما بگو که این امور کی واقع می شود و نشان آمدن تو و انقضای عالم چیست؟" (متی ۲۴:۳).

(متی ۲-۲۴:۱؛ لوقا ۲۴-۲۱:۲۰؛ متی ۳۶ ،۲۴:۱۴)

I.    اول، نشانه هایی در کلیسا هست، متی ۵-۲۴:۴؛
اول تیموتیوس ۴:۱؛ دوم قرنتیان ۱۱:۴؛ اول یوحنا ۴:۳؛ لوقا ۲۴:۳۹؛
متی ۲۴:۲۴؛ دوم قرنتیان ۱۵-۱۱:۱۳؛ دوم تیموتیوس ۴-۴:۳؛
دوم تسالونیکیان ۲:۳؛ متی ۲۴:۱۲؛ اعمال رسولان ۴۷-۲:۴۶؛
لوقا ۲۱:۲۸؛ ۸-۱۸:۱؛ دوم پطرس ۴-۳:۳؛ متی ۲۵:۵.

II.   دوم، نشانه هایی از جفا هست، متی ۱۰-۲۴:۹؛
مرقس ۱۳-۱۳:۱۲؛ لوقا ۲۳-۶:۲۲.

III.  سوم، نشانه ای از بشارت انجیل به سراسر جهان هست، متی ۱۴-۲۴:۹؛
مرقس ۱۳:۱۰؛ لوقا ۱۵:۲۴.