Print Sermon

هدف این وبسایت این است که متن رایگان خطابه‌ها و ویدیوی آنها را در سراسر جهان در اختیار شبانان و میسیونرها قرار بدهد، بخصوص برای کشورهای جهان سوم که در آنها فقط چند دانشکده الهیات یا مدرسه دینی ممکن است باشد یا اصلأ وجود نداشته باشد.

متن مکتوب این خطابه‌ها و ویدیوها را هر ماه حدود یک و نیم میلیون رایانه در بیش از ۲۲۱ کشور از آدرس اینترنتی www.sermonsfortheworld.com دریافت می‌کنند. صدها نفر دیگر هم ویدیوی آنها را در یوتیوپ تماشا می‌کنند ولی زود از آن دست می‌کشند و به وبسایتمان مراجعه می‌کنند. یوتیوپ افراد را به وبسایتمان هدایت می‌کند. متن دستنویس خطابه‌ها هر ماه به ۴۳ زبان و به ۱۲۰ هزار رایانه ارائه می‌شود. این خطابه‌ها از حق چاپ برخوردار نیستند، در نتیجه واعظین می‌توانند بدون گرفتن اجازه از آنها استفاده کنند. همچنین صدها ویدیو از موعظه‌های دکتر هایمرز و شاگردانش موجود است. لطفاً اینجا را کلیک کنید تا ببینید که چطور می‌توانید بصورت ماهیانه با مبالغ اهدایی خود در این امر خطیر یعنی گسترش انجیل به تمام جهان حتی ملل مسلمان و هندو به ما کمک کنید.

هر وقت برای دکتر ‌هایمرز مطلبی می‌نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را قید بفرمایید. ایمیل دکتر هایمرز rlhymersjr@sbcglobal.net می‌باشد.

کور شدن شیطانی

SATANIC BLINDING
(Farsi)

دکتر ر. ل. هایمرز
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

موعظه کلیسای باپتیست لوس آنجلس
صبح روز یکشنبه ۲۲ فوریه ۲۰۱۵
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord’s Day Morning, February 22, 2015

"زیرا اگر انجیلی که اعلام می کنیم پوشیده باشد فقط برای کسانی پوشیده است که در راه هلاکت هستند. خدای این جهان افکار آنها را کور کرده است تا نور انجیل پرشکوه مسیح را که صورت خدای نادیده است نبینند" (دوم قرنتیان ۴،۴:۳).

امروز صبح می خواهم درباره شیطان صحبت کنم. این یکی از مشکلترین موعظه هایی است که تا بحال آماده کرده ام. مطمئنم که شیطان هم نمی خواست این موعظه را امروز به گوش شما برسانم. کتابی داشتم از دکتر و. آ. کریسول که قصد داشتم بعنوان یکی از منابع مورد استفاده قرار بدهم. موعظه های او را در رابطه با شیطان و دیوها مطالعه کردم و فکر کردم که برخی از چیزهایی را که گفته در مقدمه موعظه خودم استفاده کنم. برای همین آن کتاب را روی میز کارم گذاشتم. اما وقتی موقع آماده کردن موعظه رسید، نتوانستم آنرا پیدا کنم! انگار که ناپدید شده باشد! بایستی بین مطالبی بوده باشد که داشتم مطالعه می کردم، اما تقریباً سه ساعت دنبالش گشتم و نتوانستم پیدایش کنم. مطمئنم که شیطان دستی در این کار داشته است.

بعد آیلینا به خانه آمد. از جستجو دست برداشتم و دعا کردم که خداوند کمکم کند که آنرا پیدا کنم. آیلینا تمام کتابهای روی زمین اطراف میزم را نگاه کرد. وقتی او مشغول بود با خودم فکر کردم که یکبار دیگر جایی که کتاب را دیده بودم نگاه کنم. قبلاً سه مرتبه آنجا را نگاه کرده بودم، ولی دوباره آنجا را امتحان کردم. همانجا بود! قلبم از خوشحالی در سینه نمی گنجید! خداوند جواب دعاهایم را داده بود و نشان داد که آن کتاب کجا بود!

شاید کسی فکر کند که این – پیدا کردن کتاب – یک مسئله ناچیزی است. ولی معمولاً در "چیزهای ناچیز" است که می بینیم شیطان چقدر محتاط و دقیق عمل می کند. "شیطان" نام او به عبری است. "ساطان" – یعنی "حریف،" یعنی "دشمن،" "متخاصم،" و "مخالف." "شیطان" از یک واژه دیگر عبری هم می آید که به معنای "حمله" است. شیطان دشمن خداست. او مخالف خداست. او به کار خداوند حمله می کند. و خیلی هم قوی است. دکتر و. آ. کریسول حدود شصت سال شبان اولین کلیسای باپتیست دالاس تگزاس بود. او دارای مدرک دکترا در کتاب مقدس یونانی و الهیات بود. او پرچمدار نظریه بی لغزش و بدون خطا بودن کتاب مقدس بود. او واعظ بزرگ باپتیست های جنوب بود، یکی از بزرگترین واعظین قرن بیستم. دکتر کریسول می گفت،

     شیطان در جامعه فرهیختگان ما می ایستد و سخنرانی های باشکوه ارائه می دهد. بر روند آموزشی ریاست و نظارت میکند و می خواهد مطمئن بشود که خداوند را دخالت ندهند. شیطان خدای این جهان است.
     شیطان عاشق مذهب است... تمام اساطیر دنیای باستان در ارتباط با خدایان بابلی، مصری، یونانی و رومی روایت می شود. ۳۳۵ میلیون خدای مستقل امروزه در هند مورد پرستش قرار می گیرند. شیطان این را دوست دارد. هر تعداد خدایانی که دوست دارید پرستش کنید، فقط با خدای حقیقی کاری نداشته باشید. [شیطان] عاشق مذاهب موجود در دنیا است. او عاشق میلیونها نفری است که در زیارتگاههای بودا یا شینتو عبادت می کنند. او عاشق خدایان هندو و پرستش الله توسط مسلمانان است. میلیونها نفر این خدایان را پرستش می کنند و او خوشش می آید. فقط با خدای حقیقی کاری نداشته باشید...
      [شیطان] فرشته نور است، او با زیرکی تمام عاقبت و فرجام کسانی را که گول می زند پنهان می کند... او خودش را بعنوان شخصی برجسته نشان می دهد. شما با احترام به او نگاه می کنید. او مدیر قابلی است، ظاهری بی عیب ونقص دارد و در شرکتهای عظیم و در جامعه دارای منصب و مقام برجسته ای است. او مردی بانفوذ با گیلاسی [مشروب] در دست است. اما [شیطان] مستان و هلاک شوندگان را در استفراغش و رنج خانه ها و خانواده های دل شکسته و بچه های یتیم را پنهان می کند. او باهوش و با استعداد است! [او خدای این جهان است.].
     فریبندگی و زرق و برق برادوی یا هالیوود یا لاس وگاس و همه افسونگری های پورنوگرافی را مجلل و باشکوه نشان می دهد. ولی سیفلیس و سوزاک و تبخال و ایدز و قلوب شکسته و اشکها و ناامیدی ها را پنهان می کند. این شیطان [خدای این جهان] است...
...       او کلیسای خدای زنده و نجات دهنده یعنی مسیح خداوند را جعل می کند. پولس رسول این کلیسای جعل شده را توصیف می کند... "ظاهراً خدا پرستند، ولی واقعیت آن را انکار می نمایند" (دوم تیموتیوس ۳:۵)... کلیسای جعلی کارهای عمیق شیطانی را بانجام می رساند و با کارهای عمیق خداوند در حال رقابت است. شیطان این را دوست دارد. او عاشق مذهبی است که نجات دهنده ای ندارد... با گم شدگان و هلاک شوندگان صحبت نکنید. سعی نکنید که غرق شدگان را متحول کنید. فقط آن را قشنگ، نیایشی، باتدبیر نشان بدهید و با نجات دهنده [مسیح] کاری نداشته باشید. این شیطان است. [این خدای این جهان است].
     و همینطور که زیرک و باهوش و فرشته نور است، [شیطان] با دقت تمام عاقبت و سرانجام کسانی را که فریب می دهد پنهان می کند (W. A. Chriswell, Ph.D., “The Fall of Lucifer,” Great Doctrines of the Bible – Angelology, volume 7, Zondervan Publishing House, 1987, pp. 93-95).

اما او ویرانه های زندگی بدون مسیح را پنهان می کند. تهی بودن و غم و غصه را پنهان می کند. او مرگ بدون مسیح و قبر بی درمان را پنهان می کند. داوری آخر مردگان از دست رفته را پنهان می کند. عذاب ابدی جانها را در شعله ها و درد جانکاه دایمی در دریاچه ابدی آتش را پنهان می کند! این شیطان است. او خدای این جهان است!

و این موجود، شیطانی است که رسول در موردش می گوید،

"زیرا اگر انجیلی که اعلام می کنیم پوشیده باشد فقط برای کسانی پوشیده است که در راه هلاکت هستند. خدای این جهان افکار آنها را کور کرده است تا نور انجیل پرشکوه مسیح را که صورت خدای نادیده است نبینند" (دوم قرنتیان ۴-۴:۳).

I. اول، چه چیزی از آنان که در راه هلاکت هستند پوشیده است.

این انجیل است، "انجیل پرجلال مسیح." این چیزی است که از گم شدگان (آنان که در راه هلاکت هستند) پنهان نگاه داشته می شود. یادگیری انجیل مسیح چیز بسیار ساده ای است. می توانید حقایق اولیه و اساسی انجیل را در کمتر از پنج دقیقه یاد بگیرید. پولس رسول انجیل را در دو آیه کوتاه از رساله اش عنوان می کند. او می گوید،

"مطابق پیشگویی های تورات و نوشته های انبیاء، مسیح برای گناهان ما مرد و مدفون شد و نیز بر طبق کتاب مقدس در روز سوم زنده گشت" (اول قرنتیان ۴-۱۵:۳).

این فقط بخشی از یک جمله است. یک جمله می تواند انجیل را توصیف می کند!

اول، "مسیح برای گناهان ما مرد." مسیح بود که برای گناهان ما مرد، نه کس دیگر. این عیسی مسیح بود که خدا از آسمان فرستاد. این مسیح بود که از مریم باکره متولد شد. مسیح بود که بدون گناه متولد شد و بدون گناه زندگی کرد. این مسیح بود که حتی پیلاطوس فرماندار رومی گفت، "من در این مرد هیچ جرمی نیافتم" (یوحنا ۱۸:۳۸). هیچ نوع جرمی! چقدر درست است. حتی دشمنانش نتوانستند در او جرم یا گناهی پیدا کنند. باید در مورد او دروغ می گفتند، و ابراز می کردند که او گفته که می تواند معبد را در سه روز دوباره بسازد، که او هیچگاه چنین نگفت! این یک دروغ بود! باید دروغ می گفتند تا توجیه کنند که کشتن او منطقی است. این عیسی مسیح بود که هرگز دروغ نگفت و جز کمک به مردم کاری نکرد. این پسر کامل و بی عیب خدا بود.

دوم، "مسیح برای گناهان ما مرد." مسیح بجای ما بر صلیب مرد تا جریمه گناهان ما را بپردازد. پطرس رسول می گوید،

"مسیح یک بار برای همیشه به خاطر گناه بشر مرد، یعنی یک شخص بی گناه در راه گناهکاران مرد" (اول پطرس ۳:۱۸).

اشعیاء نبی درباره مسیح گفت،

"اما به خاطر گناهان ما، او مجروح شد" (اشعیاء ۵۳:۵).

"خداوند گناه ما را به حساب او آورد" (اشعیاء ۵۳:۶).

مسیح، جانشین ما است. او به جای ما مرد – تا در نظر خداوند گناهان ما را بپردازد.

سوم، "مدفون شد و... در روز سوم زنده گشت." او واقعاً بر روی صلیب مرد. بدن مرده او داخل قبری گذاشته شد. آنها قبر را مهر و موم کرده و بدنش را آنجا ترک کردند. اما در روز سوم او از مردگان برخاست. او جسماً از مردگان برخاست – تا به ما حیات ببخشد،

"تا هر که به او ایمان آورد هلاک نگردد بلکه صاحب حیات جاودان شود" (یوحنا ۳:۱۵).

این انجیل است! به همین سادگی!

"در آن هنگام که ما هنوز گناهکار بودیم مسیح بخاطر ما مرد. ما که با ریختن خون او کاملا نیک شمرده شدیم چقدر بیشتر بوسیله خود او از غضب خدا خواهیم رست...چقدر بیشتر زندگانی مسیح باعث نجات ما خواهد شد" (رومیان ۱۰-۵:۸).

این انجیل است. یک بچه می تواند این حقایق را در پنج دقیقه یاد بگیرد! آن کسانی که فقط دو یا سه مرتبه به این کلیسا آمده اند نیز این حقایق را می دانند. شما حقایق انجیل را قبلاً یاد گرفته اید. ولی هنوز... هنوز... هنوز، نجات پیدا نکردید. انجیل را می دانید، ولی نجات پیدا نکردید. "اگر انجیلی که اعلام می کنیم پوشیده باشد، فقط برای کسانی پوشیده است که در راه هلاکت هستند" (دوم قرنتیان ۴:۳).

II. دوم، چرا انجیل از آنان که در راه هلاکت هستند پوشیده است.

جواب آن در همین آیات است، "خدای این جهان افکار آنها را کور کرده است تا... نبینند" (دوم قرنتیان ۴:۴). شیطان "خدای این جهان" نامیده می شود. در یوحنا ۱۲:۳۱ شیطان "حکمران این جهان" نامیده می شود. در اول یوحنا ۵:۱۹ گفته می شود،

"تمام دنیا در شریر خوابیده است" (اول یوحنا ۵:۱۹).

یادداشت های وسط صفحه انجیل اسکافیلد این آیه را چنین ترجمه کرده است،

"تمام دنیا تحت تسلط شیطان است"

کتاب مقدس استاندارد جدید آمریکا می نویسد،

"بقیه مردم دنیا تحت قدرت و سلطه شیطان قرار دارند."

این آیات نشان می دهند که نظام این جهان (هستی) با حاکمان خدانشناس، مذاهب کاذب، مردم شرور و ایده های تحریف شده اش توسط شیطان اداره می شود. ایده ها، عقاید، اهداف و نظرات اکثریت عمده مردم توسط روح- دنیوی این عصر و دوره اداره می شوند. الیکات آن را "روح تنفر و کذب و تکبر [که] عملاً شریر را تکریم و مورد ستایش قرار می دهد" عنوان می کند. (Ellicott’s Commentary on the Whole Bible, volume VII, Zondervan n.d., p. 375; note on II Corinthians 4:4).

و همینطور الیکات می گوید، "خدای این جهان مستقیماً در تضاد و مقابله با [کار] خدا است" (ibid.). معنی شیطان همین است – متخاصم، متضاد، دشمن، مخالف.

شاید هنوز این مطلب را درک نکرده باشید ولی هر کس که بسوی مسیح بازگشت نکرده باشد مخالف خداست. هر کس که باشد! هیچ استثنایی ندارد! آنهایی که با تلفن از کلیسایمان خدمات بشارتی می دهند این مطلب را از روی تجربه می دانند. هیچوقت کسی را نمی بینند که به کلیسا بیاید و بدون کلنجار و کشمکش نجات پیدا کند – کشمکش های بزرگ و عظیم! این چیزی است که با خودشان می آورند! فقط با چنین درگیری بزرگی می آیند. ولی یک اکثریت بزرگی هست که اصلاً نمی آید! این بخصوص در مورد آمریکایی های سفید پوست صدق می کند – ولی بهرحال در مورد هر گروه قومی دیگری هم صادق است. حتی یک مادر "خوب" چینی ممکن بگوید، "خیلی خوب، دخترم می تواند بیاید. ولی تعمیدش ندهید!" آنقدر از این جور چیزها می گویند که کم کم متوجه می شوید در قلبشان مخالف خداوند هستند. افکارشان توسط خدای این جهان اداره می شود، همانطور که الیکات گفته، "روح کذب و تکبر" (ibid.).

من این کلیسا را در آوریل سال ۱۹۷۵ شروع کردم – و چهل سال تمام را در کشمکش های عظیم و درگیری های پایان ناپذیر و دردناک با روح این دنیا گذرانده ام، با کسانی که قلوبشان تحت کنترل شیطان است که مخالف و دشمن خدا و قوم اوست سپری کرده ام. در افسسیان ۲:۲ شیطان را "حکمران قدرتهای هوا، یعنی روحی که اکنون در اشخاص نافرمان و سرکش عمل می کند." این شیطان است! این خدای این جهان است! او دشمن خدای حقیقی است! در قلب هر انسانی کار می کند تا از تبدیل شدن آنها به مسیحیان واقعی جلوگیری کند. این فقط عقیده من نیست. به دکتر مارتین لوید-جونز گوش کنید، آن واعظ انگلیسی، که بعنوان یکی از بزرگترین واعظین قرن بیستم شناخته می شود. دکتر لوید-جونز می گوید،

ابلیس همیشه منتظر است که ما را گمراه کند. او می خواهد کار خداوند را از بین ببرد... به روشهایی بسیار زیرکانه، افکار خودش را جا می اندازد (Martyn Lloyd-Jones, M.D., Spiritual Blessing, Kingsway Publications, 1999, p. 158).

دکتر لوید-جونز در جای دیگر در مورد ابلیس گفته، "کوشش اصلی اش جدا کردن مردان و زنان از خداست." "[شیطان] مخالف بزرگ خداوند است: با تمام وجودش از خدا متنفر است" (Authentic Christianity, volume 4, The Banner of Truth Trust, 1966, p. 42). شیطان – کسی است که ذهن شما را کور می کند و انجیل را از شما پنهان نگه می دارد.

III. سوم، چطور انجیل از آنان که در راه هلاکت هستند پوشیده است.

دکتر لوید-جونز گفته، "ابلیس همیشه منتظر است که ما را گمراه کند." انجیل باشکوه و خارق العاده است و امید و آزادی به ما می دهد. ابلیس نمی خواهد که شما هیچکدام اینها را داشته باشید! متن اصلی ما می گوید که "افکار آنها را کور کرده است تا نور انجیل پرشکوه مسیح را... نبینند." شیطان "همیشه منتظر است که ما را گمراه کند." چند مثال برای شما می آورم از روشهایی که شیطان مردم را گمراه می کند و مانع می شود که آنها به عیسی ایمان بیاورند. لازم نیست که روش های زیادی را نشان بدهم، چون ابلیس از روشهای زیادی استفاده نمی کند. لازم نیست اینکار را بکند چون می داند که با چند حقه می تواند شما را در اختیارش بگیرد و برده خودش بکند. سه تا از حقه های اصلی اش را که استفاده می کند تا شما را از نجات پیدا کردن منع کند اینجا اشاره می کنم.

1.    ابلیس خودش را در ذهن شما جا می کند و باعث می شود که فکر کنید، "از خیلی چیزها باید چشم پوشید. آمدن به کلیسا اشکالی ندارد ولی اگر یک مسیح واقعی بشوم، باید قید خیلی چیزها را بزنم." عیسی به این فکر شیطانی با یک سوال جواب داد. عیسی معمولاً به یک سوال با پرسیدن یک سوال دیگر جواب می داد. اگر ابلیس به شما بگوید "از خیلی چیزها باید بگذرید،" عیسی می گوید، "انسان چه می تواند بدهد تا جان خود را باز یابد؟" "چه سود دارد که آدم تمام جهان را ببرد اما جان خود را ببازد؟" (مرقس ۳۷-۸:۳۶). اگر تمام آنچه دنیا ارایه می دهد بدست آورید اما جان خود را از دست بدهید، تا ابد محکوم هستید، بدون خوشی، لذت و امیدی – در واقع برای ابد بیچاره خواهید بود.

2.    ابلیس خودش را در ذهن شما جا می کند و باعث می شود فکر کنید، "من هر یکشنبه به کلیسا می آیم. برای هر مراسمی اینجا در کلیسا هستم. فکر می کنم که وضع من خوب باشد." اسپرژن می گوید، "آنها به مسیح گوش نخواهند داد وقتی او می گوید، 'آنکه ایمان آورد هلاک نگردد،' حالا هر چه که شخصیت اخلاقی چنین فردی می خواهد باشد. خیر؛ آنان با قلبی شاد و روشن بسوی... هلاکت می روند. یقیناً این افراد توسط شیطان کور شده اند."

3.   ابلیس خودش را در ذهن شما جا می کند و باعث می شود فکر کنید، "باید حس مخصوصی به من دست بدهد. می دانم که شبان کلیسا می گوید که نباید دنبال پیدا کردن حس درونی باشم. ولی اگر همچین حسی به من دست ندهد، چیزی ندارم که در اتاق پرس و جو به دکتر کیگن بگویم. دکتر کیگن خواهد گفت، 'راجع بهش با من صحبت کن.' اگر هیچ حسی را تجربه نکردم چیزی ندارم که بهش بگویم." به آن واعظ انگلیسی قدیمی دکتر مارتین لوید-جونز گوش بدهید. او می گوید، "چند مرتبه بعد از نجات باید به پرس و جو کننده عنوان کرد که عهد جدید هیچوقت نمی گوید، 'هر که حسی کند نجات پیدا می کند،' بلکه 'هر که ایمان آورد،'... پس برای شما [کافی] است که بگویید، 'من با این قاعده زندگی می کنم؛ چه حسی به من دست بدهد چه ندهد مهم نیست؛ ما با حس کردن نجات پیدا نمی کنیم بلکه با ایمان آوردن'" به عیسی (Life in God, Crossway Books, 1995, p. 105).


حالا می دانم که هر چه من گفته ام، به شما کمک نمی کند مگر خداوند کمکتان کند که بفهمید نمی توانید با کمک خودتان از شر شیطان خلاص بشوید. باید ببینید که نمی توانید مسیح را انتخاب کنید. دکتر لوید-جونز می گوید، "'خدای این جهان' باعث می شود که این کار برای [شما] غیرممکن بشود" (Assurance, Banner of Truth, 1971, p. 310). اگر واقعاً با خودتان و با خداوند رو راست باشید، قلبتان فریاد خواهد کشید، "من گم شدم! ای عیسی نجاتم بده." در چنین لحظه ای، عیسی به طرفتان می آید و او شما را نجات می دهد.

ببینید چقدر برای آن جذامی که چند روز پیش راجع به او در انجیل مرقس خواندیم این مسئله آسان بود. او بطرف عیسی آمد و زانو زد. به عیسی گفت، "اگر بخواهی می توانی مرا پاک سازی."

"دل عیسی بحال او سوخت، دست خود را دراز کرد... و فرمود، البته می خواهم، پاک شو... و پاک گشت" (مرقس ۴۲-۱:۴۱).

چه می شد که امروز صبح کسی این چنین بسوی عیسی می آمد. "اگر بخواهی می توانی مرا پاک سازی." "البته می خواهم، پاک شو" – و او پاک شد. این انجیل است! این مژده نجات است! این تنها امید شماست! دور از ابلیس و دروغ هایش! "عیسی، اگر بخواهی می توانی مرا پاک سازی." "البته می خواهم، پاک شو." اگر می توانستید به کلمات این شعر کوتاه از اسپرژن ایمان بیاورید، بلافاصله عیسی شما را نجات می داد.

همچون کرمی گناهکار، ضعیف و ناامید،
   بر بازوی مهربان مسیح افتادم؛
او قوت و صلاح من است،
   عیسای من، همه چیز من.

و در مسیح شادمان به راه خود ادامه دهید! ای پدر آسمانی می خواهم امروز صبح کسی پیدا شود که روی بازوان عیسی افتاده و نجات یابد. آمین.

و می دانم، بله، می دانم،
   خون عیسی می تواند بدترین گناهکار را پاک کند،
و می دانم، بله، می دانم،
   خون عیسی می تواند بدترین گناهکار را پاک کند.
(“Yes, I Know!” by Anna W. Waterman, 1920).

( پایان موعظه)
شما می توانید موعظه های دکتر هایمز را هر هفته در اینترنت بخوانید
به آدرس www.realconversion.com مراجعه کنید و روی
Sermon Manuscript کلیک کنید.

You may email Dr. Hymers in English at rlhymersjr@sbcglobal.net – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Phone him at (818)352-0452.

آیات خوانده شده پیش از موعظه توسط آقای آبل پرودام: دوم قرنتیان ۶-۴:۳.
سرود تک نفره پیش از موعظه توسط آقای بنجامین کین کید گریفین:
“Yes, I Know!” (by Anna W. Waterman, 1920).

طرح کلی

کور شدن شیطانی

SATANIC BLINDING

دکتر ر. ل. هایمرز
by Dr. R. L. Hymers, Jr.

"زیرا اگر انجیلی که اعلام می کنیم پوشیده باشد فقط برای کسانی پوشیده است که در راه هلاکت هستند. خدای این جهان افکار آنها را کور کرده است تا نور انجیل پرشکوه مسیح را که صورت خدای نادیده است نبینند" (دوم قرنتیان ۴،۴:۳).

(دوم تیموتیوس ۳:۵)

I. اول، چه چیزی از آنان که در راه هلاکت هستند پوشیده است، اول قرنتیان ۴-۱۵:۳؛ یوحنا ۱۸:۳۸؛ اول پطرس ۳:۱۸؛ اشعیاء ۶-۵۳:۵؛ یوحنا ۳:۱۵؛ رومیان ۱۰-۵:۸.

II. دوم، چرا انجیل از آنان که در راه هلاکت هستند پوشیده است، یوحنا ۱۲:۳۱؛ اول یوحنا ۵:۱۹؛ افسسیان ۲:۲.

III. سوم، چطور انجیل از آنان که در راه هلاکت هستند پوشیده است، مرقس ۳۷-۸:۳۶
مرقس ۴۲-۱:۴۱.