Print Sermon

هدف این وبسایت این است که متن رایگان خطابه‌ها و ویدیوی آنها را در سراسر جهان در اختیار شبانان و میسیونرها قرار بدهد، بخصوص برای کشورهای جهان سوم که در آنها فقط چند دانشکده الهیات یا مدرسه دینی ممکن است باشد یا اصلأ وجود نداشته باشد.

متن مکتوب این خطابه‌ها و ویدیوها را هر ماه حدود یک و نیم میلیون رایانه در بیش از ۲۲۱ کشور از آدرس اینترنتی www.sermonsfortheworld.com دریافت می‌کنند. صدها نفر دیگر هم ویدیوی آنها را در یوتیوپ تماشا می‌کنند ولی زود از آن دست می‌کشند و به وبسایتمان مراجعه می‌کنند. یوتیوپ افراد را به وبسایتمان هدایت می‌کند. متن دستنویس خطابه‌ها هر ماه به ۴۳ زبان و به ۱۲۰ هزار رایانه ارائه می‌شود. این خطابه‌ها از حق چاپ برخوردار نیستند، در نتیجه واعظین می‌توانند بدون گرفتن اجازه از آنها استفاده کنند. همچنین صدها ویدیو از موعظه‌های دکتر هایمرز و شاگردانش موجود است. لطفاً اینجا را کلیک کنید تا ببینید که چطور می‌توانید بصورت ماهیانه با مبالغ اهدایی خود در این امر خطیر یعنی گسترش انجیل به تمام جهان حتی ملل مسلمان و هندو به ما کمک کنید.

هر وقت برای دکتر ‌هایمرز مطلبی می‌نویسید، همیشه کشور محل زندگی خودتان را قید بفرمایید. ایمیل دکتر هایمرز rlhymersjr@sbcglobal.net می‌باشد.

داناتر از معلمهایم!

!MORE UNDERSTANDING THAN MY TEACHERS
(Farsi)

دکتر ر. ل. هایمرز
.by Dr. R. L. Hymers, Jr

موعظه کلیسای باپتیست لوس آنجلس
صبح یکشنبه ۷ دسامبر ۲۰۱۴
A sermon preached at the Baptist Tabernacle of Los Angeles
Lord's Day Morning, December 7, 2014

قبل از خواندن متن امروز، یک ایمیل برایتان می خوانم که هفته گذشته توسط کسی فرستاده شده که خدمات روحانی ما را در اینترنت از لحاظ مالی حمایت می کند. او نوشته،

"من از موعظه یکشنبه تان درمورد 'کتابی که خدا دمیده' خیلی خوشم آمد. درک عمیق تری از این موضوع عایدم شد. از این بابت خیلی ممنونم... فکر می کنم که بیشتر مردم نمی دانند که تعالیم شما 'در حد دانشگاهی' است!... مطمئنم که در ملکوت خدا، او شما را بعنوان 'استاد بازنشسته' در نظر خواهد گرفت. من که اینطور در نظر می گیرم."

آقای محترم، از این عبارات محبت آمیزتان خیلی تشکر می کنم! هیچوقت در مورد خودم بعنوان یک استاد دانشگاه فکر نکرده ام. همیشه بعنوان یک واعظ و مبلغ به خودم نگاه کرده ام، نه یک متفکر. حالا مزامیر ۱۱۹ را باز کنید.

"آری، حتی از معلمان خود نیز داناتر شده ام: زیرا همیشه در کلامت تفکر میکنم... کلام تو برای جان من شیرین است! حتی شیرینتر از عسل! از احکام تو دانش و حکمت کسب می کنم: بهمین جهت از هر راه کج بیزار و گریزانم" (مزامیر ۱۱۹:۹۹، ۱۰۴-۱۰۳).

مزامیر ۱۱۹ طولانی ترین باب در کل کتاب مقدس است. موضوع این مزمور خود کتاب مقدس است که سراینده مزامیر با نامهای مختلفی به آن اشاره می کند، همچون: "کلمه،" "شریعت،" "کلام تو،" "احکام تو" و غیره. این مزمور مدافع کلام خدا است. موضوع این مزمور همین است.

دکتر و. آ. کریسول عالم بزرگی بود و مدافع شدید کتب مقدس. او برای حدود شصت سال شبان اولین کلیسای باپتیست دالاس تگزاس بود. من او را خیلی دوست داشتم! صدای گرم و ایمان فروتنانه اش حدود پنجاه سال به من الهام بخشیده است! کتابش با عنوان، چرا موعظه می کنم که کتاب مقدس بطور تحت اللفظی درست است، همواره الهامبخش و یاور من بوده است.

و من عاشق کتب مقدس هستم. من در یک خانه مسیحی بزرگ نشدم. من این افتخار را نداشتم که در یک خانواده مسیحی بزرگ شوم. اگر بخاطر کلام خدا نبود، من خودم امروز یک مسیحی نبودم.

باپتیست های جنوب به من گفتند که باید مدرک دانشگاهی داشته باشم تا واعظ بشوم. در میان باپتیست های جنوب این یک پیش شرط محسوب می شد. ولی من پولی نداشتم که به یک دانشکده مسیحی بروم. تمام روز را باید کار می کردم و شب ها باید به دانشکده می رفتم. فقط می توانستم از عهده مخارج یک دانشگاه غیر مذهبی بربیایم و کلاسهای آنجا را بعد از روزانه هشت ساعت کار طولانی بگیرم.

درحالیکه در آن مدرسه غیر مذهبی درس می خواندم اساتید آنجا بطور بیرحمانه ای به کتاب مقدس حمله می کردند. به هر کلاسی که می رفتم، آنها کتب مقدس را مسخره می کردند، کلام خدا را مورد استهزا قرار می دادند و تقریبا هرکاری که از دستشان برمی آمد می کردند تا ایمان من به کتاب مقدس را متزلزل سازند. آنجا در آن دانشکده غیرمذهبی بود که برای اولین بار با عبارات این متن تسلی یافتم،

"آری، حتی از معلمان خود نیز داناتر شده ام: زیرا همیشه در کلامت تفکر میکنم... کلام تو برای جان من شیرین است! حتی شیرینتر از عسل! از احکام تو دانش و حکمت کسب می کنم: بهمین جهت از هر راه کج بیزار و گریزانم" (مزامیر ۱۱۹:۹۹، ۱۰۴-۱۰۳).

من از آن دانشکده غیرمذهبی و دنیوی فارغ التحصیل شدم. بعد باپتیست های جنوب به من گفتند، "تو باید از یک دانشکده الهیات فوق لیسانس بگیری تا بعنوان شبان کلیسای باپتیست جنوب شناخته بشوی." ولی من پولی نداشتم که به یک دانشکده الهیات اصولگرایانه معتقد به کتاب مقدس بروم. برای پسر فقیری مثل من خیلی گران بود. اما چون عضو کلیسای باپتیست جنوب بودم، توانستم فقط با کسری از هزینه دانشکده تالبوت یا هر مدرسه الهیاتی اصولگرایی به دانشکده آنها بروم. گرفتن مدرک فوق لیسانس در الهیات سه سال طول می کشد. من از شبانم پرسیدم که آیا باید به مدرسه لیبرال باپتیست های جنوب بنام دانشکده الهیات باپتیست گولدن گیت بروم. او گفت، "می توانی به آنجا بروی باب. تو کتاب مقدس را می شناسی. ضرری نخواهد داشت." او راست می گفت. "ضرری" برای من نداشت. اما جانم را گرفت! واقعا می گویم!

اگر بخاطر فیض خدا نبود فکر می کنم امروز زنده نبودم – و یقینا ً در حال خدمت روحانی نبودم! آنچنان در آن مدرسه وحشتناک مأیوس و دلشکسته شدم که تقریبا ً برای چند روزی از خدمت روحانی دست کشیدم. سه سال آزگار را در آن دخمه جهنمی سرد، متروک و باور نکردنی گذراندم! اگر بخاطر کلام خدا نبود هیچوقت نمی توانستم که آنرا به آخر برسانم و فارغ التحصیل بشوم. داخل اتاقم که در خوابگاه بود در حالیکه کتاب مقدس در دستانم باز می ماند بخواب می رفتم. تقریبا ً هر روز عبارات این متن را می خواندم،

"آری، حتی از معلمان خود نیز داناتر شده ام: زیرا همیشه در کلامت تفکر میکنم... کلام تو برای جان من شیرین است! حتی شیرینتر از عسل! از احکام تو دانش و حکمت کسب می کنم: بهمین جهت از هر راه کج بیزار و گریزانم" (مزامیر ۱۱۹:۹۹، ۱۰۴-۱۰۳).

حس می کردم که به قعر جهنم سقوط کرده بودم. فکر می کردم که نمی توانم زنده از دانشکده بیرون بیایم. این را با تمام وجودم می گویم.

"ای خداوند، با تمام قوت خود نزد تو فریاد بر می آورم؛ مرا اجابت فرما تا احکام تو را بجا آورم. از تو یاری می خواهم؛ مرا نجات ده تا دستورات تو را انجام دهم" (مزامیر ۱۴۶-۱۱۹:۱۴۵).

اما در ‌آنجا، در آتش رنج و مصیبت، بی کس در آن جای مطرود و سرد بدون ایمان بود که آموختم کلام خدا را بیشتر از خود زندگی دوست داشته باشم.

استاد واعظ آنجا به من گفت که بخاطر دفاع از کلام خدا در کلاس، داشتم شهرت بدی برای خودم دست و پا می کردم. او به من گفت که واعظ خوبی هستم ولی بخاطر دفاع کردن از کتاب مقدس داشتم خودم را بد نام می کردم. او گفت، "اینجوری هیچوقت نمی توانی کلیسایی داشته باشی." رئیس دانشکده هم من را در دفترش خواست و همان چیزها را به من گفت – "هیچوقت نمی توانی کلیسایی داشته باشی. آنها روزی خواهند فهمید که اینجا دردسرساز بودی." وقتی سخنان لوتر بزرگ را خواندم، همان حرفهایی بود که من در دلم داشتم،

من بر این عقیده استوارم و دیگر نمی توانم کاری کنم. مگر کتاب مقدس مرا بر اشتباهم متقاعد سازد، در غیر اینصورت نه می توانم و نه جرأت دارم که قدمی پس نهم؛ زیرا که اسیر و مجذوب کلام خدا شده ام.

آن کلام ورای تمامی قدرتهای دنیوی، که آنها را نمی خواهم، پا برجاست؛
روح القدس و عطایایش از آن ماست، از طریق او که طرف ماست.
بگذار نیکی ها و خویشاوندی ها رخت بربندند، این عمر فانی نیز؛
بدن را شاید بکشند، اما حقیقت خدا همچنان پابرجاست:
ملکوتش تا ابدالآباد.
   (“A Mighty Fortress Is Our God” by Martin Luther, 1483-1546).

"آری، حتی از معلمان خود نیز داناتر شده ام: زیرا همیشه در کلامت تفکر می کنم" (مزامیر ۱۱۹:۹۹).

کتاب مقدس نه یک کتاب درسی در مورد علوم است و نه کتابی در مورد الهیات اصولی است. در عین حال، وقتی کتاب مقدس در موضوع الهیات صحبت می کند، آنچه می گوید درست است. و وقتی در خصوص موضوعی علمی صحبت می کند، آن موضوع نیز صحت دارد.

در سال سوم و آخرم در آن دانشکده، از طرف دوستان و حامیانم در گروه دانشجویان بعنوان سردبیر مقاله دانشجویان با عنوان The Current انتخاب شدم. آنموقع بود که واقعا ً اسلحه دولولم را بطرف اساتید آزاداندیشی که کتاب مقدس را قبول نداشتند نشانه گرفتم. در ستونی که در آن مقاله به من اختصاص داده شده بود به حملاتی که در کلاسهای درسی به کتاب مقدس می شد پاسخ می دادم. وقتی مقاله The Current بیرون می آمد، شاگردان عملا ً می دویدند تا این مقاله را بگیرند. شنیدم یکی از شاگردان می گفت، "تا وقتی هایمرز سردبیر آن نشده بود، هیچکس این مقاله را نمی خواند." یکی از چیزهایی که درموردش نوشتم صحت علمی کتاب مقدس بود. وقتی کلام خدا جمله ای مربوط به مسائل علمی می گوید آن مطلب همیشه صحیح و صادق است. در اینجا به برخی حقایق علمی که در کتاب مقدس مشخص شده و کسی در مورد آنها وقتی کتاب مقدس نوشته می شد اطلاع نداشت اشاره می کنم.

I. اول، آنچه کتاب مقدس درباره خون انسان می گوید هنگام نوشته شدن کتب مقدس ناشناخته بود.

لطفا ً کتاب لاویان ۱۷:۱۱ را باز کنید. صفحه ۱۵۰ از کتاب مقدس اسکافیلد است. لطفاً سرپا بایستید و ۱۰ کلمه اول را بخوانید،

"زیرا که جان جسد در خون است" (لاویان ۱۷:۱۱).

می توانید بنشینید. دکتر هنری م. موریس می گفت،

این آیه مهم همراه با آیات دیگر (پیدایش ۶-۹:۳) نشان می دهد که عامل کلیدی در حیات جسمانی، جریان خون است (این اکتشاف توسط ویلیام هاروی در سال ۱۶۱۶ بعمل آمد)... این بینش علمی نسبتا ً نوین آنچه را خدا هزاران سال پیش آشکار ساخت بسادگی تأیید می کند (Henry M. Morris, Ph.D., The Defender’s Study Bible, World Publishing, 1995, p. 154; note on Leviticus 17:11).

گرچه ویلیام هاروی در سال ۱۶۱۶کشف کرد که شریانها بجای هوا محتوی خون هستند، "تقریبا ً چیزی راجع به نقش خون در بقای زندگی تا ایام معاصر شناخته نشده بود" (John R. Rice, D.D., Our God-Breathed Book – The Bible, Sword of the Lord Publishers, 1969, p. 319). وقتی اولین رئیس جمهور ما جورج واشنگتن مریض شد، پزشکی از او سه بار خون گرفت. دفعه سوم بیش از یک پیمانه از واشنگتن خون گرفت. رئیس جمهور درگذشت چون آن پزشک نمی دانست که کتاب مقدس قرنها پیش آشکار کرده بود، "جان جسد در خون است." "آن پزشک از روی نادانی فکر می کرد که خون زیاد باعث بیشتر بیماریها می شد" (Rice, ibid.).

II. دوم، آنچه کتاب مقدس درباره زمین می گوید هنگام نوشته شدن کتب مقدس ناشناخته بود.

لطفا ً ایوب ۲۶:۷ را باز کنید. صفحه ۵۸۵ از کتاب مقدس اسکافیلد است. لطفا ً بایستید و آنرا بلند بخوانید،

"شمال را بر جو پهن می کند، و زمین را بر نیستی آویزان می سازد" (ایوب ۲۶:۷).

این مطلب حدود ۱۵۰۰ سال پیش از مسیح نوشته شده است. ترجمه جدید از این آیه چنین است، "او آسمانهای شمال را بر فضای خالی پهن می کند؛ و زمین را بر نیستی معلق می سازد" (NIV). دکتر چارلز جان الیکوت حکیم پرآوازه درباره ایوب ۲۶:۷ می گوید،

... یک نمونه بسیار بارز که اکتشافات علمی را [پیش بینی می کند]. در اینجا ایوب را می بینیم که بیش از سه هزار سال پیش، به زبان دقیق علمی شرایط کره خاکی ما را توصیف می کند و آنرا بعنوان اثبات قدرت الهی عرضه می کند (Charles John Ellicott, Ph.D., Ellicott’s Commentary on the Whole Bible, Zondervan Publishing House, n.d., volume IV, p. 46; note on Job 26:7).

"او زمین را بر نیستی معلق می سازد" (NIV). "و زمین را بر نیستی آویزان می سازد" (KJV). این سخنان پیش از زمان مسیح در کتاب مقدس نوشته شدند در زمانی که رومیان اعتقاد داشتند که جهان بر پشت خدای بزرگی بنام اطلس قرار دارد و هندوها می گفتند که زمین مسطح است و بر پشت یک فیلی قرار دارد که خود بر پشت لاک پشتی عظیم ایستاده است و در دریای کیهانی شنا می کند! دکتر ج. ورنون مک گی گفته است، "فراموش نکنید که این مرد ایوب در زمان مشایخ زندگی می کرد ولی می دانست که زمین در فضا معلق است. اینکه خدا کره بزرگ زمین را در فضا معلق نگه می دارد بدون اینکه چیزی آنرا پشتیبانی کند... برای ستاره شناسان باستان مفهومی ناشناخته بود" (J. Vernon McGee, Th.D., Thru the Bible, Thomas Nelson Publishers, 1982, volume II, p. 632; note on Job 26:7). آنموقع یعنی بیش از سه هزار سال پیش بود که کتاب ایوب گفت که خدا "زمین را بر نیستی آویزان می سازد،" یا آنطور که دکتر آ. ر. فائوست می گوید، "معلق شده در فضای خالی" (Jamieson, Fausset and Brown’s Commentary, William B. Eerdmans Publishing Company, 1976 edition, volume II, p. 62; note on Job 26:7).

حالا اشعیا‌ ۴۰:۲۲ را باز کنید. صفحه ۷۴۸ از کتاب مقدس اسکافیلد است. لطفاً بایستید و یازده کلمه اول را که به واژه "زمین" ختم می شود با صدای بلند بخوانید.

"او است که بر کره زمین نشسته است..." (اشعیا ۴۰:۲۲).

لطفاً بنشینید.

زیرنویس وسطی"g" در The Scofield Study Bible می گوید، "اشاره ای برجسته به کروی [گرد] بودن زمین است." دکتر و. آ. کریسول گفته، "اشعیا که حدود هفتصد سال پیش از مسیح این مطلب را نوشته، از قبل درمورد کروی شکل بودن زمین خبر داشت. این یک دیدگاه قابل توجه است که با الهام خدا داده شده" (The Criswell Study Bible, Thomas Nelson Publishers; note on Isaiah 40:22). دکتر هنری م. موریس گفته است که واژه عبری ترجمه شده برای "گرد" کلمه "khug" است و "بطور صریح به کروی [گرد] بودن زمین اشاره می کند" (The Defender’s Study Bible, ibid.: note on Isaiah 40:22).

بنابراین، کتاب مقدس تعلیم می دهد که زمین گرد است و در فضا روی نیستی معلق است! دکتر جان ر. رایس گفته، "... این مطلب هزاران سال پیش از اینکه گالیله، کریستف کلمب و ماژلان بدانند که زمین گرد است نوشته شد" (Rice, ibid., p. 320).

III. سوم، آنچه عیسی درباره گرد بودن و گردش زمین می دانست هنگامی که کتب مقدس نوشته می شد برای این دنیا ناشناخته بود.

طبق نظریه پردازی های یونانیان زمین گرد بود، اما آنها نمی دانستند که زمین می چرخد. مردم عامی فکر می کردند که زمین مسطح بود. تا به امروز گروهی وجود دارد که به "انجمن زمین مسطح" معروف است. اما خداوند عیسی مسیح می دانست که زمین گرد است و اینکه همواره در حال گردش است. او این واقعیت را ۱۴۰۰ سال پیش از اینکه ماژلان به دور دنیا دریانوردی کند می دانست. لوقا ۳۶-۱۷:۳۴ را باز کنید. در کتاب مقدس اسکافیلد در صفحه ۱۱۰۰ است. لطفاً بایستید و لوقا ۳۶-۱۷:۳۴ را بلند بخوانید.

به شما می گویم، در آن شب دو نفر بر یک تخت خواهند بود، یکی برداشته و دیگری واگذارده خواهد شد. و دو زن که در یک جا دستاس کنند، یکی برداشته و دیگری واگذارده خواهد شد. و دو نفر که در مزرعه باشند، یکی برداشته و دیگری واگذارده خواهد شد" (لوقا ۳۶-۱۷:۳۴).

لطفا ً بنشینید. عیسی گفت که وقتی او می آید دو نفر در تخت خواهند بود، دو زن در حال آسیاب کردن گندم و دو نفر در مزرعه خواهند بود. دکتر هنری م. موریس گفته است،

وقتی خداوند می آید، در وقت شب خواهد بود که مردم در تخت هستند. اما همچنین اول صبح خواهد بود که زنان در حال آسیاب کردن گندم خواهند بود و نیمروز وقتی که مردم در مزرعه در حال کار کردن هستند. اینها همه امکان دارد زیرا دنیا گرد است و در شبانه روز بر محور خود می چرخد (Henry M. Morris, Ph.D., ibid., p. 1116; note on Luke 17:34).

مسیح "در لحظه ای، در طرفه العینی" خواهد آمد (اول قرنتیان ۱۵:۵۲). از اینرو در یک لحظه در بخشی از زمین شب، در بخش دیگر سپیده دم و در جایی دیگر وسط روز خواهد بود. دکتر جان ر. رایس گفته است، "خداوند عیسی... این واقعیت علمی درباره چرخش زمین را که همزمان سبب ایجاد شب و روز در دو جهت مخالف زمین می شود می دانست" (Rice, ibid., p. 321).

این چهار متن با زبانی ساده نشان می دهند که وقتی کتاب مقدس در خصوص موضوعی علمی سخن می گوید، آن موضوع همیشه درست است. حتی وقتی هیچکس بر روی این زمین از این حقایق اطلاعی نداشت، کلام خدا در این موارد علمی کاملاً صحیح بود. سه مورد دیگر در این خصوص را یکشنبه آینده خواهیم دید.

وقتی در آن دانشکده الهیاتی باپتیست جنوب که کتاب مقدس را نمی پذیرفت سردبیر بودم، حقایق ساده ای مثل اینها را در مقاله دانشجویی می گذاشتم. بعضی ها بر سر من فریادها کشیدند. برخی به من خندیدند. رئیس دانشکده مرا تهدید به اخراج کرد، ولی نتوانست چون بیش از دو سال شاگرد اول بودم. آنها می گفتند که هرگز نمی توانم یک کلیسای باپتیست جنوب داشته باشم. ولی من نیازی به "گرفتن" کلیسا نداشتم! من از صفر شروع کردم به ساختن کلیسایی که حدود دو مایل با آن دانشکده فاصله داشت. امروز هم همانجاست! یک کلیسای باپتیست جنوب است. و چهل کلیسای دیگر در سرتاسر دنیا از دل همان کلیسا بیرون آمده اند. عجیب است، دو سال پیش در تالار سخنرانی دانشکده الیهات باپتیست گولدن گیت موعظه کردم، در چهلمین سالگرد کلیسایی که در میل ولی کالیفرنیا شروع کردم! هیچیک از آن اساتید لیبرالی که کتاب مقدس را نپذیرفتند آنجا نبودند – و من آنجا بودم و موعظه می کردم! جلال بر نام عیسی! و هنوز می توانم، با فروتنی کامل، این را بگویم چون اینکار فقط با فیض خدا میسر بود،

"آری، حتی از معلمان خود نیز داناتر شده ام: زیرا همیشه در کلامت تفکر میکنم... کلام تو برای جان من شیرین است! حتی شیرینتر از عسل! از احکام تو دانش و حکمت کسب می کنم: بهمین جهت از هر راه کج بیزار و گریزانم" (مزامیر ۱۱۹:۹۹، ۱۰۴-۱۰۳).

امیدوارم که هیچوقت از اعتماد کردن به کلام خدا شرمسار و خجل نباشید. عیسی گفت،

"زیرا هر که از من و کلام من عار دارد، پسر انسان نیز وقتی که در جلال خود و جلال پدر و ملائکه مقدسه می آید، از او عار خواهد داشت" (لوقا ۹:۲۶).

با ایمان بسوی عیسی بیایید. به او توکل کنید و با خون او از گناهتان پاک شوید! او از مردگان برخاسته است! به آسمان نگاه کنید و او را توکل نمایید!

نگاهتان را بسوی عیسی بگردانید،
   بطور کامل به چهره شگفت انگیزش نگاه کنید؛
و متعلقات این دنیا بطور عجیبی کم سو خواهند شد
   در نور جلال و فیض او.
(“Turn Your Eyes Upon Jesus” by Helen H. Lemmel, 1863-1961).

( پایان موعظه)
شما می توانید موعظه های دکتر هایمز را هر هفته در اینترنت بخوانید
به آدرس www.realconversion.com مراجعه کنید و روی
Sermon Manuscript کلیک کنید.

You may email Dr. Hymers in English at rlhymersjr@sbcglobal.net – or you may
write to him at P.O. Box 15308, Los Angeles, CA 90015. Phone him at (818)352-0452.

آیه ای که پیش از موعظه توسط آقای آبل پرودام قرائت شد از: مزامیر ۱۰۴-۱۱۹:۹۷.
سرود تک نفره پیش از موعظه توسط آقای بنجامین کین کید گریفین: مزامیر ۱۰-۱۹:۷

طرح کلی

داناتر از معلمهایم!

MORE UNDERSTANDING THAN MY TEACHERS!

دکتر ر. ل. هایمرز

"آری، حتی از معلمان خود نیز داناتر شده ام: زیرا همیشه در کلامت تفکر میکنم... کلام تو برای جان من شیرین است! حتی شیرینتر از عسل! از احکام تو دانش و حکمت کسب می کنم: بهمین جهت از هر راه کج بیزار و گریزانم" (مزامیر ۱۱۹:۹۹، ۱۰۴-۱۰۳).

(مزامیر ۱۴۶-۱۱۹:۱۴۵)

I.     اول، آنچه کتاب مقدس درباره خون انسان می گوید هنگام نوشته شدن کتب مقدس ناشناخته بود، لاویان ۱۷:۱۱؛

II.    دوم، آنچه کتاب مقدس درباره زمین می گوید هنگام نوشته شدن کتب مقدس ناشناخته بود، ایوب ۲۶:۷؛ اشعیا ۴۰:۲۲.

III.  سوم، آنچه عیسی درباره گرد بودن و چرخش زمین می دانست هنگامی که کتب مقدس نوشته می شد برای این دنیا ناشناخته بود، لوقا ۳۶-۱۷:۳۴؛ اول قرنتیان ۱۵:۵۲؛ لوقا ۹:۲۶.